Niemowlę płacze cały wieczór, a rodzice nie wiedzą, jak mu pomóc. Tulenie, chodzenie, masowanie i podawanie herbatek nie pomaga? Kolka potrafi być długotrwała i męcząca. Jak pomóc dziecku w takiej sytuacji?
Jak rozpoznać kolkę?
Rodzice często zgłaszają się do lekarza z dziećmi, które mają objawy tj. płacz, prężenie się, problemy z brzuszkiem czy niepokój. Na początku należy przeprowadzić badania i sprawdzić, czy objawy nie są winkiem zapalenia pęcherza, alergii bądź refluksów. Po czym poznać, że mamy do czynienia z kolką?
Mówimy o kolce niemowlęcej wtedy, kiedy u zdrowego, donoszonego noworodka, prawidło rozwijającego się i przybierającego na wadze występują nagłe, przedłużające się napady płaczu, marudzenia, niepokoju, dziecko pręży nóżki, brzuszek jest wzdęty, może oddawać gazdy, robić się czerwone na twarzy.
- powiedziała Anna Garbień.
Co wpływa na kolkę?
Nie ma jednej przyczyny, która powoduje kolkę. Niedojrzałość przewodu pokarmowego i układu nerwowego, zwłaszcza jelit powoduje, że te jelita mają nieskoordynowaną perystaltykę i trawienie przebiega wolniej.
Fizjologiczne boćce w postaci rozciągania przez pokarm przewodu pokarmowego, są odbierane jako ból.
- dodał gość.
Jak pomoc dziecku?
Kolka to dolegliwość, która z wiekiem ustępuje samoistnie – przyjmuje się, że powinna ustąpić po pół roku. Co zrobić, gdy dziecko płacze? Nie ma jednej metody, która dobra byłaby dla wszystkich dzieci.
Jest wiele metod, które krok po kroku trzeba wypróbować na danym dziecku. I zastosować metodę, która jest najlepsza dla dziecka.
– przyznała pediatra.
Przy kolce ważna jest pozycja, w jakiej układamy dziecko. Ważne, aby nie trzymać malucha w pozycji pionowej, gdyż może to nasilać występujące objawy.
Zobacz też:
- Pierwszy rok życia dziecka jest dla rodziców najtrudniejszy!
- Polski muzyk skonstruował instrument według projektu Leonarda da Vinci
- Jak nauczyć dzieci rozumienia emocji?
Autor: Bernadetta Jeleń