Dzieci, chociaż rozkoszne, czasem potrafią nieźle dać w kość, prawda? Bywa, że jako rodzice potrzebujemy wsparcia w poradzeniu sobie z kłopotami wychowawczymi i w zbudowaniu dobrej, silnej więzi z naszą pociechą. "Zrób coś z tym dzieckiem" to nie bezsilne wołanie o pomoc, czy okrzyk desperacji. To pierwszy krok do zmiany na lepsze na froncie rodzic-dziecko. Z pomocą przyjdzie psycholog kliniczna Ewa Narkiewicz-Nejno.
Dzieci, podobnie jak dorośli, mają czasem problem z radzeniem sobie ze złością. Agresja nie powinna być więc większym powodem do niepokoju. Oczywiście do czasu, bo gdy przedszkolak zaczyna wyładowywać negatywne emocje na rówieśniku, to powinno dać nam do myślenia. Jak wtedy postąpić? Kiedy rodzic powinien zaingerować? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Marię Kotowską, mamę dwóch synów w wieku 4 i 5 lat oraz psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.
Sen to zdrowie - zwłaszcza jeśli ma się dopiero kilka miesięcy, a rozwój fizjologiczny i poznawczy działa na pełnych obrotach. O sen maluszka należy więc zadbać w szczególności. Niestety w tym temacie rodzice zwykle popełniają te same błędy, których skutki mogą być niebezpieczne dla niemowlaka. Jak zatem zapewnić maleństwu to, co najlepsze? Konsultantka do spraw snu dziecka, Diana Rosz-Chilarzewska podzieliła się z nami paroma kluczowymi radami.
Fiasko, katastrofa, dramat, "masakra" - do rangi porażki może urosnąć każdy problem, zwłaszcza jeśli mamy po kilkanaście lat i dopiero uczymy się radzić sobie z trudnościami. Zrozumienie tego, że błędy się zdarzają i że nie wszystko w życiu musi iść po naszej myśli to niełatwa sztuka. Jak pomóc więc nastolatkom poradzić sobie z niepowodzeniami? Pisarka i publicystka Kasia Keller oraz psycholog dziecięca Marta Bąkowska dzielą się sprawdzonymi radami.
Od lat to bawełna uważana jest za najlepszą i najzdrowszą tkaninę – także dla dzieci. Jednak ostatnio coraz więcej mówi się o tkaninie bambusowej, która przedstawiana jest jako poważna konkurencja dla bawełny. Czy warto zdecydować się na wybór tkaniny bambusowej i czy jej reklamowane, cudowne właściwości mają potwierdzenie w rzeczywistości?
Sukienka dla dziewczynki powinna być przede wszystkim wygodna. Sukienki dziecięce warto wybierać w jasnych i żywych kolorach. Hitem są sukienki koronkowe. Na co dzień sprawdzą się natomiast te wykonane z jeansu lub tkaniny dresowej. Jak dobrać sukienkę do okazji?
Weekendowy poranek to dokonały czas na relaks i jogę. Mało kto wie, że mogą ją praktykować także dzieci. Jak przekonać maluchy do takiej aktywności? Jak połączyć jogę dla dorosłych z jogą dla dzieci? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat Agnieszką Sygitowicz-Stańkowską, instruktorką jogi.
Martyna Gliwińska rok temu powitała na świecie swoje pierwsze dziecko. Młoda mama chętnie dzieli się w mediach społecznościowych swoimi doświadczeniami związanymi z macierzyństwem. Więcej na ten temat opowiedziała w rozmowie z naszym serwisem.
Zgodnie z przepisami, pozostawienie bez opieki dziecka do 7. roku życia może zostać uznane za wykroczenie. Z kolei eksperci sugerują, że 8-letnia pociecha nie jest jeszcze gotowa, by zostać sama w domu. Czy zatem można ustalić odpowiedni wiek? I jak przygotować syna lub córkę na informację, że idziemy na chwilę do sklepu, więc musi zaopiekować się młodszym rodzeństwem? O to zapytaliśmy dr Aleksandrę Piotrowską, psycholog dziecięcą i dr Macieja Zaleskiego, radcę prawnego.
Dwulatek pomagający w domowych obowiązkach? Czemu nie! Dr Monika Just, pedagog dziecięca i dydaktyczka, oraz Odeta Moro podzieliły się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w temacie macierzyństwa oraz uczenia dzieci obowiązków domowych. Dzięki zabawie możemy wiele zdziałać.
46-letnia kobieta razem z mężem prowadzi dużą farmę. Para doczekała się dziewiątki pociech. Sześcioro dzieci przyszło na świat na poboczu drogi, a jedno w domu, w towarzystwie psa.
Martyna Napiórkowska jest uczennicą szóstej klasy szkoły podstawowej. Szybkie obliczenia w głowie to dla niej przysłowiowa bułka z masłem, o czym mogli się przekonać widzowie Dzień Dobry TVN. Jak to możliwe, że potrafi być szybsza od kalkulatora? Na czym dokładnie polega arytmetyka mentalna? Na te pytania odpowiedziała Karolina Lubenets, dyrektor szkoły.
Aż 40 proc. porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie. Mimo, że w większości przypadków jest to procedura ratująca życie, to nie pozostaje ona bez wpływu na zdrowie dziecka. Badania pokazują, że maluchy, które przyszły na świat właśnie w ten sposób częściej zmagają się alergiami. Czy można temu zapobiec? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z dr hab. Andreą Horvath z Klinki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Marta Lech-Maciejewska, która jest autorką bloga SuperStyler, ma dosyć pytań o dzieci. W swoim najnowszym wpisie wytłumaczyła, dlaczego według niej są one niestosowne i dlaczego każdy powinien mocno zastanowić się, zanim poruszy temat dzieci w przestrzeni publicznej.
Ostatnio media rozpisywały się na temat 8-miesięcznego chłopca, który trafił do okna życia. Po kilku dniach matka dziecka zadzwoniła z informacją, że chce je odzyskać. Czy to jest możliwe? Co na ten temat mówią przepisy prawne? O to zapytaliśmy Przemysława Ligęzowskiego, radcę prawnego.
W poniedziałek, 19 kwietnia dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków. Nasz reporter Robert Stockinger udał się przed jedną z placówek na warszawskim Wilanowie, by dowiedzieć się, jakie panują nastroje. Obawa, a może radość?
Davina Wright jest mamą trojaczków. Zrobiło się o niej głośno w zagranicznych mediach za sprawą postu, który zamieściła na blogu The Milk Meg. Kobieta napisała, że ma już dość karmienia piersią swoich 5-letnich pociech. Jednak kiedy próbuje je odstawić, Willow, Connor i Summer mocno się buntują.
Justyna i Krystian Zając kochają wędrówki po górach. Ze swojej pasji nie zrezygnowali nawet wtedy, gdy na świecie pojawił się ich syn. Jak wyglądają ich rodzinne wyprawy? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Dania dla niemowlaka należy wprowadzić do jadłospisu nie wcześniej niż po 17. tygodniu życia dziecka. Rozszerzanie diety niemowląt rozpoczyna się od pierwszej zupki mającej postać gęstego i gładkiego przecieru, np. z marchewki lub dyni. Stopniowo dietę wzbogaca się o bardziej treściwe obiadki, a także przekąski i desery dla niemowląt.
Rozszerzanie diety niemowlaka dozwolone jest już w 4. miesiącu życia. Początkowo do jadłospisu zaleca się wprowadzić gotowane, przetarte lub zmiksowane warzywa, a następnie owoce. W 5. miesiącu życia do zupek i przecierów można dodawać rozdrobnione chude mięso, a przed końcem 6. miesiąca maluch powinien zasmakować w kleikach ryżowych i zbożowych.
Katarzyna Glinka przekonała się, że praca jest sporym wyzwaniem dla matki, która opiekuje się bardzo małym dzieckiem. Aktorka znalazła sposób, by pogodzić karierę z opieką nad maluchem. Może w tym liczyć na wsparcie swoich fanek.
Pojemniki do przechowywania pokarmu powinny być sterylne i czyste. Jeśli korzysta się z naczyń przeznaczonych do wielokrotnego użytku, ważne jest ich wyparzenie po każdym zastosowaniu. Przechowywanie mleka matki w lodówce może trwać do 5 dni, a w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 4 godziny.
Czteroletni chłopczyk ubrany jedynie w koszulkę i pieluszkę błąkał się w nocy po Skierniewicach. Malucha zauważył kierowca ciężarówki, który zawiadomił policję. Jak to się stało, że dziecko znalazło się samo na ulicy?
Mała rzecz, duży problem, szczególnie gdy z pieluchą za nic w świecie nie chce rozstać się nasz trzylatek, który za chwilę rozpocznie naukę w przedszkolu. Jak się okazuje, coraz więcej publicznych placówek odmawia przyjęcia dzieci, które nie są odpieluchowane. Jak przygotować siebie i dziecko? O tym opowiedziały nam Anna Stożek, blogerka, mama trójki dzieci oraz Mariola Kurczyńska, doradca rodzicielski, pedagog.
Dzieci - w przeciwieństwie do dorosłych - nie potrafią rozpoznawać objawów stresu i lokalizować jego przyczyn. Komunikat "mamo, boli mnie brzuszek" wydaje się być dość jasny i oczywisty. Ale czy na pewno? Bolący brzuszek często nie jest objawem choroby, a skumulowanego stresu. Po czym go rozpoznać? O tym w naszym programie mówiła psycholog Marta Żysko-Pałuba.
Sukcesy Roberta Lewandowskiego czy Igi Świątek sprawiły, że młodzi ludzie chętniej uprawiają sport. Część z nich ma szansę na wielką karierę. Jednak, aby młodzież mogła się rozwijać, poza talentem, potrzebne są też pieniądze. Ile kosztuje wychowanie mistrza? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Urbasiem, halowym mistrzem Europy na 200 m i trenerem młodzieży oraz Dariuszem Motałą, trenerem.
Juniorki KKS Kinga to drużyna z niewielkiego podlubelskiego Krasnegostawu. Jest prawdziwym ewenementem ze względu na swój skład. Grają w niej bowiem trzy pary sióstr bliźniaczek, które stanowią ponad połowę składu występującego na boisku. Jak do tego doszło? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Martyna i Michalina Mazurkiewicz, Karolina i Dominika Stęplowskie oraz Magda i Łucja Brodzkie.
Ziemowit Wiktorski ma 10 lat i już od trzeciego roku życia jest zafascynowany przyrodą. Najbardziej interesują go dzikie zwierzęta. Wypatruje ich w swoim rodzinnym Wrocławiu i dolnośląskich lasach. Niektóre z nich hoduje też w swoim domu.
Mała Lucie żaliła się na ból zęba. Dziewczynka narzekała też na rozmyte widzenie. Lockdown i odwołane wizyty lekarskie opóźniły straszną diagnozę. Dopiero po roku okazało się, że dziesięciolatka ma wyściółczaka - złośliwego guza mózgu.
Najcięższy noworodek świata miał 61 cm i ważył "tylko" 7 kg. Przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, a przy porodzie obecnych było aż dwóch lekarzy. Teraz dziecko rośnie jak na drożdżach, a historia jego "rekordu" podbija Internet.