Newsy

Minister zdrowia o szczepieniu dzieci przeciw COVID-19: "Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje"

Newsy

TVN24/x-news

Pod koniec marca pracownicy koncernu Pfizer ogłosili, że przygotowywana przez nich szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci wieku od 12 do 15 lat. Najnowsze badania kliniczne dowodzą, że preparat ma 100 proc. skuteczność. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał przybliżoną datę podania szczepionki polskim dzieciom.

Szczepienia dzieci. Kiedy zaszczepią się najmłodsi?

Do niedawna o szczepieniu dzieci w Polsce mówiło się niewiele. Temat wrócił jednak po tym, jak Pfizer poinformował o dających nadzieję wynikach badań klinicznych. Grupie 2 260 dzieci podano placebo lub szczepionkę. Po podaniu środka zastępczego 18 z nich zachorowało w następnych tygodniach na COVID-19. U nieletnich zaszczepionych preparatem opracowanym przez Pfizera nie wykryto przypadków zakażenia koronawirusem.

W rozmowie z Radiem Zet minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że szczepienie dzieci na COVID-19 możliwe będzie już za kilka miesięcy. - Mamy rzeczywiście bardzo optymistyczne informacje od Pfizera, że są prowadzone badania, które mają już pozytywne wyniki w grupie wiekowej 12-15 lat. Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci. Szczepionek na pewno nie zabraknie. Ale najpierw musimy mieć wiarygodne wyniki badań, bo cały czas stoję na stanowisku, że bezpieczeństwo pacjentów jest priorytetem - dodał.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce pod koniec ubiegłego roku, zaraz po świętach Bożego Narodzenia. W pierwszej kolejności antidotum otrzymali pracownicy ochrony zdrowia. Następnie podano je seniorom. Po osobach starszych szczepienia trzymały osoby przewlekle chore, pracownicy służ mundurowych oraz nauczyciele. Do tej pory Polska nabyła trzy preparaty - od firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca.

Zobacz wideo: Korea Północna nie weźmie udziału w igrzyskach w Tokio. "Decyzję podjęto w celu ochrony sportowców przed zjadliwą infekcją wirusową"

Zobacz też:

Viola Kołakowska skomentowała śmierć Krzysztofa Krawczyka. "Dlatego krzyczymy, żebyście się nie szczepili"

Rzeszów – ponad 60 proc. mieszkańców jest już zaszczepionych. Wśród nich także 20-latkowie bez skierowań

Minister zdrowia nie ma wątpliwości: "To nie jest ostatnia pandemia w naszym życiu". Już nigdy nie będziemy bezpieczni?

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości