Kąpiel w krochmalu – doskonały domowy sposób na pielęgnację skóry niemowlaka

dziecko kąpane w krochmalu
D-Keine/Getty Images
Źródło: E+

Kąpiel noworodka w krochmalu to stary, dobry sposób na pielęgnację jego delikatnej skóry. Pomaga walczyć z typowymi dolegliwościami skórnymi pierwszego etapu życia dziecka. Ta sprawdzona metoda może pomóc nawet w atopowym zapaleniu skóry – również u dorosłych. Kąpiel w krochmalu – jak często ją przygotowywać? Jakie są proporcje i czy po takiej kąpieli trzeba jeszcze opłukać dziecko?

Aby przygotować kąpiel w krochmalu, wystarczy mąka ziemniaczana i woda, ugotowane w odpowiednich proporcjach. Powstały kisiel dolewamy do wody w wanience. Sprawdź, jak to zrobić i o czym warto pamiętać.

Kąpiel noworodka w krochmalu – na co pomaga?

Kąpiel w krochmalu to sprawdzony sposób naszych mam i babć, które musiały radzić sobie z pielęgnacją niemowląt domowymi sposobami. Dziś wraca się do tej metody ze względu na jej naturalny charakter i świetne efekty, jakie można dzięki niej uzyskać. Dlatego kąpanie noworodka w krochmalu nikogo już nie dziwi.

Na co pomaga kąpiel dziecka w krochmalu? To doskonały sposób na łagodzenie zmian skórnych, które u noworodków są częstą przypadłością. Pomaga na odparzenia, zaczerwienienia, potówki czy wysypkę spowodowaną na przykład proszkiem do prania, w którym wypraliśmy ubranka czy pościel. Sprawdzi się także przy chorobach skóry, takich jak AZS (atopowe zapalenie skóry), czy w przypadku alergii pokarmowych, które skutkują wysypką. Kąpiel niemowlaka w krochmalu może wyraźnie poprawić stan skóry i przynieść ulgę dziecku.

Kąpiel w krochmalu – przepis

Jak zrobić kąpiel w krochmalu? Jedyne składniki, jakich potrzebujesz, to mąka ziemniaczana i woda. Jeśli regularnie będziesz przygotowywać kąpiel niemowlaka w krochmalu, proporcje łatwo zapamiętasz i wkrótce będziesz przygotowywać roztwór z pamięci. Na razie spróbuj naszego przepisu.

Dwie łyżki mąki ziemniaczanej rozpuść w szklance zimnej wody. Wlej do gotującego się litra wody i trzymaj jeszcze przez chwilę na małym ogniu, cały czas mieszając. Powinna powstać gęsta masa przypominająca kisiel. Krochmal do kąpieli niemowląt jest gotowy! Teraz wystarczy dolać go do wody w wanience i wymieszać. Roztwór można wzbogacić naparem z rumianku, który również działa łagodząco na skórę.

Kiedy przygotowujesz kąpiel w krochmalu, niemowlaka powinno dać się całkowicie zanurzyć – tylko wtedy woda z krochmalem ma szansę zadziałać na całą powierzchnię skóry. Lepiej sprawdzą się tutaj niewielkie wanienki, do których nie będziesz potrzebować dużo wody.

Kąpiel w krochmalu – jak często stosować?

Wiesz już, jak przygotować kąpiel w krochmalu, ale jak często należy ją stosować? Wszystko zależy od intensywności zmian skórnych. Jeśli problemem jest silne AZS, warto stosować taką kąpiel nawet codziennie. Jednak jeśli ma to być sposób na pojawiające się czasami odparzenia w okolicach okołopieluszkowych, wystarczy, że taką kąpiel wykonasz wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Szczególnie, gdy jest to kąpiel w krochmalu noworodka, możesz wykonywać ją co kilka dni lub co tydzień – tak małego dziecka nie trzeba kąpać codziennie.

Czy po kąpieli w krochmalu smarować dziecko oliwką?

Kąpiel w krochmalu – czy spłukiwać śliską warstwę, jaka pozostała na skórze? Nie! Wystarczy, że delikatnie osuszysz dziecko ręcznikiem i ubierzesz w miękką piżamkę. Kąpiel w krochmalu dla niemowląt nie wymaga także późniejszego smarowania oliwką. Oczywiście jeśli skóra nadal jest przesuszona, posmaruj ją naturalnym olejkiem (na przykład z migdałów). W przypadku cięższych problemów skórnych być może będzie konieczne zastosowanie maści przepisanej przez lekarza – koniecznie skonsultuj to z pediatrą.

Jak zrobić kąpiel w krochmalu dla niemowlaka, by nie narobić sobie niepotrzebnej pracy? Posłuchaj naszej rady i nie myj wodą z krochmalem włosów malucha – może być problematyczny w wypłukiwaniu, dlatego mycie głowy zostaw na inną okazję.

Kąpiel w krochmalu – AZS i inne choroby skórne

Kąpiel w krochmalu – na co pomaga oprócz typowych niemowlęcych dolegliwości skórnych? Sprawdzi się również w przypadku osób dorosłych, którym dokuczają różnego rodzaju egzemy, atopowe zapalenie skóry czy swędzące wysypki. Kąpiel w krochmalu na azs to doskonały pomysł. Przyniesie ulgę w chorobie i złagodzi zmiany na skórze.

Kąpiel w krochmalu – jak przygotować ją dla osoby dorosłej? Zasada jest ta sama, tylko dobrze jest zwiększyć ilość krochmalu co najmniej dwukrotnie – zależnie od wielkości wanny. Pamiętaj, by nalać do wanny tyle wody, aby zanurzyć w niej całe ciało. Takie kąpiele w krochmalu możesz stosować profilaktycznie raz w tygodniu lub co kilka dni w przypadku nasilenia choroby.

Zobacz też:

Odparzenia skóry u niemowląt. Jak sobie z nimi radzić?

Tkanina bambusowa – dobry wybór dla dzieci?

Zimne rączki u niemowlaka – należy skontaktować się z lekarzem?

Zobacz video: Przygotuj skórę na lato. Ewa Rybicka o domowych sposobach pielęgnacji

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie