Polska

Kotlina Kłodzka - najwspanialsze miejsca turystyczne ziemi kłodzkiej

Polska

Aktualizacja:

Kotlina Kłodzka to największa kotlina w Sudetach oraz jeden z popularniejszych kierunków turystycznych w Polsce. Atrakcje ziemi kłodzkiej to przede wszystkim wspaniałe malownicze góry oraz ciekawe miasta i miasteczka. Odkryj tę niezwykłą krainę, sprawdź, co kryje w sobie słynna Jaskinia Niedźwiedzia oraz dowiedz się, czy Międzygórze naprawdę leży między górami.

  • Gdzie leży Kotlina Kłodzka?
  • Kotlina Kłodzka - miasta warte zwiedzenia i ich atrakcje
  • Góry, czyli największe atrakcje ziemi kłodzkiej - co warto zobaczyć?

Zobacz też:

Większość Polaków na miejsce swojego górskiego odpoczynku wybiera popularne Tatry lub owiane legendą Bieszczady. Kotlina Kłodzka i otaczające ją pasma górskie schodziły dotychczas na drugi plan. Dziś to miejsce jest coraz bardziej rozpoznawalne i zyskuje na popularności. Mimo że znajdziemy tam liczne atrakcje turystyczne , a agroturystyka funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie - rzadko spotkamy “dzikie” tłumy i długie kolejki. Ziemie Kłodzka wciąż pozostaje równie nieodkryta i fascynująca.

Gdzie leży Kotlina Kłodzka?

Zobacz też: Wrocław, atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć we Wrocławiu? >>>

Przede wszystkim warto powtórzyć lekcję geografii i odpowiedzieć na pytanie: “ co to jest kotlina ”? Jest to rozległa, otoczona wzniesieniami wklęsła forma terenu. Powstaje wskutek ruchów górotwórczych. W Polsce znajdziemy kilkadziesiąt różnych kotlin. Jedną z większych jest Kotlina Kłodzka otoczona Górami Bardzkimi, Wzgórzami Włodzickimi, Wzgórzami Ścinawskimi, Górami Stołowymi, górami Bystrzyckimi, Górami Złotymi i Masywem Śnieżnika. Głównym jej miastem jest Kłodzko. Na północ od Kotliny leżą lubiane przez miłośników górskich wędrówek Góry Sowie wraz z ich najwyższym szczytem - Wielką Sową. Choć nazwa “Kotlina Kłodzka” geograficzne opisuje jedynie obszar pomiędzy wzniesieniami, potocznie używa się jej przy opisywaniu całej ziemi kłodzkiej - razem z okolicznymi górami. Liczne wzniesienia, fantazyjne formy skalne oraz bujne liściaste lasy tworzą malowniczą górską krainę, pełną szlaków turystycznych - pieszych i rowerowych.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Warszawie - które warto zobaczyć? >>>

Kotlina Kłodzka - miasta warte zwiedzenia i ich atrakcje

Kotlina Kłodzka to nie tylko piękna polska natura, góry, lasy i rzeki. Jest to również zagłębie wielu miejskich perełek, charakteryzujących się oryginalną architekturą oraz wyjątkowym położeniem. Większość miast i miasteczek na ziemi kłodzkiej to miejscowości turystyczne, nieraz uzdrowisko, nastawione na przyjmowanie turystów z całego świata. Z tego powodu czekają tam na nas liczne atrakcje turystyczne oraz typowo wypoczynkowy klimat. W miejscowościach tych bardzo dobrze rozwinięta jest gastronomia oraz hotelarstwo i agroturystyka. Z łatwością więc znajdziemy różnorodne restauracje i bary oraz miejsca noclegowe (hotele, domki i kwatery). Kotlina Kłodzka nie zapomina również o najmłodszych odwiedzających. Z myślą o rodzinach powstają tam liczne atrakcje dla dzieci - baseny, parki rozrywki, mini zoo i inne.

  • Kłodzko - uznawane jest za stolicę całej kotliny. Najważniejszym zabytkiem Kłodzka jest XVII-wieczna twierdza bastionowa. Do głównych atrakcji turystycznych należy również wycieczka po podziemiach miasta.
  • Duszniki Zdrój - malownicza miejscowość uzdrowiskowa z pijalnią wód leczniczych i parkiem zdrojowym. Całe miasto wpisane jest na ogólnopolską listę zabytków.
  • Bystrzyca Kłodzka - przez miasto płyną dwie rzeki, co tworzy oryginalny krajobraz miejski. W miejscowości poprowadzonych jest też kilka szlaków turystycznych, dzięki którym w ciekawy sposób można zwiedzić najważniejsze zabytki.
  • Międzygórze - jest to wyjątkowa mała miejscowość u podnóża Śnieżnika. Możemy w niej podziwiać piękną drewnianą zabudowę. Nieopodal znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia - najdłuższa jaskinia w Sudetach. Jej piękne formy skalne są udostępnione do zwiedzania.
  • Polanica - miejscowość uzdrowiskowa z pięknym parkiem zdrojowym, pijalnią wód leczniczych oraz deptakiem. Jej spokój przyciąga osoby szukające odpoczynku od gwaru wielkich miast.
  • Karłów - niewielka miejscowość turystyczna, nad którą góruje dostojny Szczeliniec - najwyższy szczyt Gór Stołowych. Znajdziemy w niej atrakcję dla najmłodszych - ogromny park dinozaurów.
  • Radków - miejscowość znajduje się na granicy z Republiką Czeską, dlatego stanowi dobrą “bazę wypadową” na wycieczki do naszego południowego sąsiada. Tuż pod miastem znajdziemy mały zalew i plażę.

Góry, czyli największe atrakcje ziemi kłodzkiej - co warto zobaczyć?

Nie podlega dyskusji, że najważniejszymi i najpiękniejszymi atrakcjami Kotliny Kłodzkiej są otaczające ją góry. Jeśli więc marzysz o bliskości natury, pięknych lasach, świeżym powietrzu i górskich spacerach - ziemia kłodzka to idealne miejsce na Twój urlop. To, co wyróżnia wzniesienia w Kotlinie od innych pasm w Polsce, to wyjątkowe formy skalne. Tamtejsze skały, w wyniku wietrzenia i drążenia przez wodę, przyjmują fantazyjne kształty. Na terenie Kotliny powstał nawet rezerwat o nazwie “Błędne skały” - jak sama nazwa wskazuje, jest to naturalny skalny labirynt. W górach ziemi kłodzkiej wytyczonych zostało wiele szlaków do wędrówek pieszych oraz wycieczek rowerowych.

 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości