Dziecko

Jak umiejętnie wykorzystać social media w życiu naszego dziecka?

Dziecko


Internet i media społecznościowe są światem, bez którego młode pokolenie nie wyobraża sobie życia. W studiu Dzień Dobry TVN razem z Jolantą Solarz, inicjatorem programu o nowych technologiach w szkole oraz z Bartłomiejem Machnikiem, pedagogiem i ekspertem ds. nowych mediów porozmawialiśmy o tym, jak w umiejętny sposób wykorzystać social media w życiu dziecka.

Dla dzieci i nastolatków Internet stał się równoległym światem, w którym szukają wszelakich rozwiązań. Dla dorosłych Internet wciąż jest rozwiązaniem alternatywnym. Wiele mówi się też o niedobrym wpływie social mediów na nasze dzieci. Niestety pozostaje nam jedynie ich oswojenie.

O tym, na ile social media mogą być pożyteczne w życiu dziecka i jak mogą je wykorzystywać np. nauczyciele rozmawialiśmy z Jolantą Solarz i Bartłomiejem Machnikiem inicjatorami programu o nowych technologiach w szkole.

>>> Zobacz też: Czy istnieje coś takiego jak "umysł humanistyczny' lub "ścisły"?

Jak pokazują badania prawie 80 proc. Uczniów uczy się razem z Internetem.

Goście Dzień Dobry TVN organizują akcję społeczną dotycząca wykorzystanie nowych technologii w szkole. Chcą dotrzeć do nauczycieli z warsztatami, informacjami i podpowiedziami, jak wykorzystywać social media w ich pracy z dziećmi i młodzieżą.

Istnieją edukacyjne programy na temat zagrożeń w sieci. My chcemy pokazać taką barwniejszą stronę social mediów. To w jaki sposób może być korelacja między uczniem a nauczycielem, którzy mogą wzajemnie współgrać. Albo się do tego przyzwyczaimy, albo będziemy z tym wciąż walczyć.

-zaznaczyła Pani Jolanta.

>>> Zobacz też: Jak się uczyć efektywnie?

Media społecznościowe są dla nastolatków światem tożsamym. Wielozadaniowość nie jest dla nich niczym obcym. Dzieciaki potrafią jednocześnie odrabiać lekcje, rozmawiać z rodzicami i sprawdzać social media.

Zdaniem Pana Bartłomieja młode pokolenie przystosowało się do współczesnego świata social mediów. Dodał też, że dzieciaki mają ogromną percepcję.

>>> Zobacz też: Jak wybrać szkołę podstawową dla dziecka?

Nasi dzisiejsi goście chcieliby uświadamiać nauczycieli, by nie walczyli z social mediami, ale umiejętnie je wykorzystywali do komunikacji z uczniami oraz traktowali je jako sposób do zdobywania wiedzy.

Chcemy nauczycielom pokazać jak mogą z nich korzystać. Bo niektórzy pedagodzy, szczególnie starsi, tak naprawdę nie wiedzą, czym są social media. Jak mogą wychodzić z inicjatywą. Mogą np. organizować grupy dyskusyjne, czaty grupowe. I nie chodzi o to, żeby aktywnie w nich uczestniczyli, ale żeby kreowali dyskusję. Nauczyciel wrzuca jakiś temat, problem do dyskusji, wciąga uczniów w rozmowę, dokonuje korekt. Podobnie na youtube – wrzuca jakiś film, do którego odnoszą się uczniowie. Albo zdjęcia na instagram – tematyczne, do dyskusji. A tematów jest przecież wiele.

- podsumował Pan Bartłomiej.

>>> Zobacz też: Po czym poznać, ze dziecko poradzi sobie w życiu?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF

Pozostałe wiadomości