Dla dzieci rozwód rodziców jest traumatyczny. Co zrobić, by mimo rozstania, dziecko czuło się bezpieczne i nie straciło zaufania do rodziców? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog i psychoterapeutą Moniką Wirżajtys. Nasz gość przyszedł do studia ze swoim 10-letnim synem Tymkiem.
Głodne dziecko nie ma szans by dotrzymać kroku swoim kolegom. W sporcie, w nauce, w życiu. Każde dziecko powinno mieć prawo do pełnowartościowych posiłków. Codziennie, przez cały rok. Dlatego 5 polskich organizacji pozarządowych zjednoczyło siły, aby pod egidą Kulczyk Foundation utworzyć program Żółty Talerz. O problemie niedożywienia polskich dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dominiką Kulczyk.
O zaletach i wadach systemów monitoringu umieszczanych w szkołach rozmawialiśmy z dr. hab. Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych i Małgorzatą Szumańską z Fundacji Panoptykon. Czy system kamer rzeczywiście uczy młodych ludzi "kombinowania i unikania", a nie kształtowania w sobie postaw obywatelskich? Dlaczego szkoły często nie mają procedur postępowania z monitoringiem ani zasad udostępniania nagrań?
Wielu młodych rodziców, przed wyjściem na pierwszy prawdziwy spacer, "weranduje dziecko". Czy ma to sens? Może lepiej od razu wyjść na prawdziwy spacer? Kiedy wybrać się na spacer po raz pierwszy? Ile powinna trwać przechadzka? Jak ubrać dziecko odpowiednio do pogody? W Dzień Dobry TVN położna i mama piątki dzieci Sylwia Bieńkowska powiedziała wszystko, co powinniśmy wiedzieć o pierwszym spacerze.
Sześciolatki zostają w przedszkolach. Czy w związku z tym zabraknie miejsc dla 3-latków? Czy rzeczywiście samorządy mają obowiązek dofinansowania dzieci w przedszkolach niepublicznych? Ile kosztuje niepubliczne przedszkole? Od kiedy zaczyna się rekrutacja elektroniczna do przedszkoli? O tym problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektor biura edukacji Urzędu m.st. Warszawy Joanną Gospodarczyk i Piotrem Jastrzębskim ze Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych.
Ile jest dzieci tyle jest metod, sposobów i sztuczek, które pomagają rodzicom sprawić by ich pociecha wreszcie poszła spać! O tym, dlaczego czasem tak trudno jest przekonać niemowlę, że już czas na drzemkę i jak sobie ten proces ułatwić, rozmawialiśmy z Mają Bohosiewicz, Marią Kotowską i Małgorzatą Borecką. Macie swoje, sprawdzone sposoby na usypianie dzieci? Podzielcie się nimi! :)
Mateusz Dolega spotkał się z Karoliną Bieniek, która opowiedziała nam o akcji "Książki dla Gwinei". W jej ramach wrocławianie chcą wesprzeć edukację w Gwinei, wysyłając tam 100 tysięcy elementarzy. Dlaczego akurat Gwinea i jak będzie wyglądać okładka elementarza? Zobaczcie.
Z roku na rok z domów uciekają coraz młodsze dzieci. Co jest powodem ich ucieczek? Co im grozi na tzw. gigancie? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog Justynę Korzeniewską, byłą wychowankę zakładu poprawczego Katarzynę Bajek i dyrektora zakładu poprawczego w Falenicy Romualda Sadowskiego.
Umiejętność grania na instrumencie nie tylko rozwija w dziecku wrażliwość, ale również pomaga w nauce matematyki i abstrakcyjnym myśleniu. Zachęcenie pociechy do nauki gry nie jest jednak proste. Jak zmotywować je do regularnych ćwiczeń? Kiedy wysłać na pierwszą lekcję? W Dzień Dobry TVN powiedzieli o tym Piotr Rubik i Agata Steczkowska.
Do naszej redakcji napisała Adrianna Gnyp, uczennica gimnazjum nr 19 w Łodzi, z prośbą o interwencję w obronie szkoły, w której się uczy. Zainteresowaliśmy się tą sprawą i zaprosiliśmy ją do studia. Wspólnie z Iwoną Miksą, nauczycielką z tego liceum i Sławomirem Sikorą z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" rozmawialiśmy o zmianach, jakie wprowadza reforma edukacji i szansach na ocalenie dobrych praktyk wypracowanych w gimnazjach przeniesieniu ich na nowy grunt, po reformie.
