Zaczynają się upały. Nie ulega niczyjej wątpliwości, jak ważne jest, żeby chronić skórę przed promieniowaniem UV. Szczególnie należy zabezpieczyć dzieci. Uważać powinny także osoby z jasną karnacją. Jak zadbać o swoją skórę, opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Dla wielu matek czas spędzony z dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia jest bezcenny. Kobiety z radością korzystają z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, odkładając na dalszy plan karierę. To nie znaczy, że nie chcą jej kontynuować. Jednak wielu mamom nie jest łatwo wrócić do pracy. Cztery z nich opowiedziały nam o swoich doświadczeniach.
Zapalenie ucha środkowego u niemowląt rozwija się najczęściej w następstwie infekcji górnych dróg oddechowych pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego. Szczególnie często dotyka ono dzieci między 6. a 18. miesiącem życia, zwłaszcza wiosną i w okresie zimowym.
Koniec roku szkolnego i początek wakacji już 25. czerwca 2021 r. Uczniowie i ich rodzice spragnieni są czasu, w którym wszyscy będą mogli odpocząć od trudów nauki zdalnej. Wielu rodziców wykupiło już kolonie i obozy, ale nadal jeszcze poszukiwane są atrakcyjne oferty wakacyjnych, tematycznych wyjazdów dla dzieci. Ile kosztują wakacje i kolonie w 2021 r.? Dokąd nie uda się pojechać? Jakie obowiązują zasady?
Poród w pęcherzu płodowym należy do rzadkości, ponieważ błona zwykle pęka i mówi się, że kobiecie "odeszły wody". Od jakiegoś czasu niektóre kliniki stosują cesarskie cięcie polegające na wyjęciu noworodka właśnie w worku owodniowym. Jakie są zalety tej metody?
Sytuacja w Krośnie nie jest pierwszym przypadkiem bezmyślności osoby dorosłej, choć można mieć nadzieję, że dzięki nagłośnieniu sprawy, ostatnim. 35-latka mało tego, że zostawiła w nagrzanym samochodzie małe dzieci, to jeszcze miała pretensje do przechodniów, że postanowili interweniować.
Możliwość operowania dziecka, które znajduje się w łonie, jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło się z filmami science fiction. Na szczęście czasy się zmieniły, medycyna poszła do przodu i maleństwa, które niegdyś nie miały szans na przeżycie, dziś są leczone. Takich niemożliwych rzeczy dokonuje zespół lekarzy, którym kieruje prof. Mirosław Wielgoś, ginekolog-położnik, konsultant Krajowy w Dziedzinie Perinatologii. Na czym polega praca tych specjalistów i jak ratują oni życie najmniejszych – tych jeszcze nieurodzonych – pacjentów?
Wielu rodziców nie ma nic przeciwko temu, aby dzieci spały z nimi w jednym łóżku. Są jednak i tacy, którzy chętnie "wyprowadziliby" pociechy ze swojej sypialni. Jak to zrobić skutecznie, nie sprawiając przy tym maluchowi przykrości? O radę poprosiliśmy psycholog dziecięcą, Emilię Dziadosz.
Rodzice często nie wiedzą, kiedy dziecko może jeździć z przodu w samochodzie. Wielu z nich nie zna przepisów, więc - bojąc się dostania mandatu – woli, by pociecha siedziała z tyłu. Tylko czy warto obierać dziecku przyjemność podziwiania świata podczas jazdy, tłumacząc się niewiedzą?
Rząd wpadł na nowy pomysł, jak zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. Chcą wprowadzić dopłaty do miejsca w żłobkach, a także specjalny program skierowany do babć i dziadków, którzy mieliby za pieniądze opiekować się swoimi wnukami. Czy jest to dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalistka z zakresu etykiety oraz savoir-vivre'u i babcia dwójki wnuków, Irena Radomska–Kamińska oraz fotografka, podróżniczka i babcia czwórki wnuków, Barbara Toczyska.
Pochodząca z RPA Gosiame Tamara Sithole właśnie urodziła dziesięcioraczki. Zagraniczne media informują, że kobieta pobiła rekord świata w liczbie dzieci urodzonych z jednej ciąży.
Czy szczepienie dzieci przeciw COVID-19 jest bezpieczne? - to pytanie stawia sobie wielu rodziców. Lekarz rodzinny dr Michał Matyjaszczyk na łamach "Wysokich Obcasów" mówi wprost: "Większa jest szansa, że schodząc ze schodów, człowiek się zabije, niż że szczepionką zrobimy sobie krzywdę".
Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich maluchów. Zdaniem specjalistów, mogą być bardziej wymagające w wychowaniu od swoich rówieśników, ponieważ są emocjonalne, łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców i na długo zapamiętują krytykę. Co jeszcze charakteryzuje takie dzieci? Jak zrozumieć ich potrzeby? Zapytaliśmy o to psycholog Katarzynę Kucewicz.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a uczniowie czują coraz więcej swobody. Zarówno u młodszych, jak i starszych dzieci pojawiają się szalone pomysły. "Mamo, chcę zafarbować sobie włosy". Co robić, pozwalać czy kategorycznie zabraniać? Z fryzjerką, Dobrawą Piękos-Szymańską rozmawialiśmy o bezpiecznym farbowaniu, po którym do września nie będzie śladu.
Co roku powstaje raport poświęcony kosztom utrzymania dzieci przez ich rodziców i opiekunów przygotowywany przez Centrum im. Adama Smitha. Z każdym rokiem obliczona kwota jest coraz wyższa. Ma to związek ze wzrostem ogólnych kosztów życia w Polsce. Ile obecnie kosztuje utrzymywanie i wychowywanie dziecka?
Wielu rodziców decyduje się na przekłucie uszu swoim córkom, gdy są one jeszcze w wieku niemowlęcym lub mają zaledwie kilka lat. W ten sposób chcą im oszczędzić w przyszłości niepotrzebnego stresu przed bólem. Jednak, czy małym dziewczynkom kolczyki w uszach w ogóle są potrzebne?
Nie dla wszystkich uczniów powrót do szkoły to radosny czas. Część z nich przyzwyczaiła się do nauki zdalnej, a ponowne odnalezienie się w ławce szkolnej wśród rówieśników wiąże się ze stresem i lękiem. Dlatego w Dzień Dobry TVN Marta Bąkowska z Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" poradziła rodzicom, jak wesprzeć dzieci w tym niełatwym okresie.
Kąpiel noworodka w krochmalu to stary, dobry sposób na pielęgnację jego delikatnej skóry. Pomaga walczyć z typowymi dolegliwościami skórnymi pierwszego etapu życia dziecka. Ta sprawdzona metoda może pomóc nawet w atopowym zapaleniu skóry – również u dorosłych. Kąpiel w krochmalu – jak często ją przygotowywać? Jakie są proporcje i czy po takiej kąpieli trzeba jeszcze opłukać dziecko?
Coraz więcej młodych dziewczynek zaczyna się malować. Jedne robią to z ciekawości i chęci naśladowania mamy, inne z potrzeby "upiększenia się". Czy rodzice powinni wyrażać na to zgodę? O przełomowych momentach w życiu młodej damy opowiedziały nam Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy oraz Magdalena Modra-Krupska, aktorka, mama 15-letniej Mii.
Wychowywanie dziecka nie jest proste. Wymaga cierpliwości, zaangażowania, ale i konsekwencji. Mimo że większość rodziców chce dla swoich pociech jak najlepiej, to i tak zdarza im się popełniać błędy, które w mniejszym lub większym stopniu wpłyną na dalsze życie dziecka. Jak być "wystarczająco dobrym" rodzicem i zbudować bliskie relacje z dzieckiem? Na ten temat rozmawialiśmy z Zuzanną Butryn, psychologiem i psychoterapeutką.
Dzień Dziecka czy urodziny malucha powinny być celebrowane. Najlepiej w taki sposób, aby zorganizowane przez rodzica atrakcje na długo zapisały się w pamięci. Z takiego założenia wychodzi Dorota Wellman. Nasza prowadząca zdradziła, jakie atrakcje organizowała dla swojego syna.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącą programu 300+. To oznacza, że zapowiadane przez rząd zmiany wkrótce wejdą w życie. Na czym one polegają? Na co muszą przygotować się rodzice korzystający ze wsparcia państwa? Kiedy ruszy nabór wniosków?
Dzieci nie znają świata bez Internetu czy mediów społecznościowych. W czasie pandemii ogromna część ich życia przeniosła się właśnie do sieci. Ale korzystanie z sieci niesie za sobą pewne zagrożenia. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Zytą Czechowską i dr. Mikołajem Marcelą, autorami przewodnika "Jak nie zgubić dziecka w sieci?".
PKP Intercity szykuje niespodziankę dla dzieci i ich rodziców. Już we wtorek, 1 czerwca 2021 r., spółka - z okazji Dnia Dziecka - wypuści specjalne bilety, które pozwolą najmłodszym pasażerom bezpłatnie jeździć pociągami należącymi do PKP Intercity. Kto będzie mógł skorzystać z bezpłatnych biletów na Dzień Dziecka?
Chiny od wielu lat zmagają się ze spadkiem liczby urodzin. Jak podaje agencja prasowa Xinhua władze chcą znieść kontrowersyjne przepisy i zezwolą swoim obywatelom na posiadanie trójki dzieci.
Wielu rodziców swoje pasje chce dzielić z maluchami. Kasi i Marcinowi Pietraszewskim oraz Izabeli Piekło się to udało. Ich dzieci pokochały przejażdżki na motocyklu. W Dzień Doby TVN opowiedzieli o tym, jak robić to w bezpieczny sposób. Co na ten temat mówią przepisy?
Dzień Dziecka już 1 czerwca, a wy wciąż nie macie pomysłu gdzie zabrać swoje pociechy? Z tym samym pytaniem mierzy się Joanna Moro. Aktorka opublikowała w sieci zdjęcie swojej ekipy i zwróciła się o pomoc do internautów. Jak zaaranżować czas, aby spędzić z bliskimi niezapomniane chwile?
Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski to najbardziej znana para wśród rodzimych influencerów. Kilka miesięcy temu przywitali na świecie swoje drugie dziecko - córką Nelę. Teraz rodzice zdecydowali się ochrzcić dziewczynkę. Zdjęciem z uroczystości młodzi rodzice pochwalili się w sieci.
Ostatnie wydarzenie uświadomiły całej Polsce, że na dzieci niebezpieczeństwo może czyhać wszędzie, nawet na placu zabaw. Jak więc uchronić je przed tragedią? O edukacji najmłodszych i wypracowaniu wspólnych patentów opowiedzieli nam: Marta Skierkowska – psycholog oraz Jarosław Rogowski, ekspert bezpieczeństwa osobistego.
Niewłaściwe prezenty dla dziecka mogą negatywnie wpłynąć na jego emocje, a w niektórych przypadkach nawet zablokować rozwój. Psycholog Nadia Iwańska, w rozmowie z dziendobry.tvn.pl, wytłumaczyła, jakich podarunków unikać i dlaczego.