Odstawienie dziecka od piersi przebiega bardzo różnie. Jedne dzieci szybko godzą się ze zmianą sposobu karmienia, innym przychodzi to z dużym trudem. Zmiana sposobu karmienia niemowlęcia to ogromne wyzwanie dla mamy. Jak się przygotować do odstawienia dziecka od piersi?
Jak odstawiać dziecko od piersi?
Przede wszystkim matki decydujące się na odstawienie dziecka od piersi nie powinny robić tego z dnia na dzień. Taki proces musi być rozłożony w czasie.
Najkorzystniej rezygnować po kolei z karmień najmniej istotnych dla dziecka lub takich, które można zastąpić posiłkiem stałym. Nagłe zakończenie karmienia może być bogate w nieprzyjemne konsekwencje zarówno dla mamy, jak i dziecka.
– powiedział gość programu.
W jakich momentach nie powinniśmy decydować się na odstawienie dziecka od piersi? Dziecka nie powinno odstawiać się od piersi w trudnych dla niego momentach np. kiedy jest chore, kiedy ząbkuje lub w sytuacjach stresogennych.
Czy przestawiać dziecko z piersi na butelkę?
Odpowiedź w tym przypadku nie będzie jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku odstawiamy dziecko od piersi.
Po 6. miesiącu wystarczy zaproponować dziecku bidon. Tym sposobem można uniknąć kolejnego traumatycznego doświadczenia, mianowicie wyeliminowania butelki.
- tłumaczyła pani Agnieszka.
Jak zahamować laktację?
Mamy, które zmieniają sposób żywienia dzieci i rozciągają go w czasie, mają dużą szansę na to, że laktacja sama się wyciszy. Jest to najbezpieczniejsze i najzdrowsze rozwiązanie. Jeśli jednak nie możemy sobie na to pozwolić, laktację można hamować z zastosowaniem fitoterapii i farmakoterapii.
To, co my polecamy jako doradcy laktacyjni to odciąganie pokarmu do uczucia ulgi, bardzo pomocne będą zimne okłady na piersi czy fitoterapia.
Zobacz też:
- Jak uporać się z bliznami po cesarskim cięciu?
- Odparzenia skóry u niemowląt. Jak sobie z nimi radzić?
- Pomysły na spędzenie Sylwestra – dla singli, we dwoje, z dziećmi
Autor: Bernadetta Jeleń