Gdy nasz maluch nie chce jeść, najczęściej wpadamy w ogromny niepokój. Co powoduje brak apetytu u niemowlaka? W jakich najczęściej okolicznościach dziecko odmawia posiłku oraz jak możemy mu pomóc?
Drobne, białe plamki lub zmleczenie błony śluzowej dziąseł przy zębach to objawy infekcji grzybiczej. Mogą się pojawiać w pierwszych dniach życia noworodka, a charakteryzuje je różny stopień nasilenia i oporność na leczenie.
Chrypka jest objawem świadczącym o nieprawidłowej funkcji krtani, a czasem również innych struktur układu oddechowego. Może występować samodzielnie lub być składową innych chorób. Ważna jest prawidłowa diagnostyka przyczyn chrypki, gdyż ich identyfikacja umożliwia właściwe leczenie.
Ciemieniucha u niemowląt najczęściej pojawia się na głowie i brwiach. Jak się objawia? Czym jest spowodowana? Czy rodzice powinni się niepokoić? Wyjaśniamy wszystkie zagadnienia związane z ciemieniuchą.
Kaszel może przybierać kilka postaci, najczęstsze to kaszel mokry i suchy. Każdy z nich może mieć wiele przyczyn, może pojawić się nagle i prowadzić do duszności. Istotna jest znajomość sposobów radzenia sobie z kaszlem u niemowlaka.
Gazy u niemowlaka są zjawiskiem fizjologicznym. Dzięki nim z przewodu pokarmowego usuwana jest nadmierna ilość powietrza. Czasem jednak gazy są nasilone i bolesne, wymagają wtedy diagnostyki i włączenia właściwego postępowania.
Do częstych objawów po szczepieniu u niemowląt należy gorączka. Zazwyczaj przebiega łagodnie i nie przekracza 39 stopni. Jak długo może trwać gorączka i kiedy powinna rodziców zaniepokoić?
Ząbkowanie to jeden z kroków w rozwoju niemowlaka. Jest on naturalnym procesem, jednak często towarzyszą mu objawy budzące niepokój u rodziców, takie jak gorączka, wymioty, płaczliwość, brak apetytu. Ważna jest umiejętność odróżnienia gorączki przy ząbkowaniu od gorączki w przebiegu infekcji. Jak pomóc dziecku, któremu wyrzynają się zęby? Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu? Co zrobić, jeśli gorączka przy ząbkowaniu nie ustępuje? Podpowiadamy.
Młodzi ojcowie angażują się w życie rodzinne, a polityka prorodzinna im to ułatwia. Urlop tacierzyński, urlop ojcowski i rodzicielski pozwalają na aktywny udział w wychowaniu dziecka. Co musi zawierać wniosek o urlop ojcowski, ile dni trwa urlop tacierzyński? Sprawdź, jakie prawa przysługują młodemu ojcu i ile wynosi zasiłek ojcowski.
Piąty miesiąc ciąży to jeden z najważniejszych okresów w rozpoczynającej się więzi pomiędzy przyszłą mamą a dzieckiem. Wtedy wówczas kobieta zaczyna czuć pierwsze ruchy swojego malucha. Jak zmienia się dziecko w piątym miesiącu ciąży?
Macierzyństwo to wyjątkowy czas dla całej rodziny. W domu pojawia się małe dziecko i wszystkie czynności nabierają nowego znaczenia. Jak kobieta może sobie poradzić z trudami macierzyństwa i jaki mogą mieć wpływ na dziecko? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Joanną Heidtman i doulą Izą Sztanderą.
Karmienie noworodków i niemowląt piersią jest najbardziej zalecaną metodą karmienia, gdyż pokarm matki jest pełnowartościowym źródłem wszystkich składników odżywczych. Alternatywą jest sztuczne karmienie, polegające na podawaniu dziecku butelki z mlekiem modyfikowanym, mniej więcej co 3 godziny.
Niemowlę 6 miesięcy to moment na zmianę wózka, lekką korektę zestawu zabawek. Wielu rodziców, widząc przyśpieszający rozwój swojego dziecka, nie bardzo wie, jak na niego odpowiedzieć. Warto trochę bliżej przyjrzeć się rozwojowi 6-miesięcznego dziecka.
Niemowlę w wieku 10 miesięcy to niezwykle zajęty i twórczy człowiek. Jego podstawowym celem jest zbadanie jak najszerszego, dostępnego mu obszaru. W tej eksploracji niezmiennie i cały czas wykorzystuje swoje zmysły, dzięki czemu z tygodnia na tydzień je doskonali. Niezmordowane raczkowanie, wstawanie, kucanie pochłania masę energii, zmienia się więc nieco jego dieta.
Niemowlę 9 miesięcy osiąga wagę od 8 do 11 kg, mierzy 70–78 cm wzrostu. Natomiast dużo ważniejsze od siatek centylowych są konkretne umiejętności i kompetencje, które w tym czasie zyskuje dziecko. Mniej więcej od 6 miesiąca życia jego rozwój błyskawicznie przyspiesza i rodzice muszą za tą zmieniającą się rzeczywistością nadążać.
U niemowlaka 7 miesięcy to czas, kiedy rodzice powoli zaczynają zwracać uwagę na konkretne umiejętności, jakie zdobywa dziecko. To czas pierwszej weryfikacji, czy dziecko (szczególnie pod względem ruchowym) rozwija się prawidłowo. Warto jednak pamiętać, że każdy maluch jest inny, a umiejętności ruchowe rozwijają się na przestrzeni 6–10 miesiąca życia.
Obiadki dla niemowlaka można wprowadzić już w 4. miesiącu życia dziecka. Początkowo dziecku podaje się jednoskładnikowe przeciery warzywne, np. na bazie marchewki. Z czasem do niemowlęcego jadłospisu wprowadza się zupki jarzynowe z kleikiem ryżowym, gotowaną cielęcinę z warzywami oraz potrawy mączne - makarony i kopytka.
W żywieniu niemowląt po 4. miesiącu życia stopniowo mogą pojawiać się nowe pokarmy, inne niż mleko. Pierwszymi zalecanymi do wprowadzenia produktami są warzywa i owoce. Po ukończeniu 6. miesiąca życia niemowlę może jeść zupki i przeciery warzywno-owocowe z dodatkiem kaszek i kleików oraz rozdrobnione mięso, ryby i produkty mleczne.
Sesja noworodkowa to okazja do uwiecznienia niezwykłego momentu – pierwszych dni i tygodni maluszka. Sesje noworodkowe to jednak nie tylko piękne ujęcia na fotografiach. Fotografia noworodkowa musi być przede wszystkim w pełni bezpieczna dla niemowlęcia.
Rodzice często zadają sobie pytanie, czy ich dziecko rośnie prawidłowo. Rozwój dziecka zależy od wielu czynników i jego wahania nie zawsze powinny wzbudzać niepokój. Stworzone zostało proste narzędzie w postaci siatek centylowych, umożliwiające szacunkową ocenę rozwoju dziecka. O tym, czym są siatki centylowe i jak je odczytywać mówiła w Dzień Dobry TVN pediatra Grażyna Jędrzejczyk.
Stan podgorączkowy u niemowlaka może być przejawem wielu jednostek chorobowych, ale czasami jest przejawem procesów fizjologicznych. Jeśli utrzymuje się powyżej tygodnia, powinno się skonsultować z lekarzem.
Tempo rozwoju dzieci potrafi zadziwić samych rodziców. Jednak wzrost niemowlaka i jego waga to cechy osobnicze, a wolne przybieranie na wadze czy zyskiwanie centymetrów nie zawsze świadczą o zaburzeniach. Ważne, by pozostawać w kontakcie z pediatrą i pamiętać o ustalonych normach, które pozwalają nam monitorować parametry u dziecka w każdym wieku. Przyda się do tego kalkulator wzrostu niemowlaka.
Zabawki od 6. miesiąca życia dziecka wchodzą na inny „level” skomplikowania. O ile do tej pory w grze były głównie grzechotki, karuzele nad łóżeczkiem i maty edukacyjne, o tyle teraz do świata dziecka dumnie wkraczają pierwsze książeczki i sortery.
Poziom świadomości wśród rodziców przekłada się na wymagania, jakie stawiają oni producentom wszelkiego rodzaju produktów przeznaczonych dla dzieci. Pod czujnym okiem rodziców i edukatorów ewoluował między innymi rynek zabawek dla dzieci, także tych najmniejszych.
Na rynku z artykułami dla niemowląt i małych dzieci aż roi się od zabawek interaktywnych. I dobrze, bo spełniają one ważną funkcję w rozwoju dziecka. Młodzi rodzice i ich przyjaciele nierzadko jednak mają problem z wyborem zabawek interaktywnych.
Zdjęcia komunijne mogą być zarówno wspaniałym prezentem, jak i pamiątką tego ważnego dnia. Profesjonalna sesja zdjęciowa to niezapomniane przeżycie dla małych modelek i modeli, a odbitki z sesji komunijnej – niezwykły prezent dla dziadków czy chrzestnych.
Rozszerzanie diety niemowlaka to kwestia bardzo istotna w odniesieniu do prawidłowej pracy tak młodych jelit. Po kilku miesiącach spożywania mleka przychodzi czas na wprowadzenie odpowiednich dań, które muszą charakteryzować się bezpieczeństwem. Powstaje więc pytanie: czy zupa dla niemowlaka to dobry pomysł na pierwszy posiłek?
Wprowadzanie jedzenia niemowlakowi powinno przebiegać stopniowo i w małych ilościach. Specjaliści zalecają rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia od gotowanych i przetartych warzyw, stanowiących ważny element zdrowej i zbilansowanej diety. WHO zaleca rozszerzanie diety po 6. miesiącu życia, a karmienie piersią utrzymać do końca 2. roku życia dziecka.
Gorączka u niemowlaka może być przejawem różnych chorób i stanów patologicznych. Podwyższenie temperatury ciała powyżej 38 stopni wymaga włączenia leczenia zarówno skutku (gorączki), jak i jej przyczyny.