Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Swoją wiedzą na ten temat w studiu Dzień Dobry TVN podzielił się z nami Łukasz Przechodzeń. Najpierw wozimy dziecko w przyczepce. Kolejnym etapem jest rowerek biegowy, a następnie rowerek z trzema lub czterema kółkami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupy roweru dla dziecka? Czy można kupić rower "na wyrost"? Pamiętajmy też, że kask jest elementem obowiązkowy. Dlaczego rodzice również powinni jeździć na rowerze w kasku?
Ustalając wysokość alimentów dla dziecka, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe rodziców. Co jeszcze? Czy alimenty obciążają po równo oboje rodziców? Co zrobić, kiedy nie zgadzamy się z oceną sądu? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła mec. Magdalena Wilk.
Wyciągi z fiołka trójbarwnego, zwanego również bratkiem są wykorzystywane w kuchni i kosmetyce. O właściwościach tej rośliny mówiła w Dzień Dobry TVN Agnieszka Cegielska.
Wśród dzieci i młodzieży dużą popularnością cieszą się patostreamerzy, czyli vlogerzy, którzy podczas przekazów na żywo promują patologiczne zachowania. Jakie? Ile na tym zarabiają? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę programu "Uwaga" Monikę Góralewską, która przygotowała materiał o jednym z polskich streamerów. Dlaczego zdecydowała się na to?
Czy można podać dziecku mleko roślinne? O zdanie zapytaliśmy dietetyk Annę Radowicką, która w studiu Dzień Dobry TVN wyjaśniła nam zawiłości związane z mleczna dietą małego dziecka. Wedle najnowszych badań zaleceń żywieniowych maluchom nie powinno podawać się napoju ryżowego ze względu na zawarty w nim arsen. Co z innymi napojami roślinnymi? Czy tego typu mleka mają wartości odżywcze?
Czy dzieci są rzeczywiście coraz bardziej obciążone obowiązkami? Czy są poddane presji sukcesu? Jak nauczyć je, dobrze wykorzystywać czas wolny, aby uniknąć "nicnierobienia" i połączyć przyjemne z pożytecznym? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Edytą Poncyliusz i dr Ewą Jarczewską-Gerc: "Jeżeli dziecko skupi się na wiedzy, na swoim rozwoju ono będzie szczęśliwe, natomiast jak będzie się skupiać na tym, żeby być najlepszym w klasie ... ta rywalizacja powoduje przemęczenie i później odbija się to na zdrowiu".
Rusza kampania Powiedzmy STOP szkolnej agresji, której celem jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży. Jej inicjatorem jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tej akcji. Jak - według niego - należy reagować na przemoc w szkole? Naszym gościem była również sędzia i społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka Anna Maria Wesołowska. Dlaczego dzieci stają się agresywne? Jaka sankcja karna grozi agresorowi?
Uczniowie pewnej szkoły w Polsce robiły zdjęcia nauczycielom, modyfikowały je i wrzucały do sieci. Dyrektorowi puściły nerwy, zabrał dzieciom telefony i wykasował z nich fotki. Czy jego zachowanie było dopuszczalne, czy może przekroczył granice? O zdanie zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN: dyrektora gabinetu Rzecznika Praw Dziecka Bartosza Sowiera i dyrektora jednej ze szkół w Łodzi Witolda Młynarczyka. Czy - według naszych gości - korzystanie przez uczniów z telefonów komórkowych w czasie pobytu w szkole powinno być ograniczone?
Plastyka należy do zajęć obowiązkowych w szkole podstawowej. Co dzieciom dają lekcje z plastyki? Jak wprowadzić dziecko, które nie ma zdolności plastycznych w świat kreacji? Czy rodzice powinni pomagać dzieciom wykonywać pracę domową z plastyki? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z artystką Joanną Sarapatą i pedagog Igą Kazimierczyk.
Kiedy ośmioletni Ignacy i czteroletni Antek dowiedzieli się o wojnie w Syrii, postanowili pomóc syryjskim dzieciom. Chcieli przekazać im swoje kieszonkowe. Ich mama, Agata Grabowska napisała o tym w mediach społecznościowych i do zbiórki jej synów przyłączyli się inni ludzie. Panią Agatę z synami gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Opowiedzieli nam o akcji, którą zapoczątkowali. Ile pieniędzy udało się im już zebrać? Na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze?
Na początku marca, w wyniku wybuchu gazu runęła kamienica w Poznaniu. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób, a 21 zostało rannych. Pan Marek Stanisławski własnymi rekami odkopał z gruzów swoją żonę Izabelę i córkę Zuzię. Jak czuje się teraz Zuzia, która po wybuchu przez kilka dni nie otwierała oczek ze strachu? Rodzina mieszka tymczasowo w hotelu. Na jaka pomoc mogą tu liczyć? Jak wygląda sprawa ze znalezieniem rodzinie owego mieszkania? Z rodziną Stanisławskich rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Joannę Startek, Zuzannę Ząbek, Jakuba Urbankiewicza, Mateusza Ząbka i Jakuba Startka. Grupa licealistów wymyśliła projekt, który ma zmotywować uczniów i studentów z Warszawy do poprawy społeczeństwa. Według naszych gości młodzi ludzie z Warszawy wychodząc z domu, spędzają czas w tych samych kawiarniach, a Warszawa ma tyle nowych i ciekawych miejsc! Licealiści chcą zachęcić do poznawania zupełnie nieznanych, oryginalnych przestrzeni. Narzędziem, które ma im pomóc rozwiązać problem jest wymyślona przez nich aplikacja. Na czym konkretnie ma polegać aplikacja? Jak wyglądają prace nad aplikacją? Zachęcamy Was też do wsparcia licealistów. Wystarczy wejść na: https://wspieram.to/miedzynami i wesprzeć projekt.
Kilka miesięcy temu 19-letni Dominik K. pchnął nożem partnera matki, a ją samą poważnie ranił nożem w brzuch. Następnie wykonał telefon: "Babciu, pozabijałem ich". Sam też wezwał policję. Babcia Dominika chce uniewinnienia swojego wnuka. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Zbigniewa Nęckiego, psychologa społecznego. Okazało się, że chłopak był w domu ofiarą przemocy. Jego własna matka okradała go, by zdobyć pieniądze na alkohol. Czy agresja ze strony najbliższych osób może być wyjaśnieniem zachowania nastolatka?
Zaburzenia snu u dzieci to coraz bardziej powszechny problem. Z czego mogą wynikać? Co zrobić, by dziecko nie miewało problemów z zaśnięciem? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN pediatrę Ewę Miśko-Wąsowską.
Wiele dzieci marzy o zdobyciu popularności w internecie, niektórym z nich to się udaje. Jak "lajki" i "kliknięcia" wpływają na ich psychikę? Jak powinien zachować się rodzic, którego dziecko robi karierę w sieci? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Aldoną Zdrodowską.
Zbyt ciężkie plecaki szkolne narażają zdrowie naszych dzieci na szwank, w najbardziej newralgicznym momencie - kiedy kształtuje się prawidłowa postawa. Duże obciążenie, przekraczające 10% masy ciała, wpływa negatywnie na kręgosłup, kolana i stopy uczniów. O tym jak walczyć z tym problemem i dlaczego plecaki na kółkach nie są jego rozwiązaniem opowiedziały nam w studiu Dzień Dobry TVN: Agnieszka Łesiuk, kampania Lekki Tornister i Magdalena Różczka, mama 9 letniej Wandy i 4 letniej Heleny, aktorka oraz ambasadorka kampanii Lekki Tornister.
Jakiś czas temu, Internet obiegło nagranie ukazujące 3-letniego chłopca, który krzyczał w samolocie nieprzerwanie przez osiem godzin lotu. O możliwych przyczynach histerycznego zachowania dziecka porozmawialiśmy z naszymi gośćmi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Martę Żysko-Pałubę oraz otolaryngologa dr Tomasza Brodę. Okazuje się, że dzieci podczas lotu często uskarżają się na problemy z uszami. Wynika to ze zmiany ciśnienia. Jak złagodzić te dolegliwości? Czy taka sytuacja może być dla dziecka niebezpieczna? Jak przygotować się do podróży samolotem z małym dzieckiem?
W 2016 roku grupa Czeczenów, która przed reżimem szukała schronienia w Europie, utknęła na dworcu w Brześciu. Większość z nich to były kobiety i dzieci. Polska straż graniczna odmawiała im wjazdu do naszego kraju, jednak po wielu staraniach większość rodzin znalazła się w Polsce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Martę Piegat-Kaczmarczyk i Społecznego Doradcę Rzecznika Praw Dziecka Marka Konopczyńskiego, aby zapytać, z jakimi traumami i problemami zmagają się te rodziny.
Mestosław rzucił pracę w korporacji, by za pomocą videobloga edukować w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z narkotykami. Kto reaguje na jego filmy? Skąd czerpie wiedzę na temat narkotyków? Obok Mestosława na kanapie Dzień Dobry TVN usiadł socjolog prof. Mariusz Jędrzejko. Zapytaliśmy go, jak powinna wyglądać edukacja antynarkotykowa.
