Każde dziecko powinno mieć swoje miejsce do zabawy. W małych mieszkaniach, w których malec nie może liczyć na swój pokój, doskonałym rozwiązaniem będą bazy czy kryjówki zrobione z krzeseł, stołu czy biurka. Jak je przygotować? Co można zrobić, aby zabawa w takiej kryjówce była jeszcze bardziej atrakcyjna? W Dzień Dobry TVN Małgorzata Ohme i Filip Chajzer rozmawiali o tym z Martchą Lech-Maciejewską, mamą dwóch synów i blogerką.
Obniżony nastrój lub nagle wybuchy złości u nastolatków są powszechnym zachowaniem. Choć spędza to rodzicom sen z powiek, najprawdopodobniej jest związane z buntem wkraczającego w dorosłość młodego człowieka. Naturalny etap rozwojowy nie powinien więc martwić. Jak reagować, gdy w domu dochodzi do częstych spięć? O tym rozmawialiśmy z Martą Bąkowską, psycholog dziecięcą.
Joanna Krupa udostępniła na Instagramie krótkie nagranie, na którym widzimy jak jej córeczka Asha bawi się z mamą modelki. Jak się okazuje, babci dziewczynki nie brakuje pomysłów na zabawy z maleństwem. Co więcej, nie są do nich potrzebne żadne zabawki.
Czy bliźnięta mogą mieć dwóch różnych ojców? Okazuje się, że tak! Specjaliści z zakresu genetyki i rozrodczości z Kolumbii potwierdzili, że jedna z matek urodziła w tym kraju bliźnięta, które mają różnych ojców. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak mąż kobiety zażądał przeprowadzenia testów genetycznych.
Badania prowadzone przez neurobiologów z Uniwersytetu Cardiff udowodniły, że zabawa lalkami aktywuje obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie informacji społecznych, w tym za empatię. To cenne odkrycie, szczególnie w czasach pandemii, gdy kontakt dziecka z rówieśnikami jest znacznie ograniczony. O tym, jak samodzielna zabawa wpływa na rozwój maluchów, opowiedziały nam Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca oraz Sylwia Anderson-Hanney, trenerka umiejętności wychowawczych.
Pandemia i zmiany, które za sobą pociągnęła, sprawiły, że nasz dotychczasowy porządek dnia stanął na głowie. Problemy z "przestawieniem" się mają zarówno dorośli, jak i dzieci. Brak wyraźnego podziału między nauką a czasem wolnym sprawił, że cykl okołodobowy u wielu dzieci został całkowicie rozregulowany. Jak to naprawić i co zrobić, aby dziecko łatwiej odnajdywało się w nowej rzeczywistości? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agnieszką Wielgosz, aktorką, Agnieszką Stefaniuk, mamą siedmiorga dzieci i dr. n. med. Tadeuszem Piotrowskim z pracowni Badań nad Snem.
Agnieszka Włodarczyk niedawno podzieliła się z fanami radosną nowiną! Aktorka jest w ciąży i oczekuje narodzin swojego pierwszego dziecka. Teraz artystka zdradziła, jak znosi ten wyjątkowy stan.
Program "Rodzina 500 plus" zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego zmieniają się jednak procedury rejestracji i wypłacania świadczenia 500 plus. O nowych zasadach porozmawialiśmy z Dominiką Nawrocką, ekspertką finansów osobistych.
Siostry Joanna i Kamila Moro wybrały inne ścieżki zawodowe. Mieszkają też w innych krajach, ale wciąż łączy je wiele. W Dzień Dobry TVN opowiedziały, jakimi są mamami.
Wzrost dziecka nie jest jedynym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze pierwszego roweru. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wygodę jazdy, solidność wykonania roweru, bezpieczeństwo użytkowania i wygląd.
Jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania książek? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców i nauczycieli. Lista lektur szkolnych dla młodych to często nuda i obowiązek, który trzeba wypełnić. A gdzie w tym przyjemność? O tym, że czytanie może być dla naszych dzieci ciekawe i fascynujące przekonywała pisarka i dziennikarka Anna Dziewit-Meller oraz ekspertka edukacyjna Edyta Plich.
Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rodzice mają wpływ na nasze życie miłosne. I wcale nie chodzi o to, czy mamie podoba się potencjalny zięć lub tata dogaduje się z synową. Zajrzeliśmy głębiej. Z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim porozmawialiśmy o tym, jak schematy wyniesione z rodzinnego domu wpływają na życie dzieci, w tym na potrzebę bliskości.
Rodzice, którzy szukają nosidełka dla swojego dziecka nie mają łatwego zadania. Rynek oferuje im różnego rodzaju akcesoria, które mają przede wszystkim pozwolić na bezpieczne przemieszczanie się z dzieckiem. Czy faktycznie tak jest? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka, a może zamiast niego wybrać chustę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim, fizjoterapeutą.
Wielu rodziców w obawie o zdrowie dziecka, zwłaszcza w chłodniejsze dni, woli, aby ich pociechy nie wychodziły z domu. Zupełnie inne podejście do zdrowia dzieci panuje w jednym warszawskich przedszkoli. Dzieciaki, które do niego chodzą, większość dnia spędzają... w lesie. Czy to bezpieczne? Z Anną Płuską, dyrektorką leśnego przedszkola rozmawiał Robert Stockinger.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę pieluchy dziecięce dostępne w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. UOKiK przetestował dziesięć ich rodzajów. Które z nich otrzymały najwyższe noty?
Dla wielu z nas lekcja muzyki wiązała się z ogromnym stresem. Przecież występy wokalne lub gra na flecie przed całą klasą to naprawdę nie lada wyzwanie. A jak Krzysztof Jankowski "Jankes", Magdalena Modra-Krupska i Tomasz Drozdek wspominają ten czas?
Każdy rodzic wie, że bal przebierańców to ważny dzień w życiu wszystkich dzieci. Na samą myśl o grach i zabawach, w jakich wezmą udział tego dnia, pojawia się ekscytacja. Staje się ona jeszcze większa podczas szukania kostiumu. Dowiedz się, jak stworzyć strój piratki dla dziewczynki.
W jednym z poznańskich szpitali urodziły się pięcioraczki. Rodzice przywitali na świecie cztery dziewczynki i jednego chłopca. Ostatnie takie narodziny miały miejsce w stolicy Wielkopolski czternaście lat temu.
Relacja rodzica z córką jest bardzo emocjonalna, dziadkowie z kolei często rozpieszczają wnuki, a ciocia zazwyczaj jest gdzieś pomiędzy. To kobieta, z którą dziecko nawiązuje relacje na długie lata. Zapytaliśmy więc psycholog Marzenę Mawricz i Darię Ładochę, jaką rolę pełni ciocia w wychowywaniu młodej dziewczynki. Bo nie od dziś wiadomo, że zarówno ciotki biologiczne, jak i przyszywane – są super!
Zajęcia z robotyki dla dzieci stają się coraz popularniejsze. W ich trakcie malec nauczy się, jak zbudować, a następnie zaprogramować własnego robota. Do tego celu wykorzystuje się klocki do robotyki.
Karnawał trwa, także w przedszkolach. Jak co roku tradycyjnie dzieci bawią się na balach przebierańców. Jak jednak ubrać pociechę na zabawę, gdy sklepy są zamknięte z powodu pandemii? W Dzień Dobry TVN podpowiedziała to animatorka, Patrycja Lipińska.
W karnawale wiele dzieci uczestniczy w balach przebierańców. Okazuje się jednak, że to nie tylko świetna zabawa, ale także zdarzenie, które może wpłynąć na całe późniejsze życie. O swoich przedszkolnych doświadczeniach z kostiumami opowiedzieli w Dzień Dobry TVN aktorzy Rafał Rutkowski i Zofia Domalik, a skomentowała je psycholog Agnieszka Gola.
Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.
Coraz częściej współcześni rodzice otrzymują miano rodziców helikopterowych bądź curlingowych. Dlaczego? Tak jak w sporcie umiejętnie "wymiatają" spod nóg swoich dzieci życiowe przeszkody, w trosce o ich niczym niezakłócony rozwój. O skutkach takiego wychowania rozmawialiśmy z Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym oraz Anią Dydzik, blogerką i mamą trzech córek.
Od poniedziałku 18 stycznia do szkół wracają dzieci z klas 1-3. Ponowna zmiana nauczania z systemu zdalnego na stacjonarny może być dla wielu z nich sporym utrudnieniem. Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym nauczycielka i pedagog specjalny Karolina Kupińska.
Dokuczanie, wyzywanie oraz wyśmiewanie to zjawiska, które dość często pojawiają się na szkolnych korytarzach. Dane zebrane na przestrzeni lat przez WHO mówią jasno – przemoc w szkołach jest zjawiskiem globalnym, dlatego też tak trudno całkowicie ją wyeliminować. Czy pandemia i szkoła online coś zmieniły, czy pogłębiły narastający problem? O tym opowiedział nam dr Radosław Kaczan, psychologiem z Uniwersytet SWPS, który prowadzi badania dotyczące przemocy rówieśniczej w szkołach i wdraża programy zapobiegające tym zjawiskom.
Niemowlę, w dużo większym stopniu niż dorosły człowiek, narażone jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego powodu należy ochraniać najdelikatniejsze części jego ciała i zwracać szczególną uwagę na głowę. Na szczęście, na rynku można znaleźć rozmaite kapelusze dla niemowląt.
Szymon "Siara" Syrzistie na rowerze górskim jeździ od 1993 roku. To on został pierwszym mistrzem Polski w zjeździe rowerowym. Gdy urodził mu się syn, marzył, by maluch podążył jego śladami. Dziś razem z 5-letnim Jasiem spędzają czas oddając się wspólnej pasji.
Ojciec, partner, muzyk - Krzysztof Zalewski sprawdza się w wielu rolach. Ostatnio wokalista otworzył się na najbardziej intymne tematy w jego życiu. Do tej pory robił to bardzo rzadko.
Nowy rok bardzo dobrze zaczął się dla młodszej siostry Natalii Siwiec. Malwina Siwiec urodziła córkę. Dziewczynka zadebiutowała już na Instagramie sławnej mamy.