Newsy

Rekrutacja na studia w dobie pandemii. Jak będzie wyglądał nabór studentów w 2021 roku?

Newsy

uczelnia, zajęcia, studenci, szkoła, studia

Drugi rok z rzędu uczelnie są zmuszone przeprowadzić rekrutację na studia inaczej niż robiły to przed pandemią. Część placówek podjęła już decyzje w sprawie zasad dotyczących naboru studentów na rok akademicki 2021/2022.

Rekrutacja na studia w 2021 roku

Rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz poinformował PAP, że rekrutacja będzie prowadzona tak jak poprzednio, czyli niemal w 100 proc. zdalnie – z ograniczeniem do minimum bezpośredniego kontaktu z kandydatami.

- W ubiegłym roku obowiązywał system wrzutni dokumentów przy budynkach UŁ, plus opcja przesyłki pocztowej. W tym roku nie ma jeszcze decyzji, ale pewnie będzie bardzo podobnie – zapewnił Śpiechowicz.

Z kolei rzecznik prasowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Małgorzata Rybczyńska przekazała, że zasady rekrutacji pozostają w większości przypadków niezmienione od wielu lat i odbywa się ona całkowicie online.

- Jedyna zmiana dotyczy egzaminu ustnego z języka – podobnie jak rok temu na kierunkach (nielicznych) na których wymagany jest egzamin ustny z języka – w przypadku braku egzaminu ustnego zaliczamy w to miejsce egzamin pisemny. Więcej zmian wynikających z pandemii uczelnia nie wprowadzała – napisała.

- Na wydziałach i w innych jednostkach Uniwersytetu Warszawskiego trwają ustalenia dotyczące tegorocznej rekrutacji i sposobu jej przeprowadzania – przekazała PAP rzecznik prasowy UW Anna Modzelewska. Dodała, że podczas ubiegłorocznej rekrutacji sprawdziła się zdalna forma rejestracji na kierunki anglojęzyczne i będzie ona najprawdopodobniej kontynuowana w tym roku. Przypomniała, że zdalnie odbędzie się też Dzień Otwarty UW, zaplanowany na 24 kwietnia.

Uniwersytet SWPS informuje z kolei, że już rozpoczął rekrutację. Przebiega podobnie jak w ubiegłym roku. Najpierw zgłoszenia od kandydatów zbierane są za pośrednictwem formularza online, gdzie zbierane są dane przyszłych studentów i skany niezbędnych dokumentów. Na kolejnym etapie oryginały dokumentów kandydaci przesyłają pocztą.

Znaczna część procesu rekrutacyjnego odbywa się na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku online. Rzecznik uczelni Marcin Tomkiel sprecyzował, że od 4 maja do 11 lipca będzie możliwość elektronicznej rejestracji, a do 14 lipca wpisywania wyników z matur na indywidualne konto kandydata.

Matura podstawą rekrutacji na studia

Pandemia nie stwarza dla uczelni większych problemów w rekrutacji, bo w czasie selekcji kandydatów bierze się pod uwagę najczęściej wyniki matur – przyznają w rozmowie z PAP przedstawiciele uczelni. Dodatkowe egzaminy nie są częste. Dlatego terminy rekrutacji będą uzależnione od przebiegu matur.

Matura ma rozpocząć się w tym roku 4 maja. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek potwierdził, że egzaminy obowiązkowe odbędą się zgodnie z harmonogramem:

  • 4 maja - języka polski na poziomie podstawowym
  • 5 maja - matematyka na poziomie podstawowym
  • 6 maja - język angielski na poziomie podstawowym

W sumie matura 2021 roku będzie trwać ponad 20 dni i zostanie przeprowadzona wyłącznie w formie pisemnej.

Zobacz wideo: Syn Doroty Szelągowskiej chce zostać aktorem. "Nie jest łatwo zaczynać studia w tym momencie"

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości