Chiny znoszą kontrowersyjne przepisy. Ile dzieci będą mogły mieć chińskie małżeństwa?

Chińska rodzina

Chiny od wielu lat zmagają się ze spadkiem liczby urodzin. Jak podaje agencja prasowa Xinhua władze chcą znieść kontrowersyjne przepisy i zezwolą swoim obywatelom na posiadanie trójki dzieci.

Chiny wycofują kontrowersyjny przepis

– Zmiana zasad została zatwierdzona na posiedzeniu Biura Politycznego Komitetu Centralnego rządzącej niepodzielnie Komunistycznej Partii Chin (KPCh), któremu przewodniczył sekretarz generalny partii i przywódca kraju Xi Jinping – podała Xinhua.
– Na posiedzeniu podkreślono konieczność udzielenia "aktywnej odpowiedzi" na problem starzenia się społeczeństwa, który wiązany jest z rozwojem kraju, dobrobytem mieszkańców i bezpieczeństwem państwowym – przekazała chińska agencja. Nie podano, kiedy planowane zmiany mają zostać wprowadzone w życie.

Spadająca liczba urodzeń - jak odwrócić trend?

Chiny od lat mierzą się z problemem spadającej liczby urodzeń. W 2016 roku władze złagodziły już obowiązującą od dekad "politykę jednego dziecka", zezwalając wszystkim mieszkańcom na posiadanie dwojga dzieci, ale nie odwróciło to negatywnego trendu demograficznego. Teraz władze Chin zezwolą na posiadanie trójki dzieci.
Wyniki spisu powszechnego z grudnia 2020 roku wykazały, że w dekadzie 2010-2020 liczba ludności Chin kontynentalnych wzrosła o niecałe 5,4 proc. do 1,41 mld. To najwolniejsze tempo wzrostu odnotowane od lat 50. XX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie spisy.
Spadek liczby urodzeń w Chinach wiązany jest między innymi z wysokimi kosztami życia w dużych miastach. Wiele par mieszkających w chińskich metropoliach opiera się presji rodziców i nie chce mieć dzieci, ponieważ cenią sobie niezależność i kariery zawodowe bardziej, niż powiększenie rodziny.
Ciąża i poród w czasach pandemii
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości