Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? "Kontrola czy zakazywanie są mało skuteczne"

Dzień Dobry TVN
Dzieci nie znają świata bez Internetu czy mediów społecznościowych. W czasie pandemii ogromna część ich życia przeniosła się właśnie do sieci. Ale korzystanie z sieci niesie za sobą pewne zagrożenia. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w Internecie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Zytą Czechowską i dr. Mikołajem Marcelą, autorami przewodnika "Jak nie zgubić dziecka w sieci?".

Dziecko w sieci - jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Dzieci spędzają bardzo dużo czasu wpatrzone w ekran komputera lub telefonu komórkowego. Wielu rodziców próbuje odciągnąć swoje pociechy od nowoczesnych technologii, ale zazwyczaj z ich starań niewiele wychodzi. Tu z pomocą przychodzi im przewodnik przygotowany przez Zytę Czechowską, terapeutkę i nauczycielkę, oraz dr. Mikołaja Marcelę, wykładowcę akademickiego i pisarza.

"Jak nie zgubić dziecka w sieci" to przewodnik dla rodziców, który pomoże im odnaleźć się w nowej, cyfrowej rzeczywistości. - Opisujemy mnóstwo platform edukacyjnych oraz aplikacji. Wbrew pozorom korzystanie z Internetu nie polega tylko na scrollowaniu Facebooka. Można w nim zaleź fantastyczne, często bezpłatne programy, które pozwalają np. na wirtualne wycieczki czy zwiedzanie świata - mówiła w Dzień Dobry TVN Zyta Czechowska.

Wielu rodziców jest rozdartych i nie wie, jak podejść do aktywności dziecka w sieci. Z jednej strony wiedzą, że Internet i treści, które do niego trafią mogą być niebezpieczne i pociecha powinna korzystać z sieci tylko pod kuratelą dorosłych. Z drugiej, mają świadomość, że nowoczesne technologie bardzo mocno wrosły w naszą codzienność i rezygnacja z nich jest praktycznie niemożliwa.

- Ta niepewność rodziców bardzo często wynika z faktu, że sami nie do końca rozumieją nowe media. Poradnik pomaga im zrozumieć sieć i mówi, co zrobić, aby stać się dla dziecka przewodnikiem po Internecie - mówił w Dzień Dobry TVN dr Mikołaj Marcela.

Czy Internet jest niebezpieczny?

W Internecie dziecko może się zetknąć z cyberprzemocą, nękaniem czy z nieodpowiednimi treściami. W ocenie Zyty Czechowskiej zadaniem rodzica nie jest ciągła kontrola dziecka, ale przede wszystkim towarzyszenie dziecku i poznawanie sieci razem z nim.

- Rodzice często narzekają, że dziecko spędza zbyt dużo czasu w Internecie, ale nie dają mu żadnej alternatywy i nie chcą razem z nim go poznać. Jeśli nauczymy dziecko używania jakiegoś narzędzia nie będzie w nim zapędów do tego, aby używać go niewłaściwie. Z nowymi technologiami jest tak samo - mówiła w Dzień Dobry TVN Zyta Czechowska.

- Badania pokazują, że kontrola czy zakazywanie są mało skuteczne. Znacznie lepsze efekty daje towarzyszenie dziecku w tym, jak poznaje Internet czy rozmowa o ewentualnych zagrożeniach - dodał dr Marcela.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Patchworkowa rodzina Gąsowskich. "Nie wiem, jak to się stało, że te dzieci tak się kochają, wspierają, pięknie o sobie mówią"

Zabraniasz dziecku oglądać filmiki Ekipy? "To błąd. Wystąpi u niego zjawisko reaktancji" - ostrzega psycholog

Dzień Dziecka 2021. Jak obchodzone jest to święto w Polsce, a jak w innych krajach?

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości