Suplementy na odporność, na lepszy apetyt, koncentrację czy sen. Rodzice bardzo często podają swoim dzieciom wiele suplementów diety. Niestety ich nadmiar może przynieść zupełnie odwrotny efekt. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy pediatrę Łukasza Durajskiego.
6-letnia Zosia w maju tego roku uległa wypadkowi w wyniku którego zapadła w śpiączkę. Leczenie i rehabilitacja są bardzo kosztowne. Zosi postanowili pomóc strażacy oraz szkoła do której chodziła.
Rozwój niemowlaka przebiega w imponującym tempie. Zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. O tym, jak ważna jest fizjoprofilaktyka dziecka już od urodzenia, w studiu Dzień dobry TVN opowiedziała Małgorzata Lewandowska, fizjoterapeutka neurorozwojowa.
Przed Świętami dzieci często słyszą, że jeżeli będą niegrzeczne, to Mikołaj nie przyniesie im prezentu. W studiu Dzień dobry TVN razem z naszymi ekspertami porozmawialiśmy, co to znaczy, że dziecko jest „grzeczne” i „niegrzeczne”.
"Klikam z głową". Z taką kampanią ruszył Urząd Komunikacji Elektronicznej. O jej szczegółach w studiu Dzień dobry TVN opowiedzieli psycholog dr Magdalenę Śniegulską oraz Marcina Cichego, prezesa UKE.
Wiele wad postawy u dzieci jest spowodowana siedzeniem w nieodpowiedniej pozycji lub na niewłaściwym meblu. O tym, jak powinno siadać nasze dziecko w studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy z fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim.
Sezon jesienno-zimowym to wzmożony czas infekcji. Kiedy choruje dziecko, zwykle mama musi brać wolne w pracy. Sytuacja bywa frustrująca dla rodzica jak i jego pracodawcy. Jak to wygląda z punktu widzenia prawnika? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy mecenas Elizę Kunę.
Młodzi ludzie spędzają wiele godzin w internecie. Badania pokazują, że oprócz rozrywki, często nie najwyższych lotów, coraz częściej szukają w sieci wiedzy. Czy w erze fake newsów może być ona dla nich przydatna? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Arlena Witt – nauczycielka, youtuberka, autorka książek oraz Igor Rotberg – psycholog internetu.
Klocki Lego dla dziewczynek cechuje różnorodność zestawów. Od klasycznych domków po konkretne miejsca (np. szpital, stadnina) i rzeczy (samochody, statki). Klocki Lego dla starszych dziewczyn są bardziej skomplikowane, złożone z większej liczby elementów.
Kiedy dziecko ma problem ze ssaniem mleka lub nie potrafi wymawiać niektórych zgłosek, może mu pomóc pewien zabieg. O szczegółach w studiu Dzień dobry TVN rozmawialiśmy z laryngologiem dr Michałem Wątróbskim.
Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społeczne pokazują, że w ubiegłym roku co trzeci rodzic posłał swoje dziecko na płatne korepetycje, za co zapłacił średnio 450zł. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy opowiedzieli: Olga Woźniak, dyrektorka szkoły podstawowej oraz Kamil Bochacz, profesjonalny korepetytor.
Dlaczego sen jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i do którego roku życia należy kłaść je spać w ciągu dnia? O tym dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Magdalena Komsta psycholog, terapeutka bezsenności.
Drewniane zabawki dla dzieci ponownie stają się bardzo popularne. Są świetną alternatywą dla plastiku i gumy. Jakie drewniane zabawki warto kupić dziecku? Dawid Kozioł przedstawił ich zalety. Wybierz coś, co będzie wyjątkowym prezentem dla Twojej pociechy.
Wielu rodziców dzieli się zdjęciami swoich dzieci na profilach społecznościowych. UODO przypomina o konsekwencjach, jakie wiążą się z udostępnianiem wizerunku najmłodszych w sieci. Czy taka sytuacja pomaga czy szkodzi w dorosłym życiu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Paulina Dawidczyk, dyrektor Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Spacery na świeżym powietrzu są zalecane maluchom przez cały rok. Jak ubrać niemowlaka, gdy temperatura spada poniżej zera? Bartek Jędrzejak rozmawiał na ten temat z pediatrą Moniką Działowską i mamą 6-miesięcznej Helenki - Anitą Lelas.
Alimenty na dziecko mają na celu zaspokojenie jego podstawowych potrzeb życiowych. Jak obliczyć wysokość świadczeń alimentacyjnych? Jak skutecznie ściągać alimenty? Jak działa fundusz alimentacyjny? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła adwokat, Eliza Kuna.