W internecie pojawiła się informacja, że w Warszawie jest sklep, w którym można kupić papierosy dla... dzieci. Wywołało to duże oburzenie. Okazało się, że autorami zamieszania są aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Czemu służy ta prowokacja? W Dzień Dobry TVN mówił o niej członek wspomnianego stowarzyszenia Jan Mencwel.
W pewnym przedszkolu w Houston wywieszono kartkę z następującą odezwą do rodziców: „Odbierasz swoje dziecko! WYŁĄCZ TELEFON! Twoje dziecko cieszy się, że cię widzi! A czy ty cieszysz się, że widzisz swoje dziecko? Widzieliśmy dzieci próbujące wręczać rodzicom swoje ukończone prace plastyczne i rodziców wiszących na telefonach. Słyszeliśmy dziecko mówiące >>Mamusiu, mamusiu, mamusiu...<< i rodzica, który więcej uwagi poświęca swojemu smartfonowi niż własnemu dziecku. To wstrząsające. Wyłącz telefon!”. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prezenterkę telewizyjną Magdalenę Modrą, psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską i dziennikarza Fatów TVN Krzysztofa Skórzyńskiego, by zapytać, co czuje dziecko, które musi walczyć o uwagę swojego rodzica.
Wielu rodziców zobowiązanych do alimentów przestaje je płacić, kiedy dziecko osiąga pełnoletność. Takie zachowanie nie jest właściwe. Kto zatem decyduje, że obowiązek alimentacyjny ustaje? Kiedy dorosłemu dziecku należą się alimenty? Co czuje młody człowiek, kiedy musi stawać przed sądem i walczyć o alimenty? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: komornika sądowego Roberta Damskiego i psycholog Magdalenę Chorzewską.
W książce "Brunatna Kołysanka" Anna Malinowska opisała historie polskich dzieci uprowadzonych przez Niemców w czasie wojny i poddanych germanizacji. O traumie jaką przeżyły te dzieci rozmawialiśmy, w studiu Dzień Dobry TVN, z nią oraz z Agnieszką Jaczyńską z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie IPN, która zajmuje się tematyką „Dzieci Zamojszczyzny”.
Pierwsza edycja MasterChefa Juniora podbiła serca widzów. Dzisiaj o 20.00 na antenie TVN zobaczymy pierwszy odcinek drugiej edycji programu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy jurorów: Michela Moran, Anną Starmach i Mateusza Gesslera. Czego nauczyli się od uczestników programu? Czym dzieci ich zaskoczyły?
Mleko matki zawiera białko, węglowodany, tłuszcze i - co szczególnie ważne dla noworodka - przeciwciała. Pokarm od mamy, w pierwszym okresie życia dziecka, jest dla niemowlęcia na wagę złota. Ale skąd wiadomo, że dziecko się najada? Wyjaśnia to Anna Kotlińska, położna i specjalistka od laktacji. Z pomocą akustyka Marcina Zastawnika z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadziła eksperyment laktacyjny. Do udziału w nim zaproszono karmiące mamy.
11-letni zawodnik Pogoni Szczecin Jacek Czapliński został zauważony przez skautów Realu Madryt. Jak do tego doszło? Co to oznacza dla niego? Od ilu lat trenuje? Czy to prawda, że rodzice wybudowali dla niego przydomowe boisko? Młodego piłkarza i jego rodziców - Anetę i Andrzeja Czaplińskich - gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Ich motto to "Polska pustoszeje, trzeba działać". Marcin Sawicki wybrał się z kamerą Dzień Dobry TVN do domu państwa Juzwiszyn, którzy 30 stycznia, po raz trzeci, zostali rodzicami ... bliźniaków. Jak to się robi? Czy rzeczywiście, w przyszłości, planują założyć zespół muzyczny. GRATULACJE!!!
W wielu domach piętrzą się niezliczone ilości zabawek. Podobno rocznie Polacy wydają na nie 3 miliardy złotych. O zakupoholizmie zabawkowym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z aktorką Mają Bohosiewicz (mamą 8-miesięcznego chłopca) i psychologiem dziecięcym Dorotą Maciejec. Jakie błędy popełniają rodzice kupując dzieciom zabawki? Będziecie zaskoczeni, kiedy dowiecie się, czym bawi się dziecko Mai.
Organizacja czasu w ferie, kiedy dziecko zostaje w mieście, zawsze jest dla rodzica wyzwaniem. W dużych miastach sytuacja wygląda nieźle, bo są dostępne m.in. skate parki, miejskie domy kultury, lodowiska. A jak jakie atrakcje dla dzieci w czasie ferii przygotowała Chełmża i Białystok? Co dzieciaki mogą robić w chełmżyńskiej bibliotece i białostockim klubie żeglarskim?
W październiku policja zaczęła dostawać niepokojące informacje o kierowcy, który zaczepia dzieci w podkrakowskich miejscowościach. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się w Krakowie z rzecznikiem małopolskiej policji Sebastianem Gleniem. Czy to jeden mężczyzna zaczepia dzieci? Kiedy policja dostała pierwsze zgłoszenie? Czy policja z Małopolski planuje jakąś akcję edukacyjną?
Wiele dzieci bierze narkotyki i dopalacze. Okazuje się, że zaczynają też nimi handlować. Kim jest współczesny diler narkotykowy? Dlaczego dzieciaki sięgają po narkotyki i dopalacze? Jak je ochronić przed dilerem? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka i socjolog prof. Mariusz Jędrzejko.
Ferie ledwo się rozpoczęły, a doszło już do dwóch poważnych wypadków z udziałem dzieci. Jeden niestety był śmiertelny. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie warunki musi spełnić opiekun, który zajmuje się dziećmi podczas ferii. Gdzie rodzice mogą sprawdzić informacje na temat organizatora wypoczynku?
Dziś rozpoczynają się ferie w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Jak zorganizować czas dziecku? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak dokonał przeglądu najważniejszych kurortów górskich i sprawdził, jak wygląda tam sytuacja pogodowa. A co zrobić, jeśli nie mamy pieniędzy na wyjazd dziecka? Ferie w mieście też mogą być fajne! Zobaczcie, jak na wakacje zimowe przygotowały się największe miasta na Podlasiu, Warmii i Mazurach.
Do tragedii doszło podczas zimowiska odbywającego się w Wiśle. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na obiekcie nie było ratownika. Kto jest winien śmierci chłopca? Czy można było jej uniknąć? W Dzień Dobry TVN dr Mariusz Sokołowski powiedział o tym, jak będzie wyglądało śledztwo w sprawie.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system polskiej oświaty. Jak będzie wyglądać nauczanie w szkole? Czy w programie faktycznie znajdą się lekcje programowania i szachów? Czy to prawda, że "Nasz Elementarz", którego ponowne prowadzenie kosztowało państwo 60 mln złotych, przestanie obowiązywać? Na czym polega innowacyjność reformy edukacji? O tym w studiu Dzień Dobry TVN mówiła Minister Edukacji Anna Zalewska. Czy Anna Zalewska nie obawia się referendum w tej sprawie i czy naprawdę jest przekonana o słuszności swojej koncepcji?
Rodzice wychowujący więcej niż jedno dziecko mogą liczyć na wsparcie z programu „Rodzina 500 plus”. Jakie warunki muszą spełniać cudzoziemcy mieszkający w naszym kraju, aby również skorzystać ze świadczenia 500 plus? O tym goście Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 BIS Katarzyna Karpa-Świderek i przedstawiciel Biura Rzecznika Praw dziecka Agata Jasztal.
We Włoszech 13-letni chłopiec został odebrany wychowującej go samotnie matce, bo był zbyt zniewieściały. To zaskakujący wyrok, szczególnie we Włoszech, które słyną z silnych relacji matek z ich dziećmi. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Okazuje się, że pod tym względem jesteśmy drugą Italią: średni wiek wyjścia mężczyzn z domu w Warszawie wynosi 32 lata. Wynika to z nadopiekuńczości matek, czy wygodnictwa synów? Jak ułożyć swoją relację z dzieckiem, aby nie stała się toksyczna? W Dzień Dobry TVN psychiatra dr Maja Polikowska-Herman powiedziała, czy można przesadzić z miłością i czym różni się okazywanie uczuć od nadopiekuńczości. Kiedy powiedzieć dziecku "stop" i jak to zrobić, żeby nie poczuło się odtrącone?
Do ośrodka Tuli Luli trafiają dzieci w wieku od 3 dni do roczku, które zostały porzucone przez rodziców. Tu jednym dzieckiem opiekują się trzy osoby. W Dzień Dobry TVN gościliśmy pomysłodawczynię placówki psycholog Jolantę Kałużną. Kim są osoby, które pracują w ośrodku Tuli Luli? Jak ważne dla porzuconych dzieci jest tulenie? Czym różnią się zachowania dzieci przytulanych od tych, które nie zaznały ciepła od najbliższych? Kim są osoby, które pracują w ośrodku Tuli Luli?
W 2017 r. szykują się wielkie zmiany w systemie edukacji. Reforma rozpala emocje zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców. A co zarzucają jej goście Dzień Dobry TVN: dyrektor gimnazjum Witold Młynarczyk oraz historyk Jacek Staniszewski z Instytutu Badań Edukacyjnych?