Wielu rodziców na co dzień boryka się z trudnościami w przekonywaniu dzieci do jedzenia pewnych produktów w domu. Z czego to wynika i czy można uniknąć takiego zachowania? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psychodietetyk, Małgorzata Talaga-Duma.
Nie ma obowiązku posiadania dzieci. Mimo to są kobiety, które, choć nie do końca czują, że mogą odnaleźć się w roli matki i tak decydują się na założenie rodziny. Skąd bierze się presja posiadania dziecka? Czy kobieta "z automatu" je kocha? O tym, że macierzyństwo nie jest jednowymiarowe rozmawiamy z Zuzanną Butryn, psychoterapeutką.
Maria Hawranek to autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić", w której opisuje placówki mające odmienne podejście do wystawiania ocen, sprawdzianów oraz przebiegu zajęć. Publikacja ukaże się 1 września i ma być inspiracją dla nauczycieli oraz rodziców. Marię Hawranek zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jaka szkoła, jej zdaniem, może wzmacniać potencjał dziecka.
Wymioty u niemowlaka są z reguły objawem niestrawności bądź choroby. Wiedza na temat tego, jak wyglądają wymioty i jak postępować, gdy się pojawią, to cenna wskazówka dla wszystkich rodziców.
Już za kilka dni uczniowie wracają do szkół. Wiąże się z tym sporo stresu, który towarzyszy zazwyczaj przed rozpoczęciem nowego etapu w życiu, ale tym razem jest on wzmocniony pandemią, która zatrzymała młodzież na rok w domu. Dlatego też warto sięgać po metody rozładowywania napięcia, które dadzą najmłodszym potrzebny oddech.
Julia Rosnowska ponad dwa lata temu została mamą. W mediach pojawiły się informacje o tym, że aktorka wychowuje dziecko w nurcie "gender neutral", czyli bez określenia płci. Artystka postanowiła odnieść się do tych informacji i udzieliła nam wywiadu.
Pozytywna przestrzeń w pokoju dziecka wpłynie na jego samorozwój. Jednak żeby spełniła swoje zadanie, trzeba poznać zasady jej tworzenia i błędy, które można popełnić. W Dzień Dobry Wakacje cennymi radami podzieliła się ekspertka Pozytywnych Przestrzeni i Sztuki Pozytywnej, Aziralili Agnieszka Dirks.
Początek roku szkolnego to trudny czas także dla tych dzieci, które po raz pierwszy pójdą do przedszkola. Jak przygotować malucha na ten dzień? Co zrobić, aby ułatwić mu adaptację w nowym miejscu? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Edytą Pazurą, mamą trójki dzieci oraz pedagogiem, dr Moniką Just.
Każdy rodzic znajduje własny sposób na wychowanie dziecka i stara się zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety, w natłoku codziennych obowiązków i trosk często zapominamy, jak to jest być małym człowiekiem. W głowie naszej pociechy mogą pojawiać się myśli, potrzeby i wątpliwości, które czasem trudno jest wyrazić wprost. Niektóre z nich udało nam się odkryć dzięki rozmowie z psycholog Martą Bąkowską.
Pierwsze urodziny dziecka to wyjątkowy moment w życiu malucha i jego rodziców. To początek nowego etapu w życiu, który podkreślony jest przyjęciem urodzinowym w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Rodzice, chcąc zaznaczyć rangę wydarzenia, często decydują się na wybór eleganckich strojów na roczek dla swoich pociech. Sukienka to sprawdzony wybór stroju dla dziewczynki. Co wypada założyć i jak ubrać dziecko by było mu wygodnie?
Pierwsze kroki w zdobywaniu szczytów są bardzo ważne, bo to od nich zależy, czy dzieci połkną górskiego bakcyla, czy wręcz przeciwnie – zrazimy ich do wędrówek. Psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno, prowadząca program "Zrób coś z tym dzieckiem", w rozmowie z Dominiką Czerniszewską z dziendobry.tvn.pl radzi, na co zwrócić uwagę.
Dwujęzyczność to umiejętność posługiwania się dwoma językami w takim stopniu, jakby każdy z nich był językiem rodzimym i pierwszym. Najczęściej jest to możliwe, kiedy dziecko wychowywane jest przez osoby posługujące się różnymi językami, ale nie tylko. Dotyczy to również mniejszości narodowych.
W dobie koronawirusa podróżowanie nie zawsze jest łatwe. Przekonał się o tym 12-letni Callum, który choruje na autyzm i ADHD. Ojciec dziecka z pomocą członków personelu musiał fizycznie powstrzymać chłopca, by ten nie zrobił sobie krzywdy. Wszystko za sprawą testu na COVID-19.
Inflacja dotarła na rynek artykułów szkolnych. W porównaniu z ubiegłym rokiem za szkolną wyprawkę trzeba zapłacić o ponad 10 proc. więcej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Wszystko wskazuje na to, że rządowe 300 zł z programu "Dobry Start" może nie wystarczyć.
Nadciśnienie tętnicze zostało zakwalifikowane jako choroba cywilizacyjna. Jego skutkiem może być udar mózgu, miażdżyca, zawał serca, a nawet kłopoty z nerkami i wzrokiem. Coraz częściej problem ten dotyka najmłodszych, dlatego warto wiedzieć, jakie jest prawidłowe ciśnienie dziecka w danym wieku.
Aby ukarać osobę, która dopuściła się przestępstwa i kogoś skrzywdziła, konieczne jest przesłuchanie ofiary. Jak wygląda postępowanie, gdy pokrzywdzone zostało dziecko? Na jaką pomoc mogą liczyć maluchy i ich opiekunowie, którzy uczestniczą w procesie karnym? Na ten temat rozmawialiśmy z Pauliną Masłowską, prawniczką z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Dzieci uciekają przez cały rok, ale latem robią to nieco częściej. Jakie są tego powody? Co należy zrobić, gdy nasza pociecha nie wraca do domu? I jak się zachować, gdy już się znajdzie? Zapytaliśmy o to koordynatorkę programu "Nie uciekaj" Fundacji ITAKA.
Zosia Zborowska i Andrzej Wrona niedawno powitali na świecie swoje pierwsze dziecko. Para nie pokazała jeszcze, jak wygląda ich pociecha. Zrobiła to za nich mama aktorki, Maria Winiarska.
Wakacje powoli dobiegają końca. Wielu rodziców ponownie stanie przed dylematem, co dać dziecku do szkoły na drugie śniadanie, aby było zarówno smacznie, jak i zdrowo. Okazuje się, że rozwiązaniem tego problemu mogą być produkty oferowane przez Owolovo.
Nauka angielskiego to bardzo ważny element edukacji. Jaką metodę wybrać, żeby dziecko szybciej przyswoiło wiedzę, kiedy wprowadzić lekcje języka i jak pomóc przełamać barierę językową opowiedziała Anna Trawka, logopeda, psycholog i autorka bloga dla rodziców.
Z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego wynika, że mamy jedną z najniższych inicjacji alkoholowych w Europie. Już 12-latkowie mają za sobą pierwsze doświadczenia z trunkami. Z czego to wynika? Jak temu zaradzić? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się psychoterapeuta Cezary Biernacki ze Stowarzyszenia OD-DO.
Inteligencja społeczna to pojęcie, które zostało wprowadzone przez Edwarda Thorndike’a w 1920 roku. Thorndike był psychologiem, który interesował się głównie ludzkimi zachowaniami oraz metodami wychowywania dzieci. Inteligencja społeczna to zdolność do rozumienia innych ludzi i ich zachowań.
Podróż samochodem z płaczącym noworodkiem czy 8-latkiem, który pyta: "Daleko jeszcze?" - nie należy do łatwych zadań. Natomiast psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno, prowadząca program "Zrób coś z tym dzieckiem" przekonuje, że czas ten wcale nie musi być udręką, a wręcz przeciwnie - to okazja, by spędzić go miło w rodzinnej atmosferze. Oto konkretne wskazówki.
Policja z Bełchatowa dostała zgłoszenie dotyczące dwóch nastolatek, które rzekomo miały pić alkohol w pobliżu torów. Kiedy funkcjonariusze dotarli na miejsce, okazało się, że dziewczynki są pijane. Badanie wykazało, że 13-latka miała 3 promile alkoholu we krwi, a jej młodsza o rok koleżanka aż 4. Sprawą nastolatek zajął się Zespół do Spraw Nieletnich i Patologii bełchatowskiej policji.
Pojawienie się dziecka wywraca dotychczasowe życie do góry nogami. Opieka nad nim sprawia, że wszystko schodzi na drugi plan, także seks. Jak odnaleźć się w nowej sytuacji? Jak na nowo cieszyć się seksem i co może zrobić kobieta, gdy mężczyzna naciska na stosunek? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe-Kurillą, psychoterapeutką i seksuolożką.
Wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku i relaksu. Niestety w tym okresie beztroski, częściej niż w innych chwilach w roku, dochodzi też do wypadków, zwłaszcza z udziałem najmłodszych. Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku, które się podtopiło lub zachłysnęło wodą? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Świat się zmienia, a razem z nim np. macierzyństwo i wytyczne dla matek, które jeszcze 15 lat temu w zasadzie nie mogły nic jeść i pić po porodzie. Dziś stosują się do zupełnie innych zasad, które mają swoje uzasadnienie w badaniach.
Sylwia Bomba od ponad dwóch lat jest szczęśliwą mamą małej Antoniny. Gwiazda programu TTV "Gogglebox. Przed telewizorem" stara się spędzać z córeczką jak najwięcej czasu. Nie ułatwia jej tego aktywność zawodowa, jednak każdą wolną chwilę wykorzystuje na to, by pielęgnować więź z dzieckiem. Udowodniła to, publikując na Instagramie zdjęcie, które wywołało zachwyt internautów.
Zastanawiasz się, jak uszyć tipi i czy można zrobić to samodzielnie? Stworzenie namiotu dla dziecka może się wydawać nie lada wyzwaniem. Nie jest to jednak trudne. Przekonaj się, jak uszyć tipi i czego będziesz do tego potrzebować.
Połowa wakacji za nami. Jesteście już po urlopie, musicie skupić się na pracy, a wasze najmłodsze pociechy zaczynają narzekać na nudę? Najlepszym sposobem na pokonanie tego stanu będzie puszczenie wodzy fantazji. Magda Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i terapeuta sensoryczny zdradziła nam, jak zaaranżować dziecku wolny czas, by przy okazji się rozwijało i budowało swoją kreatywność.