Wymioty u niemowlaka - jakie są przyczyny i co na wymioty sprawdzi się najlepiej?

Niemowlę budzi się z płaczem - dlaczego? Twój maluch nie może przespać nocy?
Niemowlę budzi się z płaczem - dlaczego? Twój maluch nie może przespać nocy?
Źródło: Thanasis Zovoilis/Getty Images
Wymioty u niemowlaka są z reguły objawem niestrawności bądź choroby. Wiedza na temat tego, jak wyglądają wymioty i jak postępować, gdy się pojawią, to cenna wskazówka dla wszystkich rodziców.

Wymiotujący niemowlak zawsze budzi niepokój rodziców. Jeżeli wymiotom towarzyszą biegunka i gorączka, może być to oznaka infekcji. Warto wiedzieć, jak szybko poradzić sobie z tymi objawami.

Jak wyglądają wymioty u niemowlaka? – przyczyny

Wymioty u niemowlaka w pierwszych miesiącach życia mogą być mylone z ulewaniem. Cofanie się treści pokarmowej żołądka, czyli tzw. ulewanie, jest wynikiem niedojrzałości motorycznej przewodu pokarmowego maluszka. To zjawisko fizjologiczne o łagodnym przebiegu, które mija samoczynnie w okolicy 6. miesiąca życia. Jeżeli dziecko w tym czasie rozwija się prawidłowo i odpowiednio przybiera na wadze, nie wymaga interwencji lekarskiej. Wymioty natomiast polegają na gwałtownym, chlustającym i zdecydowanie obfitszym usunięciu treści żołądkowej w wyniku podrażnienia żołądka.

Wymioty u niemowląt mogą mieć różne podłoże, najczęściej pojawiają się w wyniku infekcji wirusowej, rzadziej z powodu infekcji bakteryjnej lub pasożytniczej.

Wśród innych przyczyn wymiotów znajdują się:

 • zapalenie ucha,
  • uporczywy kaszel,
   • infekcje układu moczowego,
    • choroba lokomocyjna,
     • długotrwały płacz,
      • choroba refluksowa żołądka,
       • infekcje układu pokarmowego.

        Sprawa wygląda inaczej, gdy kilka dni po narodzinach dziecko wymiotuje żółcią. Wymioty podbarwione żółcią mogą świadczyć o wrodzonej lub nabytej niedrożności przewodu pokarmowego. Należy wówczas niezwłocznie rozpocząć diagnostykę w kierunku chorób jelit, takich jak: martwicze zapalenie jelit, skręt jelit czy niedrożność smółkowa. Każde z tych schorzeń wymaga zazwyczaj pilnej interwencji chirurgicznej.

        Krwiste wymioty nie są przeważnie stanem zagrażającym zdrowiu niemowlaka. Pojawiają się w wyniku intensywnych wymiotów, które przyczyniają się do tworzenia niewielkich rozmiarów ranek w naczyniach krwionośnych wyścielających przełyk. Wymioty z domieszką krwi mogą również wystąpić u dziecka po krwawieniu z nosa, które miało miejsce w czasie kilku ostatnich godzin.

        Biegunka i wymioty u niemowlaka

        Jeżeli wymioty pojawiają się w przebiegu infekcji wirusowej, to może im towarzyszyć biegunka. Należy wówczas zwracać szczególną uwagę, by niemowlę nie uległo odwodnieniu, czyli obniżeniu zawartości wody i elektrolitów w organizmie. Odwodnienie może przyczyniać się do zaburzeń funkcjonowania wielu układów i narządów, np. mózgu czy serca, co stanowi ryzyko wystąpienia stanu zagrożenia życia.

        Im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko szybkiego odwodnienia. Jeżeli u niemowlaka pojawią się pierwsze symptomy odwodnienia, takie jak: suche usta i język, płacz bez łez, skąpe oddawanie moczu czy senność, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

        Co na wymioty u niemowlaka?

        Wraz z pojawieniem się wymiotów u niemowlaka gwałtownie wzrasta ryzyko odwodnienia. Aby temu zapobiec, należy z dużą częstotliwością (nawet co około 10 minut) podawać dziecku niewielkie ilości płynu - najlepiej w tym przypadku sprawdzi się woda podawana łyżeczką (należy unikać podawania soków owocowych). Można też podawać dostępne w aptekach doustne płyny nawadniające.

        Jeżeli dziecko wymiotuje podczas infekcji układu oddechowego, należy regularnie oczyszczać nos malucha i oklepywać plecy, co zapobiega spływaniu dużej ilości flegmy do żołądka, która może go podrażniać i wywoływać odruch wymiotny.

        Na wymioty po jedzeniu może skutkować częstsze karmienie niemowlaka, za to mniejszymi porcjami i utrzymywanie go w pozycji pionowej przez około pół godziny po posiłku.

        W przypadku wymiotów podczas podróży należy robić częste postoje i przerwy, zapewniając dziecku dostęp do świeżego powietrza. Ponadto nie należy karmić dziecka w trakcie trwania jazdy oraz odczekać do kilkunastu minut po nakarmieniu go przed rozpoczęciem lub wznowieniem podróży.

        Podawanie leków na wymioty powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem i zdiagnozowaniu przyczyn wymiotów, nigdy na własną rękę.

        Gorączka i wymioty u niemowlaka

        Pojawiającym się wymiotom może towarzyszyć nie tylko biegunka, ale również gorączka. Jeżeli dziecko wymiotuje i ma gorączkę (w przypadku niemowląt do 3 .miesiąca życia powyżej 38 stopni, zaś u dzieci starszych powyżej 39 stopni Celsjusza), która nie ustępuje w ciągu 24 godzin, należy zgłosić się do pediatry.

        Jednoczesne wymioty, gorączka i biegunka u dziecka wskazują najczęściej na wywołaną przez wirusy zakaźne grypę żołądkową, czyli jelitówkę. Może ona trwać od kilku dni do nawet tygodnia, należy wówczas szczególnie dbać o właściwe nawodnienie dziecka.

        Wymioty u niemowlaka po jedzeniu

        Kiedy wymioty u niemowlaka pojawiają się po każdym posiłku, są chlustające i nie ustępują po zmianie diety czy lekach przeciwwymiotnych, należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku przerostowego zwężenia odźwiernika. Schorzenie ujawnia się najczęściej u dzieci między 2. a 6. tygodniem po urodzeniu i może być diagnozowane do 4. miesiąca życia.

        Zobacz także:

        Zobacz wideo: Co robić, gdy niemowlę się zakrztusi?

        Dzień Dobry TVN

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: Thanasis Zovoilis/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
        Materiał promocyjny

        Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

        Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
        Materiał promocyjny

        Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla