Dlaczego dziecko nie chce zasypiać we własnym pokoju
Im mniejsze dziecko, tym bardziej potrzebuje bliskości rodzica, karmienia i przytulania. Kiedy więc jest przenoszone do własnego, nieogrzanego łóżeczka, często reaguje płaczem. Natomiast w przypadku starszaków niechęć do spania we własnym pokoju może wynikać z wyobraźni, która w tym wieku potrafi być bardzo bujna czy z problemów emocjonalnych, związanych m.in. z lękiem przed ciemnością.
- W takiej sytuacji maleńkie światełko nie będzie grzechem - stwierdziła ekspertka.
Kiedy i jak "wyprowadzić" dziecko z sypialni rodziców
Wiele dzieci lubi spać z rodzicami, ponieważ czują się bezpiecznie. Zdaniem psycholog Emilii Dziadosz, nie ma nic złego w tej sytuacji, dopóki wszyscy się wysypiają. Jeżeli jednak jest inaczej, warto popracować nad tym, by nasz maluch zasypiał we własnym łóżku.
W przypadku dziecka do drugiego roku życia może pomóc wprowadzenie stałego rytmu dnia, a także nauka samodzielnego zasypiania. Gdy syn czy córka skończyli już dwa lata, pomocne będzie wyjaśnienie im sytuacji przy pomocy postaci z ulubionego opowiadania.
- Wkładamy ją i to, co się dzieje u nas w domu w bajkę i opowiadamy, co i jak będzie wyglądało. Krok po kroku. Dziecku łatwiej będzie się przestawić, kiedy będzie wiedziało, co je czeka - wyjaśniła specjalistka.
Mogą też zadziałać proste i szczere komunikaty typu "mamusi i tatusiowi jest niewygodnie w nocy, a sen jest bardzo ważny" czy "mama stęskniła się za tatusiem" - jeśli spędza on już noce na kanapie. Bardzo ważnym elementem jest potem konsekwencja.
W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, Emilia Dziadosz zaleca rozmowę. Jeżeli nie zadziała, warto udać się po poradę do psychologa, którego zadaniem będzie wyjaśnienie, dlaczego nasza córka czy syn mają problemy z samodzielnym zasypianiem.
>>> Zobacz także:
Kinga Zawodnik o swojej trudnej walce z otyłością i hejtem. "Spotykałam się z opluwaniem"
Tak mężczyźni oszukują młode kobiety na Tinderze. Wyjątkowo wyrachowana "zemsta"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf