Tylko do 30 kwietnia można ubiegać się o przyznanie środków na dziecko w ramach programu "Rodzina 500 plus". Osoby, które wypełnią online lub dostarczą do urzędu odpowiednie dokumenty będą miały gwarancję, że pieniądze zaczną do nich spływać najpóźniej od 30 czerwca.
Pierwsza komunia to dla katolików przeżycie duchowe. Na przestrzeni dziejów dzień przyjęcia sakramentu stał się okazją do celebracji, a ta sprawiła, że rozwinął się biznes porównywalny z branżą ślubną. Ile dziś trzeba wydać na taką uroczystość?
Relacja rodzic-dziecko jest w pewnym wieku trudna do wypracowania. Zarówno najmłodsze pociechy, jak i nastolatkowie potrafią zataić przed dorosłymi niezwykle ważne i istotne informacje. Dlaczego dzieci decydują się na kłamstwo? O tym opowiedział nam Łukasz Kaca, ekspert od wykrywania kłamstwa i możliwości umysłu.
Lęk wysokości, strach przed pająkami czy klaustrofobia to fobie, o których każdy z nas wielokrotnie już słyszał. Zaburzeń nerwicowych jest jednak znacznie więcej, a my niekoniecznie zdajemy sobie z nich sprawę. Poznajcie najdziwniejsze fobie i ich objawy.
Długi weekend majowy tuż tuż, a rodzice dwoją się i troją, jak zaplanować ten czas w dobie pandemii. Dlatego Magdalena Kordaszewska, ekspert ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci specjalnie dla widzów Dzień Dobry TVN przygotowała kilka propozycji.
Problem z wrastającym paznokciem nie dotyka tylko dorosłych, ale także dzieci. Dotyczy nawet niemowląt. Za najczęstsze jego przyczyny u najmłodszych uznaje się niewłaściwe przycinanie paznokci, a także źle dobrane obuwie, urazy mechaniczne lub predyspozycje genetyczne. Ważne jest, aby zareagować na problem od razu. Nieleczony wrastający paznokieć może doprowadzić do rozwoju infekcji czy nawet konieczności interwencji chirurgicznej.
Kobiet w podziale bojowym Państwowej Straży Pożarnej jest garstka. W tym pani kapitan Agnieszka Wojciechowska, która od 16 lat ratuje ludzkie życia. Ta kobieta nigdy nie wycofuje się z akcji.
Uczniowie wracają do szkół. Adam Niedzielski, minister zdrowia na antenie radia RMF FM poinformował, że tuż po majówce, 4 maja, dzieci z klas I-III ponownie zasiądą w szkolnych ławach. Jak będzie wyglądał ich powrót do szkół?
Dzieci, chociaż rozkoszne, czasem potrafią nieźle dać w kość, prawda? Bywa, że jako rodzice potrzebujemy wsparcia w poradzeniu sobie z kłopotami wychowawczymi i w zbudowaniu dobrej, silnej więzi z naszą pociechą. "Zrób coś z tym dzieckiem" to nie bezsilne wołanie o pomoc, czy okrzyk desperacji. To pierwszy krok do zmiany na lepsze na froncie rodzic-dziecko. Z pomocą przyjdzie psycholog kliniczna Ewa Narkiewicz-Nejno.
Dzieci, podobnie jak dorośli, mają czasem problem z radzeniem sobie ze złością. Agresja nie powinna być więc większym powodem do niepokoju. Oczywiście do czasu, bo gdy przedszkolak zaczyna wyładowywać negatywne emocje na rówieśniku, to powinno dać nam do myślenia. Jak wtedy postąpić? Kiedy rodzic powinien zaingerować? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Marię Kotowską, mamę dwóch synów w wieku 4 i 5 lat oraz psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.
Sen to zdrowie - zwłaszcza jeśli ma się dopiero kilka miesięcy, a rozwój fizjologiczny i poznawczy działa na pełnych obrotach. O sen maluszka należy więc zadbać w szczególności. Niestety w tym temacie rodzice zwykle popełniają te same błędy, których skutki mogą być niebezpieczne dla niemowlaka. Jak zatem zapewnić maleństwu to, co najlepsze? Konsultantka do spraw snu dziecka, Diana Rosz-Chilarzewska podzieliła się z nami paroma kluczowymi radami.
Fiasko, katastrofa, dramat, "masakra" - do rangi porażki może urosnąć każdy problem, zwłaszcza jeśli mamy po kilkanaście lat i dopiero uczymy się radzić sobie z trudnościami. Zrozumienie tego, że błędy się zdarzają i że nie wszystko w życiu musi iść po naszej myśli to niełatwa sztuka. Jak pomóc więc nastolatkom poradzić sobie z niepowodzeniami? Pisarka i publicystka Kasia Keller oraz psycholog dziecięca Marta Bąkowska dzielą się sprawdzonymi radami.
Od lat to bawełna uważana jest za najlepszą i najzdrowszą tkaninę – także dla dzieci. Jednak ostatnio coraz więcej mówi się o tkaninie bambusowej, która przedstawiana jest jako poważna konkurencja dla bawełny. Czy warto zdecydować się na wybór tkaniny bambusowej i czy jej reklamowane, cudowne właściwości mają potwierdzenie w rzeczywistości?
Sukienka dla dziewczynki powinna być przede wszystkim wygodna. Sukienki dziecięce warto wybierać w jasnych i żywych kolorach. Hitem są sukienki koronkowe. Na co dzień sprawdzą się natomiast te wykonane z jeansu lub tkaniny dresowej. Jak dobrać sukienkę do okazji?
Weekendowy poranek to dokonały czas na relaks i jogę. Mało kto wie, że mogą ją praktykować także dzieci. Jak przekonać maluchy do takiej aktywności? Jak połączyć jogę dla dorosłych z jogą dla dzieci? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat Agnieszką Sygitowicz-Stańkowską, instruktorką jogi.
Martyna Gliwińska rok temu powitała na świecie swoje pierwsze dziecko. Młoda mama chętnie dzieli się w mediach społecznościowych swoimi doświadczeniami związanymi z macierzyństwem. Więcej na ten temat opowiedziała w rozmowie z naszym serwisem.
Zgodnie z przepisami, pozostawienie bez opieki dziecka do 7. roku życia może zostać uznane za wykroczenie. Z kolei eksperci sugerują, że 8-letnia pociecha nie jest jeszcze gotowa, by zostać sama w domu. Czy zatem można ustalić odpowiedni wiek? I jak przygotować syna lub córkę na informację, że idziemy na chwilę do sklepu, więc musi zaopiekować się młodszym rodzeństwem? O to zapytaliśmy dr Aleksandrę Piotrowską, psycholog dziecięcą i dr Macieja Zaleskiego, radcę prawnego.
Dwulatek pomagający w domowych obowiązkach? Czemu nie! Dr Monika Just, pedagog dziecięca i dydaktyczka, oraz Odeta Moro podzieliły się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w temacie macierzyństwa oraz uczenia dzieci obowiązków domowych. Dzięki zabawie możemy wiele zdziałać.
46-letnia kobieta razem z mężem prowadzi dużą farmę. Para doczekała się dziewiątki pociech. Sześcioro dzieci przyszło na świat na poboczu drogi, a jedno w domu, w towarzystwie psa.
Martyna Napiórkowska jest uczennicą szóstej klasy szkoły podstawowej. Szybkie obliczenia w głowie to dla niej przysłowiowa bułka z masłem, o czym mogli się przekonać widzowie Dzień Dobry TVN. Jak to możliwe, że potrafi być szybsza od kalkulatora? Na czym dokładnie polega arytmetyka mentalna? Na te pytania odpowiedziała Karolina Lubenets, dyrektor szkoły.
Aż 40 proc. porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie. Mimo, że w większości przypadków jest to procedura ratująca życie, to nie pozostaje ona bez wpływu na zdrowie dziecka. Badania pokazują, że maluchy, które przyszły na świat właśnie w ten sposób częściej zmagają się alergiami. Czy można temu zapobiec? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z dr hab. Andreą Horvath z Klinki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Marta Lech-Maciejewska, która jest autorką bloga SuperStyler, ma dosyć pytań o dzieci. W swoim najnowszym wpisie wytłumaczyła, dlaczego według niej są one niestosowne i dlaczego każdy powinien mocno zastanowić się, zanim poruszy temat dzieci w przestrzeni publicznej.
Ostatnio media rozpisywały się na temat 8-miesięcznego chłopca, który trafił do okna życia. Po kilku dniach matka dziecka zadzwoniła z informacją, że chce je odzyskać. Czy to jest możliwe? Co na ten temat mówią przepisy prawne? O to zapytaliśmy Przemysława Ligęzowskiego, radcę prawnego.
W poniedziałek, 19 kwietnia dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków. Nasz reporter Robert Stockinger udał się przed jedną z placówek na warszawskim Wilanowie, by dowiedzieć się, jakie panują nastroje. Obawa, a może radość?
Davina Wright jest mamą trojaczków. Zrobiło się o niej głośno w zagranicznych mediach za sprawą postu, który zamieściła na blogu The Milk Meg. Kobieta napisała, że ma już dość karmienia piersią swoich 5-letnich pociech. Jednak kiedy próbuje je odstawić, Willow, Connor i Summer mocno się buntują.
Justyna i Krystian Zając kochają wędrówki po górach. Ze swojej pasji nie zrezygnowali nawet wtedy, gdy na świecie pojawił się ich syn. Jak wyglądają ich rodzinne wyprawy? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Dania dla niemowlaka należy wprowadzić do jadłospisu nie wcześniej niż po 17. tygodniu życia dziecka. Rozszerzanie diety niemowląt rozpoczyna się od pierwszej zupki mającej postać gęstego i gładkiego przecieru, np. z marchewki lub dyni. Stopniowo dietę wzbogaca się o bardziej treściwe obiadki, a także przekąski i desery dla niemowląt.
Rozszerzanie diety niemowlaka dozwolone jest już w 4. miesiącu życia. Początkowo do jadłospisu zaleca się wprowadzić gotowane, przetarte lub zmiksowane warzywa, a następnie owoce. W 5. miesiącu życia do zupek i przecierów można dodawać rozdrobnione chude mięso, a przed końcem 6. miesiąca maluch powinien zasmakować w kleikach ryżowych i zbożowych.
Katarzyna Glinka przekonała się, że praca jest sporym wyzwaniem dla matki, która opiekuje się bardzo małym dzieckiem. Aktorka znalazła sposób, by pogodzić karierę z opieką nad maluchem. Może w tym liczyć na wsparcie swoich fanek.
Pojemniki do przechowywania pokarmu powinny być sterylne i czyste. Jeśli korzysta się z naczyń przeznaczonych do wielokrotnego użytku, ważne jest ich wyparzenie po każdym zastosowaniu. Przechowywanie mleka matki w lodówce może trwać do 5 dni, a w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 4 godziny.