"To nie zdarza się często, że coś w tobie rośnie".
Wyposażenie pokoiku dla maleństwa to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. Co powinno się w nim znaleźć?
Udowodniono, że dotyk ma znaczący wpływ na rozwój człowieka.
Czym skutkuje wychowywanie dzieci z naciskiem na stereotypy, które utarły się powszechnie w świadomości ludzi?
Gośćmi Dzień Dobry TVN byli trener sportów walki Grzegorz Sobieszek, tata 3-letniej Heleny i dziennikarka Agnieszka Wesołowska, mama 5-letniej Róży.
Jesień, która zbliża się wielkimi krokami, stawia przed nami kolejne wyzwania. Obok panującej pandemii koronawirusa będziemy musieli również zmierzyć się z sezonem zachorowań na grypę i przeziębieniem. Konieczne jest więc zadbanie o odporność dzieci, które w tym niełatwym okresie poszły do szkół. Oto praktyczne porady od naszej ekspertki.
9 września to Światowy Dzień FAS – święto, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom, jakie są skutki picia alkoholu w czasie ciąży. O tym, jaki może być jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka, opowiedziały Anna Tomiczek, psycholog oraz Marta Libiszowska z Fundacji "Dom w Łodzi".
Śmierć dziecka jest dla rodziców ciężka do zaakceptowania, a kiedy popełniło ono samobójstwo jest jeszcze trudniej. Poczucie winy rodziców, których pociechy targnęły się na swoje życie jest tak wielkie, że latami nie pozwala normalnie funkcjonować. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychiatrę dr Maję Polikowską-Herman, aby powiedziała, jak znaleźć sens życia po takiej tragedii. Jakie są najczęstsze powody samobójstw młodych ludzi?
Dramatyczną walkę o życie dziecka, które próbowało popełnić samobójstwo, opisał lekarz z warszawskiego szpitala. Dr Tomasz Rawo opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie sali operacyjnej oraz emocjonujący wpis. Lekarz nie ukrywając wzburzenia podkreślił, że dramatu można by uniknąć, gdyby wcześniej zdesperowany młody człowiek mógł liczyć na pomoc psychologa i psychiatry.
Wzrost dziecka nie jest jedynym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze pierwszego roweru. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wygodę jazdy, solidność wykonania roweru, bezpieczeństwo użytkowania i wygląd.
Półki pełne książek odstraszają najmłodszych, zamiast ich przyciągać, a biblioteki nie cieszą się oczekiwaną popularnością. Powodów takiego stanu może być wiele. Jak zatem zachęcać dziecko do czytania już w młodym wieku?
Wakacje dobiegły końca, dzieci w całej Polsce ruszyły do szkół. Jaki strach wiąże się z powrotem do ławek? Czego boją się uczniowie rozpoczynający naukę w 2021 roku?
W Warszawie powstała pierwsza "szkolna" ulica. Na Ursynowie przy podstawówce nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w porannych godzinach między godz. 7:30 a 8:15 ograniczono ruch samochodowy. Z jakiego powodu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dyrektor tej szkoły, Wioletta Krzyżanowska, mama uczęszczających do niej uczniów, Anna Kaczmarek oraz rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Jakub Dybalski.
Nauka odczytywania godzin na zegarze jest ważną zdolnością, która przydaje się w rozmaitych codziennych sytuacjach. Właśnie dlatego wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak nauczyć dziecko zegara i odczytywania godzin.
W codziennym życiu wiele rzeczy potrafi nas stresować. Niestety takie stany doprowadzić mogą do poważnych chorób. Jak więc rozmawiać z dziećmi, aby w szkole nie padły ofiarami przezwisk, a co za tym idzie, nie bały się przebywać wśród rówieśników? Swoją historię opowiedziała nam rodzina Łyczko.
Post Doroty Zawadzkiej wywołał poruszenie wśród rodziców. Znana psycholożka zamieściła bowiem list nauczycielki, która opisała ze swoich obserwacji zachowanie współczesnych dzieci i ich opiekunów. - Drogie tornistry, drogie ubrania, a brak drugiego śniadania. Zaniedbane wady wymowy, nieznajomość podstawowych zasad społecznych - zauważa dydaktyk.
Rok szkolny zaczął się na dobre, dzieci ruszyły do przedszkoli i szkół, a rodzice wzięli się za porządki w ich pokojach. Czy da się pozbyć z domu zabawek, które nikogo już nie cieszą bez płaczu? Czy okres adaptacji szkolnej i przedszkolnej to dobry moment na tego typu porządki? O tym opowiedziała nam ekspertka Agnieszka Gola, psycholog dziecięcy.
4-letni Oscar Beddard podczas kąpieli bawił się pianką w sprayu, która "eksplodowała". Chłopiec doznał oparzeń na twarzy i ciele. Rodzice ostrzegają przed kupnem produktu i domagają się odszkodowania.
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z ogromnego, wręcz priorytetowego wpływu nauczycieli na życie dzieci. W końcu to dzięki nim najmłodsi zdobywają wiedzę o świecie i niejednokrotnie to właśnie z nimi maluchy spędzają więcej czasu w ciągu dnia niż z zapracowanymi rodzicami. Wielu osobom umyka jednak fakt, że nauczyciele, a przede wszystkim nauczycielki, mogą wpływać na świadomość podopiecznych także w inny sposób. Kwestii ubioru przyjrzała się redaktorka mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.
Otyłość to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Co gorsza, problemy z wagą mają również młode osoby. Jedną z nich jest trzynastoletni Tomek. Jak wygląda jego walka ze zbędnymi kilogramami? Gdzie udało mu się znaleźć specjalistyczną pomoc? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Badania pokazują, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Problem jeszcze bardziej się nasilił w czasie pandemii. Jak to zmienić? Co zrobić, aby wyrobić w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. med. Grażyną Spychałowicz-Brol, lekarzem rehabilitacji medycznej i pediatrą oraz Leszkiem Klimasem, specjalistą ds. zdrowego żywienia i walki z otyłością.
1 września wszyscy uczniowie ponownie wrócili do szkół. Wraz z pierwszym dzwonnikiem rozpoczęły się te same problemy – klasówki, kartkówki i zadania domowe. Do tego dodatkowe zajęcia i korepetycje z języka obcego. Czy kalendarz wypełniony od kołyski faktycznie jest dobrym rozwiązaniem dla naszych dzieci? Na to pytanie odpowiedziała psycholog Zuzanna Butryn.
Brak nauczycieli to problem, z którym zmagają się polskie szkoły. W całym kraju pozostaje obecnie ponad 8 tys. wakatów. Dlaczego tak się dzieje? O dramatycznej sytuacji w oświacie porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektorami placówek i byłymi dydaktykami oraz Magdaleną Kaszulanis, rzeczniczką ZNP i Justyną Suchecką, dziennikarką.
Sylwia Bomba pod koniec 2018 roku przywitała na świecie swoją córkę. Wychowywanie Antoniny jest dla niej priorytetem. Mimo wielu zawodowych obowiązków gwiazda programu "Gogglebox" poświęca jej bardzo dużo uwagi. Jak wyobraża sobie przyszłość swojej pociechy?
Zosia Bigos ma zaledwie cztery miesiące. Niedługo po przyjściu na świat okazało, że dziewczynka choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Mimo że choroba jest nieuleczalna, to dzięki odpowiedniej terapii można zatrzymać postęp choroby. Niestety lek, który mógłby uratować życie i zdrowie Zosi, kosztuje 9 milionów złotych.
Lada moment uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej, a w szkołach mają być prowadzone szczepienia przeciwko COVID-19. Jak podchodzą do nich rodzice? Ilu chce zaszczepić swoje dzieci? Jak oceniają przygotowanie szkół na powrót dzieci? Odpowiedzi na te pytania daje badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.
Szczepienie na ospę to właściwie jedyny sposób, aby uniknąć zachorowania na ospę wietrzną lub półpasiec. Wirus wywołujący te choroby jest tak zakaźny, że praktycznie każdy kontakt z nim osoby nieszczepionej, która jeszcze nie przeszła choroby, skutkuje zakażeniem. Co ważniejsze, osoba, która już przeszła ospę, może w efekcie zarażenia zachorować na bardzo bolesny półpasiec. Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych warto rozważyć szczepienie na ospę.
Już w środę, 1 września, rozpocznie się rok szkolny. Po kilkunastu miesiącach spędzonych na nauce zdalnej dzieci mają powrócić do stacjonarnego trybu nauczania. Jak w tym wszystkim odnajdą się uczniowie? Co mogą zrobić rodzice, aby to przejście z nauki zdalnej na stacjonarną było łatwiejsze? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Aleksandrą Piotrowską, psychologiem oraz Moniką Mrozowską, aktorką i mamą czwórki dzieci.
Agnieszka Włodarczyk jest mamą kilkutygodniowego Milana. Aktorka nie ukrywała, że nie jest zwolenniczką publicznego karmienia piersią. Musiała jednak się przemóc, bo synek był głodny, a ona zapomniała zabrać butelki z mlekiem. Pod opublikowanym na Instagramie zdjęciem wywiązała się gorąca dyskusja.
Amelka Gmyrek urodziła się z lekką asymetrią ciała i od początku była pod opieką neurologa. Kilka miesięcy temu okazało się jednak, że za wszystkim stoi SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie dla dziewczynki. W akcję pomocową włączyli się bracia Collins.