Newsy

Kwarantanna narodowa - odpowiadamy na pytania widzów. Co grozi za przemieszczanie się w sylwestra?

Newsy

W dniach 28 grudnia - 17 stycznia obowiązywać ma kwarantanna narodowa. Wraz z nowymi obostrzeniami pojawiło się wiele pytań, na które odpowiedziała w naszym programie adwokat, Eliza Kuna.

Narodowa kwarantanna

Zamknięte hotele i stoki narciarskie, galerie handlowe otwarte tylko częściowo, a także ograniczenia w przemieszczaniu się 31 grudnia. To tylko kilka z nowo ogłoszonych obostrzeń obowiązujących podczas narodowej kwarantanny. Kiedy zaczną obowiązywać?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że jednej nocy rząd ogłasza obostrzenia, w nocy jest publikacja i następnego dnia obowiązują. Tutaj dano nam więcej czasu, żeby przyzwyczaić się do tych zmian

- tłumaczy Eliza Kuna.

W czwartek 17 grudnia odbyła się konferencja prasowa, na której minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o obowiązujących w dniach 28 grudnia-17 stycznia obostrzeniach. W niedzielę, 20 grudnia rząd opublikował pierwsze założenia tego rozporządzenia. – Nie ma jeszcze gotowego w pełni projektu i prawdopodobnie wejdzie w życie dopiero 28 grudnia – zaznacza Eliza Kuna.

Czy to oznacza, że ogłoszone obostrzenia mogą ulec zmianie? - Generalne założenie aktów prawnych jest takie, że powinny podlegać konsultacjom społecznym. Teraz jest czas na te konsultacje. Być może biura podróży, czy przewoźnicy lotniczy, czy właściciele hoteli w jakiś sposób wpłyną na rząd, żeby te obostrzenia z zachowaniem reżimów sanitarnych nieco złagodzić. Ostateczny kształt tego rozporządzenia będzie znany pewnie za dwa, trzy dni, żebyśmy przed świętami wiedzieli na co się nastawić od 28 grudnia – wyjaśnia ekspertka.

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, zakaz przemieszczania ma obowiązywać od godziny 19:00 31 grudnia do godziny 6:00 1 stycznia. Co grozi za złamanie tego zarządzenia? - W przypadku tych obostrzeń dotyczących zakazu poruszania się, czyli tego, co potocznie nazywamy godziną policyjną, tutaj należy to traktować raczej jako wykroczenie i spodziewać się ewentualnego mandatu w kwocie 500 złotych – mówi adwokat.

Eliza Kuna przypomniała sytuacje z początku pandemii, kiedy to okazywało się, że ani mandaty, ani kary nie mają podstawy prawnej. Wiele osób nie przyjmowało mandatów, odwoływało się do sądu i wygrywało. – Potem rząd wprowadził zmiany w ustawie, nie tylko w rozporządzeniu i teraz wydaje się, że te mandaty mają podstawę prawną. Oczywiście nie zachęcamy do łamania przepisów prawnych, ale czekamy na wyjątki w tym rozporządzeniu. Dlatego, że jest wiele sytuacji, w których od 19:00 do 6:00 rano wiele osób będzie musiało wyjść z domu. Chociażby do pracy, w nagłych przypadkach medycznych, także myślę, że będzie tam szereg wyjątków, co do których te zarządzenia nie będą obowiązywać – dodaje.

Znaczna część osób zdecyduje się na spędzenie Sylwestra w domu, w gronie najbliższych. Ilu przyjaciół można zaprosić na wspólne świętowanie i o której mogą wrócić do domu?

- Te ograniczenia dotyczące limitu gości, które obowiązują w święta prawdopodobnie zostaną przedłużone – wyjaśnia adwokat. W praktyce oznacza to, że można do domu zaprosić pięć osób.

- W związku z godziną policyjną przemieszczanie się między 19:00, a 6:00 rano będzie zakazane, więc jeśli ktoś przyjdzie do nas przed 19:00 31 grudnia, chyba musimy go przenocować – zaznacza Eliza Kuna.

Dzień Dobry TVN

Ferie zimowe - obostrzenia

W tym roku, ferie zimowe wszystkie województwa mają w jednym terminie. Niestety ze względu na trwającą pandemię, podczas zimowych wakacji obowiązywać będzie narodowa kwarantanna, a wyjazdy zostaną zakazane. Czy to oznacza, że także nie odbędą się półkolonie? - Zbliża się etap ferii, oczywiście rząd zachęca do tego, żeby zostać w domu, ale niektórzy chcieli, żeby dzieci, szczególnie te młodsze, mogły skorzystać z aktywności zorganizowanej. Zobaczymy, czy będzie coś na ten temat w rozporządzeniu – mówi Eliza Kuna.

To nie jedyne pytanie, które pojawia się wraz z nadchodzącymi feriami. Wiele osób zastanawia się, czy można wynająć domek od osoby prywatnej. – Mają być zakazane usługi hotelarskie. Przez to rozumie się działalność hoteli, pensjonatów, czyli osób, które jako działalność gospodarczą prowadzą właśnie tego rodzaju usługi turystyczne. Tym samym prywatny najem teoretycznie nie jest zakazany. Jeżeli osoba, która wynajmuje domek nie jest przedsiębiorcą, tylko robi to na zasadzie najmu okazjonalnego czy indywidualnego wydaje się, że nie będzie naruszać przepisów rozporządzenia. Pamiętajmy zawsze o tym, co nazywa się ratio legis, czyli to dlaczego te przepisy powstały. One powstały po to, żebyśmy nie migrowali, nie jeździli do kurortów. Po to, żeby ograniczyć przepływ pandemii i ludzi – dodaje adwokat.

Zobacz też:

Zaszczepisz się na COVID-19? Możesz liczyć na pewne przywileje

Dyrektor szpitala jeździ w karetce pogotowia. "Wyznaję zasadę: wszystkie ręce na pokład"

Czy kobieta, która urodziła dziecko i przeszła COVID-19 może oddać osocze? "Zdecydują o tym specjalistyczne badania"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości