Nieduży Wojtuś zaraża pozytywną energią. "Mimo barier i przeciwności losu on się nie poddaje"

Nieduży Wojtuś
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wyjątkowego Wojtka poznaliśmy dzięki akcji Pogodni TVN i wysłanym przez jego mamę filmikom. 6-latek mierzy zaledwie 82 cm, gdyż cierpi na jeden z rodzajów niskorosłości. Mimo przeciwności losu każdego dnia zaraża innych swoim uśmiechem i udowadnia, że świat jest lepszy, niż nam się wydaje.

Historia małego Wojtka

Nic nie wskazywało, że historia Wojtka potoczy się w ten sposób. Jak wspominała jego mama, ciąża przebiegała książkowo. Lekarze nie widzieli podstaw do żadnych obaw, aż do momentu 32 tygodnia. - Lekarz zauważył, że kość udowa u Wojtusia przestała rosnąć. Po urodzeniu został zdiagnozowany niedosłuch obustronny, skrócenie kończyn dolnych, górnych i kręgosłupa – opowiadała Patrycja Feliks, mama chłopca. W wyniku niskorosłości jej synek nie rośnie tak, jak jego rówieśnicy. Obecnie jest wzrostu swojej 2-letniej kuzynki.

Wojtuś w przyszłości będzie mierzył około 110 cm wzrostu. Nie ma żadnego leku, nie ma możliwości wydłużania kończyn czy podania hormonów wzrostu. Każdego dnia boję się o Wojtka. W tym schorzeniu trzeba uważać na odcinek szyjny. Każde uderzenie w tym miejscu grozi paraliżem, wtedy Wojtek będzie osobą leżącą
- mówiła pani Patrycja.

Wojtek zaraża pozytywną energią

Chłopczyk ma za sobą wiele godzin spędzonych na salach ćwiczeń, u fizjoterapeuty czy na hipoterapii. Mimo trudności uśmiech nie schodzi mu z twarzy. 6-latek każdego dnia zaskakuje rodzinę energią i pomysłowością. - Chodzi do przedszkola publicznego, jest jedynym dzieckiem, które jest z niepełnosprawnością i świetnie sobie radzi. W weekendy uczęszcza na hipoterapię. Jest tam konik niedużego wzrostu, więc Wojtuś jest zachwycony – podkreśliła jego mama.

- Od Wojtka można się dużo nauczyć, ale najwięcej jest takiego poczucia humoru. Mimo barier i przeciwności losu on się nie poddaje. Na sam koniec ćwiczeń wychodzi z uśmiechem na twarzy, przybija piątkę i mówi, że tu wróci – powiedziała Małgorzata Gibala, fizjoterapeutka Wojtusia z CLiRO w Opolu.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Marta Wrońska

podziel się:

Pozostałe wiadomości