Newsy

Święta bez przytulania? "Okropne, ale to brutalna rzeczywistość"

Newsy

Emily Heidt/Pixabay

Boże Narodzenie kojarzy się z rodzinną atmosferą, bliskością i czasem spędzanym z bliskimi. W tym roku jednak święta będą wyglądać inaczej, niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Żeby zmniejszyć ryzyko zakażeń rząd zaleca spotkania w wąskim gronie, a WHO radzi, żeby się nie przytulać.

WHO - nie przytulajcie się!

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegli przed bliskim kontaktem z rodziną podczas nadchodzących świąt. Dotyczy to również przytulania.

- To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: 'nie przytulajcie się'. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili - powiedział na konferencji prasowej dyrektor WHO ds. kryzysowych dr Mike Ryan.

W ten sposób odpowiedział na pytanie, czy ściskanie się z bliskimi wpisuje się w definicję "bliskiego kontaktu", przed czym organizacja przestrzega w obecnej sytuacji w miejscach, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej.

- Wszyscy chcemy być z naszymi bliskimi podczas nadchodzących świąt, ale nie możemy być beztroscy . COVID19 zmienia sposób, w jaki świętujemy, ale nie oznacza to, że nie możemy świętować. Bądź bezpieczny: postępuj zgodnie z lokalnymi wskazówkami, zostań w domu i unikaj tłumów - napisał dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Światowa Organizacja Zdrowia o przytulaniu

Dyrektor WHO ds. kryzysowych dodał, że sytuacja w USA jest bardzo zła.

- To szczerze mówiąc szokujące, widzieć że każdej minuty w USA umierają jedna czy dwie osoby na Covid-19 - w kraju o wspaniałym, silnym systemie zdrowotnym i niesamowitą technologią - ocenił dr Mike Ryan.

Z kolei jak podkreśliła dr Kate O'Brien, główna ekspertka WHO ds. szczepionek, choć rozpoczęte we wtorek 8 grudnia w Wielkiej Brytanii szczepienia będą pomocne w ograniczeniu pandemii, ich efekt nie będzie natychmiastowy. Dlatego wciąż konieczne są obostrzenia i zasady dotyczące z osobami spoza domostw.

Rośliny ze świątecznym klimatem. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Jak rozmawiać z dziećmi o tegorocznych świętach? "Stabilizacja osób dorosłych to jest klucz do sukcesu"

Święty Mikołaj szykuje się do świąt. "Najpiękniejszym prezentem jest dobroć i dzielenie się nią"

Kilka pomysłów na życzenia świąteczne

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości