W wielu szkołach nie obowiązują mundurki. Jak zatem ubrać dziecko do szkoły, aby było schludnie, niedrogo, ale też i modnie? Swoje propozycje w Dzień Dobry TVN pokazała stylistka Ewelina Rydzyńska. Który z tych zestawów był najdroższy?
W wyniku strzelaniny, do jakiej doszło w szkole średniej na Florydzie zginęło 17 osób. Sprawcą tej masakry był 19-letni Nicolas Cruz. Tymczasem w sieci pojawia się coraz więcej zdjęć, na których widać, jak dzieci strzelają z broni na strzelnicy. Czy w Polsce korzystanie ze strzelnicy przez osoby poniżej 18. roku życia jest legalne? Czy można wyczuć, kiedy dzieciak o zwichrowanej osobowości sięgnie po broń i zabije kogoś? O zagrożeniach związanych z dostępem dzieci do broni mówili w Dzień Dobry TVN: prof. Piotr Girdwoyń z Katedry Kryminalistyki UW i psycholog Justyna Korzeniewska.
Zgodnie z nową podstawą programową, w liceach ogólnokształcących i technikach został zwiększony tygodniowy wymiar godzin historii (z 2 do 8) realizowanych w zakresie podstawowym. Zmiany te są krytykowane. Za co? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Igą Kaźmierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji i nauczycielem historii Jackiem Staniszewskim.
Okazuje się, że aż 9 proc. rodziców podaje dzieciom zioła w wieku 1 miesiąca. Koper włoski, który rodzice podają na kolki i problemy trawienne dziecka, zawiera spore ilości estragolu, co może podwyższać stężenie estrogenów we krwi dzieci. Z kolei mięta pieprzowa przez dużą zawartość mentolu, może wywoływać odruchowy skurcz krtani i zatrzymanie oddechu u dzieci. Czym w takim razie poić dziecko? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyk Annę Radowicką.
Podobno czekają nas zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowelizacja przepisów ma dotyczyć bezpieczeństwa dzieci, które będą miały obowiązek jeździć na rowerze w kasku. Czy jest to dobry pomysł? Czy kask faktycznie wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Adama Sobieraja, z Fundacji Drogi Mazowsza oraz Karola Mocniaka z Organizacji Miasto dla Rowerów.
W ponad 70 proc. gmin w całej Polsce brakuje instytucji opieki dla dzieci do lat trzech. Czy 2018 rok przyniesie poprawę i w Polsce będzie wreszcie więcej żłobków? Czy jest program "Maluch Plus"? Jak wygląda rekrutacja do żłobków i kto ma szansę na dodatkowe punkty podczas naboru?
Dzieci korzystające z mediów społecznościowych są szczególnie narażone na ataki pedofilów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy dzieciom siłę, aby zapytać, jaki jest schemat działania pedofilów i jak uchronić przed nimi nasze pociechy. Po czym poznać, że dziecko padło ofiarą pedofila?
Kilkuset osobom podano szczepionki, które były przechowywane w temperaturze wyższej niż zalecana. Czy były one bezpieczne dla zdrowia i skuteczne? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: Głównego Inspektora Sanitarnego Marka Posobkiewicza i lekarza rodzinnego dra Michała Sutkowskiego.
Obowiązki domowe powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Jakie zatem zadania mogą wykonywać dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym? Jak zachęcić je do pomocy w domu? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcą Moniką Perkowską.
Jak przekonać dzieci, żeby nas słuchały, nawiązać z nimi dialog, zaprosić do zabawy i współpracy? Jak oszczędzić dzieciom zdenerwowania, a sobie frustracji? Gościem Dzień Dobry TVN była dziś Joanna Faber, współautorka książki, w której rodzice znajdą życiowe rady, które pomogą im w codziennym życiu z maluchem.
Amerykańska Akademia Pediatrii wydała nowe zalecenie dotyczące diety dzieci. Okazuje się, że dzieciaki poniżej trzeciego roku życia nie powinny pić soków. Dlaczego? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyk Annę Radowicką.
Wielu rodziców zastanawia się, jaka jest idealna różnica wieku między rodzeństwem. Rzeczywiście jest taka? Jak spora i mała różnica wieku wpływają na relacje między rodzeństwem? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karoliną Hołowczyc, Gają Kuroń i psycholog Ewą Jarczewską-Gerc.
10-miesięczna Antosia urodziła się z szeregiem wad genetycznych. U dziewczynki nie wykształciła się m.in. kość krzyżowa. Następstwem tego było odłączenie się bioder, koślawość kolan i powykręcane stopy. Tosia może nigdy nie stanąć na nogach. Ale jej bliscy rozpoczęli walkę o to, by jednak kiedyś stanęła na własnych nogach. Mamie Tosi Martynie Murczak udało się spotkać z wybitnym specjalistą z Florydy dr Paley'em, który specjalizuje się się w wydłużaniu nowatorskimi metodami. Wtedy usłyszała, że jest nadzieja dla jej córki. Tosię czeka kilka kosztownych operacji. Pierwsza operacja zaplanowała została na czerwiec 2018 roku. Ale do przeprowadzenia zabiegu i zorganizowania wyjazdu potrzeba miliona złotych. Pomóżmy Tosi stanąć na nogi!
Coraz większą popularność zyskuje trening siłowy dla dzieci. Czy dziecko na siłowni to dobry i odpowiedzialny pomysł? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy trenera Piotra Maruszewskieg, według którego trening siłowy dziecka poprawia wydajność i wpływa na przyrost siły. Jest też bazą dla innych dyscyplin. W jakim wieku dziecko może rozpocząć trening z ciężarami i z jakim obciążeniem może ćwiczyć?
Pewna mama kazała dokładać się do czynszu swojej 5-letniej córce. Jej metoda wychowawcza spotkała się zarówno ze słowami uznania, jak i z negatywnym odbiorem. O opinię zapytaliśmy Angelikę M. Talagę. Ekspert zakresu intelektualnego rozwoju dzieci była dziś gościem w studiu Dzień Dobry TVN. Okazuje się, że edukacja finansowa dziecka powinna rozpocząć się już od drugiego roku życia. Dlaczego tak wcześnie i na czym ma polegać? Jak nauczyć dziecko wartości pieniądza?
Jak można zachęcić dziecko do jedzenia? Jak poradzić sobie z niejadkiem? Czym jest taktyka "trzech P"? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dietetyczką i psycholożką Zuzanną Antecką.
Zapadł wyrok w sprawie nastolatek z Gdańska, które brutalnie pobiły koleżankę. Sąd skazał cztery z nich na pobyt w ośrodkach wychowawczych, jedną z nich na pobyt w ośrodku poprawczym oraz trzy z nich na dozór kuratorski.W czasie ogłaszania wyroku dziewczyny bezczelnie się śmiały. Czy wyrok był zasadny? Jaki jest procent dzieci, które trafiają do ośrodków poprawczych i faktycznie przechodzą reedukację? Czy tego typu ośrodki są wylęgarnią młodocianych przestępców? Gościem Dzień Dobry TVN była kryminolog dr Dagmara Woźniakowska-Fajst.
Cukier w diecie dziecka to dość sporny temat. Dawać, ograniczać czy całkowicie wyeliminować z jadłospisu? Tym bardziej, że do trzeciego roku życia nawyki żywieniowe kształtują się najbardziej. Według dietetyczki Anny Radowickiej, która odwiedziła studio Dzień Dobry TVN, najważniejsze jest to, by nie budować emocji wokół jedzenia. Co to znaczy?
W czterech województwach rozpoczęły się ferie zimowe. Nie wszystkie dzieci wyjeżdżają w tym czasie na narty. Jak kreatywnie wykorzystać ten okres? O grach i zabawach angażujących całą rodzinę opowiedziała Magdalena Kordaszewska, ekspert do spraw zabawek.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski aż 90 proc. ankietowanych nauczycieli zadeklarowało, że na lekcjach korzysta z technologii cyfrowych, natomiast połowa uczniów twierdzi, że w ich szkole na lekcjach nie są one stosowane. A jak jest według gości Dzień Dobry TVN: nauczycielki roku 2017 Marty Florkiewicz-Borkowskiej, eksperta z Instytutu Badań Edukacyjnych prof. Krzysztofa Biedrzyckiego oraz dziennikarza i nauczyciela historii Jana Wróbla? Co uczniom i nauczycielom dają nowoczesne technologie?
Lekarze z Instytutu Matki i Dziecka biją na alarm - nastolatki mają zaburzenia odżywiania, słabą kondycję psychiczną i za mało ćwiczą. Z tego też powodu powstał projekt "Zdrowa Ja", który ma pomóc 1200 dziewczętom zmienić złe przyzwyczajenia. Nastolatki biorące udział w programie otrzymały opaski monitorujące m.in. aktywność fizyczną i sen. O zaletach projektu mówiła w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięca Joanna Żawakowska. Naszego gościa zapytaliśmy również, co w przypadku dzieci i nastolatek może wpływać na poczucie własnej wartości i jak rodzice mogą wzmacniać u swoich pociech wiarę w siebie.
Dlaczego dzieci nie przesypiają całej nocy? Czy można dziecko tego nauczyć? Jak dostosować się do rytmu dobowego dziecka? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego, autora wielu publikacji na temat wspomagania rozwoju dziecka.
Czasami dostajemy z liścia, czasami z pięści, a czasami po prostu ot tak. Czy w ten sposób małe dziecko chce zwrócić na siebie uwagę rodzica? - Miejmy świadomość, że u maluszków umiejętność wywijania czterema kończynami jest umiejętnością gotową od momentu narodzin. I bardzo często po prostu znajdujemy się na trasie tego dziecięcego wymachiwania - mówiła w Dzień Dobry TVN psycholog Aleksandra Piotrowska. Co robić, gdy dwulatek lub trzylatek nas bije?
W Krakowie mieszka 5-letni Arek, który na wózku inwalidzkim pokonał 18-kilometrową trasę z Zakopanego do Morskiego Oka. Wiele osób, które usłyszało o jego wyczynie stwierdziło, że chłopiec "zawstydził turystów" wjeżdżających na górę dorożkami. Bardzo się zmęczył podczas tego spaceru? Kto wpadł na pomysł, żeby podjąć takie wyzwanie? Jakiego kolegę zyskał chłopiec po tym wyczynie? Z Arkiem i jego mamą rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
O tym, jak zrozumień nastolatka rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Ewą Jarczewską-Gerc, psychologiem z SWPS oraz z dziennikarką Odetą Moro, mamą 15-latki. Co zrobić, kiedy dziecko zaczyna się buntować, staje się nieznośne i pyskuje rodzicom?
Statystyki są niepokojące - w 2017 roku zaginęło aż 8 tys. młodych ludzi poniżej 18. roku życia. Jakie są tego przyczyny? Co zrobić, kiedy zniknie dziecko? Zapytaliśmy o to Izabelę Jezierską-Świergiel z Fundacji ITAKA.
W wakacje lekarz Robert Szlęk zachorował na ostrą białaczkę szpikową. Jego stan szybko się pogarszał. Rodzina szukała dawcy w bazach, ale ze względu na rzadki genotyp Pana Roberta znalezienie bliźniaka genetycznego mogło się nie powieść. Wtedy żona lekarza Monika i ich 7-letnia córka Matylda, razem z fundacją DKMS, nagrały wzruszający spot mający zachęcić ludzi do rejestrowania się w bazie. Na spot zareagowało bardzo wiele osób. Niedawno fundacja DMKS poinformowała, że system znalazł dawcę dla chorego. Kiedy będzie przeprowadzony przeszczep? O przeprowadzonej akcji i walce o zdrowie Pana Roberta reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z jego żoną i córką.
Rozstanie rodziców to bardzo trudne wydarzenie dla każdego dziecka, szczególnie w Święta. Co mogą zrobić rodzice, by dziecko faktycznie mogło poczuć świąteczny klimat i dobrze wspominać te wyjątkowe dni w roku? Spytaliśmy o to psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.
W internecie czyha na dzieci wiele niebezpieczeństw, mogą być np. uwodzone przez dorosłych oraz nakłaniane do tworzenia i przesyłania materiałów o charakterze erotycznym. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy koordynatora akcji "Uważni rodzice" Łukasza Wojtasika, aby zapytać, jakie dzieci są podatne na tego typu relacje, jak być uważnym rodzicem i nie pozwolić, aby dziecko padło ofiarą internetowego uwodziciela.
Na początku tego roku w Krakowie zaginął chłopiec. Okazało się, że został porwany. Był przetrzymywany w bardzo złych warunkach. Wrócił do domu, kiedy rodzice - bez poinformowania policji o sprawie - zapłacili porywaczom kilka tysięcy euro. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy podkom. Dawida Marciniaka z Komendy Głównej Policji, aby powiedział, jak rodzina porwanej osoby powinna się zachować, czy porwania często kończą się śmiercią i jaka kara grozi za porwanie.