Pierwszy dzień w przedszkolu. "Już 2,5-letnie dziecko może być gotowe do pójścia do przedszkola, ale wcale nie musi"

Dzień Dobry TVN
Początek roku szkolnego to trudny czas także dla tych dzieci, które po raz pierwszy pójdą do przedszkola. Jak przygotować malucha na ten dzień? Co zrobić, aby ułatwić mu adaptację w nowym miejscu? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Edytą Pazurą, mamą trójki dzieci oraz pedagogiem, dr Moniką Just.

Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z innymi maluchami. Dzięki temu zdobywa kompetencje, z których będzie korzystało przez resztę życia. Miejscem, w którym może się ich nauczyć, jest przedszkole. Niestety, nie wszystkie chcą oderwać się od mamy i spędzać czas poza domem.

- Amelia, nasza najstarsza córka, to typ histeryka. Kiedy tylko usłyszała słowo "przedszkole", kładła się na ziemi i tupała nogami. Syn to wrażliwiec. Powiedział, że pójdzie, ale tylko dlatego, żeby nie robić mi przykrości. Natomiast Rita nie daje się przekonać - mówiła Edyta Pazura.

W ocenie dr Moniki Just, pedagog dziecięcej, rodzice muszą zrozumieć, że ich pociechy są różne. Inaczej będą reagowały i w różnym czasie pojawi się u nich gotowość do pójścia do przedszkola.

- Teoria mówi, że już 2,5-3-letnie dziecko może być gotowe do pójścia do przedszkola, ale nie musi. Jeśli ma fajny dom, świetnie dogaduje się rodzeństwem, wcale nie musi chcieć tam chodzić - tłumaczyła specjalistka. Trzeba podkreślić, że przygoda z przedszkolem wcale nie zaczyna się od pierwszej wizyty w placówce. Pierwszym etapem adaptacji jest rozmowa z dzieckiem.

Czy rodzic musi się przygotować na rozłąkę z dzieckiem?

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być bardzo trudne nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica.

- Wielu z nich się stresuje i ma wyrzuty sumienia. Ciągle się zastanawiają, jak dziecko sobie poradzi, czy odnajdzie się w grupie, czy poradzi sobie przy jedzeniu, czy korzystaniu z toalety - wyliczała pedagog dziecięca.

W rozmowie z Pauliną Krupińską i Damianem Michałowskim Edyta Pazura wyznała, że jest takim rodzicem. - Kiedy odprowadzałam swoją starszą córkę pierwszy raz do przedszkola, opiekunka podsunęła mi chusteczki higieniczne. W pierwszej chwili powiedziałam, że ich nie potrzebuję. Jednak, gdy podeszłam do lustra weneckiego i zobaczyłam, że moja córka płacze, sama zaczęłam - wspominała nasza rozmówczyni.

Zdaniem dr Moniki Just rodzice, którzy mają wątpliwości, czy dziecko sobie poradzi, powinni porozmawiać z personelem o swoich obawach.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki