Moment, kiedy dziecko siada, jest przełomowy dla wielu rodziców. Nie należy jednak przyspieszać tego procesu, gdyż można jedynie dziecku zaszkodzić. Nie wolno go sadzać na siłę, podpierać czy ciągnąć za rączki. Warto jest obserwować malucha, wspierać, a w razie potrzeby – wdrożyć kilka ćwiczeń wzmacniających jego mięśnie. Kiedy najczęściej dzieci zaczynają siadać?
Kiedy dziecko zaczyna siadać?
To, kiedy dziecko zaczyna siadać, jest dość indywidualną sprawą i zależy od konkretnego malucha. Jednak zazwyczaj pierwsze próby samodzielnego siedzenia pojawiają się u dziecka mniej więcej półrocznego. Jeśli nie jest to jeszcze czas, kiedy dziecko samo siada, rodzic nie powinien przyspieszać tego procesu i próbować sadzać dziecka. Być może dziecko nie jest na to jeszcze gotowe. Niemniej jednak rodzic powinien być czujny, obserwować malucha, a w razie podnoszenia się dziecka – zapewnić mu asekurację. Jeśli dziecko samo zacznie siadać, warto pozwolić mu pobyć w tej pozycji. Należy wspierać malucha, ale zarazem nie robić nic na siłę.
W którym miesiącu dziecko siada całkowicie samodzielnie? W pełni samodzielne wstawanie powinno pojawić się u dziecka mającego około 7 miesięcy. W tym wieku maluch jest w stanie utrzymać pozycję siedzącą. Zazwyczaj nie potrzebuje już też wsparcia ze strony rodzica. Należy pamiętać, że nie powinno się stosować podpierania pleców dziecka, ponieważ może to zablokować samodzielne przyswajanie przez malucha nowej umiejętności, a także negatywnie wpłynąć na jego postawę. Dziecko mające 10 miesięcy siedzi już bardzo dobrze – jego mięśnie są wówczas na tyle ukształtowane, że pozwalają na długotrwałe przebywanie w tej pozycji. Kiedy dziecko może siadać z każdej pozycji? Ta umiejętność przychodzi około 12. miesiąca życia – wcześniej maluch siada najczęściej z pozycji leżącej na brzuchu.
Kiedy dziecko siada samodzielnie? Siadanie a siedzenie
Należy rozróżnić fakt, kiedy dziecko siada, a kiedy jest sadzane. Rodzice często mylą te dwa pojęcia. Z teoretycznego punktu widzenia siedzieć może nawet maluch mający 4 miesiące, jednak nie jest to czas, kiedy dziecko siada samodzielnie. Z asekuracją poduszek i wsparciem rodziców faktycznie dziecko utrzyma się w tej pozycji, ale z własnej woli maluch usiądzie dopiero wówczas, gdy jego mięśnie będą w pełni ukształtowane.
Jak nauczyć dziecko siadać?
Jeśli rodzice zastanawiają się, jak zachęcić dziecko do siadania , mogą zastosować kilka ćwiczeń wspomagających. Na pewno jednak nie wolno dziecka zmuszać, tj. sadzać na siłę. Nie należy dziecka podpierać czy ciągnąć za ręce. Jedynym skutkiem takiego postępowania mogą być zaburzenia rozwoju układu mięśniowego lub kostno-stawowego malucha. Jeśli dziecko nie siada, oznacza to po prostu, że jego mięśnie lub kości nie są na to gotowe, więc błędem jest przyspieszanie tego.
Jak zatem stymulować dziecko do siadania? Dobrym ćwiczeniem wspomagającym rozwój malucha jest kładzenie go na brzuchu, np. na kocu czy macie. Można zachęcać dziecko, by sięgało po zabawki lub inne rzeczy, a co za tym idzie – przemieszczało się i ćwiczyło. Innym pomocnym ćwiczeniem dla niemowląt jest turlanie się. Można w tym celu ułożyć dziecko na kocu lub cienkim materacu. Dzięki turlaniu się umiejętność siadania przyjdzie z pewnością bardzo szybko. Warto także zatroszczyć się, aby maluch miał odpowiedni, niekrępujący ruchów strój. Ubranka powinny być przewiewne, lekkie, dzięki czemu dziecko będzie w stanie bez problemu trenować swoje mięśnie.
Co zrobić, kiedy dziecko nie siada? Czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Sygnałem alarmowym dla rodzica, a zarazem cezurą w kwestii umiejętności siedzenia malucha, powinien być 10. miesiąc życia. Kiedy w tym wieku dziecko nie siada ani nie stara się usiąść, należy udać się do pediatry. Po zebraniu odpowiednich informacji, np. dotyczących raczkowania dziecka, pediatra może wystawić skierowanie do neurologa lub fizjoterapeuty. Być może lekarz stwierdzi jednak, że dziecko rozwija się prawidłowo i należy dać mu jeszcze odrobinę czasu na to, aby przyswoiło tę nową dla niego umiejętność.
Zobacz też:
Nadchodzi fala upałów. Lekarz radzi, jak chronić dzieci przed przegrzaniem i udarem słonecznym
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zobacz video: Kiedy "wyprowadzić" dziecko z sypialni rodziców?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF