Dziewczynki ślubujące swoim ojcom dziewictwo. Niepokojąca ceremonia przywodzi złe skojarzenia

bale czystości w USA
Purity Ball
Źródło: Future Publishing/Contributor/Getty Images

W Stanach Zjednoczonych odbywają się bale dla nastolatek i ich opiekunów. Na Purity Ball dziewczynki w białych kreacjach przysięgają, że dochowają czystości aż do ślubu. Ojcowie obiecują z kolei, że będą chronić "czystości umysłu, ciała i duszy" swoich pociech. Jednak dla przeciwników tych uroczystości zawierają one elementy kazirodztwa.

Tradycja Purity Ball

Purity Balls to tzw. "bale czystości", które zdobyły popularność w latach 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ta uroczystość ewangelików ma zachęcać nastolatki do zachowania abstynencji seksualnej, aż do momentu zamążpójścia. Wydarzenie przypomina nieco pierwszą komunię, ponieważ są na nim obecne dziewczynki w białych sukienkach. Towarzyszą im jednak wyłącznie ojcowie, opiekunowie, bądź przyszli teściowie. Zwolennicy tych "imprez" uważają, że zachęcają one do bliskich i uczuciowych relacji między ojcami i ich córkami.

Problemy nastolatków

Problemy nastolatków

DD_20211128_Sawicki_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?

Bale czystości odbywają się zgodnie z symbolicznym rytuałem. Każdy ojciec lub opiekun zobowiązuje się chronić swoją córkę, żyć bez grzechów jako mężczyzna, mąż i ojciec oraz być człowiekiem uczciwym i odpowiedzialnym, ponieważ jest wzorem do naśladowania dla swojej rodziny. Wypowiada także przysięgę: "Biorąc Boga na świadka, jako autorytet i obrońca mej córki, przysięgam uroczyście chronić jej czystości". Dziewczynki z kolei dodają: "Przysięgam Bogu, samej sobie, jak i swojej rodzinie, że pozostanę czysta, zarówno w myślach, jak i w czynach, aż do dnia zamążpójścia".

Podczas niektórych ceremonii wręczane są również pamiątkowe prezenty, które symbolizują obietnicę dziewczęcej czystości i przysięgę ojca, że ​​będzie jej chronił. Nastolatki dostają wówczas bransoletki lub naszyjniki w kształcie serca, a ich opiekunowie klucze, które oddają mężom córek dopiero w dniu ich ślubu.

Seksualizacja dzieci

Organizatorzy pierwszego w historii balu czystości, czyli Randy i Lisa Wilson, radzą ojcom, by traktowali uroczystość jak "wzorcową randkę". Powinni więc m.in. chwalić fizyczną atrakcyjność swoich córek, spoglądając im prosto w oczy. Dzięki temu dziewczynki będą wiedziały, jak powinny wyglądać spotkania z chłopcami. Dodatkowo, na koniec wydarzenia organizowana jest sesja zdjęciowa, gdzie nastolatki pozują w objęciach ojców. Na niektórych udostępnionych w mediach społecznościowych fotografiach widać, jak całują się w usta.

Przez powyższe elementy, przeciwnicy tych uroczystości uważają, że Purity Balls zawierają elementy kazirodztwa. Według pisarki i feministki Evy Ensler, przez takie wydarzenia dziewczynki są również uczone, że to ojcowie (a nie ich córki) mają swobodę kontrolowania tego, czy i z kim młode kobiety podejmują stosunki seksualne. Jest ograniczana ich wolna wola i są dyskryminowane ze względu na płeć. Z kolei dr Jennifer Freitag z Southern Illinois University Carbondale w swojej publikacji pt. "Daddy's Little Girl: A Provacative Feminist Critique of Purity Balls" twierdzi, że nadmierna troska o seksualność nastolatek sprowadza do postrzegania ich jedynie przez pryzmat fizyczności. Dodaje też, że bale czystości zakładają, iż dziewczyny wyjdą za mąż za mężczyzn, ignorując lesbijstwo, biseksualizm i transseksualizm.

bale czystości w USA
Purity Ball
bale czystości w USA
Źródło: Marvi Lacar/Contributor/Getty Images
bale czystości w USA
Purity Ball
bale czystości w USA
Źródło: Marvi Lacar/Contributor/Getty Images

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości