Coraz częściej współcześni rodzice otrzymują miano rodziców helikopterowych bądź curlingowych. Dlaczego? Tak jak w sporcie umiejętnie "wymiatają" spod nóg swoich dzieci życiowe przeszkody, w trosce o ich niczym niezakłócony rozwój. O skutkach takiego wychowania rozmawialiśmy z Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym oraz Anią Dydzik, blogerką i mamą trzech córek.
Od poniedziałku 18 stycznia do szkół wracają dzieci z klas 1-3. Ponowna zmiana nauczania z systemu zdalnego na stacjonarny może być dla wielu z nich sporym utrudnieniem. Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym nauczycielka i pedagog specjalny Karolina Kupińska.
Dokuczanie, wyzywanie oraz wyśmiewanie to zjawiska, które dość często pojawiają się na szkolnych korytarzach. Dane zebrane na przestrzeni lat przez WHO mówią jasno – przemoc w szkołach jest zjawiskiem globalnym, dlatego też tak trudno całkowicie ją wyeliminować. Czy pandemia i szkoła online coś zmieniły, czy pogłębiły narastający problem? O tym opowiedział nam dr Radosław Kaczan, psychologiem z Uniwersytet SWPS, który prowadzi badania dotyczące przemocy rówieśniczej w szkołach i wdraża programy zapobiegające tym zjawiskom.
Niemowlę, w dużo większym stopniu niż dorosły człowiek, narażone jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego powodu należy ochraniać najdelikatniejsze części jego ciała i zwracać szczególną uwagę na głowę. Na szczęście, na rynku można znaleźć rozmaite kapelusze dla niemowląt.
Szymon "Siara" Syrzistie na rowerze górskim jeździ od 1993 roku. To on został pierwszym mistrzem Polski w zjeździe rowerowym. Gdy urodził mu się syn, marzył, by maluch podążył jego śladami. Dziś razem z 5-letnim Jasiem spędzają czas oddając się wspólnej pasji.
Ojciec, partner, muzyk - Krzysztof Zalewski sprawdza się w wielu rolach. Ostatnio wokalista otworzył się na najbardziej intymne tematy w jego życiu. Do tej pory robił to bardzo rzadko.
Nowy rok bardzo dobrze zaczął się dla młodszej siostry Natalii Siwiec. Malwina Siwiec urodziła córkę. Dziewczynka zadebiutowała już na Instagramie sławnej mamy.
W trakcie ferii niektóre dzieci czytają książki, kolejne grają na komputerze, a jeszcze inne oglądają filmy. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, jakie produkcje wybierają. Dlaczego jest to takie ważne? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to psycholog Armen Mekhakyan.
Strój kotka dla dziewczynki czy dla chłopczyka na bal przebierańców? Czemu nie! Taki kostium pasuje obojgu. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba go kupować. Wiele elementów stroju można znaleźć w domu, a te brakujące – zrobić samodzielnie!
Żywienie dzieci to temat, który spędza sen z powiek większości rodziców. Dzieci zamiast warzyw wolą jeść słodycze. WHO alarmuje - coraz więcej dzieci cierpi na nadwagę i otyłość! Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy dr Hannę Stolińską.
Zaczęły się ferie, ale nasze pociechy z powodu pandemii nigdzie nie wyjechały. Większość dzieci jest w tej chwili z nami w domu. - Mamo, tato, pobawisz się ze mną? Ile razy to słyszeliśmy? Animatorka Patrycja Lipińska zaprezentowała, jak możemy zagospodarować naszym pociechom czas w domu.
Izolacja związana z pandemią jest trudna dla nas wszystkich, a szczególnie dla najmłodszych. Dzieci nie chodzą do szkół, nie spotykają się z kolegami, natomiast często zamknięte są w czterech ścianach i spędzają czas przed ekranem. Nic zatem dziwnego, że rodzice martwią się, że ich pociechy nie mają kontaktu z rówieśnikami. Jak temu zaradzić? Z tym pytaniem w naszym studiu zmierzyła się Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca.
Rządowy program walki z niepłodnością, który miał być alternatywą dla zapłodnienia metodą in vitro - nie wypalił. Resort zdrowia zdecydował o jego zamknięciu. Tym samym pary, które starają się o dziecko nie będą mogły już liczyć na wsparcie ze strony państwa.
Prawdopodobnie będą to najdziwniejsze ferie od wielu wielu lat. Zamknięte stoki uniemożliwiają szusowanie na nartach, a nieczynne hotele utrudniają wyjazdy. Rodzice zastanawiają się w związku z tym, co robić ze swoimi pociechami. Kilka ciekawych propozycji przedstawiła w naszym programie Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci,
W kalendarzu szczepień na 2021 rok pojawiło się kilka istotnych zmian. Lista obowiązkowych szczepionek dla dzieci poszerzyła się o te przeciwko rotawirusom. Czym jest choroba nimi wywołana? Dlaczego szczepienie jest potrzebne? Wyjaśniała to w naszym programie Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie.
Rodzice w natłoku obowiązków nie zawsze mają siłę i czas, by spełnić wszystkie oczekiwania swoich pociech. Jednak bez względu na wiek, dzieci potrzebują uwagi swoich rodziców i czasami ciężko im odmówić, chociaż naprawdę nie ma na to przestrzeni. Jak więc odmawiać dzieciom tak, by nie poczuły się odrzucone ani urażone? Czy sposób, w jaki mówimy im "nie", jest kluczowy? Na te pytania odpowiedziała w naszym studiu Marta Bąkowska, dziecięcy psycholog kliniczny.
4 stycznie rozpoczną się ferie zimowe dla wszystkich uczniów w Polsce. Z racji rozporządzenia dzieci i młodzież do 16. roku życia spędzą je w domu. Dlatego youtuber Jan Dąbrowski przygotował zestawienie kanałów, które warto pokazać dzieciom, by w pożyteczny sposób wykorzystały wolny czas.
4 stycznie rozpoczną się ferie zimowe dla wszystkich uczniów w Polsce. Ale czy na pewno dla wszystkich? Jeśli nic się nie zmieni, młodzież do 16. roku życia spędzi je w "domowym areszcie". Dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod petycją, w której apeluje, by zawiesić obowiązywanie zakazu. O tym, dlaczego to takie ważne wyjaśniły psycholog Marta Skierkowska oraz Justyna Suchecka, dziennikarka zajmująca się tematyką edukacyjną.
Dr Mary Sheedy Kurcinka jest cenioną edukatorką i autorką książki "Temperamentne dziecko". W rozmowie z Anną Kalczyńską tłumaczyła, jak wychowywać maluchy, które są bardziej uparte i emocjonalne. - Bycie temperamentnym dzieckiem nie jest wymówką dla złego zachowania - podkreśliła specjalistka.
Jazzowanki to po prostu piosenki dla dzieci z pokazywaniem. Za tym wspaniałym projektem stoi wokalistka i autorka piosenek - Magdalena Maduaka. W naszym programie wraz z rodziną opowiedziała o świątecznych jazzowankach, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Ten rok był trudny dla nas wszystkich, a teraz św. Mikołaj musi się z nim zmierzyć. Pandemia koronawirusa również i jemu pokrzyżowała plany. Czy uda mu się spotkać z dziećmi i dostarczyć prezenty na czas?
Niektóre mamy z niecierpliwością czekają, by poznać płeć dziecka. Inne kierują się zasadą - płeć jest nieistotna, ważne, aby było zdrowe. Na uniwersytecie w Newcastle przeprowadzono badanie, które skierowane jest do rodziców, którzy chcą wiedzieć, jakiej płci będzie ich potomek.
W jednym z krakowskich szpitali lekarze wyciągnęli 50 kulek magnetycznych z brzucha dziecka. To nie pierwszy taki przypadek. O bezpiecznych i niebezpiecznych zabawkach opowiedziała ekspertka Magdalena Kordaszewska.
Od kilku dni trwa dyskusja dotycząca statutu jednego z krakowskich liceów, który szczegółowo wypisał co wolno, a czego nie wolno uczniom. To m.in. nakaz przestrzegania celibatu w szkole i poza nią, obowiązkowe uczestnictwo w zajęciach religii oraz zakaz należenia do organizacji sprzecznych z zasadami chrześcijaństwa. Czy jest to zgodne z prawem? O tym rozmawiali nasi goście: Iga Kazimierczyk - nauczycielka, prezes fundacji "Przestrzeń dla edukacji" oraz Łukasz Ługowski - pedagog, były dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”.
Przygotowaliście nowe danie dla dziecka, a ono nawet nie chce spróbować? Gdy prosisz, by zjadło cały obiad, rozgrzebuje tylko na talerzu? Być może twoje dziecko wcale nie jest niejadkiem, a problem niejedzenia tkwi zupełnie gdzie indziej.
Co zrobić, aby zaszczepić w dziecku miłość do czytania? Dlaczego czytanie od narodzin jest ważne? W naszym programie gościliśmy Gabrielę Dul z Instytutu Książki, która odpowiadała także na pytania widzów na naszym czacie.
Zapadła decyzja w sprawie ferii zimowych 2021. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku: półkolonie i obozy szkoleniowe. I tu pojawia się pytanie, kto zapłaci za pobyt dziecka: miasto, szkoła, a może rodzice?
Święta za pasem, więc rodzice jak co roku stanęli przed dylematem - co kupić dziecku pod choinkę? Kolejną lalkę, książeczkę, a może ubranka? Odpowiedź brzmi - nie. Proponujemy wam powrót do przeszłości! Podarujcie dziecku drewniane zabawki, które mają wiele do zaoferowania, w przeciwieństwie do tych z plastiku.
Zdalne nauczanie to także więcej możliwości na tak zwane ściąganie. Dyrektor LO XI w Łodzi, Bogumił Olejniczak, przeprowadził anonimową ankietę wśród uczniów - 66 procent licealistów przyznało się do ściągania. Jaka jest przyczyna?
Wiele osób nie decyduje się na dekorowanie domu czy mieszkania na święta, a niektórzy robią to specjalnie dla dzieci. To właśnie najmłodsi najbardziej cieszą się ze śniegu, magii, Mikołaja i prezentów. Co jeszcze wywołuje uśmiech na ich twarzach? O swoich domowych tradycjach mówiły blogerki "Superstyler" oraz "Matka Gigantka".