Już od kilku dni zarówno dzieci, jak i dorośli pracują i uczą się zdalnie. Dla wielu rodziców zagospodarowanie swoim pociechom nadprogramowego czasu wolnego to ogromne wyzwanie. Zobacz, jakie zabawy możemy zaproponować dzieciom podczas przymusowego pobytu w domu.
Chustowanie jest świetną opcją do budowania relacji i bliskości z dzieckiem. Pozwala zapracowanym rodzicom spełniać swoje obowiązki, jednocześnie cały czas będąc przy dziecku. Poznajcie Magdalenę Ogińską, która jest tkaczką i razem z mężem i synkami tworzą piękne chusty.
Szkoły i przedszkola w całym kraju są zamknięte. Przerwa w zajęciach potrwa jeszcze do Wielkanocy. Zobacz, jak kreatywnie spędzać z dziećmi czas w domu. Skorzystaj z pomysłów na zabawy, podczas których nikt się nie będzie nudził.
Dwutygodniową przerwę mają również dzieci, które chodzą do żłobków. Rodzice tych najmłodszych maluchów mogą w tym czasie spróbować pożegnać butelkę ze smoczkiem i zastąpić ją kubeczkiem. O tym, jakie kubki wprowadzić na samym początku i czy mają one wpływ na rozwój aparatu mowy dziecka porozmawialiśmy z neurologopedą Marceliną Przeździęk.
Od kilku dni szkoły i przedszkola w całej Polsce są zamknięte. Dla wielu rodziców zagospodarowanie swoim pociechom nadprogramowego czasu wolnego to ogromne wyzwanie. Oto zabawy ruchowe, dzięki którym Twoje dziecko nie będzie się nudzić.
Szkoły i przedszkola w całej Polsce są zamknięte, prawdopodobnie przerwa zostanie przedłużona. Dla wielu rodziców to prawdziwy sprawdzian cierpliwości i umiejętności wychowawczych. Jak kreatywnie zagospodarować dzieciom czas w domu?
Po urodzeniu dziecka mamy w szczególny sposób dbają o higienę maleństwa. Czy ubranka dla noworodków trzeba gotować i prasować? W czym je prać? O tym w naszym studiu mówiła Izabela Sztandera, doradczyni macierzyństwa, doula.
Specjaliści alarmują: współczesne dzieci mają zbyt mało ruchu, co pogłębia problem otyłości, nadwagi i wad postawy. Zabieganym rodzicom często brakuje jednak pomysłów na to, co można robić z dzieckiem na dworze. Poniżej mały przewodnik i nasze pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci.
Homeschooling, czyli inaczej edukacja domowa, to rozwiązanie w dzisiejszych czasach mało popularne – zwłaszcza w Polsce. Czy warto kształcić dziecko w domu, czy jednak lepiej wysłać je do szkoły, aby nawiązywało kontakty z rówieśnikami i poznawało świat?
Czytanie książek w młodym wieku to nie tylko świetny sposób na rozbudzenie wyobraźni i kreatywności, ale także na wzbogacenie słownictwa i naukę poprawnego używania języka. Z tego względu warto, aby maluchy jak najszybciej opanowały tę sztukę i korzystały z jej dobrodziejstw
Gdy za oknem deszcz, ziąb i plucha, a dzieci się nudzą, znakomitym pomysłem jest zbudowanie dla nich domowego toru przeszkód. Taki szlak z barierami i zadaniami wspiera rozwój maluchów w zakresie integracji sensorycznej, zapewnia dużą porcję ruchu, a samo zbudowanie go będzie doskonałą zabawą dla całej rodziny.
Zabawy dla 2-latka powinny być dopasowane do indywidualnego stopnia rozwoju dziecka. Jest to jednak wiek, w którym większość dzieci wykazuje podobne cechy. Jak bawić się z dzieckiem dwuletnim i dlaczego warto wymyślać własne zabawy z 2-latkiem?
Dzieci uwielbiają eksperymenty. Dlatego doświadczenia chemiczne lub fizyczne cieszą się wśród dzieci tak dużą popularnością. Proste doświadczenia dla dzieci są nie tylko zabawą, ale także sposobem na naukę o świecie przyrody, a jednocześnie dobrą szkołą cierpliwości i uwagi.
Masa plastyczna jest uwielbiana przez dzieci i może być doskonałym sposobem na zabawę ze swoją pociechą. Co więcej, lepienie z niej rozmaitych kształtów sprzyja rozwojowi motoryki, a także poprawia koncentrację dziecka.
Gniotki sensoryczne to zabawki antystresowe dla dzieci zrobione z balonów i mąki ziemniaczanej. Pomogą dziecku rozładować napięcie i nadmiar energii, a jego wspólne wykonanie może być doskonałą zabawą. Jak zrobić gniotka?
Kreatywne zabawy rozwijają wyobraźnię dziecka w każdym wieku. W grze i zabawie ważny jest kontakt z rodzicem, rodzeństwem czy kolegami i koleżankami z przedszkola. To także dzięki niemu maluch się prawidłowo rozwija. Marcin Sawicki spotkał się z polską drużyną, która wybierze się na Olimpiadę Kreatywności w Chinach. Jak wyglądają takie zawody i jak można ćwiczyć kreatywność?
Wielu rodziców zastanawia się, czy istnieje jakiś cudowny przepis na to, jak wychować szczęśliwe dzieci. Co robić, aby pociechy wyrosły na mądrych, wrażliwych i pewnych swojej wartości ludzi? Jakich błędów unikać, by nie wpłynęły one na dorosłe życie dziecka?
Bańki mydlane kochają wszyscy, a ich największymi miłośnikami są oczywiście dzieci. W sklepach jest dużo produktów, które pozwalają wyczarować mieniące się, latające bąbelki. Warto jednak wiedzieć, jak zrobić bańki mydlane samodzielnie, bo przepis na ich wykonanie jest niezwykle łatwy.
Jak zrobić piasek kinetyczny? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy zamiast kupować drogi produkt wolą przygotować go samodzielnie. Jest to możliwe, ponieważ przepis na piasek kinetyczny jest niezwykle prosty i opiera się na składnikach znajdujących się w każdym domu.
Piankolina to obok ciastoliny i piasku kinetycznego jedna z najpopularniejszych mas plastycznych. Można ją kupić jako gotowy produkt w sklepie, jednak ze względu na prosty skład łatwo robi się ją również w domu. Przepis na piankolinę opiera się na kilku składnikach, dlatego warto wykorzystać go podczas codziennej zabawy.
Dla dziecka czas spędzony na wspólnej zabawie z rodzicem jest nie tylko wspaniałą rozrywką, lecz także pozwala wzmocnić więzi. Zabawy dla dwulatka powinny być interesujące dla dziecka, a przede wszystkim dostosowane do jego wieku, aby nie zniechęcić malucha do wspólnej aktywności.
Ekologiczne zabawki z odpadów to naprawdę świetna zabawa! Bawiąc się w ten sposób z dziećmi, uczymy je odpowiedzialności i zwiększamy ich kreatywność. Jak zrobić zabawkę z odpadów?
Zabawy dla 2-latka powinny być dopasowane do indywidualnego stopnia rozwoju dziecka. Jest to jednak wiek, w którym większość dzieci wykazuje podobne cechy. Jak bawić się z dzieckiem dwuletnim i dlaczego warto wymyślać własne zabawy?
W związku z panującą pandemią koronawirusa na 2 tygodnie zamknięte zostały wszystkie szkoły i przedszkola. Jak przetrwać z dziećmi ten czas w domu, by nikt się nie nudził?
Rodzice znużeni rutyną niekiedy potrzebują motywacji, by w sposób kreatywny i interesujący zorganizować czas wolny swojemu dziecku. Warto poznać przykłady ciekawych zabaw dla dzieci w domu, które pozwolą zacieśnić więzi rodzinne.
Chociaż dzieci rozwijają się w różnym tempie, istnieją pewne wytyczne dotyczące tego, co powinien umieć 5-latek. Obejmują one m.in. aspekt językowy, manualny, a także psychospołeczny. O rozwój umiejętności 5-latka muszą zadbać przede wszystkim jego rodzice.
Pomysłów na zabawy z dziećmi jest wiele. W internecie nie brakuje inspiracji stworzonych przez rodziców czy pedagogów, po które można sięgnąć. Co więcej, wiele nietuzinkowych pomysłów często podsuwają same dzieci. Warto ich słuchać, bo wyobraźnia najmłodszych nie ma granic.
Matematyka to jeden z najważniejszych przedmiotów szkolnych, który ma ogromne znaczenie z punktu widzenia całej edukacji. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak nauczyć dziecko liczyć, aby nie miało problemów w szkole.
Klaudia Marzec, szczęśliwa mama sześcioraczków pochwaliła się na Instagramie ważnym wydarzeniem z ich życia. Jednemu z maluchów wyrosły pierwsze ząbki! - Domyślacie się kto to? - pyta Klaudia.
Jak reagujemy na przerażone i zdezorientowane dziecko, które się zgubiło? Czy przechodzimy obojętnie, czy jednak próbujemy mu pomóc w tej trudnej sytuacji? Michał Nobis razem z małą Alicją przeprowadził społeczny eksperyment.