Choć wszyscy kiedyś byliśmy nastolatkami, często po latach nie potrafimy wczuć się w sytuację młodych dorosłych. Oburza nas ich zachowanie i podejmowane przez nich decyzje. Równocześnie wielu rodziców nie potrafi wpłynąć na dorastające dziecko w domu. Jak poprawić komunikację z nastolatkiem?
W duńskiej telewizji emitowany jest program dla dzieci "Ultra Strips Down", który ma przeciwdziałać mediom społecznościowym bombardującym młodych ludzi obrazami doskonałych ciał. - Nie tak wygląda 90 procent świata. Mamy dodatkowy tłuszcz, włosy lub pryszcze. Chcemy pokazać dzieciom od najmłodszych lat, że to jest w porządku - powiedział gospodarz programu, Jannik Schow.
Młode mamy po urodzeniu dziecka spotykają się z wieloma radami, nawet od obcych osób. Słyszą, jak powinny zajmować się maluchem, karmić i wychowywać. Czy tego typu pomoc jest im potrzebna? Na ten temat porozmawialiśmy z psycholożką Moniką Perkowską oraz Moniką Hoffman-Piszorą, autorką bloga "Dzieciaki Cudaki".
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy rozpocząć naukę czytania u dziecka. Należy zacząć jak najwcześniej czy wręcz przeciwnie - poczekać, aż dziecko pójdzie do szkoły? Wszystkie wątpliwości na ten temat rozwiała w Dzień Dobry TVN Zofia Szymańska, logopeda i pedagog specjalny.
Sposób ubierania dziecka na spacer jest zdecydowanie jedną z najbardziej spornych kwestii wśród młodych rodziców. Wielu z nich, wybierając odzież dla maluszka na wyjście na dwór, kieruje się radami swoich mam czy babć. Inni zaś wolą słuchać głosu rozsądku i zaufać rodzicielskiej intuicji.
Multitasking, czyli wielozadaniowość, to cecha, którą posiadają miliony współczesnych kobiet. Wykazują się nią szczególnie teraz w czasach pandemii, gdy muszą dzielić swój czas równocześnie na pracę i opiekę nad dzieckiem. Jednak czy to nie przesada? Jak ogarnąć pracę, dom oraz pociechy i nie zwariować? A może warto czasem odpuścić? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Tatianą Mindewicz–Puacz i Aleksandrą Radomską.
Tańce dla dzieci to doskonała okazja na dostarczenie maluchom odpowiedniej ilości ruchu. Tańce dla przedszkolaków pomagają m.in. nauczyć się działania w grupie i dodają pewności siebie, dzięki czemu dzieci znacznie lepiej radzą sobie w codziennym życiu.
Tablety i smartfony towarzyszą obecnie dzieciom już od wczesnych lat życia. Specjaliści ostrzegają jednak przed zgubnym wpływem, jaki mają one na rozwój maluchów. Stąd też apel, by rodzice ograniczyli swoich pociechom czas korzystania z urządzeń mobilnych. Taki przekaz niesie też za sobą kampania: "Zadbaj o mózg dziecka".
Urodziny to ważny moment w życiu każdego dziecka, na który bardzo mocno i długo się czeka. Każdy rodzic chce, aby były to wyjątkowe i niezapomniane chwile. Mamy zaproszonych gości i kupione dekoracje, ale co zrobić, żeby maluchy dobrze się bawiły? Jak zorganizować czas tak, żeby im się spodobał, a dla dorosłych nie był stresujący? Kilka propozycji zabaw dla dzieci przygotowała animatorka, Patrycja Lipińska. Zobacz, jak nasi prowadzący robili miecze z balonów.
Aleksandrę Woźniak przez lata znaliśmy jako aktorkę, teraz spełnia się jako ceniony psycholog. Jednak, jak sama mówi, najważniejszą rolą w jej życiu jest rola mamy. Dziś jej córki mają po 16 lat i stają się popularne w Internecie.
Rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim pojawiło się odwieczne pytanie o to, jak zmotywować dzieci do nauki. Jak się okazuje, to prostsze niż może się wydawać. Pani Kaja Wolnicka podpowiada co zrobić, żeby edukacja była zabawą.
Wiele rodziców wychodzi z założenia, że pochwały są konieczne w procesie wychowania dzieci. Teoretycznie ma to pomóc wzmocnić poczucie wartości najmłodszych. Czy tak jest faktycznie? Na to pytanie odpowiedziała psycholożka Agnieszka Stein.
Jak pokazują najnowsze badania, każde kolejne pokolenie jest mniej liczne niż poprzednie. Na takie uwarunkowanie wpływa wiele czynników. Dlaczego rzadziej decydujemy się na dzieci?
Kiedy pojawia się dziecko, życie kobiety zmienia się już na zawsze. Miłość matki do maleństwa okazuje się niesamowitą siłą napędową, która daje chęć do życia i mnóstwo energii do działania. Kobiety potrafią wówczas robić rzeczy, których dotychczas nawet się po sobie nie spodziewały.
W krajach europejskich, w tym w Polsce, ostatnio pojawił się nowy narkotyk, który od maja do sierpnia tego roku zabił co najmniej 11 osób na Węgrzech. O zagrożenia płynące z przyjmowania tej substancji zapytaliśmy eksperta.
Gabriela przyszła na świat z niezwykle bujną czupryną, co wzbudziło sensację wśród personelu medycznego, który do tej pory nie widział noworodka obdarzonego tyloma włosami. Od tego czasu dziewczynka stała się również bohaterką lifestylowych portali i zyskała rzeszę fanów. Sprawdziliśmy, jak Gabi wygląda półtora roku po narodzinach.
Świeżo upieczeni rodzice często nie do końca wiedzą, jak ubierać noworodka do snu. Właściwie dobrana odzież, w której maluch ma spać, jest kluczowa dla jego efektywnego odpoczynku. Powinna więc zapewniać komfort i ciepło.
Rozpoczął się wrzesień, a dla dzieci oznacza to powrót do szkolnych ławek. Rodzicom, którzy w popłochu kompletują swoim pociechom wyprawkę, kilku cennych wskazówek udzieliła Magdalena Kordaszewska. Na jakie rzeczy zwróciła uwagę w rozmowie z Marcinem Prokopem?
Rozrywka to nieodłączny element życia każdego z nas. Pozwala cieszyć się relaksem, ucieczką od problemów dnia codziennego i beztroską zabawą, którą często przeżywamy wraz z najbliższymi. Poszukujesz wyjątkowych wrażeń i uwielbiasz dreszczyk adrenaliny? Jeśli tak, Majaland Kownaty to miejsce, które musisz odwiedzić! Czekają tam na Ciebie niesamowite atrakcje, które sprawią, że zapragniesz cieszyć się nimi znacznie dłużej niż przez kilka godzin i poczujesz, że po prostu musisz tam wrócić!
Pierwszy dzwonek już tuż tuż. Pojawia się pytanie o bezpieczeństwo dzieci i zachowanie ostrożności w dobie koronawirusa. Czy placówki oświatowe w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego są gotowe na przyjęcie uczniów?
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Dlatego w trosce o stan zdrowia malucha powinno się zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich, takie jak np. zimne rączki u niemowląt, są stanami fizjologicznymi.
Narodziny dziecka zmieniają nie tylko funkcjonowanie rodziny, ale i podejście do życia. Świeżo upieczone mamy, które jeszcze do niedawna twardo stąpały po ziemi, często tuż po narodzinach zamieniają się w istny kłębek nerwów. Obawa o zdrowie, bezpieczeństwo i wychowanie małej istoty bywa paraliżująca. Skąd w rodzicach tyle lęku, i jak wpływa on na przyszłość dziecka? Odpowiedziała nam Katarzyna Kucewicz, psycholog, pedagog i psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN.
Britni Church urodziła jedenaścioro dzieci, co oznacza, że przez niemal 7 lat była w ciąży. Mimo fali hejtu, która wylewa się na rodzinę, kobieta planuje wraz z mężem powiększenie jej o kolejne potomstwo. - Przestałem się przejmować tym, co myślą ludzie. Uwielbiam mieć dużą rodzinę, zawsze jest ktoś, z kim mogę porozmawiać - stwierdziła.
Każdy rodzic chce dla dziecka najlepiej, dlatego tak dużą wagę przykłada do rozwoju swojej pociechy. Nie zawsze jednak wiedzą, jak pokierować jego edukacją w taki sposób, aby przyniosła najlepsze efekty. Mikołaj Marcela, pisarz i nauczyciel akademicki, postanowił to zmienić i skłonić dorosłych do refleksji nad istniejącym systemem szkolnictwa. W Dzień Dobry Wakacje opowiedział o swojej nowej książce "Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać".
Wielu rodziców - głównie z powodów finansowych - chciałoby, aby ich dzieci chodziły do przedszkoli publicznych. Niestety procedura zapisu do takiej placówki wcale nie jest taka prosta, zwłaszcza jeżeli robimy to po raz pierwszy. Adwokat Beata Patoleta wyjaśniła, jak krok po kroku przejść przedszkolną rekrutację.
Dziecko po ukończeniu 1. roku życia dużo się rusza, eksploruje świat i potrzebuje na to energii. Wzrasta też jego zainteresowanie jedzeniem, różnymi smakami. Jadłospis rocznego dziecka odgrywa wielką rolę w jego prawidłowym rozwoju. Posiłki powinny dostarczać wszelkich niezbędnych składników pokarmowych, mineralnych i witamin.
Stosowanie żelu dezynfekującego podczas pandemii koronawirusa może stanowić zagrożenie dla dzieci - ostrzegają okuliści. Kilkoro maluchów z tego powodu trzeba było operować. Preparat dostał się do ich oczu z dozowników, które były umieszczone na wysokości odpowiedniej dla dorosłych. Czym to może grozić? Co w takiej sytuacji radzą lekarze?
Zosia przyszła na świat 21 stycznia 2020 r., w Dniu Babci. Dla całej rodziny była niespodzianką, gdyż wszyscy spodziewali się, że urodzi się chłopiec. Nikt wówczas nie przypuszczał, że życie kruszynki wkrótce stanie w obliczu zagrożenia. U dziewczynki zdiagnozowano SMA typu 1. Rodzice rozpoczęli walkę o jej przyszłość.
W czasie pandemii i powszechnej izolacji dzieci dosłownie przyssały się do swoich telefonów. Czas więc zwrócić uwagę pociech na aktywny wypoczynek. Co możemy zaproponować swoim maluchom, żeby wzbudzić ich zainteresowanie i chęci? Posłuchaj, co na ten temat do powiedzenia mają nasi goście, którzy specjalizują się w nietypowych rozrywkach dla dzieci.
Sześcioraczki z Tylmanowej od samego początku skradły serca Polaków. W maju świętowały swoje 1. urodziny i powoli każde z nich nabywa kolejnych umiejętności. Okazało się też, że jeden z chłopczyków, Tymek, zaczął nosić okulary.