Dorota Zawadzka zniosła poród w trudnych warunkach. Ekspertka od wychowywania dzieci zdradziła, jak niestosownie zachowywał się wobec pacjentek personel szpitala, w którym na świat przyszedł jej syn. Wspomnienia wzbogaciła zdjęciem z młodości.
Jakie zabawki proponuje "Pani Gadżet"?
Wiele osób wspomina tran jako zmorę z dzieciństwa, kiedy był podawany w przedszkolu czy szkole i zdecydowanie nie zachwycał smakiem. Dziś to się zmieniło i specyfik ten można podawać maluchom w wielu formach. Do dyspozycji mamy tran w kapsułkach, płynie, tabletkach do żucia czy nawet pod postacią żelków!
Ciąża i czas oczekiwania na maleństwo niosą ze sobą wiele emocji. Tym bardziej jeśli rodzice spodziewają się pierwszego dziecka. Paraliżujący strach, stres i wielka niewiadoma sprawiają, że przyszłe mamy popełniają podstawowe błędy jeszcze przed przyjazdem na porodówkę. Jak ich uniknąć? O tym opowiedziała Karolina Laskowska, znana w mediach społecznościowych jako położna Charlotte.
Małopolska to region blisko gór, zatem jest w nim wiele typowych zimowych atrakcji. Sprawdź, kiedy wypadają ferie zimowe w Małopolsce w 2023 roku i co warto tam zwiedzić. Na jakie atrakcje warto się wybrać?
"Chciałabym już zakończyć naszą przygodę".
Według zapewnień ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka ferie zimowe 2022 mają wyglądać inaczej niż w poprzednim roku szkolnym. Przywrócony został podział na województwa. Sprawdź, kiedy Twoje dziecko zaczyna swoje ferie zimowe.
Omikron coraz częściej atakuje młodzież i dzieci. Ma przy tym charakterystyczne objawy, inne niż do tej pory. Na co należy zwracać uwagę?
Maść przeciwbólowa dla dzieci to rzadkość. W większości przypadków zastępują ją bezpieczne i delikatne tabletki lub czopki. Po maść przeciwbólową dla dzieci sięga się właściwie tylko w przypadku urazu mechanicznego (a konkretnie stłuczeń). Warto pamiętać, że w przypadku stłuczenia, zanim sięgniemy po maść dla dziecka, trzeba upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia skóry.
Czy 10 stycznia nastąpi powrót do szkół?
"Chodziliśmy po lekarzach, wszyscy się dziwią, dlaczego cały czas tyję".
Coraz więcej dzieci jest hospitalizowanych ze względu na zarażenie wariantem koronawirusa - omikronem. Większość z nich nie została jeszcze zaszczepiona. Głównym problemem mogą okazać się powikłania związane z górnymi drogami oddechowymi. Kolejna fala COVID-19 sprawiła, że w szpitalach ilość hospitalizowanych dzieci wzrosła czterokrotnie.
Czym żywią się nasze pociechy, gdy tego nie widzimy? Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo gotowych dań i przekąsek. Niestety większość z nich nie należy do najzdrowszych, a dzieci, nie zwracając na to uwagi, kupują to, co mają pod ręką. Zatem oblegane są automaty, sklepiki szkolne czy sklepy pod domem. Tam zaś wybór jest prosty i tani - hot-dog, drożdżówki, czipsy, słodzone napoje, żelki i cukierki.
Chrupki kukurydziane są popularną przekąską, która szczególnie chętnie podawana jest najmłodszym. Może pomagać załagodzić negatywne skutki ząbkowania, ale także przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Co jeszcze trzeba wiedzieć o chrupkach kukurydzianych?
Oprócz COVID-19 mogą nam grozić inne wirusy.
W związku z rosnącą ilością zakażeń koronawirusem i wprowadzanymi obostrzeniami wiele osób martwi się, że terminy zimowych ferii w 2022 roku ulegną zmianie. Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na te wątpliwości.
"Przeryczałam cały dzień".
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny i magiczny czas w roku. Doskonale wie o tym popularyzator nauki Karol Wójcicki, który wraz z córką Adrianną zaprezentowali widzom kilka świątecznych eksperymentów. Było iście czarująco!
Sprawdzą się dla każdego.
Neofobia żywieniowa, znana też czasem jako neofobia pokarmowa, to postawa przejawiająca się lękiem wobec jedzenia. Zaburzenie pojawia się najczęściej u dzieci między 2. a 6. rokiem życia. Cierpiące na nie maluchy wykazują dużą niechęć w stosunku do nowych produktów spożywczych i odmawiają ich jedzenia. Na czym konkretnie polega neofobia u dzieci i jak można ją leczyć?
Ministerstwo rodziny i polityki społecznej opublikowało infografiki, które przypominają, do kiedy należy złożyć wniosek, aby skorzystać ze środków w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Na ten cel władze planują przeznaczyć 3 mld złotych, które mają trafić do blisko 615 tysięcy dzieci.
Zwykły 3-dniowy wirus zamienił się w druzgocącą diagnozę. Rodzicom niespełna rocznej Arianki zostało 15 dni na to, by uratować jej życie. Lekarze wycenili je na 9 milionów złotych. - Doktor mówił, że powinniśmy pogodzić się z tym, iż być może nie będziemy w stanie nic więcej zrobić - powiedziała mama dziewczynki.
Dlaczego przywiązujemy wagę do znaków zodiaku?
Znamy najlepsze rozwiązanie.
Szczepionka na pneumokoki należy w Polsce do szczepień zalecanych, nieobowiązkowych jedynie dla dzieci urodzonych przed 31 grudnia 2016 roku. Dla dzieci urodzonych po tym czasie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom. Dla dzieci urodzonych w 2017 roku i później szczepionka jest już w pełni refundowana. W przypadku pozostałych dzieci warto jednak rozważyć jej zakup i wykonanie szczepienia, szczególnie ze względu na rosnącą odporność pneumokoków na leczenie antybiotykami, a także coraz większą częstotliwość występowania chorób przez nie wywoływanych.
Wyciszenie dziecka czasami graniczy z cudem. Nie jest jednak niemożliwe. W naszym programie gościliśmy prawdziwego magika, który potrafi w kilka minut uspokoić nawet najbardziej płaczące niemowlę. Dr Stanisław Faliszewski, fizjoterapeuta opowiedział i pokazał – co zrobić, by nasz maluch spokojnie przesypiał noce.
Każdy z nas pamięta swój pierwszy zegarek. Dostawaliśmy je na urodziny, z okazji Pierwszej Komunii, czy właśnie pod choinkę. Niezależnie od okazji, taki prezent to było ogromne wydarzenie. Dla wielu to był pierwszy „dorosły” gadżet – trzeba było nauczyć się odczytywać godzinę z tarczy ze wskazówkami. Czasy jednak nieco się zmieniają i dziś dzieci czekają nie na tradycyjne czasomierze, a na nowoczesne, inteligentne smartwatche. Jakie powinny mieć funkcje i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Jak się przygotować, by uniknąć płaczu i stresu?
Dwudniowe biwaki dla dzieci z elementami survivalu stają się coraz popularniejsze. Podczas nich najmłodsi nie tylko się bawią, ale i uczą samodzielności.