Czy siedmioletnie dziecko jest już gotowe, by samodzielnie pójść do sklepu osiedlowego, do szkoły, pobawić się z kolegami na podwórku? Jaką dojrzałością powinni wykazać się nasi najmłodsi byśmy im na to pozwolili? Porozmawialiśmy o tym z psycholog dziecięcą Martą Bąkowską oraz adwokat Katarzyną Stopińską. Zobaczcie też eksperyment Michała Nobisa, który sprawdził, jak reagujemy na zagubione dziecko.
Z powodu zagrożenia koronawirusem zapadła decyzja o zamknięciu szkół i przedszkoli oraz odwołaniu zajęć na dwa tygodnie od poniedziałku, 16 marca 2020 roku. Dzieci i młodzież muszą pozostać w domach. Dla nich to również nowa sytuacja. Filip Chajzer postanowił sprawdzić, co o decyzji premiera Morawieckiego myślą uczniowie. Będą się uczyć w domach, czy przymusową przerwę od szkoły potraktują jako dodatkowe wakacje?
Coraz częściej rodzice karmią swoje dzieci przed ekranem telewizora, tabletu czy telefonu. Powszechnie wiadomo, że zajęty bajką maluch zje bez większego marudzenia cały posiłek. Czy jest to dobre rozwiązanie? O tym, jak prawidłowo karmić dziecko porozmawialiśmy z naszymi kulinarnymi i dietetycznymi ekspertkami, Anetą Kuroń i Agatą Ziemnicką.
Problemy związane ze smoczkiem dotyczą większości rodziców i ich pociech. Trudno jest sobie poradzić z jego odstawieniem bez zbędnego krzyku i płaczu dziecka. Kiedy można podawać dziecku smoczek, a kiedy tego nie robić? Jaką rolę pełni funkcja ssania? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z neurologopedą dr Mirą Rządzką.
Od kiedy dziecko widzi kolory, świat zaczyna być dla niego jeszcze bardziej interesujący. Odkrywanie go krok po kroku jest dla maluszka pasjonującym przeżyciem. Rodzice jednak często nie wiedzą, ile tak naprawdę ich pociechy są w stanie zobaczyć, z jakiej odległości i w jakich barwach.
Pielęgnacja zębów najmłodszych jest bardzo ważna. Niestety, stan uzębienia u wielu dzieci jest w opłakanym stanie. Kiedy umówić malucha na pierwszą wizytę u stomatologa i jak go do niej przygotować? W naszym studiu mówiła o tym dr Aleksandra Burczyńska.
Podczas gdy u dorosłych zazwyczaj jest to niewielka zmiana na ustach, u dzieci objawy opryszczki są zwykle o wiele groźniejsze. O tym jak przebiega ta choroba u najmłodszych pacjentów porozmawialiśmy z lekarzem Moniką Działowską.
Niektórzy rodzice chcieliby, żeby ich dzieci znały jak najwięcej języków obcych. Z tego powodu wysyłają swoje pociechy na dodatkowe lekcje, które niestety są często bardzo kosztowne. Dowiedz się, jak wesprzeć dzieci w nauce angielskiego.
W dobie rodzin patchworkowych coraz więcej dorosłych staje się rodzeństwem o wiele młodszych dzieci. Różnica wieku w dużym stopniu wpływa na to, jak będą kształtować się tego typu relacje. Dowiedz się, jak to jest mieć dużo młodsze rodzeństwo i jak budować z nim więź.
Niektóre dwulatki znają ledwie kilka słów albo nie mówią wcale. Inne zaczynają mówić zdecydowanie szybciej. Co świadczy o zaburzeniu mowy malucha? Kiedy rodzice powinni udać się do specjalisty? Pytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN, logopedę Annę Zając.
Procedura postępowania wcale nie jest taka prosta, zwłaszcza jeżeli robimy to po raz pierwszy. Jesteśmy pełni emocji i oczekiwań. Pedagog dziecięca dr Monika Just wyjaśniła, jak krok po kroku przejść przedszkolną rekrutację. Co zrobić w przypadku, kiedy nasze dziecko nie dostanie się do wybranej placówki?
Zdjęcie noworodka z niezadowoloną miną stało się prawdziwym hitem internetu. Fotografia została zrobiona tuż po porodzie. Maleńka dziewczynka wyglądała tak, jakby w pierwszych sekundach swojego życia była zła i sfrustrowana tym, co się wokół niej dzieje. Skąd taki wyraz twarzy? Czy noworodki potrafią kontrolować mimikę? O tym rozmawialiśmy z położną dr Moniką Jodłowską.
Wielu z nas ma problem z mówieniem o sobie w pozytywny sposób. To, jak o sobie myślimy, ma ogromną siłę. Znacząco wpływa na nasze codzienne nastawienie oraz sposób działania. O mocy pozytywnego myślenia rozmawialiśmy w naszym studiu.
-Chodzi o to, by przerwa i lekcja zaczynała się wyciszeniem – tłumaczy Aleksandra Stawicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu. Uczniowie nie usłyszą tam głośnego dzwonka, ale relaksacyjną muzykę. Jak jeszcze szkoła walczy z hałasem?
Statystyki pokazują, że około 5 proc. populacji jest bardziej zdolna od reszty ludzi. Każde dziecko rodzi się z pewnymi predyspozycjami, które wyróżniają je na tle innych. To, jak owe predyspozycje będą pielęgnowane, jest kluczowe dla jego przyszłości. Jak dostrzec u dziecka talent i w jaki sposób mądrze nim pokierować?
