Czteroletni chłopczyk ubrany jedynie w koszulkę i pieluszkę błąkał się w nocy po Skierniewicach. Malucha zauważył kierowca ciężarówki, który zawiadomił policję. Jak to się stało, że dziecko znalazło się samo na ulicy?
Mała rzecz, duży problem, szczególnie gdy z pieluchą za nic w świecie nie chce rozstać się nasz trzylatek, który za chwilę rozpocznie naukę w przedszkolu. Jak się okazuje, coraz więcej publicznych placówek odmawia przyjęcia dzieci, które nie są odpieluchowane. Jak przygotować siebie i dziecko? O tym opowiedziały nam Anna Stożek, blogerka, mama trójki dzieci oraz Mariola Kurczyńska, doradca rodzicielski, pedagog.
Dzieci - w przeciwieństwie do dorosłych - nie potrafią rozpoznawać objawów stresu i lokalizować jego przyczyn. Komunikat "mamo, boli mnie brzuszek" wydaje się być dość jasny i oczywisty. Ale czy na pewno? Bolący brzuszek często nie jest objawem choroby, a skumulowanego stresu. Po czym go rozpoznać? O tym w naszym programie mówiła psycholog Marta Żysko-Pałuba.
Sukcesy Roberta Lewandowskiego czy Igi Świątek sprawiły, że młodzi ludzie chętniej uprawiają sport. Część z nich ma szansę na wielką karierę. Jednak, aby młodzież mogła się rozwijać, poza talentem, potrzebne są też pieniądze. Ile kosztuje wychowanie mistrza? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Urbasiem, halowym mistrzem Europy na 200 m i trenerem młodzieży oraz Dariuszem Motałą, trenerem.
Juniorki KKS Kinga to drużyna z niewielkiego podlubelskiego Krasnegostawu. Jest prawdziwym ewenementem ze względu na swój skład. Grają w niej bowiem trzy pary sióstr bliźniaczek, które stanowią ponad połowę składu występującego na boisku. Jak do tego doszło? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Martyna i Michalina Mazurkiewicz, Karolina i Dominika Stęplowskie oraz Magda i Łucja Brodzkie.
Ziemowit Wiktorski ma 10 lat i już od trzeciego roku życia jest zafascynowany przyrodą. Najbardziej interesują go dzikie zwierzęta. Wypatruje ich w swoim rodzinnym Wrocławiu i dolnośląskich lasach. Niektóre z nich hoduje też w swoim domu.
Mała Lucie żaliła się na ból zęba. Dziewczynka narzekała też na rozmyte widzenie. Lockdown i odwołane wizyty lekarskie opóźniły straszną diagnozę. Dopiero po roku okazało się, że dziesięciolatka ma wyściółczaka - złośliwego guza mózgu.
Najcięższy noworodek świata miał 61 cm i ważył "tylko" 7 kg. Przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, a przy porodzie obecnych było aż dwóch lekarzy. Teraz dziecko rośnie jak na drożdżach, a historia jego "rekordu" podbija Internet.
Efekt Moro u noworodka, określany również jako "odruch obejmowania", wywoływany jest przez nagłe, niespodziewane bodźce. Objawia się odrzucaniem rączek na boki, a następnie przyciąganiem ich z powrotem do ciała.
Eksperci biją na alarm, że nauka zdalna negatywnie wpływa na psychikę ucznia. To zaledwie wierzchołek góry lodowej. - Dzieci "zdziczały". Zapomniały, czym jest rygor – przytoczyła dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka swoją rozmowę z nauczycielem.
Kamila Szczawińska ma dwójkę dzieci, 12-letniego Juliana i 10-Kalinę. Niedługo modelka po raz trzeci zostanie mamą. Czy jej pociechy już wiedzą, że rodzina się powiększy? O to, w jaki sposób przekazać tę informację zapytaliśmy Agnieszkę Stefaniuk, mamę siedmiorga dzieci oraz psycholog Martą Żysko-Pałubą.
Kendo to japońska odmiana szermierki. W naszym kraju tę sztukę walki trenuje około 600 osób. W Dzień Dobry TVN swoje umiejętności zaprezentowali młodzi zawodnicy - Tadeusz i Mikołaj, a ich trenerka Anna Betley-Uchańska opowiedziała, na czym polega ten sport.
Jeszcze kilka lat temu każdy uczeń musiał mieć dzienniczek. To w nim nauczyciel wpisywał stopnie oraz swoje uwagi, co do zachowania dziecka. Czy taka forma komunikacji z rodzicem i oceniania uczniów ma sens? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym, Sylwią Gliwą, aktorką i mamą 9-letniego Aleksandra oraz Danutą Kozakiewicz, dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Alicja od 8 lat mieszka w Turcji, gdzie wraz z mężem wychowuje swojego synka Emira. Młoda mama w wolnej chwili zajmuje się prowadzeniem konta na Instagramie. Relacjonuje na nim, jak wygląda macierzyństwo w kraju, w którym mieszka. Widzom Dzień Dobry TVN opowiedziała też o tureckich obyczajach.
Mimo, że padaczka to jedna z częściej diagnozowanych chorób neurologicznych, to ciągle krąży wokół niej wiele mitów. Wciąż żywe jest przekonanie, że kobiety, które zmagają się z tym schorzeniem nie mają szans na macierzyństwo. Czy faktycznie tak jest? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z Alicją Sztygowską-Lisowską i Marie Kato-Kmieć, które chorują na padaczkę oraz Mają Kopytek-Beuzen, neurologiem.
Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami. Zatem to ostatni dzwonek, by rozpocząć powtarzanie materiału. Dzięki technikom, które przedstawiła w Dzień Dobry TVN blogerka Anna Kania, uczniowie powinni szybko przyswoić niezbędne informacje.
Kilkudniowe dziecko został podrzucone do "okna życia" w Ostrowie Wielkopolskim. Dziewczynkę zostawiono w punkcie przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Co stanie się z noworodkiem?
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tego powodu w Dzień Dobry TVN psycholog kliniczny dr Urszula Sajewicz-Radtke opowiedziała o nowoczesnych metodach terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu. Dlaczego jest ono częściej diagnozowane u chłopców niż u dziewczynek?
Wybór butelki dla noworodka to nie lada zadanie. Obecnie na rynku jest wiele produktów, ale okazuje się, że te z plastiku mogą być niebezpieczne dla dziecka. Zapytaliśmy więc blogerkę parentingową Kingę Kołodziejczak-Gul, które butelki posiadają odpowiednie atesty i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, jednak sprawdza się to głównie u dorosłych. Dzieci bowiem ślepo wierzą swoim rodzicom, gdyż to oni prowadzą je przez świat. Czy warto to wykorzystywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały aktorki Laura Breszka i Sonia Bohosiewicz, modelka Karolina Malinowska oraz psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.
57-letnia nauczycielka urodziła zdrowego chłopca i dzięki temu została z jedną z najstarszych świeżo upieczonych mam w USA. Maluch przyszedł na świat dzięki metodzie in vitro. Jak podkreśla kobieta, nigdy nie ma gwarancji, że rodzic będzie mógł obserwować dorastanie swojego dziecka, niezależnie od wieku.
By nie śpiewać z goryczą, że "w czasie lockdownu dzieci się nudzą", poprosiliśmy o radę fachowców. Sebastian "Sztaba" Bajon i Przemysław "Primosz" Śliwiński - twórcy kanału "5 sposobów na..." i autorzy książki "Projekt tata, czyli 100 sposobów na jeszcze lepszy czas z dzieckiem" - zostali naszym zabawkowym pogotowiem ratunkowym. Sprawdźmy, jak samemu zrobić proste zabawki, które zadowolą nasze pociechy.
Od 27 marca przedszkola i żłobki są zamknięte. W związku z tym rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 11 kwietnia. Kto może pobrać takie świadczenie? Czy w tym przypadku praca zdalna ma znaczenie? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Przemysław Ligęzowski, radca prawny.
Nasze córki, siostry, wnuczki, kuzynki - jednym słowem, polskie nastolatki - borykają się z najniższą samooceną w Europie. Na co dzień czują, że wyglądają nie tak, jak powinny. Gorzej myślą o sobie tylko młode Japonki.
Seks i seksualność człowieka to tematy, na które wciąż trudno nam rozmawiać. Zwłaszcza, gdy poruszają je nasze dzieci. Każdy rodzic musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że prędzej czy później usłyszy od swoich pociech pytania o seks. Jak na nie odpowiedzieć?
Rozalia Mancewicz niedawno po raz drugi została mamą. Co ciekawe, niemal w tym samym czasie, jej siostra Natalia także powitała na świecie swoje pierwsze dziecko. Jak obie kobiety znosiły ciąże? Czy wspierały się nawzajem? W Dzień Dobry TVN na ten temat z siostrami Mancewicz rozmawiała Małgorzata Ohme.
Obecnie w Policji służbę pełni około 15 tysięcy funkcjonariuszek. W tym nadkomisarz M., która od 15 lat z dumą wkłada mundur. Prywatnie jest mamą i pisze bloga "Z pamiętnika policjantki". Poznajcie kobiecą siłę policji.
Powtarzanie klasy przez ucznia powszechnie uznawane jest za wielką porażkę. Okazuje się jednak, że może być traktowane jako ogromna szansa. Z jakiego powodu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała licealistka, Aleksandra Pawelczyk oraz psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska.
Zbilansowana dieta zapewnia dziecku nie tylko właściwy rozwój, ale także chroni go przed groźnymi chorobami w dorosłym życiu. Jak karmić dziecko, aby było zdrowe? Na ten temat rozmawiamy z dr n.med. Bartłomiejem Zalewskim, pediatrą.
Niejednokrotnie w rodzinach inaczej podchodzi się do wychowywania dziewczynek i chłopców. Czy to prawda, że synek jest mamusi, a córeczka - tatusia? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali były hokeista, Mariusz Czerkawski oraz członek kabaretu Paranienormalni, Robert Motyka.