Szczepionka na pneumokoki należy w Polsce do szczepień zalecanych, nieobowiązkowych jedynie dla dzieci urodzonych przed 31 grudnia 2016 roku. Dla dzieci urodzonych po tym czasie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom. Dla dzieci urodzonych w 2017 roku i później szczepionka jest już w pełni refundowana. W przypadku pozostałych dzieci warto jednak rozważyć jej zakup i wykonanie szczepienia, szczególnie ze względu na rosnącą odporność pneumokoków na leczenie antybiotykami, a także coraz większą częstotliwość występowania chorób przez nie wywoływanych.
Wyciszenie dziecka czasami graniczy z cudem. Nie jest jednak niemożliwe. W naszym programie gościliśmy prawdziwego magika, który potrafi w kilka minut uspokoić nawet najbardziej płaczące niemowlę. Dr Stanisław Faliszewski, fizjoterapeuta opowiedział i pokazał – co zrobić, by nasz maluch spokojnie przesypiał noce.
Każdy z nas pamięta swój pierwszy zegarek. Dostawaliśmy je na urodziny, z okazji Pierwszej Komunii, czy właśnie pod choinkę. Niezależnie od okazji, taki prezent to było ogromne wydarzenie. Dla wielu to był pierwszy „dorosły” gadżet – trzeba było nauczyć się odczytywać godzinę z tarczy ze wskazówkami. Czasy jednak nieco się zmieniają i dziś dzieci czekają nie na tradycyjne czasomierze, a na nowoczesne, inteligentne smartwatche. Jakie powinny mieć funkcje i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Jak się przygotować, by uniknąć płaczu i stresu?
Dwudniowe biwaki dla dzieci z elementami survivalu stają się coraz popularniejsze. Podczas nich najmłodsi nie tylko się bawią, ale i uczą samodzielności.
"Bardzo wytrwale dąży do swoich celów".
Kilka dni temu odbyła się Wielkotrąbka, czyli pierwszy w Polsce festiwal poświęcony trąbce. Głównym punktem tego wydarzenia był konkurs na najgłośniejszego trębacza. Zawody wygrał 11-letni Jonathan Ryś-Peijen. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoim osiągnięciu. Chłopcu towarzyszył kompozytor Maciej Fortuna.
Do kiedy wystawianie ocen w 2021 roku? To ważne przede wszystkim dla tych uczniów, którzy planują jeszcze poprawić swoje noty przed końcem pierwszego semestru roku szkolnego 2021/2022. Zostało jeszcze kilka tygodni, z czego aż 11 dni długiej, świątecznej przerwy od lekcji w szkole.
Co na to pedagog?
Najgorsze świąteczne "prezenty" przekazane do domu dziecka.
"Mimo barier i przeciwności losu się nie poddaje".
Już po 6 miesiącu życia dobrze jest otwierać dziecko na otaczającą go rzeczywistość, by rozwijać jego inteligencję oraz kreatywność. Od czego zacząć i jak prawidło to robić? O tym opowiedziała nam dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcia.
W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem coraz więcej osób zostaje wysłanych na kwarantannę. Co w sytuacji, kiedy będąc na kwarantannie nasze dziecko się rozchoruje?
Oto rady krok po kroku.
Zaczyna się niewinnie od zerkania ukradkiem na telefon. Później nie wyobrażają sobie posiłku bez trzymania go w dłoni, a ostatnią rzeczą, którą robią przed snem, jest klikanie w ekran smartfona. Dzieciom zdarza się nadużywać telefonu komórkowego. Jak sprawić, by maluchy były bezpieczne w sieci? Jak uniknąć uzależnienia?
W Dzień Dobry TVN scenarzystka, reżyserka i współzałożycielka Teatru Młyn, Natalia Fijewska-Zdanowska, oraz aktor i pedagog Bartosz Mazur, wraz ze swoimi córkami, opowiedzieli o życiu nastolatków w dobie pandemii.
Magdalena Kordaszewska, ekspert ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci podpowiada, czym najlepiej zająć malucha.
Rozstanie rodziców to dla dziecka trudny moment, ale dzięki cierpliwości wszystkich i właściwego podejścia do sprawy, mały człowiek może sobie to jakoś wszystko w głowie poukładać. Jeśli jednak rodzice postanawiają nagle wrócić do siebie, dziecko ma prawo odczuwać chaos, tym bardziej, gdy takich powrotów i rozstań - dla dobra dziecka - jest więcej. Konsekwencje takiej sytuacji mogą poważnie wpływać na jego dorosłe życie.
"Wszystko, co organiczne, rośnie w swoim tempie".
Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe? Jeśli tak, to jakiej wysokości? A może powinniśmy płacić potomstwu za to, że pomaga w wypełnianiu domowych obowiązków? W rozmowie z dziendobry.tvn.pl doktor psychologii Aleksandra Piotrowska odpowiada na pytania nurtujące rodziców.
Pieniądze z programu 300 plus mają pomóc rodzicom skompletować szkolną wyprawkę dla dziecka. Może się jednak okazać, że nie wszyscy otrzymają wsparcie. Na jakiej zasadzie przyznawane są pieniądze?
Co na to ministerstwo edukacji?
Te sposoby ułatwią proces komunikacji.
"Wyglądał jak kurczaczek".
Chłpiec, który urodził się w Alabamie został okrzyknięty najmłodszym wcześniakiem, który przeżył. Dzieci, które przychodzą na świat przedwcześnie nie zawsze mogą przeżyć, jemu się jednak udało. Kim jest dzisiaj i jak sobie radzi?
"Byłam przekonana, że coś dzieje się z moimi oczami".
Niemowlę, które nie śpi w nocy, nie tylko nie daje spać rodzicom, ale może też wywoływać u nich obawy. Czy maluch nie może spać, bo dzieje się coś złego? A może niespokojny sen dziecka ma zupełnie niegroźne przyczyny i nie ma się czym martwić?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko zaczyna mówić. Choć rozwój mowy przebiega według podobnego schematu, rozpoczęcie komunikacji werbalnej może nastąpić zarówno przed drugim rokiem życia, jak i w wieku trzech lat. Warto jednak wiedzieć, kiedy brak mowy jest sygnałem świadczącym o zaburzeniach rozwojowych.