Co to jest propriocepcja?
Propriocepcja, zwana również czuciem głębokim, to zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała, którego receptory znajdują się w ścięgnach, stawach i mięśniach. Zarówno czynne, jak i bierne stymulowanie czucia głębokiego pomaga w samoregulacji, relaksie i wyciszeniu. Zdenerwowanie pomoże opanować ściskanie i rozciąganie mięśni, siłowanie, przepychanie, dźwiganie i przeciskanie się, a także kołysanie się i bujanie.
Zdaniem Magdaleny Kordaszewskiej, terapeutki integracji sensorycznej, w każdym domu, nawet najmniejszym mieszkaniu, powinna znaleźć się huśtawka.
Zobacz także: Jak przebiega i dla kogo jest skierowana integracja sensoryczna?
Huśtanie wpływa na nasz zmysł grawitacji. Bujając się, potrafimy odciąć się od otaczających nas bodźców i skupić na własnym ciele
Stymulacja czucia głębokiego pomaga obniżyć poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu przy jednoczesnym podwyższeniu oksytocyny (hormonu miłości i ufności), serotoniny i dopaminy (hormonów szczęścia). W tym celu warto zapoznać się z ofertą pomocy sensorycznych, takich jak: deski do bujania, worki i pufy sensoryczne czy human bags, które pozwalają się zrelaksować i rozładować nadmiar emocji.
Pomoce sensoryczne dla każdego
Dzieci używają pomocy sensorycznych intuicyjnie, po przez zabawę. Obiekty sensoryczne wchodzą w interakcję z ciałem, a docierające do mózgu impulsy odprężają i przynoszą ulgę, zarówno nadwyrężonym nerwom, jak i mięśniom.
Zabawki sensoryczne wbrew pozorom nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Mogą z nich korzystać także dorośli, a nawet osoby starsze. Jak zauważyła terapeutka, wiele osób cierpi na deficyt dotyku, a pomoce sensoryczne są w stanie w jakimś stopniu wypełnić tę lukę. Stymulację taką uzyskać można chodząc na masaż, pływając, uprawiając sport czy podczas zajęć na siłowni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Muzyka wyciszy Twoje dziecko, ale też rozwinie w nim myślenie matematyczne
Tablica sensoryczna i ścieżka sensoryczna – jak przygotować je w domu?
Matka o atakach złości u dziecka: „Tylko spokój nas uratuje”
Autor: Agata Polak