Efekt Moro u noworodka, określany również jako "odruch obejmowania", wywoływany jest przez nagłe, niespodziewane bodźce. Objawia się odrzucaniem rączek na boki, a następnie przyciąganiem ich z powrotem do ciała.
Eksperci biją na alarm, że nauka zdalna negatywnie wpływa na psychikę ucznia. To zaledwie wierzchołek góry lodowej. - Dzieci "zdziczały". Zapomniały, czym jest rygor – przytoczyła dziennikarka tvn24.pl Justyna Suchecka swoją rozmowę z nauczycielem.
Kamila Szczawińska ma dwójkę dzieci, 12-letniego Juliana i 10-Kalinę. Niedługo modelka po raz trzeci zostanie mamą. Czy jej pociechy już wiedzą, że rodzina się powiększy? O to, w jaki sposób przekazać tę informację zapytaliśmy Agnieszkę Stefaniuk, mamę siedmiorga dzieci oraz psycholog Martą Żysko-Pałubą.
Kendo to japońska odmiana szermierki. W naszym kraju tę sztukę walki trenuje około 600 osób. W Dzień Dobry TVN swoje umiejętności zaprezentowali młodzi zawodnicy - Tadeusz i Mikołaj, a ich trenerka Anna Betley-Uchańska opowiedziała, na czym polega ten sport.
Jeszcze kilka lat temu każdy uczeń musiał mieć dzienniczek. To w nim nauczyciel wpisywał stopnie oraz swoje uwagi, co do zachowania dziecka. Czy taka forma komunikacji z rodzicem i oceniania uczniów ma sens? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym, Sylwią Gliwą, aktorką i mamą 9-letniego Aleksandra oraz Danutą Kozakiewicz, dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Alicja od 8 lat mieszka w Turcji, gdzie wraz z mężem wychowuje swojego synka Emira. Młoda mama w wolnej chwili zajmuje się prowadzeniem konta na Instagramie. Relacjonuje na nim, jak wygląda macierzyństwo w kraju, w którym mieszka. Widzom Dzień Dobry TVN opowiedziała też o tureckich obyczajach.
Mimo, że padaczka to jedna z częściej diagnozowanych chorób neurologicznych, to ciągle krąży wokół niej wiele mitów. Wciąż żywe jest przekonanie, że kobiety, które zmagają się z tym schorzeniem nie mają szans na macierzyństwo. Czy faktycznie tak jest? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z Alicją Sztygowską-Lisowską i Marie Kato-Kmieć, które chorują na padaczkę oraz Mają Kopytek-Beuzen, neurologiem.
Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami. Zatem to ostatni dzwonek, by rozpocząć powtarzanie materiału. Dzięki technikom, które przedstawiła w Dzień Dobry TVN blogerka Anna Kania, uczniowie powinni szybko przyswoić niezbędne informacje.
Kilkudniowe dziecko został podrzucone do "okna życia" w Ostrowie Wielkopolskim. Dziewczynkę zostawiono w punkcie przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Co stanie się z noworodkiem?
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tego powodu w Dzień Dobry TVN psycholog kliniczny dr Urszula Sajewicz-Radtke opowiedziała o nowoczesnych metodach terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu. Dlaczego jest ono częściej diagnozowane u chłopców niż u dziewczynek?
Wybór butelki dla noworodka to nie lada zadanie. Obecnie na rynku jest wiele produktów, ale okazuje się, że te z plastiku mogą być niebezpieczne dla dziecka. Zapytaliśmy więc blogerkę parentingową Kingę Kołodziejczak-Gul, które butelki posiadają odpowiednie atesty i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, jednak sprawdza się to głównie u dorosłych. Dzieci bowiem ślepo wierzą swoim rodzicom, gdyż to oni prowadzą je przez świat. Czy warto to wykorzystywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały aktorki Laura Breszka i Sonia Bohosiewicz, modelka Karolina Malinowska oraz psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.
57-letnia nauczycielka urodziła zdrowego chłopca i dzięki temu została z jedną z najstarszych świeżo upieczonych mam w USA. Maluch przyszedł na świat dzięki metodzie in vitro. Jak podkreśla kobieta, nigdy nie ma gwarancji, że rodzic będzie mógł obserwować dorastanie swojego dziecka, niezależnie od wieku.
By nie śpiewać z goryczą, że "w czasie lockdownu dzieci się nudzą", poprosiliśmy o radę fachowców. Sebastian "Sztaba" Bajon i Przemysław "Primosz" Śliwiński - twórcy kanału "5 sposobów na..." i autorzy książki "Projekt tata, czyli 100 sposobów na jeszcze lepszy czas z dzieckiem" - zostali naszym zabawkowym pogotowiem ratunkowym. Sprawdźmy, jak samemu zrobić proste zabawki, które zadowolą nasze pociechy.
Od 27 marca przedszkola i żłobki są zamknięte. W związku z tym rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 11 kwietnia. Kto może pobrać takie świadczenie? Czy w tym przypadku praca zdalna ma znaczenie? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Przemysław Ligęzowski, radca prawny.
Nasze córki, siostry, wnuczki, kuzynki - jednym słowem, polskie nastolatki - borykają się z najniższą samooceną w Europie. Na co dzień czują, że wyglądają nie tak, jak powinny. Gorzej myślą o sobie tylko młode Japonki.
Seks i seksualność człowieka to tematy, na które wciąż trudno nam rozmawiać. Zwłaszcza, gdy poruszają je nasze dzieci. Każdy rodzic musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że prędzej czy później usłyszy od swoich pociech pytania o seks. Jak na nie odpowiedzieć?
Rozalia Mancewicz niedawno po raz drugi została mamą. Co ciekawe, niemal w tym samym czasie, jej siostra Natalia także powitała na świecie swoje pierwsze dziecko. Jak obie kobiety znosiły ciąże? Czy wspierały się nawzajem? W Dzień Dobry TVN na ten temat z siostrami Mancewicz rozmawiała Małgorzata Ohme.
Obecnie w Policji służbę pełni około 15 tysięcy funkcjonariuszek. W tym nadkomisarz M., która od 15 lat z dumą wkłada mundur. Prywatnie jest mamą i pisze bloga "Z pamiętnika policjantki". Poznajcie kobiecą siłę policji.
Powtarzanie klasy przez ucznia powszechnie uznawane jest za wielką porażkę. Okazuje się jednak, że może być traktowane jako ogromna szansa. Z jakiego powodu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała licealistka, Aleksandra Pawelczyk oraz psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska.
Zbilansowana dieta zapewnia dziecku nie tylko właściwy rozwój, ale także chroni go przed groźnymi chorobami w dorosłym życiu. Jak karmić dziecko, aby było zdrowe? Na ten temat rozmawiamy z dr n.med. Bartłomiejem Zalewskim, pediatrą.
Niejednokrotnie w rodzinach inaczej podchodzi się do wychowywania dziewczynek i chłopców. Czy to prawda, że synek jest mamusi, a córeczka - tatusia? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali były hokeista, Mariusz Czerkawski oraz członek kabaretu Paranienormalni, Robert Motyka.
Studia po biol-chemie mogą być realizowane na różnorodnych kierunkach. Ten profil kształcenia w liceum daje bowiem wiele możliwości i ciekawych perspektyw. Na jakie studia można iść po biol-chemie i który kierunek będzie najbardziej opłacalny?
Dzieci, zwłaszcza te, które chodzą do przedszkola i stykają się z innymi maluchami, znacznie częściej łapią infekcję. Niestety pojawienie się kataru, problemów z oddychaniem czy bólu gardła często wiąże się z przepisaniem antybiotyku. Na szczęście nie musi tak być. W zwalczaniu przeziębienia - zwłaszcza na wczesnym etapie - pomogą olejki eteryczne. Które z nich każda mama powinna mieć pod ręką?
Lili ma 5 lat i już jest poliglotką. Choć urodziła się w polskiej rodzinie i nigdy nie mieszkała za granicą, posługuje się biegle 3 językami. Mówi płynnie po polsku, niemiecku i angielsku. Rodzice chcieli ją wychować w duchu wielojęzyczności - jak to im się udało?
Dwoje nastolatków zostało oddanych do rodziny zastępczej, ponieważ rodzice - mimo zaleceń służb socjalnych West Sussex - nic nie zrobili, aby dzieci zrzuciły nadmierne kilogramy. - One muszą dostać szansę na nauczenie się zdrowego stylu życia i poprawę zdrowia poprzez utratę wagi - powiedziała sędzia rodzinny.
Czerwone oczy u dziecka są jednym z najczęstszych powodów wizyty u okulisty. Zazwyczaj wydają się też przekrwione, ponieważ zaczerwienienie wywołanie jest przez rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej.
Dzieci, szczególnie te małe, lubią wkładać wszystko do buzi. Mimo że takie zachowanie jest zupełnie naturalne, to może być też bardzo niebezpieczne. Co najczęściej połykają dzieci? Czy wizyta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zawsze jest konieczna? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym Ariel Szczotok, ratownik medyczny.
Amanda Hill miała zaledwie 11 lat, kiedy przeszła menopauzę. W wieku 13 lat dowiedziała się, że nigdy nie będzie mogła mieć dzieci. Mimo to, udało jej się spełnić marzenie o macierzyństwie. Urodziła bliźniaki - w odstępie 2 lat. Jak to możliwe?
Dzieci, które zbyt często korzystają z konsol do gry, smartfonów i tabletów, są bardziej podatne na wystąpienie problemów emocjonalnych i problemów z zachowaniem przed 5. rokiem życia – do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, których wnioski publikuje "BMJ Open".