Odparzenia skóry u niemowląt. Jak sobie z nimi radzić?

Skóra u małych dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji. Jak o nią dbać, aby nie doszło do oparzeń? O tym dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiadała pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska.

Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna i wrażliwa. Najczęstszym problemem, z jakim zmagają się mamy, są odparzenia pieluszkowe pupy, pachwin i okolic intymnych u maluszka. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Skąd się biorą odparzenia pupy u niemowląt?

Najczęstszą przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry są: wilgoć i uszkodzenie naskórka, pocieranie o pieluszkę, niedostateczna higiena, biegunki, antybiotykoterapia, nadkażenia bakteryjne i grzybicze oraz uczulenia na pieluszki.

Na naszej skórze mamy miliony różnych bakterii, w tym właśnie gronkowców i paciorkowców. Jeżeli skóra dziecka jest podrażniona, chociaż przez mechaniczne potarcia przez pieluszkę, to bakterie bardzo szybko mogą się namnażać.

– tłumaczyła pediatra.

Jak rozpoznać odparzenia?

Oparzenia wykazują podobne objawy jednakowo u chłopców, jak i dziewczynek. Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?

Zwykle zaczyna się od zaczerwienienia skóry okolicy pieluszkowej, mogą występować różne grudki, pęcherzyki, a w bardziej zaawansowanych sytuacjach nadżerki.

- przyznał gość programu.

Walka z odparzeniami

Co zrobić, aby pomoc maluszkowi? Przy oparzeniach pomocne jest wietrzenie, częste zmiany pieluchy oraz preparaty zawierające cynk. Dodatkowo warto przemywać miejsca wacikiem nasączonym wodą lub fizjologicznym roztworem soli.

Przy braku poprawy w ciągu kilku dni wskazana jest konsultacja z lekarzem pediatrą.

Zobacz też:

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości