Dziecko

  Dziecko

  Tym filmem Joey Salads zszokował miliony rodziców na całym świecie. Za ich zgodą sprawdził, czy dziecko zaczepione przez obcą osobę na placu zabaw przybiegnie do mamy, czy pójdzie razem z nieznajomym. Efekt zadziwił nawet jego samego. Ten sam eksperyment przeprowadził reporter Dzień Dobry TVN Michał Malinowski. Ile wykonał prób? Czy któraś zakończyła się niepowodzeniem?

  "Bajkowy efekt domina" - to edukacyjna książka oraz audiobook wydany przez Kulczyk Foundation. Dominika Kulczyk do współpracy nad audiobookiem zaprosiła między innymi: Piotra Fronczewskiego, Agnieszkę Dygant i obecnego w studiu Tomasza Ossolińskiego. Przychód ze sprzedaży bajek zostanie przekazany na szczytny cel. Jaki? W jakich miejscach gwiazdy czytały dzieciom książki? W studiu Dzień Dobry TVN o akcji opowiedziała jej pomysłodawczyni - Dominika Kulczyk oraz Tomasz Ossoliński, projektant, który zaangażował się w projekt.

  O książkach dla dzieci, z aktorką Kariną Kunkiewicz, rozmawiała Dorota Wellman. Lubicie czytać dzieciom książki przed snem? Kto wcześniej usypia - Wy czy one? :) Wpisujcie tytuły ulubionych lektur Waszych dzieci! Ile razy już je czytaliście? :)

  Córka Pani Moniki urodziła się kilka godzin wcześniej niż księżniczka Charlotte Elizabeth Diana. Przypadek o tyle niezwykły, że Monika Tano już drugi raz lądowała na porodówce dokładnie w tym samym czasie, co Księżna Kate. Zbieg okoliczności? Jak zmieniło się życie rodziny Tano po narodzinach Aurelki. Czy zainteresowanie mediów nie jest zbyt męczące? Czy Pani Monika będzie teraz śledzić losy rodziny królewskiej? Z mamą polskich "royal babies" rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Zwłaszcza w szkole. Czy maluchy ze zdiagnozowanym schorzeniem mogą uczyć się razem z innymi dziećmi? Jakie zalecenia obowiązują nauczycieli, którzy pracują z nadpobudliwymi uczniami. Opowiedziała o tym Danuta Kozakiewicz, dyrektorka szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie. Z kolei z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym porozmawialiśmy o tym, czym tak naprawdę jest zespół ADHD. Wyróżniamy jego trzy objawy. Jakie? Potocznie mianem "ADHD" określamy malucha, które zwyczajnie jest niegrzeczne. Czy słusznie?

  Fakt adopcji może być przed dzieckiem skrywany, aż do jego pełnoletności. Takie jest polskie prawo. To od woli adopcyjnych rodziców zależy, czy powiedzą o tym dziecku wcześniej. W dzisiejszym odcinku "Rozmów w Toku" historie adoptowanych, którzy zdecydowali się odnaleźć swoich biologicznych rodziców oraz rodzeństwo. Jak wyglądały ich spotkania?

  Instytutu Badań Edukacyjnych przeprowadził test, w którym sprawdził, jak weryfikowane są matury. Jak zmienia się wynik tego samego egzaminu w zależności od tego, kto go sprawdza i o jakiej porze? W przypadku jakiego przedmiotu zaobserwowano największą różnicę podczas sprawdzania? Czy egzaminy zewnętrzne są zatem bardziej obiektywne? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Michał Sitek, wicedyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych ds. Badawczych.

  Ulewanie, czyli refluks żołądkowo-przełykowy, to stan fizjologiczny, który powinien ustąpić przed ukończeniem 18-miesiąca życia dziecka. Co jest przyczyną ulewania u niemowląt? Czy nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi może powodować ulewanie pokarmu? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Instrukcja Obsługi Malucha" i skorzystajcie z rad położnej Karoliny Ebebenge!

  Alternatywą dla tradycyjnej formy nauczania jest edukacja domowa lub demokratyczna. W tym ostatnim systemie dzieci uczą się samodzielnego wyszukiwania informacji, same decydują, czego chcą się uczyć, a czego nie. Czy dla maluchów nie jest to zbyt duża odpowiedzialność? Jakie są zalety, a jakie wady edukacji demokratycznej? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Darią Krawczyk-Borys - mamą Inez i Blanki, które uczą się w domu, Justyną Masella-Praszyńską - mamą Magdy i Mikołaja, która pracuje i ma dzieci w szkole demokratycznej oraz z psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą.

  Robienie baniek mydlanych to jedna z ulubionych zabaw dzieci. Nasz ekspert zademonstrował, jak samodzielnie zrobić je w domu. Fizyk Tomasz Rożek zapewnia, że według jego przepisu są najlepsze! :) Dlaczego bańki mydlane tak szybko pękają? Czy Zuzia i Jaś, dzieci Tomasza Rożka, były zadowolone z zabawy?

  Czy wynajęcie surogatki jest w Polsce przestępstwem? W przypadku konfliktu stron - kto ma prawa do dziecka? Kobieta, która zleca zapłodnienie, czy ta która rodzi dziecko? Co grozi rodzicom, gdy sprawa ujrzy światło dzienne? O komentarz w Dzień Dzień Dobry TVN poprosiliśmy adwokata Piotra Kaszewiaka.

  Dziś, egazaminem z języka polskiego, rozpoczynają się matury. Do matury w tym roku przystąpi ponad 300 tys. uczniów w całej Polsce. Dziennikarz Dzień Dobry TVN mateusz Hładki wybrał się do jendego z warszawskich liceów, by przypomnieć sobie swoje egzaminy maturalne. Jak będą wyglądały tegoroczne egzaminy? Czy będzie łatwiej, czy może trudniej niż w ubiegłym roku? Dlaczego tegoroczne matury są wyjątkowe? I czy maturzyści są zestresowani? I najważniejsze, czy założyli czerwoną bieliznę na szczęście? :-)

  Do matury kilka dni. To ostatnia moment na powtórkę lub... na naukę :-) Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, jak do egzaminu dojrzałości przygotowują się tegoroczni maturzyści. Czym się różni barchan od wydmy parabolicznej? Jak wypada znajomość lektur? Co licealiści mają do "Dziadów", która książka była "zryta" i, dlaczego nad Niemnem było ciekawie? Czy wiecie, czym są językowe wyznaczniki spójności tekstu? Zobaczcie, co można, a czego nie można robić podczas egzaminu maturalnego!

  W kolejnym odcinku cyklu Dzień Dobry TVN "Instrukcja obsługi malucha" położne Karolina Ebebenge i Małgorzata Krucz podpowiadają, jak uspokoić płaczące dziecko. Jakie są najskuteczniejsze metody? Czy szum suszaki jest dobrym rozwiązaniem?

  Czy informować pracowników przedszkola i rodziców innych dzieci o tym, że nasze dziecko jest zarażone wirusem HIV? Kto powinien o tym powiedzieć? Czy istnieje ryzyko zakażenia podczas zabawy w przedszkolu? Czy placówka może nie przyjąć dziecka zarażonego? A jeżeli tak się stanie, to jak powinniśmy zareagować? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokata Lukę Szaranowicza, psychologa Małgorzatę Kruk i prof. Magdalenę Marczyńską, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego. A co Wy myślicie na ten temat? Zgadzilibyście się, by Wasza pociecha chodziła z dzieckiem z HIV do przedszkola?

  Dlaczego "Mikołajek" jest ulubioną książką synów Agaty Kościkiewicz? Czy synowie utożsamiają się z głównym bohaterem? Czy tak samo jak "Mikołajek" lubią rozrabiać? Kiedy Agata Kościkiewicz czyta Jankowi i Mikołajowi najchętniej? Dlaczego uważa, że do chłopców najbardziej trafiają komiksy?

  Davina Reeves-Ciara postanowiła uszyć praktyczną sukienkę. Pomaga jej w tym przyjaciółka Kasia. Skąd pomysł na samodzielne szycie ubrań? Co wyróżnia sukienki szyte przez Kasię? Jak dziewczyny się poznały? Co sprawiło, że między nimi "zaiskrzyło"? Davina w ramach podziękowań przygotowała dla Kasi niespodziankę. Jaką?

  Dziś drugi dzień egzaminów gimnazjalnych. Uczniowie zmierzą się z testami matematyczno-przyrodniczymi. Jak przebiega sam egzamin? Dlaczego jego wynik jest tak istotny? Kto bardziej się denerwuje - dzieci czy rodzice? Jakie nastroje panowały chwilę przed rozpoczęciem egzaminu - sprawdził dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Na tę dolegliwość cierpi jedno na pięcioro dzieci, a jej objawy występują najczęściej pomiędzy godziną 18:00 a 22:00. Kolka u niemowląt zazwyczaj pojawia się około trzeciego tygodnia życia, a ustępuje około czwartego miesiąca życia dziecka. Dlaczego u niemowląt pojawiają się kolki i jak im zaradzić? Jak masować brzuszek dziecka i, kiedy powinno się to robić? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Instrukcja obsługi malucha"

  Cała Polska żyje sprawą uprowadzonej dziewczynki ze Szczecina. 10-letnia Maja została odnaleziona w Niemczech. Z rzecznikiem policji - Przemysławem Kimonem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Jak wyglądały poszukiwania Mai? Czym jest procedura Child Alert? Jak obywatele mogą pomóc policji w tego typu przypadkach? Jak lepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci?

  Naturalne karmienie dziecka pokarmem matki jest niezywkle istotne dla jego dynamicznego - mówi położna Karolina Ebebenge, która podkreśla, że karmienie piersią pozwala nie tylko nawiązać emocjonalną więź z dzieckiem, ale także korzystnie wpływa na jego układ trawienny i minimalizuje powstawanie wad zgryzu u dziecka. Jakie jeszcze są zalety karmienia dziecka piersią i jak prawidłowo karmić? W jakich pozycjach powinna się znajdować mama karmiąca niemowlę piersią? I dlaczego należy karmić dziecko naprzemiennie? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Instrukcja obsługi malucha".

  Loki, fale, warkocze. To najpopularniejsze fryzury komunijne. Ma być przede wszystkim dziewczęco. Teraz tendencja jest też taka, by wpinać we włosy wianki ze świeżych kwiatów. Z jakich roślin najlepiej je komponować? Z jakim wyprzedzeniem należy przygotować stroik? Co zrobić, by wianek przetrwał na głowie cały dzień? Jak je samodzielnie zrobić? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Cagiel, fryzjerkę i Adriannę Lech, florystkę komunijną.

  Czy wszyscy oczekujący na dziecko rodzice mają szansę na becikowe? Czy będzie to jednorazowa pomoc? Czy takie same prawo do becikowego ma osoba bezrobotna, co osoba zatrudniona na etacie? Ile pieniędzy na każde niemowlę przeznaczy rząd? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Paweł Blajer.

  Jak powinniśmy się zachować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy wobec dziecka? Czy niezgłoszenie tego policji naraża nas na jakąkolwiek sankcję? Jaka kara grozi za naruszanie nietykalności cielesnej? Czy rodzic, który dyscyplinuje dziecko za pomocą klapsa może być pociągnięty za ten czyn do odpowiedzialności karnej? W Dzień Dobry TVN gościem był adwokat Piotr Kaszewiak.

  #dobryZAWODnik to akcja, która ma na celu przekonanie gimnazjalistów by rozważyli pójście do technikum lub szkoły zawodowej. O tym, dlaczego warto zainteresować się ścieżką edukacji technicznej, opowiedzieli nam Joanna Kluzik – Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej i Remigiusz „ReZigiusz” Wierzgoń, gamer i ambasador akcji.

  Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ośmioletniego Józia z mamą Dominiką Figurską. Chłopiec powiedział nam, jakie książki chciałby polecić swoim rówieśnikom. Jaka historia go najbardziej wzruszyła? Co wyjątkowego jest w książce "Upiorny lunapark"? Kim jest detektyw Łodyga? A jaką książkę polecił Józiowi Marcin Prokop?

  Co zrobić, gdy nasza latorośl nie chce się uczyć i zamiast książek wybiera spotkania ze znajomymi lub Facebooka? Jak poradzić sobie z młodym buntownikiem? Jak je przekonać, by chciało się uczyć dla siebie, że od tego zależy jego przyszłość? O tym, jak wpłynąć na zachowanie swojego dziecka w szkole rozmawialiśmy z Moniką Perkowską, psychologiem dziecięcym, Elżbietą Jędrzejewską, aktorką i mamą 21-letniej Julii oraz Sonią Ross, dziennikarką - mamą 16-letniej Nataszy, 19-letniej Klementyny i 16-letniej Matyldy.

  W kolejnym odcinku cyklu Dzień Dobry TVN "Instrukcja obsługi malucha", położne Karolina Ebebenge i Małgorzata Krucz dpowiadają na pytania: czym jest spowodowany nawał pokarmu? Kiedy występuje? Jak sobie z nim poradzić? Co zrobić, gdy piersi są opuchnięte i bolące? Jak często można odciągać z piersi pokarm? Czy jest to bezpieczne i wskazane?

  Czy dziecku można bezgranicznie ufać i wierzyć na słowo? Jak zareagować, gdy kilkuletni maluch skarży się, że w przedszkolu ktoś go bije? Jakie są pierwsze symptomy tego, że z naszym dzieckiem naprawdę dzieje się coś niedobrego? Jak reagować na te zmiany i jak rozmawiać z dzieckiem? Z tymi pytaniami zwrociliśmy do eksperta Dzień Dobry TVN Marty Żysko-Pałuby, psychologa dzięcego.

  Dzieci niepełnosprawne często spotykają się z przykrymi uwagami rówieśników i litością. Jak je wychować, by były silne psychicznie, szczęśliwe i miały takie same szanse jak dzieci pełnosprawne? Zapytaliśmy o to goszczących w Dzień Dobry TVN: paraolimpijkę Katarzynę Rogowiec, Krzysztofa Hajdę - tatę dziewczynki chorej na autyzm i Martę Całkowską - mamę chłopca z zespołem Downa.