Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Zabawki imitujące przedmioty codziennego użytku. Jakie warto zafundować dziecku? 

Bawimy się w… mamo, chcę być taka sama jak ty!

Let's be kids!

Zabawki imitujące przedmioty codziennego użytku. Jakie warto zafundować dziecku? 

Bawimy się w… mamo, chcę być taka sama jak ty!

Nie ma dla dziecka nic lepszego, jak wspólnie spędzony czas z rodzicem. Zabawa, gotowanie lub sprzątanie to jedne z najciekawszych zajęć dla malucha. Dziecko uwielbia naśladować rodziców czy starsze rodzeństwo i poznawać otaczający go świat towarzysząc dorosłym w codziennych czynnościach. W jaki sposób zapewnić odpowiednią dawkę rozrywki i połączyć to z nauką i rozwojem? Odpowiedzią są edukacyjne zabawki. 

Maluchy poznają świat przez zabawę, są doskonałymi obserwatorami i w mig się uczą. Pierwszymi wzorami do naśladowania są oczywiście rodzice, w których maluchy są wpatrzone jak w obrazek. Niemowlaki i małe dzieci są niezwykle zainteresowane tym, co dzieje się wokół nich, a wspólnie spędzony czas z mamą i tatą to najlepszy sposób na budowanie więzi i rozwój dziecka.

Czym zastąpić przedmioty codziennego użytku podczas zabawy?

Od około 9-10 miesiąca życia niemowlak zaczyna naśladować ruchy osoby dorosłej. Wówczas warto zacząć ćwiczyć z dzieckiem proste zabawy z pokazywaniem. Niemowlaki z radością odkrywają nowe kształty, konsystencje i faktury, a miękkie gryzaki, ściereczki czy drewniane łyżki z pewnością wzbudzą zainteresowanie młodego człowieka. Nieco później, bo po pierwszych urodzinach, maluch staje się świadomy, w jaki sposób korzysta się z domowych sprzętów. To jest moment, w którym pociecha żywo zaczyna się interesować rzeczami, których używają rodzice, z zaangażowaniem naśladuje dorosłych i imituje codzienne czynności. Ponad wszystko najważniejsze jest tutaj zainteresowanie ze strony opiekuna. Dziecko szuka atencji, bo dzięki okazanemu zainteresowaniu i wsparciu buduje poczucie własnej wartości, czuje się szczęśliwe i kochane. Nie ma więc nic dziwnego, że maluch chciałby towarzyszyć mamie w każdej chwili, także podczas porannej kawy. Jeśli nie chcemy podawać dziecku naczyń z porcelany, możemy zastąpić je tymi przeznaczonymi dla dzieci. Z pomocą przychodzą również zabawki edukacyjne. Muzyczny kubeczek kawy Fisher-Price to rozwiązanie, które sprawdzi się w domu, w podróży i na spacerze. Uwadze malucha nie umkną kolorowe światełka i wesołe piosenki, które wprowadzą dziecko w świat liter oraz przyciski i obrotowa kuleczka, dzięki którym dziecko ćwiczy zręczność.

Zabawa w kuchni

Dzieci nierzadko mówią „mamo, chcę być taka/taki ja ty” i z pełnym zaangażowaniem chcą uczestniczyć w pracach domowych. Jeśli twojemu dziecku sprawia przyjemność wspólne gotowanie i przygotowywaniu posiłków, to wspaniała wiadomość, bo kreatywnie spędzony czas wzmacnia relacje, buduje w dziecku poczucie własnej wartości i sprawia, że maluch czuje się bezpiecznie. Przy okazji realizacji codziennych zadań wdrażamy smyka w świat domowych obowiązków, rytuałów i drobnych obowiązków z życia. Podczas wspólnych zajęć w kuchni dziecko ćwiczy sprawność manualną, rozwija precyzję ruchów, kształtuje wyobraźnię, uwagę i wytrwałość. Zgłębia umiejętność pokonywania przeszkód i rozwiązywania problemów. Nawet najprostsze czynności jak przesypywanie makaronu, mieszanie, lepienie jest dla dziecka zdaniem ogólnorozwojowym. Podczas wspólnego gotowania dziecko ćwiczy sprawność manualną, rozwija precyzję ruchów, kształtuje wyobraźnię, uwagę i wytrwałość. Zdobywa umiejętność pokonywania przeszkód i rozwiązywania problemów. Zatem warto sprawić szkrabowi jego pierwszy własny sprzęt kuchenny, np. edukacyjny Mikser Malucha z linii "Ucz się i śmiej!". Maluch, niczym szef kuchni, będzie mógł samodzielnie przygotować „posiłki”. Zabawka zareaguje dźwiękiem, światełkami, muzyką i wypowiedziami, gdy dziecko włoży do środka produkty. Wesołe piosenki i nagrania w języku polskim wprowadzają dziecko w świat liter, cyfr i kolorów. Mikser pozwala dziecku uczestniczyć w czynnościach, które wykonuje rodzic i korzystać z nieocenionej wartości wspólnie spędzonego czasu, ale bez konieczności używania domowych sprzętów, które nie są dostosowane do użytku dla dzieci.

Fisher-Price przygotował całą gamę zabawek z serii „Ucz się i śmiej”, które świetnie zastępują domowe przedmioty. Z szerokiej oferty możemy wybrać m.in. muzyczny odtwarzacz, interaktywny pilot, smartfon, tablet czy nawet smartwatch i kluczyki.

Rozwój dziecka przez zabawę

Dzieci to mali odkrywcy. Uwielbiają się uczyć i poznawać otaczający je świat. Chętnie sięgają po przedmioty codziennego użytku typu pilot od telewizora, klucze czy telefon. Warto wykorzystać każdą okazję na rozmowę i wyjaśnienie co i do czego służy. Nawet jeśli dziecko jeszcze nie mówi, to już próbuje rozumieć i zapamiętywać słowa. Z pozoru nieciekawe rzeczy, okazują się dla dziecka najlepszą edukacyjną zabawką, dzięki której umysł i intelekt dziecka się rozwija. Choć nie zawsze są to rzeczy bezpieczne i warto znaleźć dla nich alternatywę. W takiej sytuacji również można skorzystać z zabawek, które imitują oryginalne przedmioty. Bo ileż radości będzie miało dziecko, jeśli tata lub mama zabiorą je na wspólne robienie zdjęć, gdzie dorosły będzie miał swój aparat, a dziecko, np. swój Wesoły aparat fotograficzny. Fundując dziecku jego własne gadżety, z pewnością sprawisz mu przyjemność i zachęcisz do nauki przez zabawę. Największą wartością jest w tym wspólnie spędzony czas, kiedy dziecko uczy się funkcjonować w społeczeństwie i tworzyć relacje z innymi.

Codziennych rytuałów i obowiązków życia dziecko uczy się każdego dnia. Także wtedy, gdy rodzice mają tzw. home office. Gdy dziecko domaga się atencji i najchętniej nie odstąpiłoby rodzica na krok, warto wytłumaczyć dziecku czym jest praca i starać się opowiadać o tym słowami, które dziecko zna i rozumie. Czas zdalnej pracy można również wykorzystać na naukę przez zabawę za pomocą interaktywnego tabletu czy laptopa malucha, dzięki któremu dziecko będzie mogło naśladować zachowania dorosłych. Podczas domowej „pracy” uczyć się liter, cyfr, kształtów, kolorów i rozwijać koordynacje ręka-oko za sprawą rozmaitych przycisków do przesuwania i wciskania.

Bawimy się w dorosłego - zobacz wideo:

"Bawimy się w… dorosłego", reporter: Małgorzata Fall

Zobacz też:

Rozgadane zwierzaki niosą radość najmłodszym!

Niedługo sam ci to powiem! Jak wspomóc rozwój mowy u dziecka?

Nauka, literek, cyferek, kształtów - jaki czas jest na to najlepszy


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
72
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0