Rodzic, który posyła dziecko do przedszkola, chce mieć pewność, że pociecha będzie tam bezpieczna i nikt nie zrobi jej krzywdy. Niestety nie każda placówka i nie wszyscy opiekunowie spełniają te oczekiwania. Jak rozpoznać, że dziecku w przedszkolu dzieje się krzywda i jak rozmawiać z dyrekcją placówki o naszych podejrzeniach? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Moniką Just, pedagogiem i edukatorką dziecięcą.
Bycie rodzicem to nie jest łatwe zadanie. Te mamy otwarcie przyznają, że nie są idealne i zdarza im się lenić. Nasi prowadzący porozmawiali o macierzyństwie z blogerkami, Mileną Krawczyńską, Michaliną Grzesiak i Magdaleną Kostyszyn.
Buggygym lub po prostu fitness z wózkiem. To ciekawa alternatywa dla mam, które chcą wrócić do formy sprzed ciąży, a jednocześnie nie są gotowe na rozłąkę z maluchem. Treningi odbywają się w plenerze. Na jeden z nich wybraliśmy się z kamerą Dzień Dobry TVN.
Nastoletnia miłość - tu nie ma żadnych reguł, jest za to burza hormonów, wielkie emocje i uczucia bez granic. Jak rozmawiać z zakochanymi nastolatkami? Pozwalać im na tę zalewającą falę uczuć? I trudniejsza sprawa – co zrobić, gdy serce zostanie złamane? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi wraz z Martą Bąkowską, psycholog dziecięcą oraz Magdaleną Steczkowską, wokalistką.
Rok temu, na chwilę przed wybuchem pandemii, w Bydgoszczy przyszły na świat czworaczki. Jak czują się dzisiaj maluchy? Jak rodzicom udaje się zapanować nad taką gromadką? Dowiecie się tego z naszego materiału!
W dobie pandemii uzależnienie od gier komputerowych u dzieci wyraźnie się nasila. Ponadto część uczniów w takcie nauki online potrafi wyłączyć kamerki i oddać się ulubionej aktywności. O tym problemie w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z prof. Mariuszem Jędrzejko.
Bisfenol F to substancja wykorzystywana do produkcji tworzyw sztucznych, w tym plastiku. Zastąpiła szkodliwy dla zdrowia bisfenol A. Niestety szwedzkie badania pokazują, że nowa substancja również jest niebezpieczna. Naukowcy dowiedli, że może ona oddziaływać na płód i zaburzać rozwój intelektualny dziecka.
Dzieci, które uczą się zdalnie, spędzają coraz więcej czas przed komputerem. To może poważnie odbić się na ich zdrowiu. O wpływie pandemii na najmłodszych Agata Młynarska rozmawiała z psycholożką kliniczną Ewą Narkiewicz-Nejno.
Wiszą przy szkołach, placach zabaw i szpitalach. Po ulicach jeżdżą obklejone nimi furgonetki. Drastyczne obrazy, które mijamy na ulicach negatywnie wpływają na psychikę naszych dzieci. Historia Franka pokazuje, jak poważne skutki ma brak empatii niektórych "aktywistów".
Mamie wychowującej małe dzieci nie jest łatwo wygospodarować czas na zajęcia fitness czy wizytę na siłowni. Pozostaje zatem spacer z wózkiem. A gdyby tak dołożyć do niego ćwiczenia? Czemu nie! Właśnie tak narodził się buggy gym, który pomału staje się najgorętszym rodzicielskim trendem. Jak wyglądają zajęcia dla mam (i tatusiów)?
Klocki Lego od lat cieszą się ogromną popularnością. Bawią się mini zarówno dzieci, jak i dorośli. Ale ich układanie ma także walor edukacyjny. Jak układanie kloców rozwija dziecko i czego może się nauczyć w czasie zabawy? O tym w Robert Stockinger rozmawiał z Martą Lech-Maciejewską, blogerką oraz mamą 6-letniego Mieczysława i 4-letniego Zygmunta.
Zakrztuszenie się niemowlaka jest nie tylko stresem dla dziecka, ale przede wszystkim dla jego rodziców. Co robić w krytycznej sytuacji? Jakie kroki podjąć, aby ratować malucha? Ratownik medyczny Ariel Szczotok wytłumaczył i pokazał na fantomach, jak udzielić pierwszej pomocy.
Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób na zatrzymanie pandemii. Czy kobiety, które karmią piersią mogą się zaszczepić? Czy szczepionka będzie miała wpływ na dziecko? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości rozwiał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Mały słonik o imieniu Bondei został porzucony przez swoją mamę. Obecnie zwierzę mieszka w żłobku w Nairobi, a przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie go adoptowały. Do placówki pojechała nasza reporterka Agata Zjawińska, by poznać szczegóły tego wyjątkowego projektu.
Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku posłać dziecko do przedszkola. Czy warto inwestować w zajęcia dodatkowe? Jak znaleźć dla malucha równowagę między nauką a zabawą? O tym mówił w naszym programie dr Mikołaj Marcela - pisarz i nauczyciel akademicki, współautor książki pt. "Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start".
