Dziś rozpoczynają się ferie w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Jak zorganizować czas dziecku? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak dokonał przeglądu najważniejszych kurortów górskich i sprawdził, jak wygląda tam sytuacja pogodowa. A co zrobić, jeśli nie mamy pieniędzy na wyjazd dziecka? Ferie w mieście też mogą być fajne! Zobaczcie, jak na wakacje zimowe przygotowały się największe miasta na Podlasiu, Warmii i Mazurach.
Do tragedii doszło podczas zimowiska odbywającego się w Wiśle. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na obiekcie nie było ratownika. Kto jest winien śmierci chłopca? Czy można było jej uniknąć? W Dzień Dobry TVN dr Mariusz Sokołowski powiedział o tym, jak będzie wyglądało śledztwo w sprawie.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system polskiej oświaty. Jak będzie wyglądać nauczanie w szkole? Czy w programie faktycznie znajdą się lekcje programowania i szachów? Czy to prawda, że "Nasz Elementarz", którego ponowne prowadzenie kosztowało państwo 60 mln złotych, przestanie obowiązywać? Na czym polega innowacyjność reformy edukacji? O tym w studiu Dzień Dobry TVN mówiła Minister Edukacji Anna Zalewska. Czy Anna Zalewska nie obawia się referendum w tej sprawie i czy naprawdę jest przekonana o słuszności swojej koncepcji?
Rodzice wychowujący więcej niż jedno dziecko mogą liczyć na wsparcie z programu „Rodzina 500 plus”. Jakie warunki muszą spełniać cudzoziemcy mieszkający w naszym kraju, aby również skorzystać ze świadczenia 500 plus? O tym goście Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 BIS Katarzyna Karpa-Świderek i przedstawiciel Biura Rzecznika Praw dziecka Agata Jasztal.
We Włoszech 13-letni chłopiec został odebrany wychowującej go samotnie matce, bo był zbyt zniewieściały. To zaskakujący wyrok, szczególnie we Włoszech, które słyną z silnych relacji matek z ich dziećmi. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Okazuje się, że pod tym względem jesteśmy drugą Italią: średni wiek wyjścia mężczyzn z domu w Warszawie wynosi 32 lata. Wynika to z nadopiekuńczości matek, czy wygodnictwa synów? Jak ułożyć swoją relację z dzieckiem, aby nie stała się toksyczna? W Dzień Dobry TVN psychiatra dr Maja Polikowska-Herman powiedziała, czy można przesadzić z miłością i czym różni się okazywanie uczuć od nadopiekuńczości. Kiedy powiedzieć dziecku "stop" i jak to zrobić, żeby nie poczuło się odtrącone?
Do ośrodka Tuli Luli trafiają dzieci w wieku od 3 dni do roczku, które zostały porzucone przez rodziców. Tu jednym dzieckiem opiekują się trzy osoby. W Dzień Dobry TVN gościliśmy pomysłodawczynię placówki psycholog Jolantę Kałużną. Kim są osoby, które pracują w ośrodku Tuli Luli? Jak ważne dla porzuconych dzieci jest tulenie? Czym różnią się zachowania dzieci przytulanych od tych, które nie zaznały ciepła od najbliższych? Kim są osoby, które pracują w ośrodku Tuli Luli?
W 2017 r. szykują się wielkie zmiany w systemie edukacji. Reforma rozpala emocje zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców. A co zarzucają jej goście Dzień Dobry TVN: dyrektor gimnazjum Witold Młynarczyk oraz historyk Jacek Staniszewski z Instytutu Badań Edukacyjnych?
Leonard Antczak to pierwsze dziecko, które urodziło się w Polsce w 2017 roku. Bartek Jędrzejak spotkał się z nim i jego rodzicami Moniką i Karolem. Czy ochłonęli już po emocjach związanych z porodem? Jak czuje się pierwszy Polak 2017? Bartek wybrał się też do szpitala przy ulicy Polnej w Poznaniu, gdzie rodzi się najwięcej dzieci w Polsce.
Niektóre przedszkola oferują zabawy sylwestrowe dla dzieci. Czy pozostawianie malucha na całą noc pod opieką placówki to dobry pomysł? Co może być alternatywą? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcą dr Aleksandrą Piotrowską.
Dziecko zapamiętuje świat zmysłami, dlatego warto o nie zadbać przygotowując święta z udziałem malucha. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską, aby zapytać, w jaki sposób działa dziecięca pamięć oraz jak stworzyć im piękne świąteczne wspomnienia. Co to jest dziecięca amnezja?
Za pomocą tablic motywacyjnych rodzice zachęcają dzieci do właściwego zachowania. O plusach i minusach tego typu motywatorów rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Mileną Pacudą oraz fotograf i mamą czterech córek Moniką Lenarczyk.
Daryna i jej mama przybyły do Polski z tej części Ukrainy, która jest objęta działaniami wojennymi. Teraz grozi im deportacja z naszego kraju. Nie chcą do niej dopuścić koleżanki i koledzy dziewczynki. Co robią w tej sprawie? Czy to przynosi jakiekolwiek skutki? Kto im pomaga? Z koleżankami Daryny i dyrektorem szkoły, do której chodzi dziewczyna rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Według statystyk w niewoli żyje ok. 30 mln ludzi. To tyle co populacja Grecji, Austrii i Portugalii razem wziętych. Co roku sprzedawanych jest 1,5 mln dzieci. Ten kontrowersyjny temat przyciągnął reżysera Patryka Vegi. O skali tego procederu i roli naszego kraju w handlu dziećmi rozmawiała z nim Agnieszka Rylik. Dziennikarka Dzień Dobry TVN zapytała również, czy - mając dużą wiedzę na temat porwań dzieci - przywiązuje większą wagę do ochrony własnych i jak zmieniło się życie reżysera, kiedy urodziły się jego dzieci.
Wiele mam - szykując dziecko do zimowego spaceru - zakłada na nie kilka warst ubrań, doprowadzającym tym samym do przegrzania malucha. Jak zatem ubrać dziecko w słoneczny, ale mroźny dzień? Jakie są objawy przegrzania? O tym w Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Paweł Zawitowski.
Od przyszłego roku szkolnego będzie obowiązywała nowa lista lektur. Propozycje MEN wzbudziły wiele kontrowersji. O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepkę, autora powieści dla dzieci Marcina Kozioła i autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci Joannę Olech. Czy rzeczywiście wszystkie książki powinny znaleźć się na liście MEN? Jakich lektur potrzebują uczniowie?
Wielu rodziców przejmuje się ocenami swoich dzieci. Dlaczego? Czy należy to robić? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog dziecięcą Agnieszkę Stein oraz dziennikarza i tatę dwójki dzieci Krzysztofa Skórzyńskiego.
Tylko w tym tygodniu dotarły do nas dwie szokujące informacje na temat przemocy zastosowanej wobec dzieci. Pierwsza dotyczyła 4-letniej dziewczynki, która straciła życie w wyniku pobicia, a druga - 3-miesięcznego dziecka, na którego ciele również znaleziono ślady przemocy fizycznej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog sądową Teresę Gens, aby zapytać, kim są osoby, które posuwają się do tak okrutnych czynów. Dlaczego partner osoby, która dopuszcza się przemocy fizycznej nie reaguje, kiedy bite jest dziecko?
Wywiadówka bywa stresująca - nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Jak zatem ją przeżyć? Czego od zebrania oczekują rodzice? Co zniechęca rodziców do przychodzenia na wywiadówkę? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: mamę czwórki dzieci Edytę Poncyljusz, nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej Kingę Zychowicz i psycholog dr Ewę Jarczewską-Gerc.
Ciąża i okres karmienia dziecka to czas, kiedy kobiecy biust przechodzi liczne zmiany. Jak o niego dbać, by nie stracił swojego kształtu, a karmienie nie spowodowało powikłań zdrowotnych? Przede wszystkim nosić odpowiednią bieliznę. Brafiterka Monika Kołodyńska pokazała w Dzień Dobry TVN biustonosze przeznaczone specjalnie dla świeżo upieczonych mam.
W grudniu dzieci będą miały dużo wolnego od szkoły i przedszkola. W tej sytuacji wielu rodziców zapewne zdecyduje się na zabranie swoich pociech do pracy. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jak na to patrzą szefowie? Czy kodeks pracy reguluje taką sytuację? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dziennikarkę Joannę Kryńską, blogera Kamila Polnego oraz ekspertkę ds. zarządzania i efektywności pracy Katarzynę Lorenc.
Do zabawek, które stymulują rozwój dziecka należą klocki. O ich zaletach dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz rozmawiała z psychologiem dziecięcym Dorotą Maciejec. Jak bawić się z małymi dziećmi, by wspierać ich rozwój?
Wielu rodziców nie chce spuszczać z oczu swoich pociech. Dlaczego? A może jednak warto dać dzieciom większą swobodę? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: prezenterkę telewizyjną i mamę dwóch córek Magdalenę Modrą, aktora i tatę trzech córek Andrzeja Deskura oraz psycholog dziecięcą i mamę dwóch córek Martę Żysko-Pałubę.
Do sejmu trafiły projekty ustaw wprowadzających reformę edukacji: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Na jakie zmiany muszą być przygotowani uczniowie? Czy przygotowana jest już podstawa programowa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dra Krzysztofa Biedrzyckiego z Instytutu Badań Edukacyjnych.
W jednym z polskich przedszkoli dyrektorka - za zgodą większości rodziców - wprowadziła modlitwę przed posiłkami. Czy dzieci powinny modlić się w świeckich placówkach oświatowych? Zapytaliśmy o to nauczycielkę Grażynę Juszczyk, która wygrała proces o zdjęcie krzyża w pokoju nauczycielskim i publicystkę Weronikę Zagułę. Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Bywa tak, że po rozstaniu niechęć do byłego partnera przenosi się także na jego rodziców. Przejawia się to m.in. w utrudnianiu kontaktów dziecka z dziadkami. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: adwokatką Magdaleną Wilk oraz aktorem i coachem biznesu Jackiem Rozenkiem rozmawialiśmy o tym, jak polskie prawo reguluje kontakty wnuków z dziadkami po rozwodzie rodziców dziecka. Czy sąd może odmówić takich kontaktów? Jak sytuacja wygląda w przypadku dzieci aktora?
Wojna zniszczyła ich dzieciństwo i uniemożliwiła edukację. Czy będą w stanie nadrobić zaległości i rozpocząć normalne życie? Dzień Dobry TVN udało się do Społecznego Gimnazjum "Raszyńska" w Warszawie aby zobaczyć jak syryjskie dzieci radzą sobie w polskich szkołach.
Odstawienie dziecka od piersi i przejście na karmienie butelką to spore wyzwanie. Jak się do tego przygotować? Jaką rolę może spełniać w tym procesie tata? O tym w Dzień Dobry TVN doradca macierzyński Iza Sztandera.
Dyrekcja szkoły w Baltimore w Stanach Zjednoczonych zamiast karać niesforne dzieci wysyła je na medytację. Jak podają media, ten sposób wyciszania emocji okazał się skuteczny. Z gośćmi Dzień Dobry TVN psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą i nauczycielem jogi Wiktorem Morgulcem rozmawialiśmy o wpływie medytacji na rozwój dzieci. Jakie są inne sposoby na wyciszanie emocji? Czy medytacji można nauczyć się w domu?
Z roku na rok e-sport staje się coraz bardziej popularny. W ten trend starają się wpisać także szkoły, w których zaczęły powstawać klasy o profilu e-sportowym. Czego uczą się uczniowie na takich lekcjach? O rozwojowych aspektach gier komputerowych rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: psychologiem Igorem Rotbergiem i Adamem Bugielem nauczycielem informatyki i inicjatorem stworzenia klasy e-sportowej.
Filip Chajzer spotkał się z bohaterami głośnej "afery kredowej". Na czym polegało "przestępstwo" 13-letniej Julii? Co narysowała na chodniku? Czy nie pojawiły się tam żadne słówka na D.? Zobaczcie czego dowiedział się nasz przenikliwy reporter śledczy! Jak Wam się podobała akcja odwetowa zorganizowana przez mieszkańców Warszawy? :)