Od września mówi się i pisze o tym, że dzieci mają trudne zadanie do wykonania, ponieważ muszą nadrobić zaległości z poprzedniego roku szkolnego, spędzonego na nauce zdalnej, a jednocześnie uczyć się na bieżąco dość rozbudowanej podstawy programowej. Uczniowie żalą się rodzicom, rodzice nauczycielom, ale niezbyt często coś z tego wynika. Tym razem to 10-latek postanowił sam zawalczyć o swoje prawa i napisał list do dyrektorki placówki, wskazując, jakie widzi największe problemy.
Polisy ubezpieczeniowe dla najmłodszych zwykle obejmują świadczenia, zapewniające wsparcie w przypadku uszkodzenia ciała czy pobytu w szpitalu. Rodzice decydują się na nie, ponieważ pragną chronić swoje pociechy przed konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków oraz następstwami poważnych chorób. Okazuje się jednak, że uwagę dorosłych coraz częściej przykuwają także na inne zagrożenia. Ubezpieczenie od hejtu w Internecie cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Na czym polega ta szczególna forma ochrony?
"Można z nimi robić mnóstwo rzeczy"
Krostki na twarzy niemowlaka czy krostki na pupie dziecka są wynikiem alergii czy przegrzania, rzadko wskazują na poważne schorzenia. Najczęściej nie wymagają leczenia specjalistycznego, trwają krótko i znikają samoistnie. Jednak każda zmiana na ciele dziecka powinna być zgłoszona lekarzowi.
W 2021 roku w Polsce dostęp do smartfonów miało 97,6% obywateli, 88,9% do laptopów lub komputerów. Jak wskazują badania, liczba ta stale rośnie, przyczyniając się do wzrostu e-uzależnień. Szacuje się, że około połowa Polaków, którzy korzystają z Internetu, może być uzależniona. Co za tym idzie? Jakie niesie to ze sobą zagrożenia?
Inspekcja handlowa przeprowadziła na terenie całej Polski 83 kontrole, które wykazały nieprawidłowości dotyczące kosmetyków dla małych dzieci. Z informacji podanych przez UOKiK wynika, że u 10 przedsiębiorców stwierdzono niewłaściwe oznakowania kosmetyków. Spośród 306 partii, które zostały zbadane, kontrolerzy zakwestionowali 5,5 proc., które były m.in. przeterminowane lub błędnie oznakowane.
Jeśli lubisz nietoperze, koniecznie spróbuj je narysować.
"Dotarło do mnie, że nasz synek nigdy nie powie tato"
Nadeszła jesień, pogoda za oknem nie rozpieszcza, a my większość czasu mamy ochotę spędzać w domu pod kocem. Niestety dzieci potrzebują ruchu i to najlepiej w formie zabawy. Jak więc połączyć przyjemne z pożytecznym? O tym opowiedziały nam Anna Nowak oraz doktor Aleksandra Piotrowska, psycholog.
Ten widok rozbawi każdego rodzica.
Jak nauczyć dziecko przesypiać noce? To pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców, których pociechy nie tylko same ciągle się budzą, lecz także nie pozwalają zasnąć mamie i tacie. A skoro niemowlę przesypia większą część doby, dlaczego tak często urządza pobudki wszystkim domownikom?
Czwarta fala pandemii COVID uderza w szkoły.
Przemek Staroń to psycholog, kulturoznawca i Nauczyciel Roku 2018. Właśnie wydał drugą część swojego poradnika "Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem". Książka ta jednak nie jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Autor opowiedział o niej w Dzień Dobry TVN.
Wiele mówi się o porodzie, o opiece nad dzieckiem w pierwszych chwilach po narodzinach, jednak za mało uwagi poświęca się mamom, by psychiczne przygotować je do połogu. Niestety, dla wielu kobiet to niezwykle trudny czas, kiedy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jak można im pomóc?
Przygotowując prezent i kartkę urodzinową dla dziecka, warto dobrze przemyśleć, jaki tekst na niej wpisać. Powinien być przede wszystkim krótki i zrozumiały oraz dobrze dopasowany do wieku. Życzenia urodzinowe dla dzieci na 2 latka i 12 lat w oczywisty sposób będą się od siebie różnić. Jakie będą najlepsze?
Fundacja K.I.D.S opublikowała raport pt. Wielkie Badanie Dziecięcych Szpitali 2021. W ciągu kilku miesięcy były zbierane opinie rodziców, pacjentów oraz personelu. Mieli oni możliwość wypełnienie ankiety online, w której oceniali doświadczenia szpitalne od przyjęcia, przez pobyt, aż to wypisania.
Jest dopiero połowa października, a w szkołach uczniowie mają po kilka kartkówek i sprawdzianów tygodniowo. Dzieci mają bardzo dużo nauki, rodzice załamują ręce, a nauczyciele muszą się spieszyć, by zdążyć z realizacją wszystkich tematów z podstawy programowej. Szerokim echem w mediach społecznościowych odbił się wpis Edyty Pazury, w którym poruszyła kwestię fatalnego stanu polskiego systemu edukacji.
"Dawcami dla nich nie mogą być dorośli"
Japońska sztuka składania papieru cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, arówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Origami uczy się na zajęciach w szkole, powstają również różnego rodzaju stowarzyszenia skupiające miłośników tej sztuki. Pokażemy Wam ciekawe przykłady origami dla dzieci.
Kilka pierwszych miesięcy życia dziecka to bardzo ważny czas. Z każdym kolejnym dniem malec rozwija się coraz bardziej, poznaje nowe zachowania i umiejętności. Dowiedz się czym charakteryzują się początkowe etapy życia dziecka: okres noworodkowy i okres niemowlęcy zgodnie z założeniami psychologii rozwojowej.
Do niecodziennej sytuacji doszło w Szwabii na południu Niemiec. Policja otrzymała wezwanie w sprawie sześcioletniego chłopca. Telefon wykonała matka, która - jak tłumaczyła - nie potrafiła przekonać syna, żeby poszedł do szkoły. Poprosiła więc o pomoc mundurowych. Czy zachowanie matki było właściwe? Zapytaliśmy o to psycholog, Aleksandrę Piotrowską.
"Osoby chore nie potrzebują żalu, tylko normalności"
Miłość rodzeństwa przetrwa wszystko. Jest o tym przekonana mama piątki dzieci, Kelly Graves. Kobieta opisała w sieci niezwykłą historię swoich bliźniaków, z których silniejszy pomaga przeżyć słabszemu. Zobaczcie, jak wyglądają maluchy.
Internautki: "Przytrafiło mi się dokładnie to samo!"
"Zasypianie jest procesem, który musi trwać"
Wizyta u lekarza dla dziecka może być bardzo stresująca. Jak oswoić malucha ze specjalistą? Co można zrobić, aby obniżyć lęk u swojej pociechy? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Domaszewskim, lekarzem rodzinnym i Martą Bąkowską, psychologiem dziecięcym.
Kobieta, która jako dziecko została podmieniona w jednym z hiszpańskich szpitali doczekała się odszkodowania. Proces toczył się sześć lat, jednak kwota jaką otrzymała powódka była zdecydowanie niższa od tej, której się domagała.
Pierwszy rok to dynamiczny rozwój psycho-fizyczny niemowlaka.