Dziecko

Sposób na kolkę u niemowlaka

Dziecko

Sposób na kolkę u niemowlaka

Kolka potrafi być męcząca nie tylko dla malucha, ale także i jego rodziców. Jak sobie z nią poradzić? Dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym pediatra Anna Garbień. 

Niemowlę płacze cały wieczór, a rodzice nie wiedzą, jak mu pomóc. Tulenie, chodzenie, masowanie i podawanie herbatek nie pomaga?  Kolka potrafi być długotrwała i męcząca. Jak pomóc dziecku w takiej sytuacji?

Jak rozpoznać kolkę?

Rodzice często zgłaszają się do lekarza z dziećmi, które mają objawy tj. płacz, prężenie się, problemy z brzuszkiem czy niepokój. Na początku należy przeprowadzić badania i sprawdzić, czy objawy nie są winkiem zapalenia pęcherza, alergii bądź refluksów. Po czym poznać, że mamy do czynienia z kolką?

Mówimy o kolce niemowlęcej wtedy, kiedy u zdrowego, donoszonego noworodka, prawidło rozwijającego się i przybierającego na wadze występują nagłe, przedłużające się napady płaczu, marudzenia, niepokoju, dziecko pręży nóżki, brzuszek jest wzdęty, może oddawać gazdy, robić się czerwone na twarzy.

- powiedziała Anna Garbień.

Co wpływa na kolkę?

Nie ma jednej przyczyny, która powoduje kolkę. Niedojrzałość przewodu pokarmowego i układu nerwowego, zwłaszcza jelit powoduje, że te jelita mają nieskoordynowaną perystaltykę i trawienie przebiega wolniej.

Fizjologiczne boćce w postaci rozciągania przez pokarm przewodu pokarmowego, są odbierane jako ból.

- dodał gość. 

Jak pomoc dziecku?

Kolka to dolegliwość, która z wiekiem ustępuje samoistnie – przyjmuje się, że powinna ustąpić po pół roku. Co zrobić, gdy dziecko płacze? Nie ma jednej metody, która dobra byłaby dla wszystkich dzieci.

Jest wiele metod, które krok po kroku trzeba wypróbować na danym dziecku. I zastosować metodę, która jest najlepsza dla dziecka. 

– przyznała pediatra.

Przy kolce ważna jest pozycja, w jakiej układamy dziecko. Ważne, aby nie trzymać malucha w pozycji pionowej, gdyż może to nasilać występujące objawy.

 Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
89
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
17.09.2020
Calka
Sama zazdroszczę tym, którzy nie wiedzą czym są kolki u dzieci...
U nas bardzo szybko się pojawiły, zarówno u pierwszej jak i drugiej córki.
U starszej trwały około pół roku i prawie całe noce trzeba było nosić na rękach. Przemęczyłam się bardzo. Nic nie pomagało.
U drugiej córki rownież zaczęły się zaledwie w tydzien po wyjściu ze szpitala. Tym razem jednak postanowiłam wypróbować krople na nietolerancję laktozy, o ktorych niestety nie wiedziałam wcześniej i nie podawałam ich pierwszej córce. Dawałam dziecku delicol do każdego karmienia i było lepiej. Nie mogę tutaj napisać, ze kolka zniknęła całkowicie bo tak cudownie nie było, ale było i tak o wiele mniej doskwierająca niż wcześniej. Córka płakała jedynie wieczorami i krócej, czasami nie miała po karmieniiu żadnych dolegliwości. Karmiłam w obu przypadkach piersią tak wieć nie jest powiedziane, że kolka pojawia sie jedynie przy karmieniu mlekiem modyfikowanym Może sie pojawić w każdej okoliczności.