Przeklinanie dziecka. Ten problem zazwyczaj pojawia się znienacka już w wieku przedszkolnym, kiedy dziecko odkrywa, jaką moc mają wulgarne słowa. Jak sobie poradzić z problemem przeklinania? Przemilczeć i nie reagować czy zwrócić uwagę lub karać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Monikę Perkowską, pedagogiem i trenerem twórczego myślenia dr Moniką Just i blogerką i mamą trójki dzieci Justyną Kozłowską.
Pary posiadające już jedno dziecko, często biją się z myślami, czy jedynak powinien mieć rodzeństwo. O tym, co jest lepsze dla dziecka, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Monika Chrapińska-Krupa, psycholog dziecięcy, mama jedynaka oraz Aleksandra Radomska, blogerka i mama jedynaczki.
Z urlopu macierzyńskiego korzystają kobiety bezpośrednio po narodzeniu dziecka. Ile trwa podstawowy urlop macierzyński? A co z dodatkowym urlopem macierzyńskim? Co trzeba zrobić, by starać się o roczny urlop macierzyński i jak się to przekłada na wysokość zasiłku macierzyńskiego?
Jakie objawy u dziecka świadczą o tym, że może u niego zaczynać się choroba i są wskazaniem do tego, żeby zostawić je w domu na obserwacji. W Dzień Dobry TVN o katarze, gorączce, kaszlu i osłabieniu organizmu rozmawialiśmy z dr. Pawłem Grzesiowskim.
Małgorzata Ohme: "Nie każdy musi być liderem i grać pierwszoplanowe role. Świat pomieści nas wszystkich, zarówno tych śmiałych jak i tych mniej śmiałych". O tym jak pomóc dziecku w pokonaniu nieśmiałości i radzeniu sobie z tremą przed publicznym wystąpieniem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Aleksandrą Nieśpielak i Dorotą Maciejec.
Urodziny dziecka to ważne wydarzenie w jego życiu, na które czeka cały rok. To także wyzwanie dla rodzica. Podpowiadamy, jak zorganizować urodziny dziecka w domu, aby wszyscy bawili się doskonale, a dla mamy i taty nie było to stresującym przeżyciem. Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z animatorką, Patrycją Lipińską.
Ząbkowanie u dzieci to niewątpliwe ważny moment – zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Cały proces nie jest zbyt przyjemny dla dziecka, dlatego może się stać w tym czasie marudne i płaczliwe. Aby móc się na to przygotować, sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania.
11 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. W tym dniu poruszane są tematy problemów, z jakimi zmagają się małe kobiety. Jak budować pewność siebie u dorastającego dziecka w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Paulina Holtz, aktorka i mama dwóch córek, Nina Patalon, trenerka Reprezentacji Polski Kobiet w piłce nożnej o Angelika Talaga, ekspert ds. intelektualnego rozwoju dzieci.
W programie Dzień Dobry TVN Katarzyna Pijanowska, trener efektywnego uczenia się wyjaśniła, dlaczego kartkówki i sprawdziany pełnią ważną rolę w szkole.
Wspólne czytanie to wspaniała zabawa, która rozwija wyobraźnię, uczy empatii i otwartości na świat i ludzi - zarówno dzieci, jak i rodziców. O zaletach wspólnego czytania mówił w Dzień Dobry TVN Michał Rusinek, ambasador akcji "Przerwa na Wspólne Czytanie".
Klocków Lego nie trzeba przedstawiać chyba nikomu i trudno się dziwić – bawią one kolejne pokolenia. A co ważniejsze wspierają rozwój i kreatywność! Zabawa to bowiem najatrakcyjniejszy, a zarazem najbardziej efektywny sposób nauki.
Czy rodzice powinni zdrabniać imiona dzieci? O domowych imionach dla najmłodszych w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali psycholog Dorota Maciejec, blogerka Paulina Będźmirowska i aktorka Anna Kerth.
Rano zimno i pada, po południu kilkanaście stopni. Jak ubrać dziecko, by nie marzło i czuło się przez cały dzień komfortowo? Porad w studiu dzień Dobry TVN udzielała stylistka Kaja Śródka.
Jak sprawić żeby dziecko połknęło muzycznego bakcyla? Najlepiej wie o tym Robert Stockinger. To właśnie 2-letnia córka dziennikarza nagrała swój pierwszy przebój. Na antenie „Dzień Dobry TVN” dumni rodzice pochwalili się uroczą piosenką.
Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców? Choć taka informacja jest trudna do przekazania, nie należy zwlekać z rozmową. Dzieci wyczuwają napięcie między dorosłymi, dlatego też zalecana jest szczerość. Do rozmowy należy się jednak odpowiednio przygotować i dostosować przekaz do wieku pociechy. W Dzień Dobry TVN temat ten poruszyliśmy z Zuzanną Suchecką, psycholog dziecięcą i młodzieżową oraz Żanetą Bogdziewicz, blogerką, rozwiedzioną mamą.
Jedni nie wyobrażają sobie wychowania dziecka bez tego akcesorium, inni nie kupują go z premedytacją uważając, że dziecko łatwo się od niego uzależni, nie będzie chciało ssać piersi i zepsuje sobie zgryz. O tym, czy dawać dziecku uspokajacz w postaci smoczka w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Marceliną Przeździęk, neurologopedą oraz Sylwią Bieńkowską, położną i doradczynią laktacyjną.
W kontaktach rodziców z dzieckiem niezwykle ważne są dotyk i więź emocjonalna. Dziecko dotykane przez rodzica czuje się bezpiecznie, rozluźnia się. Jak wykonać prawidłowy masaż niemowlęcia, pokazuje, krok po kroku, fizjoterapeuta dziecięcy Paweł Zawitkowski. Masaż redukuje stres, wyzwala hormony szczęścia, pomaga w budowaniu więzi, ma także wpływ na prawidłowy rozwój maluszka.
Jakie są skuteczne sposoby na ulewanie u niemowlaka? Co zrobić, jeśli maluch ulewa wodą przez nos? Czy normalne jest ulewanie u niemowlaka godzinę po jedzeniu?
Na chodniku przed jednym z bloków w Nowej Hucie w Krakowie dzieci narysowały kredą słońce i domek. Zarządca budynków uznał, że jest to akt wandalizmu i straszył, że następnym razem wezwie policję. Czy za rysowanie kredą po kostce brukowej można dostać mandat? Reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger zapytał o to mł. insp. Sebastiana Glenia, rzecznika prasowego małopolskiej policji.
Przeziębienie może dopaść nas o każdej porze roku. Dla matek karmiących, które siłą rzeczy mają ograniczony wybór leków, jest szczególnie trudne. W przypadku przeziębienia podczas karmienia piersią ważne jest nie tylko leczenie, ale także to, jak nie zarazić maluszka.
Pływanie z niemowlęciem niesie ze sobą wiele korzyści. Wybierając się z niemowlęciem na basen czy nad dowolny akwen wodny, warto zabrać ze sobą niezbędne akcesoria. Produktów nie musi być dużo, ale muszą być praktyczne i pomocne w tej wspólnej aktywności. O zaletach chodzenia na basen z maluszkiem dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger rozmawiał z instruktorką Anną Kulą.
Kieszonkowe dla dziecka to wciąż temat szeroko komentowany. Dawać czy nie? Ile? I kiedy zacząć? O zarządzaniu finansami przez dziecko w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Moniką Perkowską oraz z ekonomistą Marcinem Iwuciem.
Jakie oznaczenia powinna posiadać bezpieczna zabawka? Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali transport plastikowych zabawek z Chin, które miały wielokrotnie przekroczone normy szkodliwych związków chemicznych. O tym jak ustrzec dziecko przed niebezpiecznymi zabawkami, rozmawialiśmy z Magdaleną Kordaszewską - ekspertem ds. zabawek i produktów dla dzieci.
W połowie września na jednym z placów zabaw w Warszawie doszło do wypadku. Niespełna 5 letnia dziewczynka w czasie zabawy potknęła się i mocno uderzyła. Skutkiem są obrażenia nerki. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdalenę Berlińską, ekspertkę ds. bezpieczeństwa placów zabaw.
W jednej ze szkół w ramach zajęć praktycznych wprowadzono kurs szycia. Czy dzieci są z tego zadowolone. Zobaczcie!
Wiele kobiet będących w poważnych związkach zastanawia się, czy ich partner będzie dobrym ojcem. Czy są jakieś cechy, które mogą o tym świadczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Lidię Piechotę, dziennikarkę i Izabelę Markiewicz, psychoterapeutkę.
Już za kilka dni pierwszy dzwonek. Wiele dzieci czuje niechęć przed pójściem do szkoły. Jak rodzice mogą pomóc w przyjemnym starcie roku szkolnego? W studiu Dzień Dobry Wakacje zapytaliśmy o to naszych gości: Katarzynę Pijanowską, mamę dwójki dzieci o trenerkę efektywnego uczenia się, dr Monikę Just, pedagoga dziecięcego.
Najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. W czasie wakacji, w nadmorskich miejscowościach w Strefie Małych Ratowników dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy właśnie w ten sposób. Przez dwa lata udało się przeszkolić 18 tys. Dzieci. Tylko w tym roku tę super moc opanowało 17 tys dzieciaków.
Ciepły, konkretny posiłek w trakcie dnia jest bardzo istotny dla metabolizmu. Dotyczy to w szczególności dzieci. Ile powinna trwać przerwa obiadowa w szkole? Czy pauza, która trwa 15 minut jest wystarczająca na to, żeby dzieci były w stanie w spokoju zjeść posiłek? O tym jak ważna dla uczniów jest przerwa obiadowa rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Moniką Just, pedagogiem dziecięcym i Jakubem Mauriczem, dietetykiem.
Każdy posiłek to dla rodziców niejadka ciężka przeprawa. Niejadek w przedszkolu to dla mamy i taty podwójny stres. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Talagę-Dumę, psychodietetyka, doradcę ds. kształtowania nawyków żywieniowych u dzieci, z którą porozmawialiśmy o tym, na co może liczyć i czego powinien wymagać rodzic oddający niejadka do przedszkola.