Kiedy miał 11 lat, w jego ojczystym kraju - Sierra Leone - wybuchła wojna domowa. A, kiedy miał 13 lat został siłą wcielony do armii i był faszerowany narkotykami, by zabijać innych. Jako dziecko widział śmierć i okrucieństwo. Gościem Marcina Prokopa w studiu Dzień Dobry TVN był Ishmael Beah, autor książki "Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza". Ishmael Beah opowiedział w jaki sposób stał się dzieckiem-żołnierzem. Czy pamięta, kiedy po raz pierwszy zabił człowieka?
Wspólnie z Angeliką M. Talagą zastanawialiśmy się dziś w Dzień Dobry TVN jakie prezenty najlepiej wspierają rozwój fizyczny i intelektualny naszego dziecka. Jakie prezenty są odpowiednie dla dziecka w danym przedziale wiekowym? Zobaczcie.
Rozkładanie parasola ochronnego nad dzieckiem albo wpajanie mu, że musi odnosić same sukcesy sprawia, że pociecha nie potrafi radzić sobie z porażkami. A to błąd, bo życie nie jest usłane tylko różami i warto przygotować dziecko na przegrane. W jaki sposób? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięcą Moniką Perkowską i aktorką Moniką Mrozowską - mamą 3 dzieci.
Natalia Bessarab wraz dziećmi czeka już drugi rok na swojego męża, który dostał się do niewoli. Martwi się o niego i tęskni. Wraz z synem i grupą ukraińskich dzieci, których rodzice zaginęli, są ranni lub zginęli przyjechała do Polski na krótki wypoczynek. Zobaczcie reportaż Bianki Zalewskiej i poznajcie ich historię.
16-letni Tymon Radzik z Zielonej Góry ma szansę na otrzymanie dziecięcego Nobla. Spośród wszystkich zgłoszonych do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju komisja ekspercka wybrała tych, którzy najbardziej przyczynili się do poprawy przestrzegania praw dzieci na świecie. Jak to się, że Tymon został najmłodszym doradcą w Ministerstwie Cyfryzacji? Opowiedział o tym Annie Kalczyńskiej i Andrzejowi Sołtysikowi w studiu Dzień Dobry TVN.
Matka, która je urodziła również była pijana - badanie wykazało, że miała aż 4 promile alkoholu we krwi. Podręcznikowo to dawka śmiertelna. Czy taką matkę spotka zasłużona kara? Jak wyglądają regulacje prawne dotyczące picia alkoholu będąc w ciąży? Dlaczego matki, która skazała swoje dziecko na życie z zespołem FAS nie da się zatrzymać w szpitalu? I z jakimi problemami w dorosłym życiu będzie się musiało uporać samo dziecko? Mówi się, że kieliszek wina na rozluźnienie w ciąży to nic złego. To nie prawda. KAŻDA ilość alkoholu w ciąży szkodzi dziecku znajdującego się w łonie matki. O pijanych ciężarnych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog dr Sandrą Błędek-Andrzejak.
Siódmoklasiści spędzają w szkole więcej czasu niż ich rodzice w pracy na pełnym etacie. Dlaczego tak się dzieje? To kwestia systemu edukacji, czy może naszego stylu życia? Jak można pomóc przepracowanym dzieciom? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z prof. Krzysztofem Biedrzyckim z Uniwersytetu Jagiellońskiego i psycholog dziecięcą Magdaleną Chorzewską.
Wiele dzieci bardzo chce mieć zwierzaka. Jak je przygotować do opieki nad puchatym przyjacielem? Czego dziecko może nauczyć się od zwierzaka? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: weterynarz Dorota Sumińska i instruktor szkolenia psów Radek Ekwiński.
W poniedziałek do szpitala trafił 3,5-letni chłopiec pobity prawdopodobnie przez konkubenta matki. W jakim stanie jest dziecko i na jakim etapie znajduje się śledztwo w tej sprawie? Dziennikarzowi Robertowi Stockingerowi powiedzieli dr Piotr Brzeziński i zastępca prokuratora rejonowego Marcin Licznerski. O karze, jaka grozi za taki czyn, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną.
Zdarza się, że kobiety, którym powierzamy dzieci z czasem okazują się potworami. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze niani? Szukać jej przez agencję czy z polecenia? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: terapeutkę rodzinną Marię Rotkiel i Barbarę Karkoszkę-Siedlecką, która prowadzi agencję dla niań. Jak agencje powinny weryfikować kwalifikacje niań?
Zaczęło się od urodzin, na które nie dotarł nikt oprócz najlepszej przyjaciółki... Skończyło się imprezą, która zablokowała jedną z większych ulic w Warszawie, na którą nie dało się wcisnąć nawet bocznym wejściem! Bo urodziny są BARDZO WAŻNE! O tym, jak istotne są dla dzieci takie imprezy, spotkania z grupą rówieśników, zabawa i prezenty, rozmawialiśmy z Małgorzatą Ohme i Grzegorzem Markowskim.
Przez noszenie dziecka możemy nadwyrężyć sobie plecy. Jak zatem to robić, aby nie mieć tego typu problemów? Odpowiednie techniki noszenia i podnoszenia małego dziecka pokazał w Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.
Do niedawna wielu rodziców sądziło, że do małych dzieci powinno się mówić jak do dorosłych. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Princeton odkryli, że szczebiotanie i infantylny ton mają korzystny wpływ na rozwój mowy naszych pociech. Jak zatem należy komunikować się z małym dzieckiem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ekspertkę z zakresu intelektualnego rozwoju dzieci Angelikę Talagę.
Wielu specjalistów jest zdania, że dzieci należy posłać na zajęcia języka obcego jak najwcześniej. Od którego roku życia dziecko pochłania wiedzę bez wysiłku? Jak powinny wyglądać zajęcia z języka obcego dla maluchów? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN seniora metodyka nauczania języka angielskiego Katarzynę Bołhun.
Mimo działań policji dopalacze są cały czas ogólnodostępne. Niestety sięgają po nie coraz młodsze osoby - nawet 7-letnie dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę ds. profilaktyki Jana Władonia z Monaru, aby zapytać go, jakie są skutki zażywania dopalaczy przez bardzo młodych ludzi i co robić, aby nasze dziecko nie sięgało po nie.
Dzieciaki w USA, Kanadzie i Australii zwariowały na punkcie slime'u, czyli kolorowych glutów, którymi można bawić się na różne sposoby. Jak zrobić slime w domu? Czy to bezpieczna zabawa? I na czym polega fenomen kolorowych glutów? W Dzień Dobry TVN Julia i Lidia Tokarczyk pokazały, jak wykonać slime w domu i wytłumaczyły na czym polega zabawa masą plastyczną.
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach zatrzymał chińskie zabawki, które zagrażały zdrowiu, a nawet życiu dzieci, które miały się nimi bawić. Dlaczego są niebezpieczne? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to rzeczniczkę prasową Inspektoratu Katarzynę Kielar. Na co zwrócić uwagę podczas kupna zabawek? Co powinno zawierać ich opakowanie i jakich znaczków nie może na nim zabraknąć? Zobaczcie, gdzie lepiej nie robić takich zakupów.
Aż 40 proc. wypadków z udziałem małych dzieci ma miejsce w domu. Części możemy uniknąć odpowiednio się zabezpieczając, ale co zrobić, kiedy już dojdzie do popatrzenia, zatrucia albo zadławienia? Jak udzielić dziecku pomocy zanim przyjedzie karetka? I w jaki sposób zabezpieczyć dziecko przed tragedią? O tym w Dzień Dobry TVN Anna Janus-Młodawska lekarka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SPDSK w Warszawie.
"Nie ma czegoś takiego jak bezstresowe wychowanie" - powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięca Monika Chrapińska-Krupa. Jak dzieci wychowują: Marta Wiśniewska, mama dwojga nastolatków i Davina Reeves-Ciara, która ma w domu troje dzieci? Czy zgadzają się z powszechnie panującym twierdzeniem, że "bezstresowe wychowanie to pozwalanie na wszystko"?
Mowa tu zarówno o przemocy fizycznej (jej doświadcza 1/5 polskich dzieci), jak i emocjonalnej. Polska jest również na 2. miejscu (zaraz za Niemcami) jeśli chodzi o ilość udanych prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w wieku 10 - 19 lat. Co jeszcze ujawnił raport "Dzieci Się Liczą 2017"? Jak pomóc dziecku, które doświadczyło przemocy? I jak reagować na przemoc, która ma miejsce tuż obok nas? O tym w Dzień Dobry TVN Joanna Włodarczyk z fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę". Zobacz również, jak wygląda ośrodek, który specjalizuje się w pomocy dzieciom, które brały udział w rozprawach sądowych, w których w grę wchodziła przemoc. Jak wyglądają przesłuchania takiego dziecka?
Matka dwójki dzieci z Olsztyna zostawiła je w "oknie życia". Kobietę odnalazła policja, by dowiedzieć się, dlaczego zdecydowała się na ten rozpaczliwy gest. Czy zostawienie dziecka w oknie oznacza zrzeczenie się praw rodzicielskich? Dlaczego rodzice decydują się na taki krok? I jak wygląda życie dzieci, które zostały zostawione w "oknie życia"? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Danutą Polańską, dyrektorem Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku.
Słynna zasada stosowana przez rządy państw z całego świata głosi, że "z terrorystami się nie negocjuje". A co jeśli "terrorystą" jest nasze własne dziecko, które dostało atak złości na środku supermarketu, chodnika lub stacji benzynowej? Publiczność takiego przedstawienia również nie jest przychylna: "patrzą z pogardą, dają rady jak wychowywać, a czasami pytają czy nic się nie dzieje" - wylicza Marcin Prokop. Rodzicielstwo to czasem niełatwy kawałek chleba. Jak poradzić sobie z niekontrolowanymi atakami złości u dziecka? Czy istnieje jakaś uniwersalna metoda, która działa na wszystkich małych złośników? O tym w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy dr Monika Perkowska, mama 2 synów i dziennikarka Beata Sadowska oraz vlogerka i mama 4-letniej dziewczynki Aleksandra Radomska.
Franek to poruszający się na wózku chłopiec, który towarzyszył swojemu koledze Robertowi Lewandowskiemu podczas wyjścia na mecz z Czarnogórą. Od tego momentu niemal każdy chce się z Frankiem zakolegować. Jak doszło do spotkania chłopca z kapitanem reprezentacji Polski? Jak Franio je wspomina? Czy jest już zmęczony tak dużym zainteresowaniem? Okazuje się, że Franek jest mistrzem w pewnej dziedzinie. Jakiej? Do chłopca wybrał się reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger, który też chciał zostać kolegą Frania.
Niedawno Rzecznik Praw Dziecka po raz kolejny zaapelował do nauczycieli i szkół o zmniejszenie ilości zadawanych prac domowych. Czy dzieci powinny dostawać jednakowe zadania, które powinny wykonać w domu? Czy praca domowa musi polegać tylko i wyłącznie na wypełnianiu zadań w zeszytach ćwiczeń i podręcznikach? Jak zmotywować dziecko do pracy? W Dzień Dobry TVN o nowym obliczu edukacji mówiły: psycholog w biurze Rzecznika Praw Dziecka Elżbieta Szadura-Urbańska, nauczycielka w szkole niepublicznej w Warszawie Kinga Zychowicz i dyrektor szkoły publicznej w Warszawie Wioletta Krzyżanowska.
Krystian Pydych wraz z kolegami z drużyny jechali na mecz. Niestety w czasie drogi ich bus zderzył się czołowo z ciężarówką. Nie wszyscy przeżyli wypadek. Wśród ocalałych był Krystian, a ofiarami jego bracia. Krystiana zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o wychodzeniu z traumy. Co było dla niego najtrudniejsze po wybudzeniu się ze śpiączki? Chce zrealizować marzenia, jakie snuł ze swoimi braćmi? Krystianowi życzymy wiele szczęścia i powrotu do pełnego zdrowia.
Nie wszyscy potrafią poprawnie trzymać niemowlaka. Czy pionizowanie dziecka do 3 miesiąca życia jest dopuszczalne? Jak je podnosić przy przewijaniu? Czy pieluszka powinna zasłaniać kikut pępowinowy? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Mama 10-letniej Ani była w 29. tygodniu ciąży. Kiedy źle się poczuła, dziewczynka zadzwoniła po pogotowie. Zanim przyjechała karetka kobieta urodziła. Niestety nowo narodzone dziecko nie dawało oznak życia. O tym, jak ważne jest uczenie dzieci zasad pierwszej pomocy mówił w Dzień Dobry TVN prezes WOŚP Jurek Owsiak oraz instruktor i koordynator projektu "Ratujemy i uczymy ratować" Małgorzata Bochniak. Zobaczcie, co Jurek przygotował dla małej bohaterki.
Kacper miał zaledwie 14 lat. Po wakacjach zmienił szkołę prawdopodobnie dlatego, że dzieci nękały go z powodu jego orientacji seksualnej. Dziś już go z nami nie ma - prawdopodobnie popełnił samobójstwo. W tej sprawie ciągle prowadzone jest dochodzenie i żadne fakty nie zostały jeszcze potwierdzone. Nie jest to jednak jedyny przykład przemocy wobec rówieśników w szkołach na całym świecie. Według badań 6/10 dzieci w wieku 13-18 lat doświadcza w swoim życiu przemocy ze strony rówieśników. Dlaczego młodzi ludzie bywają okrutni? Czy nie potrafią odróżnić dobra od zła? O tym w Dzień Dobry TVN Justyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Pawła Zawitkowskiego, fizjoterapeutę i autora wielu publikacji na temat wspomagania rozwoju dziecka, by dowiedzieć się, jak długo powinniśmy wozić dziecko w wózku. Co zrobić, kiedy dziecko przyzwyczajone do wygody, nie chce rozstać się z wózkiem? Na czym polega zespół dziecka potrząsanego i jakim dzieciom to grozi? Dlaczego, zdaniem naszego eksperta, rodzice nie powinni zabierać dzieci do galerii handlowych?
Co zrobić, że by dziecko chciało się uczyć języków obcych? Jak zachęcić je do nauki języka angielskiego? Na ten temat dziennikarka Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z Katarzyna Barczyńską ze szkoły językowej Empik School i Profil-Lingua. Zobaczcie, jak w naszej kawiarence dzieci uczyły się języka angielskiego poprzez zabawę i skorzystajcie z darmowych lekcji próbnych organizowanych w całej Polsce.