Żywieniową rewolucję przeszła Szkoła Podstawowa nr 3 w Leżajsku. Jedzenie na tamtejszej stołówce jest pyszne i zdrowe. Jak udaje się wyczarować takie cuda? W czym tkwi sekret kuchni? Przepis na sukces zdradziła nam intendentka Małgorzata Mazur.
Galaktyki, gwiazdy neutronowe czy białe karły - mali wykładowcy mają wiedzę, której może im pozazdrościć niejeden dorosły. Polska Akademia Dzieci to miejsce, w którym najmłodsi dzielą się umiejętnościami i prezentują swoje pasje. Jak im idzie? Zobaczcie sami.
- Przy pierwszym dziecku byłam taka roztkliwiona, spałam z nim do momentu, póki nie urodził się drugi – wspomina Marta Lech-Maciejewska. Spanie z dzieckiem to trudny i zdaniem wielu młodych rodziców nierozwiązywalny problem, bo jak się już zacznie spać z maluchem, bardzo ciężko je od tego odzwyczaić. Swoimi doświadczeniami podzieliły się z nami: Agnieszka Stefaniuk, mama siedmiorga dzieci, wyżej wspomniana Marta, mama dwojga dzieci oraz psycholog dziecięca Marta Bąkowska.
Zabieg trzeba wykonać pod narkozą – to zdanie, które wielu rodzicom mrozi krew w żyłach. Znieczulenie ogólne u dziecka to stresujący moment, ale niekiedy jest konieczne. Czy jest to rozwiązanie bezpieczne? Kiedy można je stosować? Wszelkie wątpliwości rozwiała w naszym studiu anestezjolog, prof. Alicja Ambroziak.
Szczerość jest dla dzieci rzeczą całkowicie naturalną, jednak potrafi doprowadzić do dość niezręcznych sytuacji. Znajomość panujących norm społecznych wzrasta z czasem, a początki bywają kłopotliwe, szczególnie dla rodziców. Jak nauczyć dziecko, kiedy powinno zachować swoje myśli dla siebie?
Wysyłamy dzieci na lekcje tańca, języków obcych czy zajęcia sportowe. Jednocześnie zapominamy o umiejętnościach, które pozwolą im zadbać o oszczędności i wydatki. O edukacji finansowej najmłodszych rozmawialiśmy z Angeliką Talagą, neuropedagogiem i przedsiębiorcą.
Dla wielu osób rozmowa o śmierci, chorobie czy tęsknocie stanowi stresujące i nieprzyjemne doświadczenie. Mimo że sprawy te stanowią integralną część życia człowieka, budzą w nas wiele emocji i nerwów. Kwestie, które bywają trudne dla dorosłych, są często kompletnie niezrozumiałe dla dzieci. Dowiedz się, jak o nich rozmawiać z najmłodszymi.
Sen stanowi podstawę prawidłowego rozwoju, dlatego zakup materaca odpowiedniego dla małego dziecka to ogromne wyzwanie. Sklepy oferują tak wiele różnego rodzaju produktów, że nie sposób się w nich wszystkich połapać. Ekspert wyjaśnił, czym kierować się w wyborze materaca dla dziecka.
Ewa Frej jest mamą sześciorga dzieci. Jedno z nich, Leon, cierpi na porażenie mózgowe. Na blogu kobieta pokazuje życie wielodzietnej rodziny i udowadnia, że może być ona fantastycznie zorganizowana. Prowadzi też zbiórkę pieniędzy na rehabilitację i leczenie chorego syna. Sprawdźcie, jak można pomóc.
Plan daltoński uczy dzieci samodzielności i odpowiedzialności za swoje działania i pobudza do kreatywności. O tym, na czym konkretnie polega ten sposób nauki porozmawialiśmy z psycholog Aleksandrą Piotrowską oraz nauczycielką Wioletą Adamską, która wprowadziła plan daltoński do swojej klasy oraz
Wychowanie dzieci to ogromne wyzwanie i niemały wysiłek. Maluchy bywają nieposłuszne, rozrabiają i nie słuchają dorosłych. Zrezygnowani i zmęczeni rodzice w takiej sytuacji często robią krok w tył i obrażają się na swoją pociechę. Czy to dobra metoda wychowawcza? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem dziecięcym.
Probiotyki to nic innego jak żywe szczepy bakterii, które uzupełniają korzystną dla zdrowia florę w jelitach. Czy podawanie ich dziecku jest dobrym pomysłem? Jeśli tak, to kiedy to robić? O tym rozmawialiśmy z profesor Hanną Szajewską, pediatrą i kierownikiem Kliniki Pediatrii WUM.
Dziecko ma potrzebę. Czy tata z córeczką powinien skorzystać z damskiego czy męskiego WC? A co ma zrobić mama z synkiem? Z tym problemem mierzy się wielu rodziców. Jak radzą sobie z nim nasi goście?
Kiedy jest odpowiedni czas, by po raz pierwszy pojechać z dzieckiem na narty? I jak je do tego zachęcić? -Dzieci muszą wiedzieć, że te narty nie są jakimś przymusem, bo tata zostawia na stoku i one muszą uczyć się jeździć – przekonuje instruktorka narciarstwa.
Jak uczyć dzieci religii i tego, że istnieje wiele kultur? Jak wychowywać je w duchu tolerancji? Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć z naszymi gośćmi: psychologiem, nauczycielką religii oraz mamą dwójki dzieci, które świadomie zdecydowały, że chcą być ochrzczone.