Pójście do przedszkola to jeden z przełomowych momentów w życiu dziecka. Po raz pierwszy znajdzie się ono poza domem na kilka godzin, pozbawione towarzystwa rodziców. Wiele maluchów szybko akceptuje nową sytuację i łatwo przyzwyczaja się do zaistniałych warunków. Czasem jednak adaptacja dziecka w przedszkolu trwa nieco dłużej. Jak pomóc mu przystosować się do zmian?
Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" lada dzień zostaną rodzicami synka. Para skompletowała już wyprawkę dla Juniora oraz zaaranżowała dziecięcy pokoik. Zobaczcie, jak im to wyszło! Przyszłych rodziców odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Pary gotowe na adopcję dziecka z placówki opiekuńczo-wychowawczej lub noworodka prosto ze szpitala muszą uzbroić się w cierpliwość. Pracownicy Ośrodka Adopcyjnego będą sprawdzać, czy kandydaci spełniają określone wymagania związane z sytuacją materialną, osobistą, wiekiem, a nawet przekonaniami religijnymi i typem osobowości.
Dla kobiet, które niedawno urodziły, istotnym czynnikiem w ubiorze jest nie tylko wygoda, ale także możliwość sprawnego dostawienia dziecka do piersi. Jeśli przy tym strój podkreśla kobiecość, jest to strzał w dziesiątkę. Owe kryteria spełnia sukienka do karmienia.
Tęsknota może mieć różne oblicza – wszystko zależy od tego, za czym lub za kim się tęskni. Najprościej można opisać to uczucie jako brak kogoś lub czegoś istotnego w naszym życiu. Jej konsekwencją jest smutek, cierpienie psychiczne i chęć jak najszybszego zaspokojenia odczuwanego braku lub pustki. O tęsknocie za dzieckiem, które wyjechało za granicę, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Maria Winiarska.
Dzieci lubią szukać kreatywnych zajęć, w których mogłyby się sprawdzać i realizować swoje pomysły. Jednym z najpopularniejszych jest rysowanie. Swoją przygodę z ołówkami i kredkami maluchy zwykle zaczynają od zwierząt: kotków, piesków, a także bardziej egzotycznych stworzeń. Z czasem jednak przychodzi taki moment, że chcą spróbować swoich sił także rysując ludzi. Najbardziej wymagająca może okazać się nauka rysowania twarzy.
Rysowanie zwierząt to wielka przygoda, zwłaszcza gdy ma się kilka lat. Nie każde dziecko wie jednak, jak narysować żabę, by ją przypominała i spotkała się z przychylną oceną tych, którzy mieli przyjemność ją zobaczyć. Dorośli mogą pomóc młodemu twórcy, wskazując, co powinien robić po kolei. Jeśli maluch postąpi według przyjętego schematu, na pewno stworzy ładne zwierzątko.
Szczepionka przeciw kleszczom nie istnieje. Istnieje za to szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jest ona, przez spore grono ekspertów uważana za jedną z bardziej potrzebnych i zalecanych aktualnie szczepionek. Pozwala bowiem skutecznie ochronić się przed KZM, które notuje się obecnie już na terenie całego kraju. Szczepionka na kleszcze jednak nadal jest nieobowiązkowa, a jedynie zalecana, i co się z tym wiąże – także nierefundowana.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji, dzieci w klasach 1-3 na świadectwach otrzymują ocenę opisową. Jednak w ciągu roku to szkoły decydują o tym, jak będą oceniać swoich uczniów. Większość z nich utrzymała tradycyjny system ocen od 1. Do 6. Są też placówki, które zdecydowały się oceniać swoich uczniów inaczej. W studiu Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięcą Moniką Perkowską porozmawialiśmy o tym, jakie są wady, a jakie zalety różnych systemów oceniania.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś dwóch dziadków. Świeżo upieczonego - Zbigniewa Łuczyńskiego i doświadczonego - Tomasza Stockingera. Jak podoba im się bycie dziadkiem - rozpieszczają swoje wnuki? Czy dziadek Tomasz ma jakieś rady dla dziadka Zbigniewa?
Kangurowanie to bezpośredni kontakt dziecka ze skórą matki. Gwarantuje ono dziecku ciepło, łagodzi stres poporodowy, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprzyja rozwojowi malucha. Kangurowanie stosuje się w przypadku każdego dziecka, natomiast jest szczególnie istotne w przypadku wcześniaków.
Wiele dzieci wykazuje zdolności plastyczne i chęci do tworzenia. Jednymi z częściej wykorzystywanych narzędzi artystycznych są farby. Nauka malowania może być wspaniałą przygodą, choć wymaga czasu, a od dziecka także cierpliwości. Malowanie obrazów staje się jednak ogromną frajdą, zwłaszcza jeśli systematycznie pojawiają się postępy.
Bardzo wielu rodziców posyła swoje dzieci na dodatkowe, płatne zajęcia pozalekcyjne. Średnio wydają na nie 330 zł miesięcznie. Czy w obecnym systemie szkolnictwa wysyłanie dzieci na tzw. korki jest konieczne? Jeśli rzeczywiście jest taka potrzeba, by wysłać dziecko na korepetycje, jakie wybrać? W studiu Dzień Dobry TVN o korepetycjach rozmawialiśmy z Katarzyną Pijanowską, trener efektywnego uczenia się.
Jeśli nie masz pomysłu, jak wybrać prezent dla syna na 18. urodziny, ani skąd czerpać inspirację, polecamy kilka prostych, chociaż nie zawsze tanich rozwiązań idealnych na tę okazję.
Wybieranie prezentu dla dziecka nie musi być zmorą. Możesz kupić prezent, który sprawi przyjemność i dziecku, i rodzicowi. Wystarczy wybrać podarunek, który uczy i bawi.
Rolki dla dziewczynki znajdziemy w każdym sklepie sportowym. Występują w wielu kolorach, a nawet z wizerunkiem ulubionych bohaterów bajek. Rolki dla dziewczynki powinny być bezpieczne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Nie możemy zapominać również o ochraniaczach na rolki dla dziewczynki i odpowiednim kasku na rolki.
Rolki dla dzieci to bardzo dobry pomysł na aktywność fizyczną. Jazda na rolkach pomaga dziecku w ćwiczeniu koordynacji i może być świetną formą zabawy. Rolki dla dzieci powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, muszą być bezpieczne, a jednocześnie nie powinny krępować ruchów dziecka, by nie zniechęcić je do dalszej jazdy. Jak wybrać dobre rolki dla dzieci?
Organki dla dzieci to jedna z wielu propozycji zabawek, które pomogą dziecku rozwijać słuch muzyczny. Szczególnie polecane są dla maluchów, które w przyszłości chciałyby grać na pianinie lub innym instrumencie klawiszowym. Organki z mikrofonem dla dzieci dodatkowo zachęcą do rozwijania talentów wokalnych.
Nauka boksu to przede wszystkim praca nad kondycją fizyczną. Lekcje boksu polegają na budowaniu wydolności, a wiele ćwiczeń opiera się o trening beztlenowy, który daje najlepsze rezultaty. W jakim wieku warto zacząć trening bokserski? Teoretycznie nie ma to większego znaczenia, choć stopień zaawansowania należy dopasować do swoich aktualnych możliwości.
Szybka jazda na rolkach to sport zyskujący coraz większą popularność. Uprawiają go profesjonaliści i miłośnicy dynamicznej jazdy. Specyficzna budowa rolek, pozwala rozpędzić się nawet do 40km/h. Rolki powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. O czym należy wiedzieć wybierając rolki do jazdy szybkiej?
Jazda na wrotkach i na rolkach cieszy się wśród dzieci ogromną popularnością. Oba sprzęty mają swoje plusy i minusy. Wrotki zapewniają większą stabilizację, natomiast rolki swobodniejszą i prostszą do opanowania jazdę. Co jest lepsze dla dzieci - wrotki czy rolki? Na czym łatwiej jeździć?
Wrotki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. To idealne rozwiązanie dla wszystkich dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z jazdą. Producenci kuszą kolorami i ciekawymi wzorami. W ofercie są również regulowane wrotki dla dzieci. Jakie wrotki dla dzieci wybrać? Co to są wrotko-rolki?
Zabawki dla dzieci, które mają 2 lata powinny przede wszystkim odpowiadać ich nieustannej potrzebie ruchu, doskonalenia umiejętności chodzenia, biegania. Powinny także nadążać za pasją małego odkrywcy, który nadal nie stracił zapału do sprawdzania każdego, otaczającego go fragmentu świata.
Mówi się, że dziecko może być albo szczęśliwe albo grzeczne. Te dwie cechy razem zdarzają się niezwykle rzadko. O tym, co to znaczy, że dziecko jest grzeczne lub że jest źle wychowane w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym z, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych i mamą szóstki dzieci.
Kształcenie słuchu muzycznego u dziecka zaczyna się już w łonie matki. Kobiety w ciąży często zauważają aktywność dziecka w reakcji na różne rodzaje muzyki – może stawać się pobudzone, kopać, wiercić się w brzuchu, lub przeciwnie – uspokoić się. Im wcześniej dziecko ma styczność ze światem muzyki, tym bardziej poszerza swoje horyzonty w tym zakresie.
Zestaw majsterkowicza dla dzieci składa się zazwyczaj z różnych “zabawkowych” narzędzi, takich jak młotek, gwoździe, kombinerki, piła, klucz francuski itp. Dzieci, szczególnie mali chłopcy, bardzo lubią naśladować to, co na co dzień robi tata lub dziadek w warsztacie. Drewniany zestaw majsterkowicza będzie również świetnym prezentem dla dziecka.
Posadzenie dziecka przed telewizorem nie jest jedynym sposobem na chwilę spokoju. Wspólnie możecie stworzyć zabawkę lub wymyślić zabawę, która będzie zabawiać dziecko dłużej niż bajka. Wystarczą chęci, trochę czasu i nasze pomysły!
Śniadanie dla rocznego dziecko przygotowuje się tylko z najlepszych pod względem jakości składników. Zalecane jest stosowanie jedynie ekologicznych produktów. Przepisy na śniadanie dla rocznego dziecka mogą uwzględniać warzywa, owoce, chude mięso, a nawet nabiał i jajka.
Dziewczynki zaczynają miesiączkować zwykle między 12. a 16. rokiem życia, ale moment, kiedy pojawi się pierwsze krwawienie, zależy od genów, sposobu odżywiania, masy ciała i warunków środowiska. Przez pierwsze dwa lata od pojawienia się pierwszej miesiączki krwawienia mogą być bardzo nieregularne, a ich przebieg często bywa bolesny. Z czasem cykl zaczyna się stabilizować, a objawy towarzyszące menstruacji stają się mniej uciążliwie. Pierwszą miesiączkę można łatwo przewidzieć, gdyż jej pojawienie się często poprzedzają charakterystyczne symptomy. Dzięki odpowiedniej wiedzy nastolatka łatwiej przyjmie fakt dojrzewania, a zbliżająca się pierwsza miesiączka nie będzie dla niej tematem tabu.
Pojawieniu się pierwszych zębów u niemowlaka towarzyszą nieprzyjemne objawy. Są to głównie swędzenie dziąseł oraz ból, który powoduje, że maluch zachowuje się nieswojo - jest bardziej płaczliwy oraz marudny. Dobrze więc, aby rodzice już zawczasu byli przygotowani na taką sytuację. Kiedy jednak można spodziewać się pojawienia się pierwszych mleczaków u dziecka? O tym, jak ulżyć dziecku w czasie ząbkowania w studiu Dzień dobry TVN porozmawialiśmy z Ewą Miśko-Wąsowską.