Newsy

Na COVID-19 umierają ci, którzy nie byli zaszczepieni. "Większości śmierci można było uniknąć"

Newsy

Tempura/Getty Images

Ponad 99 procent zgonów z powodu COVID-19, które odnotowano w czerwcu w Stanach Zjednoczonych, dotyczyło osób niezaszczepionych. W ocenie Anthony'ego Fauciego głównego doradcy medycznego Białego Domu można było ich uniknąć. Dlaczego Amerykanie nie chcą się szczepić?

Koronawirus w USA. Na COVID-19 umierają głównie niezaszczepieni

Anthony Fauci, główny doradca medyczny Białego Domu podczas wywiadu dla stacji NBC został zapytany o zagrożenie, które niesie wariant Delta koronawirusa. - Nie wydaje mi się, żeby ten wariant dotknął cały kraju, bo duża część Amerykanów jest już zaszczepiona. Zagrożenie będzie regionalne - powiedział. Jego zdaniem może to dotyczyć wiejskich, konserwatywnych stanów, gdzie znacznie mniej ludzi chce się szczepić.

Ubolewał, że niektórzy nie chcą się szczepić z pobudek ideologicznych. Zauważył, że państwo "ma narzędzia, by przeciwdziałać" pandemii i zaapelował, by "odłożyć na bok wszystkie różnice i zdać sobie sprawę, że wspólnym wrogiem jest wirus" - powiedział.

- Ze względu na różnice między ludźmi i ich reakcję na szczepienia, zdarza się, że nawet zaszczepione osoby chorują, trafiają do szpitala i umierają. Ale przytłaczający odsetek ludzi, którzy mają kłopoty przez COVID-19 to osoby niezaszczepione. Dlatego mówimy, że można tego uniknąć - powiedział.

Fauci poinformował, że w czerwcu z powodu COVID-19 w USA zmarło prawie 10 tysięcy osób, a z tej liczby 99,2 proc. nie było zaszczepionych. - To bardzo smutne i tragiczne, że większości z tych śmierci można było uniknąć - podkreślił.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w USA

W USA podano dotychczas ponad 330,5 miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Ponad 157,3 miliona osób jest już w pełni zaszczepionych.

Od początku pandemii w Stanach Zjednoczonych na COVID-19 zmarło 605 tysięcy osób.

Zobacz wideo: Jak przygotować się do szczepienia?

Zobacz także:

Portugalia walczy z kolejną falą pandemii. Rząd wprowadza godzinę policyjną

Naukowcy ostrzegają przed syndromem "długi Covid". Może dotknąć miliony osób, głównie w średnim wieku

Kto umiera na COVID-19? Płeć i masa ciała jednak nie mają znaczenia

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości