W czterech kolejnych województwach rozpoczęły się ferie zimowe. Długo wyczekiwaną przerwą od szkoły cieszą się właśnie uczniowie z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Zima w mieście nie musi być nudna. Zobacz ciekawe miejsca, które można odwiedzić z dziećmi w czasie ferii.
Wiele dzieci po powrocie ze szkoły potrzebuje odpoczynku i wyciszenia. Ale nie przy telewizorze czy grach komputerowych. Tego typu rozrywki - zamiast uwolnić najmłodszych od natłoku emocji - dostarczą im dodatkowych bodźców. Dla ukojenia stresu i napięcia warto sięgnąć po pomoce sensoryczne.
Pomimo wielu obowiązków chcą pokazać, że mogą rozwijać się artystycznie. Panie skupione wokół Akademii Mam uczą się, jak fotografować swoje dzieci.
Kłótnie są, ale to jest normalne i dobre. Tak naprawdę jest to trening społeczny, który maluchy mają w domu – uważa Agnieszka Stefaniuk, mama siedmiorga dzieci. O co rodzeństwo kłóci się najczęściej? Czy rodzice powinni interweniować?
Wzrost liczby rodzin patchworkowych w Polsce i na świecie sprawił, że coraz więcej osób dołącza do istniejących już relacji rodzinnych. Bycie macochą czy ojczymem stanowi ogromne wyzwanie. Budowanie relacji z przybranymi dziećmi bywa niezwykle trudne i może ciągnąć się latami. Rodziny zrekonstruowane muszą umieć pogodzić interesy wszystkich swoich członków.
Nick Herbert stworzył aplikację rodzicielską, która ma pomóc rodzicom w komunikowaniu się z dziećmi. Do pracy nad programem zmotywowały go problemy ze skontaktowaniem się z synem. Aplikacja przejmuje kontrolę nad telefonem, blokuje jego wszystkie funkcje i wyświetlała wiadomość na całym ekranie. - To bardzo przydatne narzędzie - stwierdził jej twórca. Czy rodzice mają prawo kontrolować zawartość telefonu dziecka?
Mimo że wiernych w kościołach ubywa, podejście Polaków do kwestii chrztu jest dość tradycyjne. Wiele osób ulega presji rodziny i wbrew swoim przekonaniom decyduje, że dziecko przyjmie sakrament.
W tym roku zima nie rozpieszcza. Miliony polskich dzieci cierpią z powodu braku śniegu. Sposób na to znalazł tata małego Maksa, który specjalnie dla syna stworzył sanki… na kółkach.
Zakaz narzekania na terenie szkoły wprowadziła jedna z warszawskich podstawówek. Cel jest prosty: zmiana nastawienia uczniów, nauczycieli i rodziców. Przykład wzięły już inne placówki. Jakie są efekty akcji? Czy „zakaz narzekania” ma szansę objąć wszystkie szkoły w Polsce?
-Najtrudniej jest zachować umiar w kompletowaniu wyprawki – przyznała blogerka Kinga Kołodziejak-Gul. W studiu Dzień Dobry TVN pokazała, które akcesoria będą w pielęgnowaniu niemowlaka absolutnie zbędne.
W pięciu kolejnych województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Poznaj atrakcyjne miejsca, które można odwiedzić z dziećmi w czasie dwutygodniowej przerwy od zajęć szkolnych. Zima w mieście też może być ciekawa!
Pierwszy ząbek, odcisk dłoni, opaska ze szpitala. Pomyślcie sobie, jakie emocje wzbudzą w was te przedmioty, kiedy będziecie je oglądać po latach, jako dorośli? Z tego właśnie powodu młode mamy przygotowują tzw. Pudełka Wspomnień. Czy wy macie takie dla swojego dziecka?
Poradnik dla rodziców „Pasterz serca dziecka” autorstwa Tedda Trippa wzbudził w ostatnim czasie olbrzymie kontrowersje. Wszystko za sprawą treści, które usprawiedliwiają, a nawet zachęcają do stosowania kar cielesnych. - Polskie prawo zakazuje bicia dzieci – przypomina Marta Skierkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Rodzice często nie zwracają uwagi na pierwsze sygnały niedosłuchu u dziecka, zwłaszcza kiedy często ma katar. Nie należy tego bagatelizować, bo powracające infekcje mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia ucha, a w konsekwencji - problemów ze słuchem. Co powinno nas zaniepokoić? Kiedy się udać do specjalisty? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem - otolaryngologiem, dr. Michałem Wątróbskim.
Złość stanowi zdrowy odruch w rozwoju dziecka. Często niezwykle ciężko sobie z nią poradzić, zarówno najmłodszym, jak i rodzicom. Co można zrobić, żeby pomóc swoim pociechom zapanować nad silnymi emocjami?
Szkoły muszą walczyć z hałasem. Nadmiar decybeli rujnuje zdrowie i wywołuje agresję. Badania poziomu hałasu w polskich szkołach są alarmujące. Pomiary naukowców z warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Politechniki Gdańskiej wykazały, że dawka hałasu na przerwach międzylekcyjnych może być niebezpieczna dla uczniów.
Macierzyństwo to wspaniały, ale i trudny czas, któremu towarzyszą liczne wątpliwości. Wśród nich jest kwestia karmienia piersią, nadal wzbudzająca wiele dyskusji. Jedna z kontrowersji dotyczy tego, czy wypada to robić w miejscach publicznych.
Lekcje w szkole nie powinny zaczynać się wcześniej, niż o 9:30 - uważają specjaliści. W programie rozmawialiśmy o tym, czy późne wstawanie jest korzystne dla rozwoju nastolatków, czy też raczej je rozleniwia.
Ferie to czas zabawy i beztroski, jednak zimowe szaleństwo może skończyć się nieprzewidzianym wypadkiem. Z tego powodu warto pamiętać o zapewnieniu swojemu dziecku odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Oliwia może poszczycić się tytułem najmłodszej tatuatorki w Polsce. Swój pierwszy tatuaż wykonała w wieku 7 lat. Dziś uczy się i w wolnych chwilach rozwija pasję w salonie taty.
Ilekroć będziemy przykrywać dziecko w nocy, ono i tak się po chwili rozkopie. Nieustannie poprawiać kołderkę czy odpuścić? Zapytaliśmy o to pediatrę Anetę Górską – Kot oraz blogerkę Kingę Kołodziejczak – Gul.
Ferie oficjalnie rozpoczęte. Uczniowie pięciu województw już cieszą się szkolną przerwą. Jednak nie wszyscy z nich wyjadą, by cieszyć się zimowym szaleństwem. Poznaj ciekawe miejsca, które można odwiedzić z dziećmi w czasie ferii.
Nieśmiałość należy do cech charakteru, które mogą odcisnąć swoje piętno na wielu aspektach życia społecznego człowieka. Niektórym towarzyszy przez cały czas, inni uczą się z nią radzić. Wiele osób traktuje ją jako przypadłość, z której należy się wyleczyć, w szczególności w dzieciństwie. Czy tak jest faktycznie? Zobacz, co powinien zrobić rodzic nieśmiałej pociechy.
Stawy biodrowe niemowlaka są bardzo delikatne. Zanim się w pełni ukształtują – a potrzebują do tego czasu, rodzice muszą na nie uważać. Co robić, a czego nie, by bioderka dziecka mogły prawidłowo się rozwijać? Zapytaliśmy o to fizjoterapeutkę neurorozwojową Małgorzatę Lewandowską.
Mały Filip z Częstochowy zachorował na odrę zanim został zaszczepiony. Trafił do szpitala z ciężkimi powikłaniami – miał zapalenie ucha środkowego i płuc. Był bardzo chory i osłabiony. Na szczęście dziś choroba to tylko przykre wspomnienie. O zagrożeniach, jakie niesie ze sobą odra, w studiu Dzień dobry TVN opowiedział dr Paweł Grzesiowski.
Wybór szkoły średniej, to jedna z pierwszych dorosłych decyzji każdego młodego człowieka. Tak poważnemu przedsięwzięciu towarzyszy wiele nerwów i stresu. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby dobrze wybrać szkołę dla Twojego dziecka.
Już 13 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe i będzie to dla wielu naszych pociech pierwszy samodzielny wyjazd. Justyna Kozłowska, blogerka parentingowa oraz mama trójki dzieci, zdradziła naszym widzom, jak pomóc spakować się dziecku.
Już za chwilę rozpoczynają się ferie zimowe. Rodzice staną przed poważnym problemem – jak spakować walizkę dziecka, by niczego mu w czasie wyjazdu nie zabrakło. Swoimi sposobami podzieliła się z nami mama trójki dzieci - Anna Dydzik.
Pod naciskiem rodziców szkoła w Lisowie zrezygnowała z lektury o Harry'm Potterze. Ich petycje, kierowane do dyrekcji szkoły, były bardzo stanowcze. O tym, na ile rodzice powinni mieć realny wpływ na listę lektur szkolnych, rozmawialiśmy z Justyną Suchecką - autorką artykułu „Lektury wyklęte” oraz polonistką, Natalia Bielawską.
Gimnastyka dla dzieci pomaga im w kształtowaniu koordynacji i równowagi. Lista korzyści płynących z uprawiania sportu jest o wiele dłuższa. Nic więc dziwnego, że niemal żaden rodzic nie wyobraża sobie rozwoju swojego dziecka bez tej wpływającej na zdrowie fizyczne i psychiczne aktywności.