W Łodzi, w niepublicznej Szkole Podstawowej o profilu sportowym rodzice uczniów domagają się usunięcia maszyny z batonami. „Słodycze w diecie sportowca są dozwolone” – odpisała dyrekcja szkoły. Dziennikarz Dzień dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z dwiema mamami, które są przeciwko maszynie ze słodkościami.
Odstawienie dziecka od piersi matki bywa trudne. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Agnieszkę Mińko, położną, która jest specjalistką od spraw laktacji. Jak sprawnie przeprowadzić proces zmiany nawyków żywieniowych dziecka?
Tony poradników dla rodziców, długie rozmyślania o tym, co zepsuli moi rodzice, a czego nie zepsuję ja. Sytuacja zmienia się w dni narodzin dziecka. Dziś w programie rozmawiali o tym Marta Lech-Maciejewska, mama Zyzia i Miecia, blogerka, Rafał Madajczak, tata 11-letniej Hani, dziennikarz oraz Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.
Zabawa jest nieodłączną częścią przedszkolnego życia. Najwartościowszymi grami i zabawami są oczywiście te, dzięki którym maluch uczy się nowych rzeczy, poznaje swoich rówieśników, dowiaduje się, na czym polega życie w społeczności. Oto najciekawsze pomysły i inspiracje na zabawy dla przedszkolaków.
Skóra u małych dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji. Jak o nią dbać, aby nie doszło do oparzeń? O tym dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiadała pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska.
Nieprawidłowe noszenie dziecka może spowodować rozliczne urazy, które z kolei mogą przyczynić się do zaburzeń rozwoju. Gościem dzisiejszego Dzień Dobry TVN była fizjoterapeutka niemowląt Ewa Kowalczyk, która zademonstrowała prawidłowe pozycje, dostosowane do różnych etapów rozwoju i możliwości maluchów, które z pewnością zainteresują wszystkich świeżo upieczonych rodziców.
Co jest najważniejsze w sytuacji, gdy nastolatka ma zostać mamą? Dziś w Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym nastoletnie matki Patrycja Koziej i Katarzyna Brzozowska wraz ze swoimi partnerami oraz Agnieszka Sikora z fundacji „Po drugie”.
Dla wielu współczesnych rodziców podstawowym źródłem informacji na temat wychowywania, rozwoju, chorób, czy karmienia dziecka jest internet. Jak rozsądnie korzystać z porad umieszczonych w sieci? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Kaja Funez-Sokoła, psychoterapeutka i mama 9-miesięcznego syna oraz Lidia Piechota, dziennikarka, blogerka i mama 7-letniego chłopca.
Mimo że matematyka i zabawa często nie idą ze sobą w parze, to warto je ze sobą połączyć, żeby umilić najmłodszym zagadnienia związane z nauką. W jaki sposób zabawki mogą zapoznać dzieci z liczeniem? Gość Dzień Dobry TVN Magdalena Kordaszewska, terapeutka integracji sensorycznej, opowiedziała, które pomoce warto wybrać oraz skąd je wziąć.
Świeżo upieczeni rodzice borykają się z wieloma pytaniami. Jednym z nich jest zagadka, jak często myć dziecko. O tym dziś w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiały Ewa Szaniawska oraz dr Aneta Górska-Kot, pediatra i ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie.
Jedna ze szkół podstawowych na warszawskim Targówku zainicjowała akcję „Pozytywna Uwaga”, która ma na celu kształtowanie pozytywnej samooceny uczniów i poprawę komunikacji między dziećmi a dorosłymi. Dotychczas do kampanii dołączyło ponad 500 szkół z całej Polski. O szczegółach akcji oraz jak pomóc uczniom budować dobre zdanie o sobie samym rozmawialiśmy z Anną Zapał i Martą Bąkowską.
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie mogą o tym zapomnieć dzieci, które muszą zyskać siłę nie tylko na naukę, ale również na dźwiganie tornistrów, które - jak wynika z badań - są w 75 proc. przypadków zbyt ciężkie. Jaki plecak dla ucznia będzie najlepszy i co brać pod uwagę przy jego zakupie?
Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają tworzyć. Malować, wyklejać, wycinać, rzeźbić. Zajęcia plastyczne są nie tylko doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale również rozwijają wyobraźnię dziecka oraz stymulują rozwój jego osobowości. O tym, jak zachęcić dziecko do rozwijania swoich zainteresowań plastycznych w studiu Dzień dobry TVN opowiedziała Anna Below – Kopacka, pedagog, plastyk, promotor dziecięcej sztuki plastycznej.
Aleksandra Gryzińska i Joanna Walkowicz to mamy studentki, które ze swoimi pociechami mieszkają w akademiku. Jak sobie radzą?