Polska zajmuje 31. miejsce w rankingu jakości życia dzieci na 38 przebadanych krajów – tak wynika z najnowszego raportu UNICEF-u. Z psycholog Aleksandrą Piotrowską rozmawialiśmy o tym, co wpływa na pogorszenie kondycji psychicznej młodych ludzi. Jak dorośli mogą walczyć z tym problemem?
Szkoła specjalna obejmuje kilka poziomów edukacji, od przedszkola po placówki ponadgimnazjalne. Ich celem jest kształcenie dzieci i młodzieży o różnych stopniach zaburzeń i niepełnosprawności. Specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy pomaga im w zdobywaniu wiedzy i w ogólnym rozwoju.
Karolina Kuczyńska była jedną z uczestniczek 9. edycji "Top Model". W programie zachwyt jurorów wzbudziła przede wszystkim jej sylwetka oraz fotogeniczność. 27-latka wciąż aktywnie realizuje się zawodowo, a do tego wychowuje kilkuletniego synka. Jak udaje jej się połączyć karierę z macierzyństwem?
Scott Stuart napisał książkę o swoim synu. Początkowo prawie nikt nie chciał jej wydać. Dziś mężczyzna jest gwiazdą w Australii i wzorem do naśladowania dla wielu ojców. Na temat tego wyjątkowego wydawnictwa rozmawialiśmy z Michałem Rusinkiem, tłumaczem książki "Mój cień jest różowy" oraz z Moniką Chrapińską-Krupą, psycholożką dziecięcą.
Ula Chincz pokazała w mediach społecznościowych, jak wygląda wózek jej małego synka po spacerze w śniegu. Zdradziła również, co zrobić, aby zaśnieżone kółka nie zabrudziły podłogi w mieszkaniu.
Sztuka nie jest zarezerwowana tylko dla artystów czy profesjonalnych muzyków. Anna Weber to kompozytorka, blogerka, youtuberka i przede wszystkim mama trzech chłopców, która pokazała nam, jak w domu z dziećmi zrobić najprostsze instrumenty muzyczne.
Christina Ozturk jest 23-letnią matką jedenaściorga dzieci, z których dziesiątka przyszła na świat dzięki pomocy surogatek, czyli matek zastępczych. Kobieta i jej mąż marzą o dużej rodzinie. Żartowali, że mogliby mieć nawet 105 latorośli.
Kit Harington i Rose Leslie mają powody do radości. Aktorska para przywitała na świecie swoje pierwsze dziecko. Tą informacją żyją nie tylko fani "Gry o tron", ale także prasa na całym świecie. Znana jest już płeć dziecka.
Porody domowe z roku na rok zyskują na popularności, a pandemia koronawirusa spowodowała jeszcze większe zainteresowanie nimi. Rodzące kobiety nie chcą być samotne w tym niezwykle ważnym dniu, a ze względu na restrykcje nie wszystkie szpitale zgadzają się na towarzystwo przyszłego taty. W takiej sytuacji znaleźli się państwo Kowalczykowie, którzy podzieli się w Dzień Dobry TVN swoją historią. Przy okazji zapytaliśmy położną Edytę Dzierżak-Postek, które kobiety mogą rodzić w sypialnianym zaciszu.
Jak opiekować się nad dziećmi z byłym partnerem? Swoimi doświadczeniami podzielili się Marta "Mandaryna" Wiśniewska i Wojciech Błach. Porad widzom udzieliła również psycholog Marta Żysko-Pałuba.
Maciej Maniewski, stylista fryzur, niedawno został ojcem. Jak odnajduje się w nowej roli? Czy pojawienie się dziecka bardzo zmieniło jego dotychczasowe życie? O tym wszystkim opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Agata Komorowska samotnie wychowuje trójkę dzieci, z czego jedno jest niepełnosprawne, a jedno adoptowane. Kobieta zdecydowała, że zaopiekuje się kolejnym. O trudnych relacjach z dziećmi oraz swojej książce "Czy mogę ci mówić mamo? Prawdziwa historia niezwykłej adopcji" pani Agata opowiedziała Paulinie Krupińskiej i Damianowi Michałowskiemu.
Badania przesiewowe w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) dla każdego nowonarodzonego dziecka. Taki zapis znalazł się w projekcie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Da to szansę na uratowanie przed ciężką niepełnosprawnością 50 maluchów rocznie.
Relaksacyjne dźwięki dla niemowlaka to nie tylko kojące melodie z pozytywki czy głos mamy. Biały szum dla niemowląt to odgłos, który jest jeszcze skuteczniejszym narzędziem pomagającym w uspokojeniu czy nawet uśpieniu maluszka. Przypomina bowiem odgłos znany mu z życia płodowego.
Jedną z częściej diagnozowanych wad wymowy u dzieci jest seplenienie. Skąd się ono bierze i jak wygląda leczenie? Co powinno zaniepokoić rodzica i skłonić do wizyty u specjalisty? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. hum. Anną Zając, logopedą i językoznawcą.