Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Pakosińska. Aktorka opowiedziała, jakie książki czyta jej 11-letnia córka. Dlaczego Katarzyna podsuwa Mai zwłaszcza polską literaturę? I co było bodźcem do napisania własnej książki dla dzieci?
Kolejną bohaterką cyklu "Niedoskonała mama" jest Kinga Szulc - mama Toli i Tymka. Zgłosiła się do nas, ponieważ jest bezsilna wobec zachowania swojego dwuletniego synka, który zaczął dokazywać. Objawia się to tym, że chłopiec lubi stawiać na swoim, a w czasie zabawy bije swoją straszą siostrę. Psycholog Karina Mucha wytłumaczyła nam skąd się bierze brak harmonii między rodzeństwem. Jak rodzice powinni reagować, kiedy młodsze dziecko bije starsze? Kingę Szulc i jej dzieci oraz Karinę Muchę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Okazało się również, że rozmowa z Dorotą i Marcinem ma działanie moczopędne ;)
Im szybciej zapanujesz nad wiarą swojego dziecka, tym trudniej mu będzie zejść z tej drogi. Taką zasadą w wychowaniu dzieci kierują się Żydzi. Jak Katolicy powinni budować wiarę w swoim dziecku, by nie spowodować jego zniechęcenia do instytucji Kościoła? Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko nie che iść z nami na Mszę Świętą? Odpuścić, a może zmusić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Małgorzatę Terlikowską, mamę 5 dzieci i Monikę Dreger, psychologa.
Krystian W. jest podejrzewany o to, że wabił młode dziewczyny pod pozorem udzielenia pożyczki, zasponsorowania wejścia na dyskotekę lub oferowania pracy w modnych lokalach, a następnie gwałcił je. Podobno gwałty miał nagrywać, a nagrania wykorzystywać do szantażowania dziewcząt. W jaki sposób chronić nastolatki przed przemocą i wykorzystaniem? Korespondent Dzień Dobry TVN Adam Kasprzyk zapytał o to psychologa Krzysztofa Sarzałę z Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.
Jednym z celów nowego rządu będzie reforma oświaty. Czy likwidacja gimnazjów to dobry pomysł? Czy oznacza to powrót do starego systemu edukacji? Co o planowanych zmianach sądzą nasi eksperci? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jana Wróbla – nauczyciela, publicystę oraz dr hab. Krzysztofa Biedrzyckiego - Eksperta Instytutu Badań Edukacyjnych, pracownika UJ.
W związku z coraz częstszymi doniesieniami o czynach pedofilskich niektórzy rodzice bywają przeczuleni na punkcie przytulania dzieci przez osoby obce. Dlatego też niektóre przedszkola zdecydowały się na wprowadzanie oświadczeń z pytaniem, czy rodzic zgadza się na to, aby jego dziecko mogło być przytulane przez wychowawców. Czy to słuszny krok? Zapytaliśmy o to dziennikarkę i skandynawistkę Katarzynę Molędę oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską. Czy w Szwecji jest podobnie? Do jakich wniosków doszli Skandynawowie?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Justynę Tomańską, jej córkę i koleżankę Zosi - Jessikę. Justyna opowiedziała o książkach, które najchętniej czyta swojej małej córeczce. Czy dziewczynka sama wybiera książki do przeczytania? Co poleca swoim rówieśnikom? Jedną z ulubionych pozycji rodziny jest książka, która przez obrzydliwe tematy sprzedaje wartościowa wiedzę. O czym dokładnie mowa?
Podczas kampanii wyborczej do Parlamentu RP Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało wprowadzenie w życie programu Rodzina 500 Plus. Według jego założeń każda rodzina będzie otrzymywała co miesiąc 500 zł na drugie dziecko i każde następne. Wraz z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem Markiem Tejchmanem zastanawialiśmy się, co kryje się za tą obietnicą i jak wprowadzenie tego programu będzie wyglądało w praktyce.
O dobrej literaturze dla dzieci opowiedziała w Dzień Dobry TVN Marta Kuligowska. Jakie książki czytają jej 8-letnie bliźnięta? Co czyta Franciszek, a co Helena?
Zobaczcie na jakie zajęcia warto zapisać dzieci od 0-5 lat. Jak wyglądają takie zajęcia i czego dzieci się podczas takich zajęć uczą?
Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomani przygotowało specjalny portal edukacyjny, na którym znajdują się wszelkie eksperckie porady, jak sobie radzić z dopalaczami. Czy edukacja to dobra i skuteczna forma walki z dopalaczami? Zapytaliśmy o to zastępcę Dyrektora Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii Bogusławę Bukowską i nadkomisarz Joannę Czachowską, które gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Ekspert Dzień Dobry TVN trener personalny Tomasz Choiński przygotował dla nas trening ogólnorozwojowy. Jak wygląda kangur, deska, a jak skakanie przez skakankę bez skakanki? Jak wyglądają ćwiczenia z elementami boksu?
Miłość, komunikacja i kontakt. Taką filozofię wychowania dzieci wyznaje małżeństwo Tymańskich. Bliski kontakt fizyczny przejawia się między innymi w noszeniu dzieci, dlatego Maria, żona Tymona nosi dwuletniego Teo i półroczną Lunę w chustach. Jakie są zalety "chustowania"? I dlaczego Tymon nie nosi dzieci w chustach?
Ośmiu gimnazjalistów z Gdańska: Mateusz, Dawid, Kosma, Kuba, Mateusz, Maksymilian, Maciej i Rafał wykazało się sporą odwagą. Chłopcy, idąc na trening, usłyszeli wołanie o pomoc starszej pani, która właśnie została okradziona. Bez wahania okrążyli podejrzaną o kradzież kobietę. Nie mieli żadnych obaw i wątpliwości? Skąd w nich ta dojrzałość? Która ze sportowych gwiazd postanowiła się z nimi skontaktować? Z chłopcami rozmawiał korespondent Dzień Dobry TVN Adam Kasprzyk.
Mira - dziewięcioletnia córka Wojciecha Majchrzaka jest typem sportowca, lubi wyzwania i niespodziewane wypady z tatą. Tym razem wybrali się na Mazury. Odwiedzili Mazurolandię w Parczu i wieś Galiny. Czy znaleźli tam coś ciekawego dla dzieci w wieku Miry? Co nie podobało się dziewczynce? Ile kosztował wyjazd, a ile poszczególne atrakcje?
„Świecka szkoła” to obywatelska inicjatywa ustawodawcza o zniesieniu finansowania religii z budżetu. Organizatorom akcji udało się zebrać ponad sto tysięcy podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym nauka religii w szkołach nie będzie finansowana ze środków publicznych. W Dzień Dobry TVN gościem był Marcin Celiński ze Świeckiej szkoły, który przybliżył nam założenia ustawy. Ile obecnie wynosi dofinansowanie lekcji religii w polskich szkołach i kto za to płaci? Jaki jest pomysł na inne wykorzystanie pieniędzy, które obecnie wypłacane są katechetom?
Misie, otulacz, śpiworek wchłaniający wilgoć i kołyska, która rośnie razem z dzieckiem - to wszystko ma pomóc przy usypianiu noworodka. Jakie inne gadżety przydadzą się świeżo upieczonym rodzicom? O tym ekspertka Dzień Dobry TVN Anna "Gadżet" Nowak-Ibisz. Posłuchajcie, jak szumią grzyby ;)
Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadła Monika Mrozowska, mama trójki dzieci, z których najstarsza córka ma 12 lat. Naszym widzom aktorka poleciła książki dla dzieci w wieku nastoletnim. Jakie tytuły zrobiły na niej największe wrażenie? Czy Agatha Christie może być książką na zachętę dla 12-latki, która nie lubi czytać? Jakimi sposobami pomóc dziecku odnaleźć przyjemność w czytaniu?
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz - mama 7-letniego Rysia zabrała syna i jego przyjaciela na wycieczkę do najciekawszych zamków w Polsce. Kto zaskoczył ich, kiedy zbliżali się do pierwszego zamku? Co zobaczyli na szczycie wulkanu? Czego nauczyli się od wieśniaka? Na Ulę i chłopców czekały też inne atrakcje - obiad w średniowiecznej kuchni, przechodzenie przez ściany i lekcje magii niczym w "Harrym Potterze". A na koniec... wystrzałowa niespodzianka. Ile kosztuje taka wycieczka?
Mama trójki dzieci Karolina Nowak to kolejna bohaterka cyklu "Niedoskonała mama". Niedawno jednej ze swoich pociech "zafundowała" poważną zmianę w życiu. Czteroletnia Marysia musiała zmienić przedszkole i bardzo trudno jej się z tym pogodzić. Jak Pani Karolina może pomóc córce w nowej sytuacji? Czy organizowanie dziecku spotkań z "dawnymi znajomymi" to dobry pomysł? A może lepszym będzie zaprosić do domu koleżankę z nowego przedszkola? Dlaczego zmiana pozycji społecznej dziecka jest dla niego tak trudna do akceptacji? Czemu dziecko doświadczające trudności, lepiej radzi sobie w późniejszym życiu? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: Pani Karolina i psycholog dziecięcy Magdalena Śniegulska.
W ostatnim czasie szkolne zajęcia wychowania fizycznego przeszły niemałą rewolucję. Pisaliśmy o tym, jak zachęca się uczniów do aktywnego udziału w lekcjach WF-u, a to być może nie koniec zmian! Dyrektor Wrocławskich Torów Wyścigów Konnych Jerzy Sawka opowiedział naszej reporterce o swoim innowacyjnym pomyśle. Czy wprowadzenie jazdy konnej, jako jednej z dyscyplin na zajęciach WF, to ciekawy pomysł? Czy, dzięki temu, uczniowie chętniej podejmą aktywność fizyczną? We Wrocławiu ruszył własnie pilotażowy program takich lekcji. Uważacie, że ma szansę na powodzenie?
Poranne wstawanie do szkoły dla wielu dzieci to prawdziwy koszmar. Senność, problemy z koncentracją i rozdrażnienie - tak przeważnie wygląda ich pierwsza godzina lekcyjna. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr. Michała Skalskiego, który wyjaśnił skąd u uczniów "syndrom pierwszej godziny lekcyjnej". Czy nasze dzieci pracują ponad swoje siły? Witold Młynarczyk - dyrektor łódzkiego gimnazjum - powiedział, dlaczego jego zdaniem przesunięcie pierwszej lekcji na późniejszą godzinę to niekoniecznie słuszne rozwiązanie, a Kuba Zdrójkowski, nastoletni uczeń zdradził nam, jak wygląda jego początek dnia w szkole. Jak długo powinny sypiać nasze dzieci?
W Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Lewińską - mamę czwórki dzieci. Co aktorka czyta swoim młodszym pociechom? Co poleca innym mamom? Dlaczego nie lubi zbyt zawiłych historyjek?
W dzisiejszym odcinku Rozmów w toku Ewa Drzyzga porozmawia z rodzicami, którym na emigracji odebrano dzieci. Dlaczego tego typu przypadki są coraz częstsze? Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Kolejną bohaterką cyklu Dzień Dobry TVN „Niedoskonała mama” jest Pani Ania. Mama 11-miesiecznej Zuzi nie potrafi odzwyczaić córki od karmienia piersią. Czego najbardziej się obawia? Pani Ani postanowiła pomóc Anna Durka konsultantka laktacyjna.
Szkoły podstawowe przeżywają w tym roku wyjątkowe oblężenie. Do szkoły ruszyły 6-latki oraz 7-latki urodzone po 30 czerwca 2008! O to, jak sytuacja wygląda w szkołach ich dzieci, spytaliśmy Małgorzatę Rozenek, Macieja Szaciłło, Oliviera Janiaka i Martę Żysko-Pałubę. Czy rzeczywiście jest tak tragicznie jak to wynika z relacji niektórych rodziców? Czy szkoły, samorządy i wreszcie rodzice radzą sobie z zaistniałą sytuacją i czy ma ona wpływ na dzieci? Jak to wygląda w waszych podstawówkach?
W Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Anetę Todorczuk-Perchuć - mamę 10-letniej Zosi i 5-letniego Stasia. Jakie książki jurorka "Małych Gigantów" czyta swoim dzieciakom? Czym Aneta kieruje się wybierając książkę dla swoich maluchów? I kto namówił ją do napisania własnej książki?
Obecnie dzieci, zwłaszcza te w nastoletnim wieku, do szkoły ubierają się coraz śmielej. Na szkolnych korytarzach panuje tzw. rewia mody. Jak młodzież powinna ubierać się do szkoły? Gdzie leży granica? Czy jednolite mundurki są dobrym rozwiązaniem? Czy jest to element samodyscypliny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Terlikowską - mamę piątki dzieci, dziennikarkę Sonię Ross - mamę trzech córek i psycholog Małgorzatę Ohme - mamę dwójki dzieci.
Nowy rok szkolny to nowe wydatki. Podręczniki, szkolna wyprawka oraz składki ubezpieczeniowe. Od lat przekonuje się rodziców, że ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków są obowiązkowe. Czy aby na pewno tak jest? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Grzegorza Kuczka - redaktora UWAGA TVN, który zajął się bliżej tą sprawą. Czy wysokie składki ubezpieczeniowe gwarantują równie wysokie odszkodowania? Dlaczego wykorzystuje się troskę rodziców o własne dziecko i nakłania do zakupu ubezpieczenia? Kto tak naprawdę zyskuje na tym i na co przeznaczane są pieniądze ze składek?
Wiedzieliście, że słowa wypowiadane do dzieci kształtują osobowość i mają znaczący wpływ na ich życie? Uszczypliwe "nie kocham Cię" powiedziane do dziecka w ramach żartów, czy pod wpływem silnych emocji wpływa negatywnie na jego pewność siebie. Jakie inne konsekwencje niesie za sobą źle dobrane słowo? Czy w złości można powiedzieć za dużo i jak ewentualnie przepraszać? Skąd biorą się zaburzenia lękowe u dzieci? Na kanapie Dzień Dobry TVN psychoterapeutka Magdalena Chorzewska radziła, w jaki sposób komunikować się z dzieckiem, by nie sprawić mu przykrości. Czy nieśmiałość to cecha charakteru, czy krzywdząca etykieta?