Według danych GUS-u w ubiegłym roku rozwiodło się 63 tys. Małżeństw. Rozpad małżeństwa jest jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć. Porównuje się je do śmierci kogoś bliskiego. Wiele osób mówi o ty, że najbardziej na rozwodach cierpią dzieci. Jak tego uniknąć? Jak się zmierzyć z tym trudnym doświadczeniem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa prof.n.med. Michaela Schulte – Markworta.
Jak pokazują statystyki, aż 1/3 uczniów ma zwolnienia z lekcji wf-u. Rodzice nagminnie proszą lekarzy o zwolnienia z ćwiczeń dla swoich dzieci. O tym, jakie powody zgłaszają lekarzom rodzice oraz jakie schorzenia kwalifikują się do zwolnienia z wf-u, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr Grażyną Jędrzejczyk.
Alexander Piegza ma 12 i jest ski alpinistą. Nastolatek mimo młodego wieku ma już na swoim koncie zjazd z najwyższego szczytu Europy. O swojej pasji Alex opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN. Towarzyszył mu tata Przemysław, instruktor narciarstwa.
Nauka języka we współczesnych czasach pełni bardzo ważną rolę z punktu widzenia edukacji oraz późniejszej pracy i kariery zawodowej. Możliwości, jakie dają znajomość języków, są praktycznie nieograniczone. Nie zawsze języka możemy nauczyć się w szkole, czy na kursie. W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest nauka języka obcego w domu.
W wielu miastach pierwszeństwo do żłobka lub przedszkola mają dzieci zaszczepione. Jest to jedno z najbardziej punktowanych kryteriów w systemie przyjęć. W studiu Dzień Dobry TVN z dr Pawłem Grzesiowskim i Janem Bodnarem, Rzecznikiem Głównego Inspektora Sanitarnego porozmawialiśmy o tym, jakim zagrożeniem dla innych dzieci mogą być te nieszczepione oraz czy przyznawanie dodatkowych punktów za szczepienia dziecka, to dobry pomysł przy rekrutacji do przedszkola lub żłobka.
Oliwia Gancarz ma siedem lat i jest złotą i srebrną medalistką Młodzieżowych Mistrzostw Świata w warcabach. Kiedy dziewczynka przejawiła talent do gry w warcaby? Co o pasji córki myśli jej tata Dawid? Dziewczynka w studiu Dzień dobry TVN rozegrała też partię z Marcinem Prokopem. Zobaczcie, kto wygrał ten pojedynek!
Nadpobudliwość to szerokie pojęcie stosowane w odniesieniu do dzieci nadpobudliwych ruchowo i emocjonalnie. Nadpobudliwymi nazywa się potocznie dzieci cierpiące na ADHD. Jak rozróżnić dziecko z ADHD innych ruchliwych dzieci? Kiedy dziecko jest niegrzeczne, a kiedy można mówić o nadpobudliwości? W studiu Dzień Dobry TVN na ten temat mówiły ekspertki Justyna Korzeniewska psycholog i Mariola Pietroń- Ratyńska, dyrektorka szkoły podstawowej.
W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Monikę Perkowską i Beatę Książkiewicz, pedagog i choreograf, która od ponad 40 lat uczy dzieci tańca, z którymi porozmawialiśmy o tym, jak odkryć u dziecka talent. Liczą się predyspozycje czy ciężka praca?
Mali Ratownicy "rozrabiali" w Darłówku Zachodnim. Marta i Janek, para blogerów w strefie Volkswagena "Mali Ratownicy" zachęcali maluchy do podjęcia nauki w bardzo ważnej kwestii: udzielania pomocy w nagłych wypadkach.
"Grupa 11- i 12-latków pobiła o kilka lat młodszego chłopca. Napastnicy kopali i popychali dziewięciolatka. Zajście zostało nagrane i wrzucone do internetu. Ośmioletni uczeń zareagował agresywnie na uwagę nauczycielki. Chłopiec uderzył ją pięścią w brzuch, gdy ta zabroniła mu wyjść z klasy. Skąd sie bierze taka agresja u dzieci i jak z nią sobie radzić? Gościem w studiu Dzień Dobry TVN był Jan Wróbel.
Pomimo tego, że dzieci mają mnóstwo zajęć lekcyjnych w szkole, bardzo często mają również wiele zajęć pozalekcyjnych. Tańce, sport, języki obce. Dzieciaki wracają do domu późnym wieczorem. Dla rodziców nie mają czasu, ponieważ muszą odrabiać pracę domową. Czy zajęcia dodatkowe to konieczność? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog Dorotę Maciejec.
Dziś rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Na uroczystym apelu strój galowy jest obowiązkowy. Jednak niektóre dzieci przez cały rok chodzą do szkoły na galowo. Jakie są zalety noszenia mundurków? Czy są jakieś wady? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agnieszkę Wojtas, dyrektor niepublicznej szkoły „Kornelówki” w Łodzi oraz Julię Osękę, uczennica Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek, a także jej mamę.
Czy państwowa edukacja jest darmowa? W teorii oczywiście tak. Uczniowie do 18. roku życia mają prawo do bezpłatnej edukacji, ale w praktyce jednak rodzice sporo do szkoły dopłacają - głównie do zajęć dodatkowych, korepetycji, ale też do wyposażenia szkół i klas. O kosztach, jakie rodzice ponoszą w związku z nauką dzieci w państwowych szkołach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN Justyną Suchecką, dziennikarką specjalizującą się w tematach dotyczących edukacji.
Wybór odpowiedniego plecaka dla dziecka jest bardzo ważny. Źle dopasowany tornister może bowiem powodować różnorodne schorzenia kręgosłupa i inne problemy zdrowotne. Jaki plecak dla pierwszoklasisty będzie najlepszy i co brać pod uwagę przy jego zakupie?
Truskawki mają dużo wartości odżywczych i można z nich wyczarować wiele pysznych przekąsek. Karmiące mamy zastanawiają się, jak te owoce wpływają na skład mleka, które początkowo często jest jedynym pokarmem niemowlęcia. Truskawki a karmienie piersią – czy spożywanie ich na pewno jest bezpieczne?
Basia choruje na nowotwór złośliwy - mięsaka tkanek miękkich. Dziewczynka się nie poddaje i walczy z rzadką i podstępną chorobą. Pomaga jej w tym Ewa Minge. Basię, Ewę oraz współwłaścicielkę stadniny koni Katarzynę Okrzesik- Mikołajek, która spełniła marzenie Basi, gościliśmy w studiu Dzień Dobry Wakacje.
Jak powinny ubierać się nastolatki? Czy rodzice powinni ingerować i „cenzurować” strój nastoletniego dziecka? Gdzie należy postawić granice w wolności decydowania o wyglądzie nastoletniego dziecka? Na te pytania w studiu Dzień Dobry Wakacje odpowiedziały: Tatiana Mindewicz–Puacz, Magdalena Lubacz i Magdalena Modra.
Z roku na rok coraz więcej rodziców szuka odpowiedzi na to, jak odchudzić dziecko. Trzeba mieć świadomość, że zrzucanie zbędnych kilogramów przez kilkulatka lub nastolatka wygląda nieco inaczej niż u osoby dorosłej. Wyklucza stosowanie restrykcyjnej diety i środków odchudzających.
High need baby to koncepcja z pogranicza psychologii i medycyny, choć nie jest to termin medyczny. Określa się w ten sposób dzieci wymagające wyjątkowej troski i uwagi. Ze względu na dużą wrażliwość i brak odporności na bodźce zewnętrzne we wczesnym dzieciństwie potrzebują więcej bliskości niż rówieśnicy.
Michalinka Latuszek urodziła się w 29. Tygodniu ciąży. Po urodzeniu ważyła jedynie 370 gramów. To pierwszy taki przypadek na Mazowszu, drugi w Polsce. Dziewczynka opuściła szpital dopiero pod koniec czerwca. Jak rozwija się maluszek? I jak się czują rodzice Michalinki –mama Magdalena i tata Jarosław?
W wakacje młodzi ludzie częściej mają pierwszy kontakt z narkotykami. Co w takiej sytuacji powinni zrobić rodzice? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry Wakacje z terapeutą uzależnień i dyrektorem ośrodka leczenia uzależnień "Medjol", muzykiem kultowego zespołu Daab, Piotrem Strojnowskim.
Wielu rodziców zastanawia się, czy wspinaczka dla dzieci to dobry pomysł. Sport ten ma wiele zalet – poprawia koordynację ruchową, wyrabia dobrą kondycję i jest świetną zabawą dla osób w każdym wieku.
Wymiany studenckie to duża szansa dla wszystkich osób, które pragną rozwijać swoją wiedzę i umiejętności na arenie międzynarodowej. Programy tego typu polegają najczęściej na czasowym wyjeździe na studia na zagranicznej uczelni. Najpopularniejsza wymiana studencka w Polsce to Erasmus+.
Obowiązki są nieodłącznym elementem życia zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Wielu rodziców zastanawia się, czy obowiązki dziecka w domu są odebraniem mu dzieciństwa, czy raczej cenną lekcją na przyszłość. Eksperci zgadzają się z tym, że zadania dopasowane do wieku dziecka są bardzo dobrą nauką.
Chrapanie w ogólnej świadomości społecznej jest zjawiskiem normalnym i niegroźnym. Nie należy jednak lekceważyć chrapania u dzieci – objaw ten może być sygnałem dysfunkcji lub chorób górnego układu oddechowego. Kiedy nasza pociecha głośno i często chrapie, warto skonsultować się z laryngologiem.
Dieta 9-miesięcznego dziecka nie jest trudna do skomponowania. O ile wcześniej nie pojawiły się problemy trawienne, skórne lub alergie, możemy śmiało próbować podawać maluchowi wiele nowych pokarmów.
Podstawą prawidłowego żywienia 8-miesięcznego dziecka wciąż jest mleko – mamy lub modyfikowane. Jednak maluchy w tym wieku coraz chętniej jedzą też stałe pokarmy i nie muszą być to rozgotowane papki. Co mogą zatem już jeść?
Bunt czterolatka potrafi mocno dać w kość rodzicom. Niesforny maluch testuje ich cierpliwość poprzez wyrywanie się, ucieczki, płacz i krzyki, a także częste kłamstwa. Nie słucha się rodziców, niechętnie wykonuje ich polecenia, zaczyna też używać niecenzuralnych słów. Jak sobie poradzić?
Zbuntowany 6-latek to codzienność wielu rodziców. Często bunt bywa wywołany sytuacją w szkole – dziecko zaczyna sprawiać problemy wychowawcze, jest nieposłuszne, ignoruje polecenia i mówi wiele przykrych rzeczy. Dzięki odpowiedniemu podejściu rodziców bunt 6-latka powinien szybko minąć.
Począwszy od 4. lub 6. miesiąca życia niemowlęcia jego dieta w każdym kolejnym miesiącu ulegała rozszerzeniu o nowe warzywa, owoce i inne produkty. Na co możemy sobie pozwolić, komponując menu rocznego dziecka?