W miniony weekend gdańscy policjanci znaleźli na przystanku autobusowym wyziębionego i pijanego 13-latka. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy terapeutę uzależnień Roberta Rutkowskiego, aby zapytać, dlaczego dzieci sięgają po napoje wyskokowe i jak alkohol wpływa na mózg nastolatka.
Każdy rodzic chce, by jego dziecko było do niego podobne. Dla każdej mamy i taty jego własny dziecko jest najpiękniejsze na świecie. Niestety zdarza się tak, że dziecko nie spełnia oczekiwań rodziców. Ma nie taki kolor włosów, jest nieładne lub niezbyt inteligentne. Dziecko słysząc to, czuje się odrzucone, traci poczucie własnej wartości. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy rodzice porównują swoje dzieci do innych dzieci bądź do ich rodzeństwa. Często robią to zupełnie nieświadomie. Uczymy przez to dzieci rywalizacji. Jak to zmienić? Jak motywować malucha i sprawić, by jego samoocena była wysoka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę i mamę trójki dzieci Monikę Mrozowską oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską.
W ostatnim roku liczba adopcji zagranicznych spadła od ponad 60 proc. Powodem są zaostrzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kryteria względem par z zagranicy. Czy ograniczenie adopcji zagranicznych to dobry pomysł? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z prezes Fundacji Po Adopcji Magdaleną Modlibowską.
Sara urodziła się z wadą genetyczną, która objawia się dysmorfią twarzy, zaburzeniami wzrostu kończyn górnych i dolnych oraz dużą głową. Kończyny Sary każdego roku są wydłużane. Po każdym wydłużaniu kończyn dziewczynka przechodzi rehabilitację. Dziesięciolatka, gdy dorośnie, chce być lekarzem i pomagać innym. Bardzo lubi też gotować, a jej ulubionym programem jest "MasterChef Junior". Uczestnicy tego programu przygotowali dla niej niespodziankę.
W wielu szkołach nie obowiązują mundurki. Jak zatem ubrać dziecko do szkoły, aby było schludnie, niedrogo, ale też i modnie? Swoje propozycje w Dzień Dobry TVN pokazała stylistka Ewelina Rydzyńska. Który z tych zestawów był najdroższy?
W wyniku strzelaniny, do jakiej doszło w szkole średniej na Florydzie zginęło 17 osób. Sprawcą tej masakry był 19-letni Nicolas Cruz. Tymczasem w sieci pojawia się coraz więcej zdjęć, na których widać, jak dzieci strzelają z broni na strzelnicy. Czy w Polsce korzystanie ze strzelnicy przez osoby poniżej 18. roku życia jest legalne? Czy można wyczuć, kiedy dzieciak o zwichrowanej osobowości sięgnie po broń i zabije kogoś? O zagrożeniach związanych z dostępem dzieci do broni mówili w Dzień Dobry TVN: prof. Piotr Girdwoyń z Katedry Kryminalistyki UW i psycholog Justyna Korzeniewska.
Zgodnie z nową podstawą programową, w liceach ogólnokształcących i technikach został zwiększony tygodniowy wymiar godzin historii (z 2 do 8) realizowanych w zakresie podstawowym. Zmiany te są krytykowane. Za co? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Igą Kaźmierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji i nauczycielem historii Jackiem Staniszewskim.
Okazuje się, że aż 9 proc. rodziców podaje dzieciom zioła w wieku 1 miesiąca. Koper włoski, który rodzice podają na kolki i problemy trawienne dziecka, zawiera spore ilości estragolu, co może podwyższać stężenie estrogenów we krwi dzieci. Z kolei mięta pieprzowa przez dużą zawartość mentolu, może wywoływać odruchowy skurcz krtani i zatrzymanie oddechu u dzieci. Czym w takim razie poić dziecko? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyk Annę Radowicką.
Podobno czekają nas zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowelizacja przepisów ma dotyczyć bezpieczeństwa dzieci, które będą miały obowiązek jeździć na rowerze w kasku. Czy jest to dobry pomysł? Czy kask faktycznie wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Adama Sobieraja, z Fundacji Drogi Mazowsza oraz Karola Mocniaka z Organizacji Miasto dla Rowerów.
W ponad 70 proc. gmin w całej Polsce brakuje instytucji opieki dla dzieci do lat trzech. Czy 2018 rok przyniesie poprawę i w Polsce będzie wreszcie więcej żłobków? Czy jest program "Maluch Plus"? Jak wygląda rekrutacja do żłobków i kto ma szansę na dodatkowe punkty podczas naboru?
Dzieci korzystające z mediów społecznościowych są szczególnie narażone na ataki pedofilów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy dzieciom siłę, aby zapytać, jaki jest schemat działania pedofilów i jak uchronić przed nimi nasze pociechy. Po czym poznać, że dziecko padło ofiarą pedofila?