Studia po biol-chemie mogą być realizowane na różnorodnych kierunkach. Ten profil kształcenia w liceum daje bowiem wiele możliwości i ciekawych perspektyw. Na jakie studia można iść po biol-chemie i który kierunek będzie najbardziej opłacalny?
Dzieci, zwłaszcza te, które chodzą do przedszkola i stykają się z innymi maluchami, znacznie częściej łapią infekcję. Niestety pojawienie się kataru, problemów z oddychaniem czy bólu gardła często wiąże się z przepisaniem antybiotyku. Na szczęście nie musi tak być. W zwalczaniu przeziębienia - zwłaszcza na wczesnym etapie - pomogą olejki eteryczne. Które z nich każda mama powinna mieć pod ręką?
Lili ma 5 lat i już jest poliglotką. Choć urodziła się w polskiej rodzinie i nigdy nie mieszkała za granicą, posługuje się biegle 3 językami. Mówi płynnie po polsku, niemiecku i angielsku. Rodzice chcieli ją wychować w duchu wielojęzyczności - jak to im się udało?
Dwoje nastolatków zostało oddanych do rodziny zastępczej, ponieważ rodzice - mimo zaleceń służb socjalnych West Sussex - nic nie zrobili, aby dzieci zrzuciły nadmierne kilogramy. - One muszą dostać szansę na nauczenie się zdrowego stylu życia i poprawę zdrowia poprzez utratę wagi - powiedziała sędzia rodzinny.
Czerwone oczy u dziecka są jednym z najczęstszych powodów wizyty u okulisty. Zazwyczaj wydają się też przekrwione, ponieważ zaczerwienienie wywołanie jest przez rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej.
Dzieci, szczególnie te małe, lubią wkładać wszystko do buzi. Mimo że takie zachowanie jest zupełnie naturalne, to może być też bardzo niebezpieczne. Co najczęściej połykają dzieci? Czy wizyta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zawsze jest konieczna? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym Ariel Szczotok, ratownik medyczny.
Amanda Hill miała zaledwie 11 lat, kiedy przeszła menopauzę. W wieku 13 lat dowiedziała się, że nigdy nie będzie mogła mieć dzieci. Mimo to, udało jej się spełnić marzenie o macierzyństwie. Urodziła bliźniaki - w odstępie 2 lat. Jak to możliwe?
Dzieci, które zbyt często korzystają z konsol do gry, smartfonów i tabletów, są bardziej podatne na wystąpienie problemów emocjonalnych i problemów z zachowaniem przed 5. rokiem życia – do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, których wnioski publikuje "BMJ Open".
Około 15 proc. uczniów jest uzależnionych od nauki. Problem ten jest powszechniejszy niż uzależnienie od gier komputerowych. Jak rozpoznać takie zaburzenie? Wyjaśniał to autor badania, psycholog dr Paweł Atroszka.
Ginekologa potrzebują tylko młode dziewczyny i dorosłe kobiety? Nie. Problemy z układem rozrodczym mogą się pojawić już u kilkumiesięcznych dziewczynek. Co je wywołuje? Jak można je leczyć? Co powinno zaniepokoić rodzica? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, ginekologiem dziecięcym z Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Tożsamość płciowa jest elementem tożsamości społecznej. Termin ten odnosi się do psychologicznego i kulturowego obrazu płci, z którym utożsamia się dana jednostka. Tożsamość płciowa wiąże się z wyobrażeniem danej osoby w stricte społecznych i kulturowych aspektach.
Erramatti Mangayamma jest najstarszą mamą na świecie. Wraz z mężem przez dziesięciolecia starała się o dziecko, bezskutecznie. Do tego w wieku 40 lat przeszła wczesną menopauzę. Nazywano ją "bezdzietną", a jej mężowi radzono, by ożenił się ponownie. Jednak Mangayamma spełniła swoje marzenie - w wieku 74 lat urodziła bliźniaki.
Ania i Mikołaj to rodzice dwóch par bliźniąt urodzonych jedna po drugiej. Nie minęło 9 miesięcy od pierwszej ciąży, a małżeństwo dowiedziało się, że ponownie na świat przyjdzie nie jedno, a dwoje maluchów. To bardzo rzadki przypadek w medycynie. Sama ciąża bliźniacza występuje 1 na 80 porodów, a prawdopodobieństwo dwóch pod rząd jest znikome. Jak rodzice przygotowali się na tę "niespodziankę" i jak radzą sobie z wychowywaniem czterech brzdąców?
Najnowsze badania udowodniły, że pandemia negatywnie wpływa na jakość opieki nad noworodkami. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że brak bliskiego kontaktu matki z dzieckiem może poważnie odbić się na zdrowiu noworodka.
Ósmoklasiści z całej Polski pisali 17 marca próbne egzaminy kończące szkołę podstawową. Pierwszym przedmiotem, z którym musieli się zmierzyć, był język polski. Jak uczniowie się do nich przygotowywali? Czy z powodu pandemii mogą liczyć na taryfę ulgową? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Justyną Suchecką, dziennikarką TVN24, która zajmuje się tematyką edukacyjną.
W polskim systemie oświaty dzieci w wieku 3–6 lat mogą uczęszczać do przedszkola. Najczęściej udają się tam 4-latki. Maluchy w tym wieku nabyły już podstawowe umiejętności i ruszają do placówki przedszkolnej, aby je doskonalić i uczyć się nowych rzeczy. Zatem co powinien umieć 4-latek?
Lina Medina zaszła w ciążę w wieku 4 lat i 10 miesięcy, a urodziła mając 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni. Poród odbył się przez cesarskie cięcie. Syn dziewczynki przyszedł na świat zdrowy i dano mu na imię Gerardo. Czy wyjaśniono, kto był ojcem malucha?
Britni Church ma 32 lata i wraz ze swoim partnerem spodziewa się 12. dziecka. W mediach społecznościowych dzieli się migawkami ze szczęśliwego życia dużej rodziny. Choć przyznaje, że nie zawsze było tak kolorowo. W pierwszą ciążę zaszła w wieku 16 lat, a po rozwodzie została sama z szóstką dzieci. Wstydziła się tego, jednak teraz wielodzietność to jej powód do dumy.
Monika Mrozowska jest szczęśliwą mamą czwórki dzieci. Jej najmłodszy syn Lucjan ma dopiero dwa miesiące. Ja wygląda życie z maluchem? Aktorka nie owija w bawełnę. Całą prawdę opisała na Instagramie.
Justyna Kozłowska podzieliła się z fanami radosną nowiną. W mediach społecznościowych umieściła post, w którym zdradziła, że na świat przyszło jej czwarte dziecko. Była prezenterka stacji muzycznej VIVA zdradziła także płeć i imię malucha.
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat podejście do ojcostwa znacznie się zmieniło. Mężczyźni przestali być wyłącznie głowami rodzin, a zaczęli czynnie uczestniczyć w wychowywaniu dzieci. O współczesnej roli ojca porozmawialiśmy z aktorem Jakubem Świderskim, blogerem Michałem Będźmirowskim oraz Adrianem Szymaniakiem ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia".
Znaczny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zmusił rząd do przywrócenia niektórych obostrzeń. Dotkną one także uczniów. Zgodnie z nowym rozporządzeniem nauka online została przedłużona co najmniej o kolejne dwa tygodnie. W czterech województwach będzie obowiązywało tzw. nauczanie hybrydowe. Rozporządzenie ministra edukacji w tej sprawie zostanie ogłoszone w piątek 12 marca.
Agnieszka Więdłocha kilka miesięcy temu została mamą. Znana ze skrytości aktorka zdecydowała się opowiedzieć o swojej córce w pierwszym wywiadzie po porodzie. Jakie wartości chce jej wpoić?
Nagość przy dziecku to kwestia niezmiennie nurtująca rodziców. Temat jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych. Do jakiego wieku pociechy wypada się z nim kąpać? O tym, jak nagie ciało rodzica wpływa na rozwój najmłodszych w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholożka, Karolina Dziadkiewicz.
Christina Ozturk jest 23-letnią mamą jedenaściorga dzieci, z których dziesiątka przyszła na świat dzięki surogatkom, czyli zastępczym matkom. Choć Rosjanka ma już dość wywiadów, naszej reporterce Biance Zalewskiej udało się z nią porozmawiać. Czy kobieta wraz z mężem planuje kolejne pociechy? Ile niań jej pomaga?
Kiedy o edukację seksualną trudno w szkole czy w domu, nastolatkowie szukają innych źródeł wiedzy. Z reguły jest to oczywiście Internet. Aby pomóc młodzieży zdobywać rzetelne informacje na tematy związane z seksem, psycholożka i psychoterapeutka Magdalena Chorzewska stworzyła w mediach społecznościowych "Instaporadnię". O co najczęściej pytają młodzi ludzie?
Marieta Żukowska dołączyła do gwiazd, które złożyły swoim fankom życzenia z okazji Dnia Kobiet. Święto kobiecości stało się dla aktorki doskonałą okazją do tego, aby pokazać zdjęcie swojej córki. Mała rośnie jak na drożdżach.
Uległe księżniczki uwięzione w wieży czekające na księcia, dzielni młodzieńcy ratujący je pocałunkiem, zazdrosne siostry, złe macochy i stare wiedźmy. Bajki opowiadane dzieciom od pokoleń pełne są krzywdzących stereotypów i niekiedy potrafią nieźle zamieszać w głowie, zwłaszcza dziewczynkom. W Dniu Kobiet warto więc zastanowić się, jakie wzorce zachowań są przemycane w klasycznych baśniach. O zarzutach pod ich adresem mówiła Monika Frenkiel - filolożka, dziennikarka i krytyczka literacka.
Maluchy przejawiają zagadkową potrzebę ciągłego wspinania się po meblach oraz różnych powierzchniach i drabinkach. Wiążą się z tym często zabawne historie, ale bywa też niebezpiecznie. Jak zatem uniknąć ryzyka? Nasi eksperci - Katarzyna i Robert Rybak - pokazali, jak zorganizować domową przestrzeń, by nasze pociechy mogły to robić bez obaw.
Rodzic, który posyła dziecko do przedszkola, chce mieć pewność, że pociecha będzie tam bezpieczna i nikt nie zrobi jej krzywdy. Niestety nie każda placówka i nie wszyscy opiekunowie spełniają te oczekiwania. Jak rozpoznać, że dziecku w przedszkolu dzieje się krzywda i jak rozmawiać z dyrekcją placówki o naszych podejrzeniach? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Moniką Just, pedagogiem i edukatorką dziecięcą.