Nasze akcje

Do czego kobietom na zakupach potrzebni są mężczyźni?

Nasze akcje

Kobiety kochają zakupy, a mężczyźni ich nienawidzą? Taki stereotyp na dobre utrwalił się w społeczeństwie. Ile jest w tym prawdy? Sprawdzić to postanowił tuż przed Świętami Bożego Narodzenia dziennikarz „Dzień Dobry TVN” Filip Chajzer.

  • Dlaczego kobiety lubią bardziej robić zakupy niż mężczyźni? Psychologiczne uzasadnienie.
  • Jak na zakupach zachowują się mężczyźni, a jak kobiety?
  • Do czego kobietom na zakupach potrzebni są mężczyźni?

Sprawdź: Jak bezpiecznie robić zakupy w sieci?

Kobiety kochają zakupy, a mężczyźni ich nienawidzą? Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia szczególnie w centrach handlowych można zobaczyć tłumy biegających ludzi od sklepu do sklepu w poszukiwaniu świątecznych prezentów dla bliskich oraz stylizacji na wigilijną kolację, a następnie na świąteczne obiady z rodziną czy ze znajomymi. Wśród zabieganych tłumów można zauważyć pewną prawidłowość – w większości to kobiety biegają po sklepach, a ich partnerzy siedzą obładowani torbami przed sklepami i czekają na swoje wybranki, czytając w tym czasie gazetę lub bawiąc się smartfonem. Czy to tylko stereotyp, czy może jednak rzeczywiście coś w tym jest, że kobiety na zakupach czują się lepiej niż mężczyźni?

Więcej: Jak robić świąteczne zakupy z głową?

Jak na zakupach zachowują się mężczyźni, a jak kobiety?

Na zakupach kobiety przeważnie biegają od sklepu do sklepu, a mężczyźni czekają na swoje wybranki lub za wszelką cenę chcą się wymigać od zakupów. Dlaczego tak jest? Kobiety są bardziej emocjonalne na zakupach niż panowie. Panie, nawet jeśli znajdą produkt, który spełnia ich oczekiwania, nie kupuje go od razu. Kobieta analizuje jego skład, cenę, szuka innej okazji – bo może zdarzyć się lepsza. Kobiety bardzo zwracają uwagę na detale. Panowie za to bardziej stawiają na markę. Ważnym aspektem jest również to, że dla kobiet zakupy to przyjemny rytuał, połączony z nagrodą, dlatego częściej od mężczyzn zwracają uwagę na specjalne zniżki. Warto jednak zaznaczyć, że wszystko zależy tak naprawdę od dziedziny.

Do czego kobietom na zakupach potrzebni są mężczyźni?

Kobiety są istotami społecznymi. Co to za przyjemność, skoro jestem istotą społeczną, iść sama na zakupy? I nawet jak same wchodzimy do sklepu, to nie jesteśmy same, bo czeka na nas pod sklepem nasz partner. Jeśli jest potrzeba skonsultować się, zawsze można. A poza tym zawsze pytacie się, kto u was w związku podejmuje decyzje, a odpowiedź brzmi 'podejmujemy je wspólnie!' - powiedziała w rozmowie z Filipem Chajzerem Katarzyna Pawlikowska, ekspertka ds. konsumenckich zachować kobiet.

Warto też dodać, że zakupy to emocje, to stres. W tym czasie u kobiet wydzielają się hormony, które powodują że muszą się wygadać, i to właśnie w tym kobiecie potrzebny jest mężczyzna na zakupach, nawet jeśli w większości przypadków jest bierny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości