Kiedy za oknami jest pochmurno i pada deszcz, przed rodzicami stoi nie lada wyzwanie. Szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, a dzieci mają dużo wolnego czasu, trzeba znaleźć im kreatywne zabawy, by się nie nudziły w domu. Animatorka Patrycja Lipińska podpowiada, co można zrobić.
Siusianie dzieci na plaży, w parku czy na wydmach rozgrzewa fora internetowe każdego lata. Jedni rodzice nie widzą w takim zachowaniu maluchów nic zdrożnego, a inni uważają, że jest niedopuszczalne. A co na to prawo? Czy rodzic, który wysadza dziecko w miejscu publicznym, może dostać za to mandat? Sprawdziliśmy to.
Wielu rodziców, szczególnie małych dzieci, już w połowie czerwca ruszyło na wakacje. Ci, którzy czekali na zakończenie roku szkolnego, właśnie rozpoczęli przygodę i spędzają czas z dziećmi w różnych zakątkach świata. Tak jak Maja Bohosiewicz, która z córką i synem korzysta z pięknej pogody.
W Wielkiej Brytanii 11-latka urodziła dziecko. Dziewczynka jest prawdopodobnie najmłodszą matką w historii kraju. Jej sprawą zajęły się służby, m.in. opieka społeczna i prokuratura.
Znalezienie dobrego obuwia dla dziecka nie jest takie proste. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? W jakim obuwiu dziecko powinno chodzić w domu, a może w ogóle go nie potrzebuje? Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiewa Rita Calderaro-Poczmańska, fizjoterapeutka.
Tylko ktoś z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie może pozwolić sobie na takie zdjęcia i komentarze, jak matka trzech synów i żona Michała Żebrowskiego. Aleksandra Żebrowska wie, że nikt nie jest idealny, wykorzystała więc zabawny opis, by pokazać, jak ludzkie ciało może zmieniać się w kilka chwil.
Wśród specjalistów opinie dotyczące stosowania podczas laktacji diet eliminacyjnych są podzielone. Prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, oraz doktorantka tej uczelni lek. Karolina Karcz przeanalizowały dostępne badania na temat wpływu diety wegetariańskiej i wegańskiej na jakość mleka matki. Do jakiego wniosku doszły ekspertki?
Jak zorganizować dziecku udane wakacje w mieście? – to pytanie, co roku zadaje sobie wielu rodziców. Po miesiącach nauki zdalnej tym bardziej zależy nam, by pociecha nie przesiadywała całymi dniami przed ekranem telewizora lub komputera. Dlatego przedstawiamy propozycje na ciekawe spędzanie czasu w mieście.
Do niecodziennego zdarzenia doszło na lotnisku w Miami. Jedna z pasażerek niespodziewanie zaczęła rodzić. Salę porodową zastąpiła toaleta, a personel medyczny pracownicy terminala. Z ich pomocą na świat przyszła zdrowa dziewczynka.
Do niewyobrażalnej tragedii doszło w jednym ze szpitali. Noworodek zmarł po tym, jak podano mu zakażone mleko. Zdaniem prokuratury śmierć dziecka to wynik zaniedbań personelu szpitala.
Jak nagradzać, aby to nie miało negatywnego wpływu na dziecko w przyszłości? Czy nasza pociecha, która za każdą czynność dostaje "zapłatę" będzie roszczeniowa w życiu dorosłym? Na te pytania w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Darią Pacańską odpowiedziała Natalia Supeł, psycholożka dzieci i młodzieży.
Dawniej zabawy podwórkowe, gry zespołowe czy ćwiczenia w okręgach były dla dzieci codziennością. Dziś, za sprawą nowych technologii, tendencje te uległy zmianie – sporo dzieci preferuje spędzanie wolnego czasu z użyciem różnego typu urządzeń. Jednak często, zwłaszcza w trakcie wakacyjnych wyjazdów, dzieci i ich rodzice szukają ciekawych pomysłów na zabawy. Doskonałym rozwiązaniem może być przypomnienie dawnych, ponadczasowych gier i zabaw.
W czerwcu biura podróży oferują znacznie tańsze wycieczki niż na początku lipca, dlatego coraz częściej rodzice decydują się zabrać dzieci na wcześniejsze wakacje. Pojawia się jednak pytanie, czy nieobecność w trakcie zakończenia roku szkolnego wpłynie negatywnie na dziecko? O opinię poprosiliśmy psycholog Paulę Binek.
Czkawka u niemowląt jest stosunkowo popularną przypadłością. W pierwszych tygodniach życia może pojawiać się bardzo często. Rodzice nie powinni jednak od razu wpadać w panikę.
Fitness dla dzieci to temat wzbudzający emocje co jakiś czas. Część rodziców ulega modzie na każdą nową aktywność sportową dla swoich dzieci. Druga grupa mocno powątpiewa w zasadność wprowadzania tak intensywnych ćwiczeń sportowych na tak wczesnym jednak etapie życia. Pojawia się więc pytanie: fitness dzieci – tak czy nie?
Media społecznościowe i Internet do niedawna były jedynie źródłem rozrywki dla najmłodszych, pandemia jednak zmieniła ten stan rzeczy. Do sieci przeniosła się edukacja i życie towarzyskie. Efekt? Przed ekranem komputera, telefonu, czy tabletu dzieci spędzają coraz więcej czasu. Co zrobić, żeby ochronić je przed zagrożeniami, które tam na nich czyhają?
Aby w pełni cieszyć się wakacjami nad wodą, trzeba umieć pływać i wiedzieć, jak zachowywać się w morzu czy jeziorze. Każdy rodzic, który chce mieć pewność, że jego dziecko nad wodą będzie bezpieczne, powinien zapisać je na kurs pływania. Kiedy jest najlepszy czas na naukę? Pytamy oto ratownika.
Ze względu na pandemię koronawirusa, u wielu osób na całym świecie wystąpiły bądź nasiliły się problemy psychiczne. Nie dotyczy to wyłącznie dorosłych, ale także młodzieży i dzieci. Z tego powodu Grupa Santander Bank Polska stworzyła akcję charytatywną. Każdy ma teraz szansę wesprzeć placówki, które pomagają najmłodszym.
Samodzielne siadanie jest bardzo ważne dla każdego dziecka. Nie jest, co prawda, tak znaczące, jak raczkowanie czy stawianie pierwszych kroków, jednak dzięki temu maluch może spojrzeć na świat z innej perspektywy. Kiedy dziecko zaczyna siadać? Kiedy powinniśmy mu pomóc, a kiedy pozwolić działać samodzielnie?
Synoptycy zapowiadają, że nad Polskę nadciąga zwrotnikowe powietrze znad północnej Afryki, a wraz z nim fala upałów. Najbliższe dni zapowiadają się bardzo słonecznie. Na termometrach zobaczymy 30 stopni Celsjusza i więcej. Jak chronić dzieci podczas upałów? Pediatra Łukasz Durajski radzi, na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę.
Wakacje w mieście? W poszukiwaniu letnich atrakcji dla dzieci ekipa Dzień Dobry TVN odwiedziła kompleks rekreacyjno-sportowy położny w centrum Sosnowca. Jakie sporty wodne można uprawiać w miejskich kąpieliskach?
ADHD do niedawna było zaburzeniem, które przypisywano głównie chłopcom. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że na to schorzenie cierpią także dziewczynki. O doświadczeniach związanych z diagnozowaniem zaburzenia u dziecka w Dzień Dobry TVN opowiada Maja Strzałkowska, pisarka i blogerka, której córka ma podejrzenie ADHD. Gościem programu była także psycholog kliniczna dr Urszula Sajewicz-Radtke. Ekspertka wyjaśnia, na co należy zwrócić uwagę, by w porę wykryć problem.
Zaczynają się upały. Nie ulega niczyjej wątpliwości, jak ważne jest, żeby chronić skórę przed promieniowaniem UV. Szczególnie należy zabezpieczyć dzieci. Uważać powinny także osoby z jasną karnacją. Jak zadbać o swoją skórę, opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Dla wielu matek czas spędzony z dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia jest bezcenny. Kobiety z radością korzystają z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, odkładając na dalszy plan karierę. To nie znaczy, że nie chcą jej kontynuować. Jednak wielu mamom nie jest łatwo wrócić do pracy. Cztery z nich opowiedziały nam o swoich doświadczeniach.
Zapalenie ucha środkowego u niemowląt rozwija się najczęściej w następstwie infekcji górnych dróg oddechowych pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego. Szczególnie często dotyka ono dzieci między 6. a 18. miesiącem życia, zwłaszcza wiosną i w okresie zimowym.
Koniec roku szkolnego i początek wakacji już 25. czerwca 2021 r. Uczniowie i ich rodzice spragnieni są czasu, w którym wszyscy będą mogli odpocząć od trudów nauki zdalnej. Wielu rodziców wykupiło już kolonie i obozy, ale nadal jeszcze poszukiwane są atrakcyjne oferty wakacyjnych, tematycznych wyjazdów dla dzieci. Ile kosztują wakacje i kolonie w 2021 r.? Dokąd nie uda się pojechać? Jakie obowiązują zasady?
Poród w pęcherzu płodowym należy do rzadkości, ponieważ błona zwykle pęka i mówi się, że kobiecie "odeszły wody". Od jakiegoś czasu niektóre kliniki stosują cesarskie cięcie polegające na wyjęciu noworodka właśnie w worku owodniowym. Jakie są zalety tej metody?
Sytuacja w Krośnie nie jest pierwszym przypadkiem bezmyślności osoby dorosłej, choć można mieć nadzieję, że dzięki nagłośnieniu sprawy, ostatnim. 35-latka mało tego, że zostawiła w nagrzanym samochodzie małe dzieci, to jeszcze miała pretensje do przechodniów, że postanowili interweniować.
Możliwość operowania dziecka, które znajduje się w łonie, jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyło się z filmami science fiction. Na szczęście czasy się zmieniły, medycyna poszła do przodu i maleństwa, które niegdyś nie miały szans na przeżycie, dziś są leczone. Takich niemożliwych rzeczy dokonuje zespół lekarzy, którym kieruje prof. Mirosław Wielgoś, ginekolog-położnik, konsultant Krajowy w Dziedzinie Perinatologii. Na czym polega praca tych specjalistów i jak ratują oni życie najmniejszych – tych jeszcze nieurodzonych – pacjentów?
Wielu rodziców nie ma nic przeciwko temu, aby dzieci spały z nimi w jednym łóżku. Są jednak i tacy, którzy chętnie "wyprowadziliby" pociechy ze swojej sypialni. Jak to zrobić skutecznie, nie sprawiając przy tym maluchowi przykrości? O radę poprosiliśmy psycholog dziecięcą, Emilię Dziadosz.