Od lat to bawełna uważana jest za najlepszą i najzdrowszą tkaninę – także dla dzieci. Jednak ostatnio coraz więcej mówi się o tkaninie bambusowej, która przedstawiana jest jako poważna konkurencja dla bawełny. Czy warto zdecydować się na wybór tkaniny bambusowej i czy jej reklamowane, cudowne właściwości mają potwierdzenie w rzeczywistości?
Z tkaniny bambusowej można uszyć właściwie wszystko: ubrania, bieliznę, pościel, ale także kocyki, pieluszki, otulacze czy śpiworki. Jest szczególnie popularna wśród mam, które szukają dla swoich pociech jak najlepszych produktów. Trend na tę tkaninę podyktowany jest przede wszystkim faktem, że trudno jest obecnie znaleźć materiał dobrej jakości, naturalny, zdrowy, wyprodukowany w ekologiczny sposób.
Tkanina bambusowa dla dzieci
Wybór odpowiedniego materiału jest szczególnie istotny w przypadku dzieci – ich delikatna i wrażliwa skóra powinna mieć kontakt tylko z bezpiecznymi, naturalnymi tkaninami. Tymczasem zdarza się, że producenci, głównie z oszczędności, wytwarzają ubrania z tkanin sztucznych lub dodają do bawełny rozmaite domieszki, które obniżają jakość produktu. Bez uważnego czytania metek ani rusz – sztuczne tkaniny potrafią świetnie „udawać” te naturalne.
Alternatywą dla bawełny może być właśnie tkanina bambusowa, która ostatnio zyskuje na popularności. Jest bardzo delikatna i przyjemna dla skóry, nawet tej dziecięcej, dlatego świetnie nadaje się do produkcji ubrań, pieluszek, kocyków czy pościeli.
Co jeszcze czyni tkaninę bambusową dobrym materiałem dla dzieci? Ma właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu jest idealna na każdą porę roku – zimą pochłania wilgoć, izolując od niej skórę i zapewniając ciepło, a latem odprowadza pot i delikatnie chłodzi. Tkanina bambusowa ma także właściwości higroskopijne, co oznacza, że doskonale pochłania wodę – nawet o 60 proc. bardziej niż bawełna. Dlatego jest dobrym materiałem na pieluszki czy ręczniki.
Cennymi właściwościami tkaniny z bambusa są także przewiewność, miękkość oraz właściwości antystatyczne.
Wybierając produkty bambusowe, trzeba zwrócić uwagę na to, czy mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak międzynarodowy certyfikat OEKO-TEX Standard 100 lub polski Bezpieczny dla dziecka oraz Bezpieczny dla niemowląt.
Czy tkanina z bambusa jest naturalna?
Tkaninie z bambusa przypisuje się także szereg zalet – właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, ekologiczny proces produkcji, naturalność czy biodegradowalność. Informacje te są jednak jedynie sprytnym zabiegiem marketingowym i nie zawsze odpowiadają rzeczywistości.
Przede wszystkim tkaniny bambusowe nie są tkaninami pochodzenia naturalnego. Jak zatem są wytwarzane? Aby uzyskać włókno bambusowe, łodygi bambusa są rozdrabniane i rozpuszczane przy pomocy substancji chemicznych – dwusiarczku węgla i wodorotlenku sodu. Są to związki trujące. W procesie produkcyjnym uzyskuje się masę celulozową, z której z kolei formuje się nici bambusowe. Sposób produkcji jest bardzo podobny do tego, w wyniku którego uzyskuje się wiskozę – dlatego tkanina bambusa powinna być zaliczana do tkanin sztucznych, a nie naturalnych. Warto wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych zakazane jest używanie określenia „wykonane w 100% z bambusa” – producenci muszą opisywać swoje produkty jako „wiskoza z bambusa”.
Mity na temat właściwości tkaniny z bambusa
Powszechnie uważa się włókno bambusowe za ekologiczne. I rzeczywiście, częściowo tak jest. Przede wszystkim dlatego, że uprawa bambusa jest szybka, wydajna, nie wymaga żadnych chemicznych oprysków, dzięki czemu jest ekologiczna. Bambus urośnie na każdej glebie. Warto pamiętać jednak o tym, że sam proces pozyskiwania włókna bambusowego wykorzystuje silne środki chemiczne, nie jest zatem ekologiczny.
A co z właściwościami przeciwgrzybiczymi i antybakteryjnymi tkanin bambusowych? Bambus jako roślina rzeczywiście ma takie właściwości. To dzięki temu jego uprawa nie wymaga zastosowania środków chemicznych. Jednak cenne właściwości rośliny są niszczone w procesie produkcji włókna.
Zalety i wady tkaniny bambusowej
Wokół właściwości tkaniny bambusowej narosło sporo mitów, trudno jednak odmówić jej licznych zalet – jest przewiewna, delikatna i miękka, ma także wysoką chłonność i zdolności termoregulacyjne. Ma szerokie zastosowanie.
Z drugiej jednak strony jest mniej trwała niż bawełna, szybciej się niszczy, mocniej gniecie, a także dużo wolniej schnie. Odstraszyć może także jej wysoka cena. Decydując się na zakup tkaniny bambusowej, warto wziąć pod uwagę różne za i przeciw, sprawdzić, czy posiada odpowiedni certyfikat oraz to, gdzie i w jaki sposób została wyprodukowana.
Zobacz też:
Jak zrobić tablicę manipulacyjną dla dziecka w domu? Zobacz instrukcję
Jakie zabawki rozwijają u dziecka wyobraźnię i kreatywność?
Sukienka dla dziewczynki - jak wybrać tę idealną?
Zobacz video: Czy każdy trzylatek jest gotowy na odpieluchowanie?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto